در حدود 200 دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه وجود دارد که تقریباً 50% این دانشگاهها خصوصی است، تاریخچه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه که از رتبه های کشوری و بین المللی برتری برخوردارند در شهرهای مهمی چون استانبول، آنکارا و آنتالیا قرار دارند که به اختصار درباره آن‌ها بیان می‌شود.

تاریخچه بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

anadolu universitesi

دانشگاه کوچ (Koc University)، این دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد و در رشته های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت می‌کند.
کیفیت بالای علمی و پژوهشی این دانشگاه باعث شده که یک اعتبار خوبی در بین دانشگاه‌های کشور و رتبۀ 448 دانشگاه‌های دنیا را به خود اختصاص دهد. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است و نحوه ورود به دانشگاه از طریق آزمون SAT است.

دانشگاه سابانچی (Sabanci Universityاین دانشگاه در سال 1996 تأسیس شد و دارای رتبۀ 501 در بین دانشگاه‌های برتر دنیا  و جزء 20 دانشگاه ممتاز ترکیه است. رشته‌های علوم طبیعی، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی در بالاترین سطح تحصیلات و پژوهشی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می‌شود.
این دانشگاه در دادن فرصت شغلی به دانشجویان فارغ التحصیلان خود معروف است.

دانشگاه یدی تپه (yeditepe university)، این دانشگاه در سال 1996 افتتاح شد و برپایه یک روش جدید آموزشی بنا شده که باعث می‌شود دانش آموزان زیادی را از کشورهای مختلف دنیا جذب کند.
این دانشگاه دارای یک مدرسه حرفه‌ای و 12 دانشکده و یک آموزشگاه زبان های خارجی است. دانشگاه در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی شهرت خوبی در بین دانشگاه‌های ترکیه و در بین 2،000 دانشگاه برتر جهان دارد. زبان تدریس در این دانشگاه به انگلیسی است.

دانشگاه باهچه شهیر(Bahçeşehir University): این دانشگاه در سال۱۹۹۶ توسط بنیاد آموزشی باغچه شهر ـ اوغور (Bahçeşehir- uğur) در استانبول تأسیس شد. اولین پذیرش دانشجو در سال ۲۰۰۰ـ۱۹۹۹ انجام شد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی در ترکیه محسوب می شود و در لیست 20 دانشگاه برتر ترکیه یافت می شود.

دانشگاه قدیرهاس (KHU))(Kadir Hasدر سال 1993 در بخش اروپایی استانبول واقع شده و با داشتن دانشکده‌های مهندسی، علوم طبیعی، اقتصاد، علوم اداری، ارتباطات و هنرهای زیبا و چند مدرسه حرفه ای در ردیف 100 دانشگاه برتر دانشگاه‌های ترکیه و یکی از  3000 دانشگاه برتر دنیا است.

این دانشگاه توسط اتحادیۀ اروپا به رسمیت شناخته شده و همکاری خوبی با چند دانشگاه بریتانیایی و امریکایی دارد و از کادر آموزشی آنها استفاده می کند.

دانشگاه اوزیگین، این دانشگاه خصوصی در سال 2007 تأسیس شد و از کیفیت علمی خوبی برخوردار است و در ردیف دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به حساب می‌آید و درکشورهای کانادا و امریکا مشهور است. برنامه‌های این دانشگاه به زبان ترکی اجرا می شود و دارای امکانات آموزشی و رفاهی خوبی برای دانشجویان است.

دانشگاه‌های خصوصی دیگری هم مانند آجی بادام، مال تپه، اوکان، بیلگی، بیکنت در استانبول ترکیه قرار دارند که از دانشگاه‌های خوب ترکیه هستند و از اعتبار جهانی برخوردارند.

مهمترین دانشگاه‌های خصوصی شهر آنکارا

turkish uni

دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universityاولین دانشگاه خصوصی ترکیه که در سال 1984 در 12 کیلومتری غرب آنکارا تأسیس شد. بعدها توسعه پیدا کرد و هم اکنون با 9 دانشگده طراحی و معماری، هنر، اقتصاد، علوم اجتماعی و اجرائی، آموزش و پرورش، مهندسی، علوم انسانی، حقوق، موسیقی و علوم فعالیت می کند.

کتابخانۀ معروف این دانشگاه از بزرگترین و غنی ترین کتابخانه های ترکیه است، دانشگاه در رتبۀ 5 دانشگاههای ترکیه و 456 ام دانشگاههای جهان قرار دارد.

دانشگاه آتیلیم (Atilim University)، این دانشگاه در منطقۀ گولباسی آنکارا، 20 کیلومتری مرکز شهر در سال 1997 تأسیس شد و دانشکده های آن در رشته های مهندسی، مدیریت، هنر، طراحی و معماری، هنر و علوم و حقوق فعالیت می کنند. زبان تدریس در این دانشگاه به انگلیسی است. این دانشگاه امکانات آموزشی، رفاهی و ورزشی خوبی به دانشجویان دانشگاه ارائه می دهد.

دانشگاه تد (TED University این دانشگاه نوپا در سال 2012 توسط انجمن آموزش ترکیه (TED) در مرکز آنکارا تأسیس شد و 5 دانشکده این دانشگاه در رشته های آموزش و پرورش و مهندسی، معماری، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اداری فعالیت می کند.

انجمن آموزش ترکیه(TED) با تکیه بر آموزش هنرهای آزاد سعی می کند دانشجویانی خلاق و کارآفرین را تربیت کند.

دانشگاه چانکایا (Cankaya University)، این دانشگاه در سال 1997 تأسیس شد و علاوه بر ارائه برنامۀ آموزشی با کیفیت روی تحقیقات علمی کاربردی تأکید زیادی دارد. دانشکده‌های این دانشگاه با رشته های تحصیلی معماری، هنر و علوم، اقتصاد و علوم اجرایی، مهندسی و حقوق فعالیت می کنند. این دانشگاه با ایجاد توافق با دانشگاه‌های معتبر جهان ، بهترین ارتباط را با آنها دارد.

دانشگاه باشکنت (Baskent Universityدر سال 1994 در آنکارا تأسیس شد و در رشته های پزشکی مشهور است و در ردیف یکی از مراکز درمانی و تحقیقاتی ترکیه به حساب می آید.

این دانشگاه تا حال فارغ التحصیلان پزشکی ماهری را به جامعه پزشکی ترکیه تحویل داده و رتبۀ 33 را در بین دانشگاههای ترکیه دارد و هم اکنون 10،000 دانشجو در آن به تحصیل مشغولند.دانشگاه امکانات خوابگاهی مناسبی را هم به دانشجویان ارائه می دهد.

تاریخچه بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

مهم‌ترین دانشگاه‌های خصوصی آنتالیا

university

دانشگاه بین المللی آنتالیا، این دانشگاه خصوصی در سال 2010 افتتاح شد و دارای 4 دانشکده بازرگانی، مهندسی، حقوق و گردشگری است و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه به انگلیسی تدریس می شود. گذراندن دورۀ تافل برای پذیرش در دانشگاه الزامی است و در ضمن این دانشگاه از بهترین اساتید و امکانات جهانی استفاده می کند.

دانشگاه (Akev(Antalia Akev University، این دانشگاه خصوصی در سال 2015 تأسیس شد که ابتدا یک مدرسه غیر انتفاعی بود که بعد توسعه پیدا کرد و به دانشگاه تبدیل شد و هم اکنون 1000 دانشجو در آن به زبان ترکی به تحصیل مشغولند.

این دانشگاه دارای 4 دانشکده هنر، علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت و دو موسسه آموزشی است و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به فعالیت می پردازد.

در پایان، دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از امکانات آموزشی، پژوهشی خیلی خوبی برخوردارند و دارای اعتبار بین المللی هستند و صرفاً شهریۀ گران‌تر این دانشگاه‌ها نسبت به دانشگاه‌های دولتی است که تا حد زیادی آنها را متمایز می کند.

سعی کردیم بصورت کلی درباره تاریخچه بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه صحبت کنیم، امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

 

5/5 - (2 امتیاز)