بسیاری از افراد در ارتباط با تحصیل زیر 18 سال در ترکیه سوال دارند. تحصیل در ترکیه در مدارس و سیستم آموزشی این کشور، تحت نظارت و کنترل مستقیم دولت و وزارت آموزش و پرورش ترکیه می باشد. طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه، همه افراد حق تحصیل در این کشور را دارند. زبان تحصیل در مدارس ترکیه ترکی است، زبان انگلیسی نیز از سال چهارم دبستان وارد زبان های تدریس این کشور می شود. تحصیلات از ۶ سالگی تا ۱۴ سالگی اجباری بوده و در مدارس دولتی به صورت رایگان است.

این در حالی است که مدارس خصوصی دارای هزینه های بالایی بوده و عمدتا به صورت رقابتی می باشند. سال تحصیلی در مدارس کشور ترکیه معمولاً از اواسط سپتامبر یا اوایل ماه اکتبر آغاز شده و در ماه می یا اوایل ماه ژوئن اتمام می یابد. همچنین در ماه فوریه یک تعطیلات دو هفته ای زمستانی برای دانش آموزان وجود دارد. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی با توجه به نوع مدارس متغیر بوده و حدود 6.000 تا 15.000 یورو در سال است.

تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

مدارس بین المللی در ترکیه

تحصیل در مدرسه های بین المللی برای کودکان خارجی بهترین گزینه می باشد. افرادی که مدیر شرکت های خارجی هستند، سفرای خارجی که در ترکیه حضور دارند، معمولا فرزندانشان را در این مدارس ثبت نام می کنند. برنامه های تحصیلی در این مدارس طبق سیستم آموزشی در کشور های انگلستان و امریکا می باشد و زبان آموزش در این مدارس انگلیسی می باشد. تعداد پذیرش ها در این مدارس محدود است و طبق ملیت دانش آموزان آنها را ثبت نام میکنند.

شهریه براساس استانداردهای محلی گران است ، اما سطح بالایی از تحصیل را ارائه می دهند. در مدارس بین المللی ترکیه اغلب اندازه کلاس ها کوچکتر از مدارس معمولی است و امکانات درجه یک و فوق برنامه برای دانش آموزان ارائه می گردد. در برخی مدارس بین المللی ترکیه امکانات شبانه روزی موجود است ، اما بیشتر مدارس این کشور دوره های روزانه را آفر می دهند :

 • مدرسه بین المللی انگلیسی استانبول
 • مدرسه بین المللی استانبول
 • مدرسه جامع بین المللی استانبول
 • مدرسه آموزشی Eyuboglu
 • مدرسه خصوصی Erisim
 • مدرسه بین المللی Plus
 • مدرسه بین المللی Keystone
 • مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School
 • مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten
 • مدرسه بین المللی MEF International School
 • مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)

شرایط اقامت و تحصیل زیر 18 سال در ترکیه

افراد زیر 18 سال با داشتن یکی از شرایط زیر می توانند در ترکیه اقدام به دریافت اقامت نمایند:

1. در صورتی که پدر و مادر هر دو همراه فرزندشان در ترکیه اقامت داشته باشند: در این صورت ارائه شناسنامه های ترجمه و تایید شده والدین و فرزند یا فرزندان زیر 18 سال و نیز سند ازدواج پدر و مادر (باید ترجمه و تایید شده در سفارت ترکیه در ایران باشد) برای درخواست اجازه اقامت کافیست و در واقع فرزند از طریق اجازه اقامت خانوادگی می تواند در ترکیه اقامت داشته و تحصیل نماید.

2. در صورتی که تنها یکی از والدین قصد اقامت در ترکیه را داشته باشد: در این صورت علاوه بر ارائه شناسنامه ها و سند ازدواج والدین به صورت ترجمه و تایید شده، پدر یا مادری که قصد اقامت در ترکیه را ندارد، باید رضایت خود را مبنی بر اقامت و تحصیل فرزندش در ترکیه به صورت رسمی اعلام نماید و این رضایت نامه مورد تایید سفارت ترکیه در ایران قرار بگیرد و به صورت ترجمه و تایید شده (توسط نوتر) برای درخواست اجازه اقامت ارائه گردد. در صورت طلاق والدین، پدر یا مادری که قصد اقامت در ترکیه به همراه فرزند خود را دارد، باید مدرکی را مبنی بر داشتن حق حضانت فرزند از جانب دادگاه ایران که ترجمه رسمی شده و مورد تایید سفارت ترکیه در ایران قرار گرفته شدهاست، جهت درخواست اجازه اقامت ارائه نماید. همین طور در مواردی که یکی از والدین در قید حیات نباشد، باید گواهی فوت ایشان با ترجمه رسمی مورد تایید سفارت ترکیه در ایران قرار بگیرد و برای درخواست اجازه اقامت ارائه گردد.

3. در صورتیکه هیچ کدام از والدین قصد اقامت در ترکیه به همراه فرزند زیر 18 سال خود را نداشته باشند: در این صورت والدین ملزم به معرفی شخصی دیگر به عنوان کفیل قانونی فرزندشان در ترکیه هستند.

افراد زیر 18 سال پس از دریافت اجازه اقامت در ترکیه می توانند اقدام به ادامه تحصیل در “مدارس ایرانی واقع در ترکیه” ، “مدارس ترکی” و یا “مدارس بین المللی” نمایند. در صورتیکه دانش آموز مقاطع قبلی را در ایران گذرانده باشد و قصد ادامه تحصیل در مدارس ترکی را داشته باشد، باید اقدام به معادل سازی (دنکلیک) آخرین مدرک تحصیلی وی در ایران نمایند. این کار با داشتن اصل و ترجمه (ترجمه رسمی) آخرین کارنامه تحصیلی دانش آموز در ایران (با داشتن مهر و تمبر اداره آموزش و پرورش ایران) و نیز ارائه اصل و کپی پاسپورت به مرکز آموزش و پروش ترکیه انجام می گیرد.

دبیرستان در ترکیه

نکاتی در مورد مدارس در ترکیه

دانش آموزان باید 4 سال ابتدایی 4 سال متوسطه و 4 سال دبیرستان را حتما پشت سر بگذارند.
تحصیل مقاطع متوسطه و ابتدایی رایگان است.
تحصیل در مقطع متوسطه در دو شاخه دبیرستان و هنرستان نیز در ترکیه امکان پذیر است. تحصیل تا سن ۱۸ سالگی ادامه داشته و اجباری است.

مراحل سیستم آموزشی و تحصیل در ترکیه در مدارس

 • آموزش در مقطع پیش دبستانی و مهد کودک تا ۶ سالگی
 • آموزش در مقطع ابتدایی برای مدت ۸ سال که پنج سال آن ابتدایی به علاوه سه سال تحصیلی است و تحصیلات در این مقطع اجباری و رایگان می باشد.
 • آموزش در مقطع دبیرستان از سن ۱۵ تا ۱۷ سالگی است و برخی از مدارس ممکن است یک سال دیگر را نیز برای آموزش زبان به دانش آموزان اختصاص دهند. اکثر دبیرستان های ترکیه متعلق به دولت بوده و آموزش در آنها به صورت رایگان می باشد.

موسسه آباد مهاجر دانش در این مقاله تمام مسائل و شرایط اخذ پذیرش جهت تحصیل زیر 18 سال در ترکیه را به صورت کامل به نظر شما بزرگواران خواهد رساند. پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدام با مشاورین ما تماس حاصل نمایید و از اطلاعات در زمینه تحصیل فرزندانتان بهره مند شوید.

5/5 - (3 امتیاز)