قبل از بررسی هزینه زندگی در ترکیه در سال 2021 به معرفی این کشور می‌پردازیم. ترکیه یک کشور آسیایی اروپایی است که بخش اعظم آن در آسیا و بخش کوچی از غرب آن در اروپا قرار دارد. سیاست این کشور بر اساس نظام جمهوری بنا شده است و از نظر اقتصادی کشوری توسعه یافته محسوب می‌شود. کشور ترکیه در مجاورت دریا قرار دارد و از طرف به دریا راه داشته و همین موجب توسعه‌ی اقتصاد این کشور شده است. ترکیه از سمت شمال به دریای سیاه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه راه دارد. بسیاری از ما نام شهر استانبول ترکیه را شنیده‌ایم. استانبول معروف‌ترین شهر ترکیه می‌باشد به گونه‌ای که بسیاری این شهر را پایتخت ترکیه تصور می‌کنند. اما شهر آنکارا پایتخت ترکیه است.

هزینه زندگی در ترکیه 2021

پول کشور ترکیه لیر است که در مقابل دلار ارزش کمتری دارد و همین موجب شده است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه و همچنین هزینه‌ی سفر به این کشور خیلی گران نباشد. به طور متوسط هزینه زندگی در ترکیه چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است. البته لازم به توجه است که این هزینه با توجه به سبک زندگی افراد، نوع و کیفیت خوراک و پوشاک و همچنین محل زندگی و اجاره خانه متفاوت خواهد بود. مبلغ ذکر شده برای یک زندگی در حد متوسط کافی است. برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل  10000 تا 30000 لیر برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و  سالانه بین 5000 تا 10000 لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد. همچنین شما می توانید با تفاوت های دانشگاه خصوصی و دولتی در ترکیه آشنا بشید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه زندگی در ترکیه به مولفه های بسیار زیادی بستگی دارد. این که شما در چه منطقه ای زندگی می کنید و یا چگونه رفت و آمد می کنید بر هزینه های زندگی شما تاثیر خواهد داشت. البته این دو مولفه صرفا برخی از هزینه های تاثیرگذار بر شرایط زندگی در این کشور می باشد. دقت داشته باشید که هزینه های زندگی در ترکیه 30 درصد کم تر از هزینه های زندگی در ایران می باشد. اما در ادامه این بحث ما به بررسی دقیق بخش های مختلف تاثیرگذار بر هزینه های زندگی در ترکیه می پردازیم.

هزینه زندگی در ترکیه 2021

هزینه خورد و خوراک و مواد اولیه در ترکیه

برخی از هزینه زندگی در ترکیه 2021 را نمی توان حذف نمود. به عبارتی به عنوان اصلی ترین هزینه های زندگی محسوب می شوند. یکی از این هزینه های غیر قابل حذف، هزینه خورد و خوراک می باشد. هزینه های خورد و خوراک هم شامل هزینه تغذیه در رستوران ها و کافی شاپ ها است و هم شامل هزینه های مربوط به خرید مواد اولیه برای خورد و خوراک. در این بخش از مقاله ما به بررسی هر دو مدل از این هزینه ها می پردازیم. در ابتدا به بررسی هزینه های مربوط به رستوران ها در ترکیه می پردازیم.

هزینه یک وعده غذایی در رستورانی ارزان قیمت در ترکیه بین ۱۵ تا ۴۶ لیر ترکیه می باشد و به طور میانگین باید برای آن ۲۵ لیر هزینه نمود. هزینه خرید سه وعده غذایی برای دو نفر در رستورانی با کیفیت در ترکیه بیسن ۷۰ تا ۲۲۰ لیر ترکیه می باشد که به طور میانگین باید ۱۰۰ لیر ترکیه هزینه نمود. هزینه یک وعده مک دونالد یا چیزی شبیه به آن در ترکیه بین ۲۰ تا سی یورو می باشد و به طور میانگین باید ۲۵ لیر هزینه نمود. هزینه یک لیوان کاپوچینو در کافی شاو های ترکیه بین ۷ تا ۱۸ لیر می باشد . باید حدود ۱۲ و نیم لیر هزینه کرد.

اما ببینیم هزینه خرید مواد اولیه برای پخت و پز در منزل چقدر می باشد. این هزینه ها به طور میانگین و در بازه خاصی در نظر گرفته شده است. ابتدا از محصولات لبنی و گوشتی شروع می کنیم.

برای خرید یک لیتر شیر، یک تکه نان تازه سفید پانصد گرمی، یک کیلوگرم برنج، یک بسته ۱۲ عددی تخم مزغ، یک کیلوگرم پنیر محلی، یک کیلوگرم فیله مرغ و یک کیلوگرم گوشت قرمز باید به ترتیب هزینه هایی را به طور میانگین پرداخت که عبارتند از: ۵ و نیم لیر، ۲.۵ لیر ترکیه، ۱۲.۵ لیر، ۱۱ و نیم لیر، ۴۲ لیر ، ۲۰ لیر و حدودا ۷۰ لیر ترکیه می باشد. حال می خواهیم در ارتباط با سایر مواد اولیه و هزینه های آن صحبت کنیم.

برای خرید یک کیلوگرم سیب، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، ‌سیب زمینی و پیاز باید به ترتیب هزینه هایی برابر با ۶ لیر ترکیه، ۱۴.۵ لیر، ۷.۵ لیر، ۵.۵ لیر، ۳ و نیم لیر ترکیه و ۴.۵ لیر ترکیه پرداخت نمود. اما هزینه زندگی تنها به هزینه خرد و خوراک معطوف نمی شود. از این رو در ادامه به بررسی دقیق هزینه های دیگر زندگی در ترکیه می پردازیم.

هزینه حمل و نقل در ترکیه 2021

یکی از مهم ترین هزینه ها در زندگی هزینه حمل و نقل می باشد. این هزینه خصوصا در شهر های بزرگ تر بیشتر خود را نمایان می کند. از این رو در این بخش از مقاله ما قصد داریم در ارتباط با هزینه های حمل و نقل در ترکیه ۲۰۲۱ را بیان کنیم. هزینه بلیت یک طرفه برای حمل و نقل در ترکیه به طور میانگین ۳ و نیم لیر ترکیه می باشد. هزینه شروع حرکت تاکسی در ترافیک نرمال ترکیه به طور میانگین ۵ لیر می باشد.

هزینه هر یک کیلومتر حرکت تاکسی در ترافیک نرمال نیز ۳ و نیم لیر می باشد. برای یک ساعت انتظار تاکسی در ترافیک نرمال ترکیه باید ۳۰ لیر پرداخت کرد. اما یکی دیگر از هزینه های مهم برای حمل و نقل، هزینه بنزین می باشد. هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه برابر با ۶.۶۸ لیر ترکیه می باشد. حال که در ارتباط با هزینه های حمل و نقل صحبت کردیم در ادامه سایر هزینه های زندگی در ترکیه را ارائه می دهیم.

هزینه اجاره و خرید مسکن در ترکیه 2021

هر روندی که برای مهاحرت در نظر بگیریم، باز هم نیاز به مسکن و سکونت مهم می باشد. اگر شما برای تحصیل در ترکیه وارد این کشور می شوید با قصد کار در ترکیه را دارید باید برای محل زندگی خود اقدام نمایید. البته شرایط سرمایه گذاری بسیار متفاوت می باشد. اگر شما تمایل به سرمایه گذاری در ترکیه داشته باشید می توانید با خرید ملک در ترکیه این کار را انجام دهید. برای این منظور اطلاع از هزینه های اجاره در ترکیه و همچنین هزینه های خرید ملک در ترکیه اهمیت دارد.

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه برای یک ماه در مرکز شهر های ترکیه بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد که به طور میانگین باید ۱۶۰۰ لیر پرداخت نمود. هزینه ها برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر های ترکیه بین ۶۵۰ تا ۱۶۰۰ لیر می باشد که به طور میانگین باید ۱۰۰۰ لیر ترکیه را برای یک ماه پرداخت نمود. هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر های ترکیه برای یک ماه بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ لیر ترکیه می باشد که به طور میانگین باید ۲۷۰۰ لیر پرداخت نمود. برای اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر های ترکیه لازم است تا هزینه ای بین ۱۱۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر ترکیه را برای یک ماه پرداخت نمود.

اما ببینم هزینه های مربوط به خرید ملک در ترکیه و شهر های مختلف آن چقدر می باشد. بررسی این هزینه ها خصوصا برای سرمایه گذاری در ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه خرید هر متر مربع واحد مسکونی در مرکز شهر های مختلف ترکیه بین ۳۵۰۰ تا ۱۲۵۰۰ لیر ترکیه می باشد و باید به طور میانگین ۶۷۰۰ لیر برای آن پرداخت نمود. اگر قصد خرید ملک در خارج از مرکز شهر های ترکیه را داشته باشید باید بین ۲۲۰۰ تا ۷۰۰۰ لیر ترکیه هزینه کنید. هزینه ها به طور میانگین ۳۶۶۶ لیر ترکیه می باشند. هزینه اجاره ملک در ترکیه به طور میانگین ۶۹ درصد کم تر از هزینه های زندگی در ایران می باشد. این درصد ها با توجه به میانگین شهر های مختلف ارائه شده است.

هزینه ترکیه

هزینه های تفریح در ترکیه 2021

بررسی هزینه های تفریح مانند ورزش و سینما یا حتی خرید کردن اهمیت بالایی دارد. هزینه یک ماه ثبت نام در مراکز ورزشی محلی برای بزرگسالان در ترکیه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ لیر برای یک ماه می باشد. هزینه یک ساعت اجاره زمین تنیس برای آخر هفته ها ببین ۵۰ تا ۱۵۰ لیر ترکیه می باشد که به طور متوسط باید ۹۶ لیر ترکیه پرداخت نمایید. برای خرید بلیت سینما تک نفره سینما در ترکیه باید بین ۲۰ تا ۳۵ لیر پرداخت نموده و به طور متوسط ۲۵ لیر پرداخت نمایید. برخی از هزینه های خرید هم به این صورت می باشد.

هزینه خرید یک جفت جین از مارک های لویس یا مشابه آن حدودا ۲۴۶ لیر می باشد. هزینه برای خرید لباس تابستانه از برند هایی مانند زارا نیز حدودا ۱۷۵ لیر می باشد. برای خرید یک جفت کفش مناسب دویدن از برند نایک حدودا باید ۴۴۵ لیر ترکیه هزینه نمود. این هزینه ها ممکن است اهمیت بسیاری نداشته باشند اما در مواقع خاص مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو اطلاع یافتن از آن ها اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

سایر هزینه زندگی در ترکیه 2021

 • قیمت هر لیتر شیر در کشور ترکیه 4.05 لیر می‌باشد.
 • قیمت هر شانه 12 عددی تخم مرغ در این کشور 9.3 لیر می‌باشد.
 • سینه مرغ کیلویی 21 لیر می باشد.
 • قیمت برنج کیلویی 8.4 لیر می باشد.
 • قیمت هر کیلو موز 10.8 لیر می باشد.
 • قیمت 1 کیلو سیب 5.1 لیر است.
 • قیمت یک کیلو پرتقال 4.6 لیر است.
 • قیمت یک کیلو گوجه 5.7 لیر است.
 • قیمت یک کیلو سیب زمینی 4.1 لیر است.
 • قیمت یک و نیم لیتر آب 1.8 لیر است.
 • قیمت هر بلیت سینما در کشور ترکیه 20 لیر می‌باشد.
 • قیمت یک پاکت سیگار 14 لیر است.
 • قیمت اینترنت ماهانه 86 لیر است.

برای اطلاع از شرایط زندگی در ترکیه با مشاوران ما در موسسه آباد مهاجر دانش تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)