دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University) که به اختصار SDU هم  گفته می شود یکی از دانشگاههای دولتی ترکیه است  که به نام سلیمان دمیرل رئیس جمهور سابق ترکیه در سال 1992 در شهر اسپارتا تأسیس شد. دانشگاه سلیمان دمیرل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، بازرگانی، کشاورزی و مهندسی فعالیت می کند و آکادمی علوم کشاورزی و مهندسی اسپارتا که در سال 1976 افتتاح شد به این دانشگاه ملحق شده است.

دانشگاه سلیمان دمیرل

دانشگاه سلیمان دمیرل با ارائه بهترین امکانات و خدمات علمی به تقریباً 70،000 دانشجو ، افراد زبده و کاربردی را تربیت کرده و باعث ارتقای سطح علمی کشور ترکیه شده است. دانشگاه دارای 16 دانشکده ،4 مدرسه تحصیلات تکمیلی ،12 مدرسه فنی حرفه ای و 2 دبیرستان می باشد و یکی از برترین دانشگاههای سواحل دریای سیاه است.

دانشکده های دانشگاه سلیمان دمیرل

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده تکنولوژی های پیشرفته
 • دانشکده تکنولوژی های آموزشی
 • دانشکده جنگل داری
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده تربیت دبیر

این دانشگاه دارای مراکز پژوهشی و تحقیقاتی است که به شرح زیر بیان می شود؛

مرکز تحقیقاتی رز SDU
بیمارستان تحقیقاتی SDU
مرکز تحقیق و توسعه گیاه شناسی
مرکز تحقیقات انقلاب ترکیه و اصول آتاتورک
مرکز پیاده سازی CAD/CAM

مرکز تحقیقات زنان

مرکز تحقیق و پیاده سازی علوم کامپیوتر
مرکز تحقیق و پیاده سازی انرژی ژئوترمال
مرکز تشخیص زودهنگام سرطان
مرکز تحقیقات زلزله و ژئوتکنیک
مرکز تحقیقاتی طراحی مد و صنایع دستی

مرکز تحقیقات و بهره برداری منابع آب زیرزمینی و معدنی
مرکز تحقیق و پیگیری دانشجویان آزمایشگاه و رصدخانه

شرایط پذیرش و ثبت نام دانشگاه سلیمان دمیرل

اغلب رشته های تحصیلی این دانشگاه به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود البته رشته هایی هم هستند که به زبان فرانسوی و آلمانی آموزش داده می شوند. بنابراین مهارت در زبان ترکی لازم است و برای رشته هایی هم که به انگلیسی است ارائه گواهی تافل یا آیلتس ضروری است.

دانش آموزان برای ورود به دانشگاه سلیمان دمیرل در مقطع لیسانس و رشته های پزشکی و دندان پزشکی باید در آزمون یوس (YOS) آن شرکت و حدنصاب قبولی را کسب کنند. همچنین با داشتن کارنامه SAT نیز می توانید برای این دانشگاه تحصیل نمایید. داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای ورود به دانشگاه ضروری است. برای مقاطع بالاتر دانشگاهی در رشته های کارشناسی ارشد و دکترا قبولی در آزمون ALES یا GRE مورد نیاز است.

امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University)

دانشگاه سلیمان دمیرل در زمینی به مساحت 10 هکتار قرار دارد و دارای دوپردیس شرقی و غربی است که بیشتر امکانات دانشگاه در پردیس اصلی غربی Çünür در حومۀ اصلی اسپارتا واقع شده است و رفت و آمد غیر ضروری دانشجویان را کم می کند.

این دانشگاه دارای کتابخانه های متعدد، مراکز اطلاعاتی، زمین ورزشی تنیس، فوتبال، والیبال، بسکتبال، باشگاه بدنسازی، آیروبیک، یوگا، اسب سواری و… است و در پردیس شرقی دانشگاه استخر المپیک و مجتمع ورزشی آتاتورک وجود دارد. شهر اسپارتا به علت داشتن زمستانی پرپرف برای اسکی مناسب است که دانشجویان دانشگاه اسکی بازی را در منطقۀ Davraz انجام می دهند و خیلی از بازیهای ملی کشوری در این منطقه صورت می گیرد.کوهنوردی ، پاراگلایدر ، غواصی و… هم در خارج از دانشگاه برای دانشجویان علاقه مند وجود دارد.

هرساله سمینارها، کنگره ها و نمایشگاههای مختلفی در این دانشگاه برگزار می شود. سالن های سینما، نمایش، گالری، سالن های همایش و… از امکانات دیگر این دانشگاه است و درضمن کنسرت های موسیقی توسط محبوب ترین خوانندگان ترک در جشنواره های بهاره این دانشگاه برقرار می شود که شور و حال ویژه ای به دانشگاه می دهد.

این دانشگاه با داشتن بیش از 87 انجمن فعال دانشجویی یکی از پیشروترین دانشگاهها در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی و سیاسی است. مراکز درمانی و بهداشتی خوبی برای معاینه رایگان دانشجویان در محیط دانشگاه قرار دارد و دانشجویان داخلی مشمول بیمۀ درمانی رایگان می باشند و دانشجویان خارجی با پرداختن مبلغی بیمه می شوند. دانشگاه سلیمان دمیرل یک بیمارستان 400 تختخوابی دارد که دانشجویان برای درمان می توانند به آن مراجعه کنند.

همۀ این امکاناتی که دانشگاه فراهم می کند باعث می شود تا دانشجویان در یک محیطی راحت و پرانرژی به تحصیل در دانشگاه مشغول شوند.

هزینۀ تحصیلی دانشگاه سلیمان دمیرل

هزینه تحصیلی سالیانه برای رشته پزشکی دانشگاه سلیمان دمیرل، 1800 لیر و برای رشته دندان پزشکی 1800 لیر است.هزینه تحصیلی سالیانه برای رشته های غیر پزشکی هم حدود 880 لیر است که نشان می دهد که شهریه تحصیلی این دانشگاه به نسبت دانشگاههای دیگر ترکیه خیلی پایین تر است.
اطلاعات زیادی از بورس تحصیلی این دانشگاه در دست نیست ولی مطمئناً چون این دانشگاه دولتی است ، امکانات علمی خوبی دارد و دولت ترکیه هم از آن پشتیبانی می کند به دانشجویان خارجی بورس می دهد.

رنکینگ داخلی و خارجی دانشگاه سلیمان دمیرل (Suleyman Demirel University)

این دانشگاه رتبه 2305 را بین دانشگاههای جهان، رتبه 236 آسیا، 29 ترکیه و 428 فیزیک را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه عضو اتحادیه دانشگاههای اروپا است و معاهدۀ آراسموس را امضاء کرده و به تبادل استاد و دانشجو با دیگر دانشگاههای جهان می پردازد.
از این رو دانشگاه امکانات علمی و پژوهشی خوبی را در اختیار دانشجویان دانشگاه قرار می دهد.این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران نیست اما وزارت بهداشت ایران رشته دندان پزشکی آن را قبول دارد.

در پایان، این دانشگاه با امکانات علمی و آموزشی خوبی که دارد خیلی از ایرانیان علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی را به خود جلب کرده ، البته موضوع همسان بودن هزینه های زندگی کشور ترکیه و ایران، قبولی به نسبت راحت دانش آموزان ایرانی و همجواری دوکشور ازنظر جغرافیایی و فرهنگی هم از عواملی است که تمایل ایرانی ها را برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه تقویت می کند.

 

شرایط دیگری هم برای حضور مهاجرین خارجی بخصوص ایرانی ها برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه وجود دارد که به اختصار نام می بریم:

 • هزینۀ تحصیل در ترکیه به نسبت کشورهای اروپایی و امریکایی ارزان است.
 • کشور ترکیه دانشگاههای معتبری در جهان بخصوص در زمینۀ پزشکی دارد.
 • مدارک آموزشی صادره دانشگاههای معتبر ترکیه توسط کشورهای اروپایی و امریکایی تأیید می شود.
 • اساتید بین المللی دانشگاههای اروپا و امریکا در دانشگاههای ترکیه تدریس می کنند.
امتیاز