دانشگاه قاضی (Gazi University) یکی از دانشگاه‌ های دولتی ترکیه است که در سال  1926 میلادی برابر 1305 شمسی توسط آتاتورک به عنوان موسسۀ تربیت معلم قاضی در شهر آنکارا تأسیس شد و در سال 1982 میلادی کالج فنی انکارا، کالج فنی دختران آنکارا، آکادمی مهندسی و کشاورزی ایالتی آنکارا، آکادمی اقتصاد آنکارا و آکادمی اقتصاد بولو به این موسسه ملحق و به دانشگاهی مشهور تبدیل شد.
دانشگاه قاضی یک دانشگاه شهری و در داخل شهر آنکارا است و محوطه اصلی آن در Beselver واقع شده است.

دانشگاه قاضی

دانشگاه پزشکی قاضی

دانشگاه قاضی 3000 عضو هیئت علمی دارد و تقریباً 75،000 دانشجو در مقاطع مختلف در آن به تحصیل مشغولند یعنی نسبت استاد به دانشجو 1 به 25 و 1500 دانشجوی آن از کشورهای آسیای میانه است. در ضمن حدود 5000 دانشجو هم در تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تحصیل می کنند.

زبان تدریس در این دانشگاه در همه رشته ها ترکی است و رشته پزشکی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. دانشگاه در دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد و برای آموزش دانشجو در رشته های پزشکی، موسیقی، صنعتی و آموزش های کاربردی هم مراکز تخصصی ویژه ای را در نظر گرفته است.

دانشگاه قاضی دارای 15 دانشکده، 9 مدرسه فنی حرفه ای،  26 مرکز پژوهشی، 6 انستیتو  و یک پارک فناوری و تکنولوژی است که سال 2007 در پردیس گولباسی (Gölbaşı) تأسیس شد و  این پارک تا حال خدمات علمی و پژوهشی خوبی را به شرکت های دانش بنیان عرضه کرده است. از دانشکده‌های مهم آن می‌توانیم دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، آموزش، اقتصاد، حقوق و مهندسی را نام ببریم.

انستیتوهای این دانشگاه هم عبارت است از

  • انستیتو تحصیلات تکمیلی انفورماتیک
  • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
  • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی
  • انستیتو تحصیلات تکمیلی علوم آموزشی
  • انستیتو تحصیلات تکمیلی پیشگیری از حوادث

شهر آنکارا که دانشگاه قاضی در آن واقع شده پایتخت کشور ترکیه است که بیشتر به علت وجود سفارت خانه های خارجی و فعالیت های صنعتی و تجاری پررونق بوده و با جمعیتی بالغ بر 4،300،000 نفر دومین شهر پرجمعیت ترکیه بعد از استانبول است. البته این شهر زیبایی و منابع غنی تاریخی و باستانی شهر استانبول را ندارد.
شهر آنکارا تابستانی گرم مانند تهران، زمستانی سرد و در بیشترمواقع ابری و بارانی است.

شرایط پذیرش و ثبت نام دانشگاه قاضی (Gazi University)

شرایط پذیرش برای علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه قبولی در آزمون یوس (YOS) یا آزمون SAT، معدل بالا، داشتن ویزای تحصیلی است.

امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه قاضی

کتابخانه دانشگاه یکی از مجهزترین کتابخانه های ترکیه است که 150،000 کتاب، 62،000 نشریه و مجله، 10،000 پایان نامه به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسه را در خود جای داده است. با برقراری ارتباط مجازی و اینترنتی مناسب در این کتابخانه حتی دانشجویان دانشگاه های دیگر هم از اطلاعات و منابع آن به خوبی استفاده می کنند. این کتابخانه در 1348 نشریه به 832 زبان خارجی و 236 مجله الکترونیکی اشتراک دارد.

دانشگاه مذکور امکانات ورزشی و رفاهی خوبی چون زمین های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، سالن های ورزشی و هنری، خوابگاه، سالن های غذاخوری متنوع، مراکز درمانی و بیمارستان و…. را برای دانشجویان فراهم کرده است. فعالیت های ورزشی دیگری چون کشتی، هالتر، پاتیناز، بدمینتون، جودو، ژیمناستیک و پرورش اندام هم در دانشگاه وجود دارد. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه سکونت کنند و سالن های غذاخوری آن روزانه به 8000 دانشجو چهار نوع غذا می دهد.

در ضمن دانشگاه پزشکی قاضی با در اختیار گذاشتن امکانات ویژه ورزشی و فرهنگی چون استخر المپیک، فستیوال های تابستانی، برنامه های نمایشی و تفریحی، برپایی کنسرت خوانندگان محبوب ترک و رقص های کلاسیک و… انرژی و حال و هوای خوبی را به جمع دانشجویی دانشگاه می دهد.

چون محوطه دانشگاه قاضی بیشتر در داخل شهر آنکارا وجود دارد باعث می شود که دانشجویان بتوانند به نحو احسن مراکز خرید و خانه های مناسبی را برای خود پیدا کنند.

هزینۀ تحصیلی دانشگاه قاضی (Gazi University)

شهریه تحصیلی سالیانه رشته پزشکی 15000 لیر و دندان پزشکی 8000 لیر، داروسازی 8000 لیر و شهریه رشته های غیر پزشکی هم زیر 5000 لیر  است.
این دانشگاه بیشتر به دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا معدل 75 از 100 داشته باشند بورس تحصیلی می دهد که در واقع به دانشجویان کمک مالی می کند.

رنکینگ داخلی و خارجی دانشگاه قاضی (Gazi University)

این دانشگاه در سال 2016 میلادی رتبۀ 835 را در بین دانشگاه های جهان و در سالهای 2018-2019 میلادی رتبۀ 301-305 را در بین دانشگاه های آسیا و رتبه 8 را در بین 10 دانشگاه برتر ترکیه به خود اختصاص داده است. مطابق آمار حاصله در سال 2013 میلادی ، دانشجویان ترک بیشتر دانشگاه قاضی را برای تحصیل انتخاب کردند و از طرفداران پر شور و شوق آن بودند که این مسئله تا حد زیادی به امکانات و کیفیت آموزشی دانشگاه بر می گردد.

رشته دندان پزشکی این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است.
از سال های دور کشور ترکیه در رشد و توسعه علمی دانشگاه های خود تلاش زیادی داشته و به حق پیشرفت صنعتی و اقتصادی این کشور تا حد زیادی مرهون تلاش مهندسین و مدیران زبده دانشگاهی ترکیه است.

درپایان، دانشگاه قاضی هم از دانشگاه های شناخته شده و معتبر ترکیه است که از امکانات علمی و  آموزشی بالایی برخوردار بوده و همواره سعی می کند سیستم آموزشی خود را با آخرین اطلاعات روز دنیا هماهنگ کند. بنابراین دانشگاه قاضی هم به عنوان یک دانشگاه معتبر این قابلیت را دارد که هدف و مقصد تحصیلی خیلی از دوستداران خارجی بخصوص ایرانیان علاقه مند در رشته های پرطرفدار پزشکی و دندان پزشکی قرار گیرد.

امتیاز