دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه آموزش های متفاوت و با کیفیتی را به دانشجویان خود ارائه داده و آینده شغلی آن ها را تضمین می کنند. محال است کسی شهرت کشور ترکیه در زمینه طراحی مد و لباس را نشنیده باشد. ترکیه را اتوپیای طراحان مد و لباس می دانند. برای همین تحصیل رشته طراحی لباس در ترکیه نیز به همان اندازه طرفدار و خواهان دارد. اگر شما نیز ترکیه را برای تحصیل رشته طراحی لباس انتخاب کرده اید، به شما تبریک می گوییم. بهترین و مناسب ترین جا را برای آینده ی شغلی خود انتخاب کرده اید. همانطور که میدانید تعدادی از بهترین برندهای طراحی مد و لباس از جمله olley، oasis، sunman و … مربوط به این کشور است. با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد رشته طراحی لباس در ترکیه مورد نیاز است را به شما بگوییم.

[lwptoc]

تحصیل طراحی لباس در ترکیه

وقتی نوبت به تحصیل در زمینه طراحی لباس در ترکیه می رسد، دانشگاه های ترکیه دوره های چهار ساله کارشناسی را ارائه می دهند. بیشتر دانشجویان استانبول را به عنوان مقصد خود برای مطالعات طراحی لباس انتخاب می کنند. کیفیت دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های دارای رتبه برتر از سراسر جهان رقابت می کند.

اهداف رشته طراحی لباس

همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد، دانشگاه های طراحی این کشور دانشجویان را جهت ورود به بازار کار آماده می کنند. اهداف این دوره از آموزش شامل موارد زیر می شود:

 • تبدیل طرح های لباس به صورت دیجیتال
 • طرح تولید یک مجموعه مد
 • شناخت نیازهای صنعت و شرایط بازار کار
 • ارزیابی و امکان سنجی مفهوم طراحی
 • اصول کاربردی طراحی لباس
 • ساخت نمونه کار

حتما بخوانید:

رشته طراحی لباس در ترکیه

شرایط دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه طراحی لباس بسیار جذاب و لذت بخش است. پذیرش در دانشگاه های این کشور با آزمون ورودی همراه است که در این آزمون دانشجویان را از لحاظ داشتن خلاقیت هنری مورد ارزیابی قرار می دهد. دانشجویان فرصت تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت در نتیجه ارائه مدرک آیلتس یا تافل الزامی است. حداقل سن برای تحصیل طراحی لباس در ترکیه 18 سال می باشد.

مدارک لازم برای پذیرش

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه طراحی لباس در ترکیه را دارند باید مدارک خاصی را ارائه دهند. مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه به شرح زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین
 • مدرک زبان معتبر
 • انگیزه نامه
 • گذرنامه معتبر
 • شش قطعه عکس
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • تمکن مالی
 • قبولی در آزمون ورودی
 • پرداخت هزینه درخواست

ذکر این نکته الزامی است که دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش شده اند، باید در مصاحبه ای که به صورت آنلاین یا در محیط دانشگاه می باشد شرکت کنند.

آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه طراحی لباس

جدا از قبولی در آزمون YOS یا SAT دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته طراحی لباس را دارند باید در آزمون دیگری نیز شرکت کنند. این آزمون دارای دو مرحله می باشد:

مرحله اول (طراحی):

در این بخش قدرت ترسیم و توانایی دست متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مرحله دوم (طراحی ذهنی):

این مرحله شبیه اسکیس در رشته معماری است که در آن موضوعی به متقاضیان داده شده و آن ها باید با تکیه بر قدرت تخیل و خلاقیت خود، مفهومی درباره موضوع درخواستی را ترسیم کنند.

کارشناسان موسسه آباد مهاجر دانش آماده ارائه هر گونه مشاوره در خصوص تحصیل در بهترین دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه به هم وطنان عزیز می باشند.

دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه

بهترین دانشگاه طراحی لباس در استانبول قرار دارد. برخی از دانشگاه های کشور ترکیه برای تحصیل در این رشته به شرح زیر می باشند:

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

این دانشگاه یکی از معروف ترین و معتبرترین دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه می باشد. مهم ترین ویژگی این دانشگاه تحت نظارت بودن فشن سانی نیویورک است. آموزش رشته طراحی لباس در این دانشگاه تحت عنوان طراحی فشن شناخته می شود.

دانشگاه بیلگی استانبول (Istanbul Bilgi University)

این دانشگاه یکی دیگر از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته طراحی لباس است. فارغ التحصیلان این دانشگاه دو مدرک NABA و BILGI اعطا می شود که در تمام دنیا معتبر شناخته می شوند. دانشجویان پس از تحصیل در این دانشگاه می توانند برای کارآموزی به میلان ایتالیا بروند.

دانشگاه آتیلیم (Atilim University)

 دانشگاه آتیلیم برنامه درسی گسترده ای را ارائه می دهد که شامل دوره های نظری و عملی مانند طراحی پایه، مد پایدار، طراحی آزمایشی، پروژه، تاریخ هنر برای حمایت از رشد شخصی و حرفه ای دانشجویان است. در این دانشگاه به دانشجویان فرصت داده می شود تا در شرکت های تجاری کار کنند.

دانشگاه باشکنت (Baskent University)

دوره کارشناسی طراحی لباس در این دانشگاه چهار ساله است. بخش طراحی مد که بخشی از دانشکده های طراحی و معماری هنرهای زیبا است، در پردیس Bağlıca دانشگاه واقع شده است. این گروه با بخش خصوصی و سایر دانشگاه ها همکاری می کند.

دانشگاه اکونومی ازمیر(Izmir Ekonomi University)

این دانشگاه تنها دانشگاه تمام هوشمند ترکیه است. دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه اکونومی ازمیر در زمینه های طراحی گرافیک، طراحی مد و لباس آموزش می دهد. زبان تحصیل در آن انگلیسی هدف اصلی این دانشگاه این است که دانشجویان خود را به عنوان هنرمندان و طراحانی مطرح آموزش دهند.

دانشگاه نیشانتاشی (Nisantasi University)

گروه طراحی پارچه و لباس در دانشکده هنر و طراحی از سال 2013 شروع به آموزش کرد. هدف این گروه توسعه مهارت ها و توانایی های خلاقانه دانشجویان در چارچوب طراحی و آموزش مد و لباس است. دانشجویان گروه نه تنها در دوره آموزش چهار ساله در زمینه طراحی آموزش می بینند بلکه در طول تحصیل این امکان را دارند که اطلاعات نظری را عملی سازند.

دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University)

این دانشگاه طراحی لباس در ترکیه دارای 13 دانشکده از جمله دندانپزشکی، داروسازی، هنر و علوم، هنرهای زیبا، حقوق، علوم اقتصادی و اداری، ارتباطات، معماری، مهندسی و علوم بهداشتی می باشد.

طراحی لباس در ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه

هزینه تحصیل در رشته طراحی لباس در ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. به طور میانگین می توان گفت برای تحصیل این رشته در شهر استانبول باید سالانه 8000 لیر پرداخت کرد. بیشتر دانشگاه ها این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که ممکن است دارای هزینه ای بالاتر باشد.

در کنار شهریه هایی که باید پرداخت کنید، هزینه ی اقامت و زندگی در ترکیه نیز مهم است. برای تمام دانشجویان بین الملل که مشغول به تحصیل در رشته طراحی لباس در ترکیه می شوند، ماهانه میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای ماندن در خانه اجاره ای و ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای خرید کتاب و وسایل لازم تحصیل لازم است. البته تمام دانشجویان بین الملل می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف های حمل و نقل درون شهری و استفاده از امکانات و تسهیلات برخوردار شوند.

بورسیه دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه

دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته طراحی لباس در ترکیه را دارند، باید دارای رزومه قابل قبولی باشند. شرط گرفتن بورسیه در برخی از دانشگاه ها نمره به دست آمده دانشجویان در آزمون OSS می باشد. دانشجویانی که میانگین معدل آن ها بیشتر از 3.75 باشد، می توانند کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده و هزینه های تحصیل خود را تا 50 درصد کاهش دهند. برای گرفتن بورسیه تحصیلی فول فاند باید در بهمن ماه اقدام کرد. سازمان turkiyeburslari رزومه متقاضیان را بررسی خواهد کرد.

هر گونه سوال در رابطه با تحصیل رشته طراحی لباس در کشور ترکیه را با کارشناسان موسسه آباد مهاجر دانش در میان بگذارید.

فرصت های شغلی طراحان لباس در ترکیه

به دلیل رقابت برندهای ترک با برندهای مشهور جهانی، طراحان لباس در این کشور دارای بازار کار بسیار خوبی هستند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند به صورت خصوصی مرکز طراحی لباس خود را راه اندازی کرده و یا در مراکز طراحی لباس مشغول به کار شوند. از دیگر مشاغلی که فارغ التحصیلان می توانند در آن ها مشغول به کار شوند شامل موارد زیر می شود:

 • طراح لباس
 • طراح پارچه
 • الگوساز
 • تصویرگر مد
 • مشاور مد و لباس
 • طراح مد
 • مدرس دوره های طراحی لباس
 • طراح لباس سینما و تلویزیون
 • روزنامه نگار مد
 • بازاریاب و غیره

درآمد طراحان لباس در ترکیه

طراحی لباس یکی از رشته های پر درآمد در کشور ترکیه به حساب می آید. شخصی که در استانبول به عنوان طراح لباس کار می کند معمولاً ماهیانه حدود 7000 لیر درآمد کسب می کند. محدوده حقوق از 3000 لیر (کمترین میانگین) تا 17000 لیر ( بالاترین میانگین) می باشد. دامنه حقوق و دستمزد بسته به بسیاری از عوامل مهم، از جمله تحصیلات، گواهی نامه ها، مهارت ها و تعداد سال هایی که افراد در حرفه خود صرف کرده اند، می تواند بسیار متفاوت باشد.

سخن آخر

موسسه آباد مهاجر دانش با دارا بودن مشاوران برجسته و مجرب یکی از برترین موسسه های مهاجرتی در کشور می باشد که می تواند در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ترکیه متقاضیان را راهنمایی و کمک کند. اگر در مورد دانشگاه های طراحی لباس در ترکیه و نیز شرایط تحصیل در آن ها نیازمند اطلاعات بیشتری می باشید، می توانید از خدمات رزرو مشاوره موسسه آباد مهاجر دانش استفاده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)