برای کسانی که به طور موقت به ترکیه مهاجرت می‌کنند، وجود مدارس ایرانی در ترکیه یک مزیت برتر است. مدارسی که سیستم آموزشی آنها مطابق با ایران بوده و به زبان فارسی تدریس صورت می‌گیرد.

موضوع تحصیل در ترکیه برای کسانی که صاحب فرزند هستند و بنا به شرایط پیش آمده، چند سالی در این کشور زندگی می‌کنند اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا تطبیق با فرهنگ و شرایط یک کشور بیگانه خصوصا به دلیل گویش و زبان متفاوتی که دارند، برای کودکان بسیار دشوار است. یادگیری فرهنگ و زبان یک کشور شاید مدت‌ها طول بکشد و اینگونه زمان یادگیری را از دست خواهید داد.

مدارس ایرانی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که این مشکل را برای خانواده‌های مهاجر ایرانی حل کرده و روز به روز این شرایط را برای آنها مهیاتر می‌کند. در این کشور مدارسی با عنوان مدارس ایرانی وجود دارد و خانواده‌هایی که برای اولین بار در این کشور زندگی می‌کنند و شناخت کافی از فرهنگ و زبان ترکیه را ندارند، می‌توانند به این مدارس بروند و با ثبت نام فرزندان خود در این مدارس، به مدت دو سال در سیستم آموزشی ایران تحصیل کنند. پس از اینکه فرزند شما به مدت دو سال در مدارس ایرانی در ترکیه تحصیل کرد و به زبان های ترکی و انگلیسی تسلط یافت، می‌تواند به راحتی وارد مدارس بین المللی و ترکیه‌ای شود.

برای اینکه بتوانید فرزندتان را در این نوع مدارس ثبت نام کنید، باید تمام مدارک تحصیلی او را که دارای مهر وزارت آموزش و پرورش است آماده کنید. البته قبل از هر چیزی باید اقامت ترکیه را دریافت کرده باشید. بنابراین بهتر است قبل از عزیمت به ترکیه برای تهیه کارت اقامت برنامه ریزی کنید. از آنجایی که دو تا سه ماه پس از اولین درخواست برای گرفتن کارت اقامت، به شما وقت مصاحبه می‌دهند و اینگونه باید مدتی برای مصاحبه صبر کنید، بهترین زمان برای درخواست، بهار است. زیرا اگر در این فصل درخواست‌تان را ارائه دهید،بسته به زمان مورد نیاز، می‌توانید در ماه‌های تابستان کارت را دریافت کنید تا بتوانید در ماه اکتبر در مدارس ایرانی در ترکیه ثبت نام کنید.

مدارس ایرانی در ترکیه

مدرسه22 بهمن- مدرسه ایرانی آنکارا

این مدرسه ایرانی در محلۀ قاضی عثمان پاشا آنکارا واقع شده است. این مدرسه فرصت تحصیل دانش آموزان در همه مقاطع را داشته و سیستم آموزشی آن مبتنی بر سیستم آموزشی ایران است.

آدرس وب سایت : http://school-ankara.ir

مدرسه فجر- مدرسه ایرانی استانبول

این مدرسه نیز در استانبول واقع شده و دو شعبه دارد. شعبه اصلی آن در منطقۀ سلطان احمد و شعبه دیگر آن در استانبول و محلۀ توپکاپی است. سیستم آموزشی این مدرسه کاملا مطابق با نظام آموزشی ایران است و دسترسی دانش آموزان به کلیه مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان فراهم شده است.

شهریه سالانه مدارس ابتدایی از 600 تا 700 دلار شروع می‌شود و برای مقاطع تحصیلی بالاتر به 1000 دلار افزایش می‌یابد.

سایر مدارس برای تحصیل در ترکیه

همانطور که توضیح داده شد ثبت نام در مدارس ایرانی در ترکیه برای کسانی مناسب است که فرزندشان به زبان ترکی تسلط ندارند، اما در غیر این صورت، اگر به زبان ترکی تسلط دارید، می‌توانید از گزینه‌های دیگری برای ادامه تحصیل فرزندتان در ترکیه استفاده کنید. یکی از این گزینه‌ها ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه است. مزیت این مدارس رایگان بودن آنهاست و دیگر نیاز به پرداخت هزینه بابت شهریه نیست. البته برای اینکه فرزند شما بتواند در این مدارس تحصیل کند، علاوه بر داشتن کارت اقامت، باید کلیه سوابق تحصیلی و آموزشی وی به زبان ترکی ترجمه و تطبیق داده شود.

یکی دیگر از گزینه‌هایی که مورد استقبال ایرانی‌هاست، ثبت نام در مدارس خصوصی بین المللی ترکیه است که محبوب‌ترین آنها دوگا کولجی و آمریکای کولتور است. تدریس در این مدارس به دو زبان ترکی و انگلیسی است و برای کسانی که می‌خواهند بعدها از ترکیه به کشوری غیر از ایران مهاجرت کنند گزینه مناسبی است. شهریه این مدارس بالاتر است و از سطح کیفی بالاتری نسبت به سایر مدارس برخوردارند و در برخی از آنها به زبا‌ن‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسه با روش‌های تدریس غنی‌تر تدریس می‌شوند و بنابراین دارای آزمون ورودی هستند.

یکی از شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی و دولتی در ترکیه ترجمه سوابق تحصیلی وی به ترکی است. برای اینجام این کار دو روش وجود دارد:

  1. مراجعه به دارالترجمه‌های حاضر در ایران که در این روش، شما پس از ترجمه مدارک تحصیلی‌تان، باید به سفارت ترکیه در ایران بروید و مدارک ترجمه شده خود را به تایید سفارت برسانید.
  2. مراجعه به دارالترجمه‌ها‌ی رسمی کشور ترکیه و ترجمه مدارک‌تان در کشور مقصد، که در این روش هزینه کمتری را نسبت به روش اول پرداخت خواهید کرد.

توصیه پایانی

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و نگران وضعیت تحصیل فرزندتان هستید، توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری ابتدا این موضوع را مشخص کنید که آیا قصد دارید برای همیشه در ترکیه بمانید؟ قرار است بعد از چند سال به ایران بازگردید؟ یا بعد از ترکیه قرار است به کشور دیگری مهاجرت کنید؟ دادن پاسخ شفاف به این سوالات می‌تواند نوع مدرسه‌ای که می‌خواهید فرزندتان را در آن ثبت نام کنید مشخص کند. برای اقامت موقت مدارس ایرانی در ترکیه، برای اقامت دائم مدارس دولتی و برای اقامت موقتی که بعد از آن به کشور دیگری سفر می‌کنید، مدارس بین المللی مناسب است.

5/5 - (1 امتیاز)