تحصیل در دانشگاه های ترکیه

قبل از بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه، ضرورت دارد توضیحی مختصر در مورد کشور ترکیه ارائه شود:
ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری ترکیه تقریبا نصف ایران است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.

جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۴ میلیون نفر می‌باشد. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر اقوام تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

پایتخت این کشور آنکارا بوده و بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، قاضیان تپ، آنتالیا، قونیه و قیصریه هستند.

 

نوع حکومت: جمهوری زبان رسمی: ترکی استانبولی
پایتخت: آنکارا جمعیت: 84 میلیون نفر
نوع حکومت: لائیک خط نوشتاری: لاتین
تعداد دانشگاه: حدود 200 زبان تحصیل: ترکی و انگلیسی

 

شرایط تحصیل در ترکیه و مزایای تحصیل در ترکیه

از مزایای ادامه تحصیل در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه تحصیل در ترکیه:

از مهمترین مزایای ادامه تحصیل در ترکیه، هزینه های تحصیل پایین می باشد. هزینه های تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه حداکثر 2000 دلار در سال می باشد که در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب و به صرفه می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاههای خصوصی ترکیه نسبتا بالا و بین 10000 تا 25000 دلار در سال می باشد.

 1. کیفیت آموزش در ترکیه

دانشگاههای ترکیه طی سالیان گذشته به طرز چشم گیری هم از لحاظ کیفیت آموزشی و هم گستردگی سرزمینی توسعه یافته اند. دانشجویان خارجی امکان انتخاب بسیار بالایی برای ادامه تحصیل در ترکیه برخوردارند. کیفیت سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه در رتبه بندی های بین المللی منعکس شده است.

بر اساس رتبه بندی های The Times Higher Education BRICS و Emerging Economies 2014، چندین دانشگاه ترکیه در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند که از میان آنها سه دانشگاه در لیست ۱۰ دانشگاه برتر بوده است. ضمناً در رتبه بندی  (QS) بریتانیا، ۹ دانشگاه ترکیه در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان و ۱۹ دانشگاه ترکیه در رتبه بندی موسسه انفورماتیک METU در لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

سطح آموزش در دانشگاه های ترکیه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و منطبق بر سیستم آموزشی اروپا است. زبان تحصیل دانشگاه های زیادی انگلیسی است و تعداد این دانشگاهها رو به افزایش است.

ترکیه از سال ۲۰۰۱ بخشی از Bologna Process و همچنین عضو بسیاری از پیمان های بین المللی است. بر این اساس دانشجویان دانشگاههای ترکیه می توانند تحصیلات خود را در دیگر کشورها بر مبنای  (ECTS) (سیستم اروپایی انتقال اعتبار) ادامه دهند و همچنین مدرک خود را از سایر کشورها اخذ نمایند.

 1. سیستم تبادل دانشجو

دانشگاههای ترکیه حداقل با یک دانشگاه دیگر معتبر اروپایی یا آمریکایی توافقنامه تبادل دانشجو دارند. تقریبا همه دانشگاههای ترکیه با حضور در برنامه تبادل دانشجو موافقت نموده اند. دانشگاههای ترکیه در برنامه اراسموس (Erasmus) در مقامهای بالایی نسبت به دانشگاههای اروپایی قرار دارند.

اراسموس موندوس Erasmus Mundus یک برنامه مشترک همکاری و انتقال دانشجو در اتحادیه اروپا است که از سال 2003 با هدف ارتقای سطح علمی دانشگاههای اروپا و ایجاد تعامل بین مردم و فرهنگ های مختلف از طریق همکاری و مشارکت کشورهای اروپایی با کشورهای غیر اروپایی در زمینه تحصیلات عالی و بهینه سازی شرایط منابع انسانی و بازار کار جوامع اروپایی، کار خود را شروع کرد.

 1. امکانات آموزشی ترکیه

دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی, رفاهی, کتابخانه ای, آزمایشگاهی و بسیاری از امکانات را در سطح بسیار بالایی برای دانشجویان مختلف ارائه می نمایند.

خوابگاه های دانشجویی در دانشگاههای ترکیه هزینه  بسیار پایینی دارد. امکان داشتن یکی از اعضای خانواده به عنوان همراه در طول تحصیل، نگرانی خیلی از خانواده ها را برطرف نموده است.

 1. هزینه تحصیل و اقامت در دانشگاههای ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه

یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه این است که هزینه اقامت ترکیه شباهت بسیاری به ایران دارد.

به خصوص هزینه های خوراک و پوشاک. تنها تفاوت هزینه زندگی , حمل و نقل است که این هزینه ها درکشور ترکیه بالاتر از ایران است.

اما دانشجویان از تخفیفاتی تا 50% برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده میکنند.

هزینه های درمانی دانشجویان نیز با استفاده از بیمه دانشجویی رایگان است.

هزینه های زندگی متوسط دانشجویی در کشور ترکیه حدود 500 دلار است. دانشجویان به صورت رسمی و قانونی اجازه کار ندارند.

 1. عدم نیاز به ویزا 

برای ورود به کشور ترکیه  نیازی به ویزا نیست و افراد پس از ثبت نام در دانشگاه ویزای تحصیلی دریافت می نمایند.

تحصیل در ترکیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با هزینه های مناسب و امکاناتی عالی هدف تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان می باشد. اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا بوده و عمده دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط علمی دارند.

ترکیه کشوری زیبا است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی در قاره آسیا قرار دارد. بخش عمده آن در آسیا و قسمت کوچکی از آن در قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه حدود 80 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام است و مذهب آنان سنی است.

سیاست این کشور که در آن حکومتی لائیک بر سر کار است، آن است که امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی و علاقه مند به تحصیل را در این کشور فراهم کند.

با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در جهان، متقاضیان تحصیل در این کشور برای ورود با آزمون هایی مواجه می شوند که باید قبل از ورود خود را آماده نمایند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه هاای بزرگ و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

دانشگاه های ترکیه معمولا در خصوص خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند ولی امکانات خوابگاهی طی سالیان گذشته افزایش پیدا کرده و عمدتا دانشجویان خارجی از خوابگاههای مجهزی برخوردار بوده اند. دانشجویان در دوره تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه بیمه درمانی دارند و تسهیلات درمانی آنها رایگان می باشد.

هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر بوده و دانشجویان در استفاده از وسایل نقلیه عمومی از تخفیف 50 درصدی دانشجویی بهره مند هستند. هزینه های تحصیل در ترکیه تفاوت زیادی با ایران ندارد.در واقع هزینه های زندگی همان هزینه های ادامه تحصیل در ترکیه می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی با هم متفاوت است و دانشجویان ممتاز نیز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه آباد مهاجر دانش در زمانی کوتاه و کاملاً تضمینی پذیرش دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

بورس تحصیل در ترکیه

دولت کشور ترکیه همه ساله برای جذب دانشجو از سراسر جهان بورسیه های تحصیلی برای تمامی دانشجویان جهان ارائه می کند.  بورسیه تحصیلی ترکیه یک فرصت مناسب برای تحصیل رایگان در رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی و علوم پایه و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد.

زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

– برای دانشجویان ارشد و دکتری از ۵ فوریه تا ۵ مارس
– برای دانشجویان کارشناسی از ۱۶ آوریل تا ۱۴ می

بورسیه های ارائه شده برای دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف عبارت است از:

بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع کارشناسی

– بورسیه Harran Scholarship Program در مقطع کارشناسی فقط برای دانشجویان ایرانی و چند کشور دیگر در رشته های پزشکی، مطالعات اسلامی، زبان و ادبیات ترکی ارائه می شود.

بورسیه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

– بورسیه تحصیلی Ali Kuşçu Science and Technology Scholarship در مقطع ارشد و دکتری از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته علوم پایه، مهندسی و تکنولوژی ارائه می شود.
– بورسیه تحصیلی İbni Haldun Social Sciences Scholarship در مقطع ارشد و دکتری از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی، مطالعات اسلامی و ادبیات و زبان ترکی ارائه می شود.

بورسیه های تحقیقاتی:

– بورسیه Turkish Language Program for Public Officials and Academicians که برای مقامات دولتی و اساتید دانشگاه جهت یادگیری زبان ترکی ارائه می شود. این بورسیه به مدت ۸ ماه در مرکز زبان دانشگاه استانبول به منظور شرکت در کنفرانس ها، سمینارها و مذاکرات برگزار می شود.
– بورسیه Research Scholarships برای دانشجویان دکتری ارائه می شود که از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش داشته و معیارهای زبان آن را برآورده کرده باشند. این بورسیه به دانشجویان ملیت های مختلف جهان تعلق می گیرد.
– بورسیه Success Scholarship Program برای دانشجویانی که در حال تحصیل با هزینه خود در کشور ترکیه می باشند و هرساله معیارهای پذیرش آن تغییر می کند.

مزایای بورسیه تحصیل در ترکیه

مقدار بورسیه تحصیلی براساس مقطع تحصیلی متفاوت می باشد که در سال ۲۰۱۸ به قرار زیر است:

 • مقطع کارشناسی ۷۰۰ لیر در هر ماه
 • مقطع ارشد ۹۰۰ لیر در ماه
 • مقطع دکتری ۱۴۰۰ لیر در ماه
 • بورسیه تحقیقی ۳۰۰۰ لیر در ماه

خوابگاه های دانشجویی: افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند می توانند در خوابگاه های دانشگاه های دولتی ترکیه به صورت رایگان اسکان پیدا کنند. دانشجویانی که قصد اسکان در اینگونه خوابگاه ها را ندارند، می توانند با هزینه خود در مکان های دیگر ساکن شوند.
تحصیل رایگان در ترکیه: همچنین بورسیه تحصیلی ترکیه شامل تمام هزینه تحصیل می شود و دانشجویان هیچ هزینه ای جهت تحصیل خود در دانشگاه ها پرداخت نمی کنند.
بیمه درمانی رایگان: این بورسیه تحصیلی شامل هزینه بیمه درمانی نیز می شود.
دوره زبان ترکی رایگان: برای دانشجویان بورسیه که مهارتی در زبان ترکیه ای ندارند نیز یک دوره زبان ترکی یک ساله به صورت رایگان ارائه می شود. حتی برای دانشجویانی که رشته های آن ها به زبان های دیگر ارائه می شود، باید دوره زبان ترکی را بگذرانند.
هزینه رفت و برگشت به کشور: این بورسیه همچنین هزینه یک سفر رفت و برگشت از کشور دانشجو به ترکیه را در ابتدا و انتهای تحصیل دانشجو را شامل می شود.

برای مشاوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه و یا بورسیه تحصیلی ترکیه از طریق مشاوران موسسه تماس بگیرید.

شرایط مورد نیاز برای بورسیه تحصیل در ترکیه

تمامی فارغ التحصیلان و دانشجویان سال آخر مقاطع کارشناسی و ارشد و دانش آموزان سال آخر یا فارغ التحصیل شده می توانند در بورسیه تحصیلی ترکیه شرکت کنند.

شرایط سنی متقاضیان به صورت زیر است:

 • متقاضیان بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی باید حداکثر متولد ۱۹۹۷ (۱۳۷۵) یا ۲۱ ساله باشند.
  • متقاضیان بورسیه تحصیلی مقطع ارشد باید حداکثر متولد ۱۹۸۸ (۱۳۶۶) یا ۳۰ ساله باشند.
  • متقاضیان بورسیه تحصیلی مقطع ارشد باید حداکثر متولد ۱۹۸۳ (۱۳۶۱) یا ۳۵ ساله باشند.
  • برای متقاضیان بورسیه تحصیلی تحقیقی باید حداکثر متولد ۱۹۷۳ (۱۳۵۱) یا ۴۵ ساله باشند.
  • متقاضیان بورسیه تحصیلی نباید مشکل سلامتی داشته باشند که مانع از تحصیل آن ها شود.

بورسیه تحصیلی ترکیه برای شهروندهای تمامی کشورها برقرار است و میتوانند با توجه به شرایط خود برای این بورس اقدام کنند.
انتخاب متقاضیان براساس مدارک تحصیلی آن ها و نتیجه مصاحبه انجام می پذیرد.  معیارها و شرایط مورد نیاز جهت پذیرش در بورسیه تحصیلی به صورت زیر است:

معدل و مدارک دیپلم

 • دیپلم و ریزنمرات آن به همراه پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن یا کارنامه کل دانشجویان سال آخر و یا مدرک فارغ التحصیلی
  • نتیجه کنکور و امتحان ورودی دانشگاه ها
  • نتیجه آزمون های بین المللی (در صورت وجود)
  • نتایج ارزیابی ها و آزمون های علمی (در صورت وجود)

معدل مورد نیاز برای مقاطع مختلف:

– حداقل معدل برای بورسیه تحصیلی کارشناسی ۱۴ (۷۰% بالاترین نمره) می باشد.
– حداقل معدل برای ارشد و دکتری ۱۵ (۷۵% بالاترین نمره) می باشد.
– حداقل معدل برای رشته های پزشکی ۱۸ (۹۰% بالاترین نمره) می باشد.

تمامی دانشجویانی که شرایط پذیرش بورسیه تحصیلی را احراز کرده باشند براساس موفقیت های علمی آن ها به مصاحبه دعوت می شوند.
دعوت به مصاحبه توسط ایمیل و سیستم پذیرش آنلاین به اطلاع دانشجو می رسد.

مصاحبه به صورت حضوری در محل کنسولگری یا سفارت انجام می شود و در کشورهایی که سفارت این کشور وجود ندارد به صورت آنلاین انجام می شود.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه فقط از طریق سامانه اینترنتی انجام می پذیرد و هیچ گونه سازمان یا موسسه خصوصی در پذیرش بورسیه تحصیلی ترکیه نقشی ندارد.  

همکاران موسسه آباد مهاجر دانش در خصوص نحوه ثبت نام و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش بورسیه تحصیلی و نیز پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف همراه شما می باشند.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

لینک ثبت نام بورس دانشگاههای ترکیه:

 

پرسش و پاسخ در خصوص تحصیل در ترکیه

سوال: آزمون یوس ترکیه در چه زمانی برگزار می­شود؟

جواب: معمولا آزمون یوس دانشگاه­های ترکیه از اواخر فروردین شروع شده و تا اواسط خرداد طول می­کشد. دلیل یکسان نبودن تاریخ اینست که هر دانشگاه، خود اختصاصاً آزمون خود را برگزار میکند و آزمون ملی نیست.

 

سوال: مدارک زبان لازم برای تحصیل در ترکیه چیست؟

جواب: بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل به زبان ترکی، کارنامه تومر و برای ارشد و دکتری تافل و یا yds الزامی است.

 

سوال: آیا امکان کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه برای دانشجویان وجود دارد؟

جواب: بله، با رعایت شرایط لازم امکان پذیر است.

 

سوال: مواد امتحانی آزمون یوس ترکیه چیست؟

جواب: ریاضی،  تست هوش و هندسه

 

سوال: آیا با تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان مهاجرت و کار در اروپا و آمریکا وجود دارد؟

جواب: بله دانشگاههای ترکیه از اعتبار جهانی بسیار بالایی برخوردار هستند.

 

سوال: میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان در ترکیه چقدر است؟

جواب: بسته به شرایط زندگی هر فرد و همچنین شهرستان محل تحصیل میتواند متفاوت باشد. شهرهای بزرگ هزینه های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک دارند. همچنین زندگی در خوابگاه با اجاره منزل متفاوت است. ولی اگر میانگن گرفته شود بطور متوسط در هر ماه حدود 1200 تا 2000 لیر هزینه زندگی خواهد بود.

 

سوال: آیا در دانشگاههای ترکیه قانون منع حجاب اجرا می شود؟
جواب: خیر. دانشجویان در انتخاب پوشش آزاد هستند.

 

سوال: آیا برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیاز به شرکت در مصاحبه است؟

جواب: خیر. مصاحبه فقط در مقطع دکتری انجام میشود. سایر مقاطع همچنین رشته های گروه پزشکی مصاحبه ندارند.

 

سوال: شرایط افتتاح حساب در بانک های ترکیه برای دانشجویان چیست؟

جواب: بعد از ثبت نام در دانشگاه و دریافت کارت اقامت، این امکان به راحتی مقدور است.

 

سوال: آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه وجود دارد؟

جواب: بله. در اغلب دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه، رشته های تحصیلی به انگلیسی هم ارائه میشوند.

 

سوال: برای ورود به دانشگاههای دولتی میشه بجای یوس از sat هم استفاده کرد؟

جواب: بله برای اکثر دانشگاههای دولتی تفاوتا ندارد شما یوس داشته باشید یا sat. برای تعدادی از دانشجوها شرکت در آزمون sat راحتتر است.

 

سوال: برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی ترکیه، با توجه به اینکه هزینه شون بالاست، امکان تخفیف شهریه یا همون بورس وجود دارد؟

جواب: بله. موسسه با اکثر دانشگاههای خصوصی ترکیه همکاری و قرارداد دارد. و همچنین امکان معرفی تعدادی از دانشجوهای خود و دریافت بورس از 10 تا 100 درصد را دارد.

درباره نویسنده

guest
8 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه‌ها
یوسفی
یوسفی
1 سال گذشته

سلام و خسته نباشید
من دوم دبیرستان میخونم. آیا میتونم برم ترکیه دیپلم بگیرم و بعد دانشگاههاش مشغول بشم؟

سارا
سارا
1 سال گذشته

سلام. من شنیدم برای ورود به دانشگاههای دولتی میشه بجای یوس از sat هم استفاده کرد؟ شما در این زمینه هم میتونی کمکم کنین؟

رضایی
رضایی
8 ماه گذشته

سلام و وقت بخیر. با توجه به نامشخص بودن وضعیت مرزها و آزمون یوس، دانشگاهی دولتی بدون آزمون پذیرش دارد؟

محمد جواد شاروبندی
محمد جواد شاروبندی
5 ماه گذشته

سلام من دانشجوی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی هستم
آیا دانشگاه های ترکیه بورسیه کارشناسی ارشد به نژادی گیاهی و ژنتیک هم دارند؟