کشور ترکیه در یک نگاه

کشور ترکیه از آن جهت که با کشورمان ایران مرز زمینی دارد و رفت و آمد به آن بدون نیاز به ویزا است، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همچنین با توجه به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور به یکدیگر زندگی در این کشور برای ایرانیان بسیار دلنشین خواهد بود. در این مطلب قصد داریم شما را مهاجرت تحصیلی به ترکیه آشنا کنیم و از تمامی زوایا آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. حتما ما را تا انتها دنبال کنید.

چرا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

دانشجویان ایرانی می‌توانند از طریق مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقامت بلند مدت این کشور را بدست آورند و از طرفی شانس خود برای راهیابی به دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی را آزمایش کنند. همچنین با توجه به گران بودن ارزهای یورو و دلار در بازار ایران ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کشور همسایه یعنی ترکیه بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود و نمی‌توان کیفیت بالای دانشگاه‌های این کشور را هم نادیده گرفت.

شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی به ترکیه

در مبحث مهاجرت تحصیلی به ترکیه دانشجو در صورتی می‌تواند این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کند که مدرک دیپلم 12 ساله را کسب کرده باشد و در آزمون ورودی مقطع کارشناسی که از طرف دانشگاه برگزار می‌شود، قبول شود.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس (کارشناسی) در ترکیه حدود 4 سال طول خواهد کشید و عموما به زبان ترکی استانبولی می‌باشد، اما در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور زبان تدریس، انگلیسی است. در برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های پزشکی، مقطع کارشناسی حدود 6 سال به طول می‌انجامد.

دولت ترکیه به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را داده است تا هم از مخارج زندگی خود برآیند و هم با مردم این کشور تعامل بیشتری داشته باشند.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

بر خلاف مقطع کارشناسی، برای ورود به دوره فوق لیسانس هیچ آزمون اولیه‌ای لحاظ نمی‌شود، اما برخی از دانشگاه‌های مطرح ترکیه سالی دو بار آزمون ورودی برای رشته‌های مورد نظر خود برگزار می‌کنند. داوطلبین در صورتی که در آزمون اولیه قبول شوند می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه دهند. دانشجویان این مقطع اجازه بیست ساعت کار در هفته را دارند.

ادامه تحصیل در مقطع دکترا

ادامه تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی در ترکیه امکان پذیر است و مانند کشورهای دیگر دانشجو بایستی دارای مدرک زبان انگلیسی تافل باشد و معدل مقطع کارشناسی ارشد او قابل قبول و دارای حداقل یک مقاله ISI باشد.

دوره تحصیلی مقطع دکترا در ترکیه 4 سال به طول می‌انجامد که دو سال پایانی آن بیشتر صرف کارهای تحقیقاتی-پژوهشی می‌شود و تنها در دو سال اولْ حضور آنها در کلاس‌های درس اجباری است. در این مقطع نیز به دانشجویان اجازه 30 ساعت کار هفتگی داده می‌شود و می‌توانند به صورت پاره وقت در شرکتی حضور داشته باشند.

نقش بورسیه در مهاجرت تحصیلی به ترکیه

پروپوزال قوی، نمرات ممتاز، معدل بسیار عالی، روزمه علمی خیلی خوب و مدرک زبان تافل یا آیلتس بالای 7 از شرایط اولیه مهاجرت تحصیلی به ترکیه از طریق بورسیه می‌باشند. در این شرایط ممکن است دانشگاه بخشی از هزینه‌های تحصیلی دانشجور را فراهم کند و در برخی از موارد نیز تمامیِ مخارج دانشگاه و زندگی فرد را تامین می‌کند.

بورسیه در مقطع کارشناسی، بسیار سخت میباشد و هرچه مقطع پیشرفته‌تر شود اعطای بورسیه آسان‌تر خواهد شد.

هزینه زندگی و مهاجرت تحصیلی به ترکیه چگونه است؟

همانطورکه در ابتدای مطلب گفته شد، هزینه زندگی و ادامه تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای دیگر اروپایی و آمریکایی بسیار پایین‌تر است. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های این کشور برای پایین آوردن مخارج زندگی دانشجویان خارجی خوابگاه‌هایی را ایجاد کرده‌اند که از آنها بعنوان یکی دیگر از نقاط قوت می‌توان یاد کرد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه بسیار متفاوت از هم می‌باشد و نمی‌توان تمامیِ آنها را یکسان دانست. به طور میانگین اما هزینه زندگی در این کشور حدود دو درصد از ایران بالاتر است، این در حالی است که هزینه زندگی در استانبول نزدیک به دو برابر هزینه زندگی در تهران برآورده می‌شود.

نرخ تورم در کشور ترکیه با توجه به کرونا و افزایش بیکاری و مسائل سیاسی،مداوم دستخوش تغییر می‌شود از این رو دانشجویان در قدم اول مهاجرت تحصیلی به ترکیه بایستی به این موضوع بیش از پیش توجه کنند. نکته بسیار مهم‌تر این رابطه، هزینه تحصیل و شهریه‌های دانشگاه‌های این کشور در مقاطع مختلف تحصیلی است. شهریه هر دانشگاه بسته به کیفیت و رشته مورد نظر تفاوت دارد و به طور حتم نمی‌توان تمامیِ شهریه‌های هر رشته در هر دانشگاهی را در این مطلب گنجاند، اما برای آشنایی هرچه بیشتر شما با شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه چند مورد شهریه دانشگاههای خصوصی را متذکر شده‌ایم:

  • هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی از 8 هزار دلار تا 25 هزار دلار
  • هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 1000 دلار تا سه هزار دلار
  • هزینه سالانه تحصیل در مقطع دکترا 42000 هزار دلار به بالا

معرفی برخی از دانشگاه‌ها جهت مهاجرت تحصیلی به ترکیه

دانشگاه‌های ممتاز ترکیه در رنکینگ جهانی از رتبه‌های قابل قبولی برخوردار هستند که از میان آنها 5 دانشگاه برتر این کشور را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

چه مدارکی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه نیاز است؟

قبل از مهاجرت به کشور ترکیه لازم است که از دانشگاه مورد نظر پذیرش اولیه صورت گیرد. دانشجویانی که این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند، باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. برای این موضوع لازم است مدارک زیر را حتما در اختیار داشته باشید:

  • پاسپورت معتبر (حداقل با بیش از 6 ماه مهلت) به همراه کپی از آن
  • نامه پذیرش از طرف دانشگاه در ترکیه
  • 4 قطعه عکس رنگی (عکس‌ها بایستی به تازگی گرفته شده باشند)
  • نامه بانک و تمکن مالی دانشجو
  • بیمه نامه دانشجویی

نکات پایانی در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌تواند چالش‌های کوچک و بزرگی را برای دانشجو به همراه آورد. کشور ترکیه، همانطور که گفته شد، با توجه به نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی آن می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای ایرانیان باشد. در این مطلب به مقوله مهاجرت تحصیلی به ترکیه پرداختیم و از ویژگی‌های ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی در ترکیه گفتیم.

همچنین به مهم‌ترین چالش دانشجویان یعنی هزینه‌های دانشگاهی نیز اشاره کردیم و برای آشنایی هرچه بهتر شما عزیزان چند دانشگاه مطرح ترکیه را هم معرفی کردیم.

5/5 - (1 امتیاز)