بررسی امکان تحصیل در مدارس ترکیه برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند و به فکر تحصیل فرزندشان هم هستند یک موضوع مهم است، این مقاله مرجعی است که به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

امروزه ترکیه هم به یکی از کشورهای مهاجرپذیر تبدیل شده و ایرانی‌های زیادی این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت‌شان انتخاب می‌کنند. یک مسئله مهم برای خانواده‌هایی که می‌خواهند زندگی‌شان را در این کشور ادامه دهند، نحوۀ ادامۀ تحصیل فرزندان‌شان در این کشور است.

تحصیلات اجباری در ترکیه 12 سال طول می‌کشد و به سه دورۀ ابتدایی، مقدماتی و متوسطه تقسیم می‌شود. تمامی مدارس ترکیه اعم از مدارس رایگان دولتی تا مدارس غیر انتفاعی، همگی تحت نظر آموزش و پرورش این کشور هستند. مدارس غیردولتی و خصوصی آن دارای امکانات ویژه‌ای‌اند و علیرغم خدماتی که به دانش آموزان ارائه می‌دهند، هزینۀ مناسب و معقولی دارند که احتمالا از پس پرداخت آن بر می‌آیید.

نحوۀ ثبت نام برای تحصیل در مدارس ترکیه

برای تحصیل اتباع خارجی در ترکیه مدارس بین المللی مخصوصی وجود دارد که  از یک برنامه درسی ملی متفاوت پیروی می‌کنند و سیاست‌های ثبت نام خود را دارند.

برخی از مدارس خصوصی که به شهروندان ترکیه خدمات می‌دهند و آموزش آنها به زبان خارجی است، دارای مقاطع ابتدایی و متوسطه هستند. برای آشنایی با سیاست ثبت نام آنها  به وب سایت آن مدرسه مراجعه کنید.

برای دسترسی به لیست مدارس ترکیه و اطلاعات‌شان روی این لینک کلیک کنید.

ثبت نام در مدارس ترکیه

هنگام ثبت نام در پایه‌های 6 ، 7 و 8، نتایج آزمون تعیین سطح (SBS) در نظر گرفته می‌شود. برای ثبت نام در مدارس متوسطه، نتیجه آزمون مدارس متوسطه (OKS) لازم است. کل امتیازات محاسبه شده تحت تأثیر SBS قرار می‌گیرد.

برای اینکه بتوانید فرزندتان را در مدارس ترکیه ثبت نام کنید، باید قبلا اقامت این کشور را دریافت کرده باشید و فرزندتان به واسطۀ شما مقیم ترکیه شده باشد.

برای ثبت نام در کلاس اول ابتدایی همراه با برگه نفوس و کارت اقامت خود و فرزندتان به نزدیک‌ترین مدرسۀ به محل سکونت‌تان مراجعه کنید. برگه نفوس برگه‌ای است که آدرس شهرداری منطقۀ شما در آن ثبت شده و نزدیکی محل زندگی‌تان به مدرسه را تایید می‌کند. پس از گذراندن مراحل اداری و پرداخت شهریه می‌توانید ثبت نام را تکمیل کنید. ارائه این مدارک تنها برای اولین بار در مدرسه کافی است و تا پایان مقطع لازم نیست هر بار آنها را برای ثبت نام دوره جدید ارائه دهید.

اگر تازه اقامت ترکیه را گرفته‌اید و می‌خواهید فرزند محصل‌تان را در مدارس ترکیه ثبت نام کنید، باید همراه با آخرین کارنامه تحصیلی ترجمه شده او که مهر تایید آموزش و پرورش را دارد،به مدرسه مورد نظرتان بروید. همراه داشتن اصل و کپی گذرنامه، کارت اقامت و کارت نفوس الزامی است، در این زمان می‌توانید درخواست دنکلیک یا همان معادل‌سازی مدارک تحصیلی را بدهید. پس از صدور دنکلیک می‌توانید برای ثبت نام و نهایی کردن آن اقدام کنید. برخی مدارس غیردولتی در ترکیه برای ثبت نام آزمون ورودی دارند که باید فرزندتان در آن نمرۀ قبولی را کسب کند.

برای ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه با توجه به اینکه ظرفیت آنها محدود است باید حواستان به تاریخ‌های اعلامی برای ثبت نام باشد و قبل از تکمیل ظرفیت بتوانید برای تحصیل در مدارس ترکیه ثبت نام را انجام دهید.

تحصیل در مدارس ترکیه

چهارچوب نظام آموزشی در ترکیه چگونه است؟

نحوۀ پوشش: مانند بیشتر نقاط دنیا پوشیدن لباس فرم در مدارس اجباری است و شکل و رنگ آن توسط مدرسه اعلام می‌شود.

زبان: آموزش به زبان ترکی استامبولی در مدارس ترکیه انجام می‌شود، مگر اینکه مدرسه بین المللی باشد که زبان ترکی، زبان دوم آن محسوب می‌شود. آموزش زبان دیگر از سال چهارم دبستان آغاز می‌شود که برای آن هزینۀ جداگانه دریافت می‌کنند.

سال تحصیلی: تحصیل در مدارس ترکیه در مقاطع تحصیلی طی شش ماه انجام می‌شود که دوره اول از سپتامبر آغاز و تا ژانویه ادامه دارد و سپس از ژانویه تا ژوئن دوره دوم سال تحصیلی است.

روزهای تحصیل: کلاس‌های درس از روزهای دوشنبه تا جمعه، 5 روز در هفته، تشکیل شده و معمولا از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر خواهد بود. این ساعات ممکن است در مدارس مختلف متفاوت باشد. ساعت نهار هم دارند که برای آن هزینۀ جدا دریافت می‌شود.

تعطیلات: تعطیلات در تابستان و پس از ماه ژوئن شروع شده و به مدت سه ماه است. در ماه فوریه هم دو هفته تعطیلات زمستانی است. در تقویم ترکیه تعطیلات عمومی مثل حاکمیت ملی، عید، روزکودک، روز تولد آتاتورک و عید رمضان و عید قربان نیز وجود دارد که مدارس هم در آن روزها تعطیل است.

انواع مدارس ترکیه

مدارس در ترکیه به سه نوع خصوصی، دولتی و بین‌المللی تقسیم می‌شوند. انتخاب مدرسه به هدف شما برای اقامت در ترکیه بستگی دارد. اگر می‌خواهید برای همیشه در ترکیه بمانید و اقامت‌تان دائمی است، مدارس دولتی و خصوصی تفاوتی برای شما نخواهد داشت و هر دو برایتان مناسب است. اما اگر می‌خواهید بعد از مدت کوتاهی به ایران بازگردید، مدارس ایرانی در ترکیه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. حالت سوم وقتی است که شما بخواهید بعد از ترکیه به کشور دیگری غیر از ایران مهاجرت کنید، که در اینصورت بهتر است فرزندتان را در مدارس بین المللی ثبت نام کنید.

مقاطع تحصیلی در ترکیه به چه صورت است؟

گذراندن تحصیلات اجباری در ترکیه 12 سال است که شامل 4 سال ابتدایی، 4 سال متوسطه و 4 سال دبیرستان است که در برخی مناطق دوره متوسطه و دبیرستان در آن‌ها ادغام شده و یکی است. مانند ایران ثبت نام در مهد کودک و پیش دبستانی در ترکیه هم اجباری نیست و اکثر اهالی محلی فرزندانشان را در این دوره‌ها ثبت نام نمی‌کنند. این بستگی به متقاضی دارد که بخواهد فرزندش آموزش‌های مقدماتی را بگذراند یا خیر.

توصیه پایانی

قبل از اقدام به مهاجرت باید شرایط را سنجیده و کاملا زمینۀ لازم را مهیا کنید. یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌هایی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند و صاحب فرزند محصل هستند، تکلیف تحصیل در مدارس ترکیه است. پس در مورد مدرسه‌های ترکیه تحقیقات لازم را انجام داده و با توجه به راهنمایی صورت گرفته در این مقاله همه جوانب را برای انتخاب آن در نظر بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)