پرستاری یک شغل مهم و ارزشمندی از زیر گروه‌های رشته پزشکی است که به بیماران در مراکز درمانی خدمت می کند، کاری است پر زحمت و طاقت فرسا که بدون وجود آن درمان کامل امکان پذیر نیست. در همه جای دنیا به این گروه پزشکی اهمیت می دهند و به عنوان یک نیاز مبرم و اساسی هم از جنبه آموزشی در دانشگاه‌ها و هم از نظر شغلی در مراکز درمانی روی آن برنامه ریزی می کنند. در دانشگاه‌های ترکیه هم نسبت به رشته پرستاری یک دید استراتژیک دارند بطوریکه در برنامه پزشکی دانشگاه‌های این کشور به خوبی دیده می شود و حتی رشته پرستاری در ترکیه برای تقویت علاقه مندان تحصیل در این رشته  مزایایی در نظر می گیرند تا به شبکه پزشکی جامعه خدمات بهتری انجام شود.

رشته پرستاری در ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

در خیلی از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان پرستاری بورس تحصیلی می دهند و تعهد خدمتی می گیرند تا در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در بیمارستان ها و مراکز درمانی به بیماران خدمت کنند. در ایران هم به پرستاران به ظاهر ارزش قائل می شوند ولی بطور عملی پشتیبانی خوبی از نظر حقوقی و مزایا از آنها نمی شود و یک نارضایتی عمومی در بین آنها وجود دارد. هر چند که در کشور ترکیه و دیگر ممالک دنیا اینطور نیست و از این قشر به خوبی قدردانی می شود.

طبق اطلاعاتی که از وضعیت شغل پرستاری در کشور ترکیه وجود دارد، پرستاران نسبت به پزشکان دارای شرایط مناسب تر و رضایت مندی هستند و متوسط حقوق سالیانه یک پرستار در مراکز درمانی ترکیه حدود 15،000 دلار به انضمام برخورداری از مزایای بیمه تأمین اجتماعی و مرخصی است. و به این خاطر شغل رشته پرستاری در ترکیه پر طرفدار است.

رشته پرستاری در ترکیه یک رشته تحصیلی است که در زیر گروه رشته های پزشکی قرار دارد با این تفاوت که زحمت و مشقات شغل پرستاری بیشتر از کار پزشکی ولی با درآمد کمتر است و افرادی را که این رشته را انتخاب می کنند بیشتر به دلیل علاقه و عشق زیاد در کمک به افراد بیمار است و متقابلاً جوامع و دولت ها باید احساس مسئولیت زیادی را در برابر این طبقه زحمتکش و دلسوز داشته باشند.

آموزش پرستاری در موسسه های آموزش عالی ترکیه

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

در کشور ترکیه حداقل 170 کالج و دانشگاه پزشکی وجود دارد که در آموزش رشته های پزشکی و  پرستاری فعالند و هیچیک از شهرهای مهم این کشور چون آنکارا، استانبول، ازمیر و آنتالیا از این امر مستثنی نیستند. تحصیل در رشته های پزشکی و زیرگروه‌های آن چون پرستاری در دانشگاه‌های ترکیه دارای رنکینگ جهانی در بین دانشگاه‌های دنیا است و مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها  در کشور اروپایی و امریکایی مورد تأیید می باشند.

رشته های پزشکی، پیراپزشکی و رشته پرستاری از رشته های پر طرفدار در کشور ترکیه هستند که به علت کیفیت عالی دانشگاه‌های ترکیه و هم‌جواری جغرافیایی و فرهنگی این کشور با ایران، دانش آموزان ایرانی هم علاقه دارند که در این رشته های پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند.

پرستاری یک رشته دانشگاهی است که مانند رشته پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی پیوسته نیست بلکه دانشجو بعد از گذراندن یک دوره چهارساله کالج و یا دانشگاه می تواند با شرط نمره قبولی وارد مقطع تحصیلات تکمیلی شود و ادامه تحصیل بدهد.

آموزش پرستاری در ترکیه به صورت های متفاوتی برحسب نوع کار انجام می شود که متناسب با کالج ها و مدارس بین المللی است و این دوره ها به دانشجو کمک می کند تا درک کاملی از مفاهیم اصولی مراقبت های بهداشتی ، پرستاری و کاربردی در بخش ها و سازمانهای مختلف پیدا کنند و به نحوی شایسته و پویا به فعالیت آینده شان بپردازند.

پرستارانی که در برنامه تخصصی خود فارغ التحصیل می شوند بیشتر و بهتر جذب بازار کار داخلی و خارجی می شوند. همه این آموزش ها برای رفع نیازهای شخصی افراد در بیمارستان ها و مراکز درمانی، نیازهای عملیاتی و اورژانسی و توسعه استراتژیک شبکه پزشکی و درمانی کشور ترکیه است.

شرایط پذیرش و ثبت نام در رشته پرستاری دانشگاه‌های ترکیه

شرایط پذیرش و ثبت نام در رشته پرستاری دانشگاه‌های ترکیه

چون پرستاری یک رشته پر طرفدار است و رقابت زیادی در آن وجود دارد ظرفیت دانشگاه‌ها به راحتی و خیلی زود پر می شود و محدودیت دارد. پذیرش در این رشته هم مانند دیگر رشته های دانشگاهی ترکیه با شرط قبولی در آزمون های یوس YOS یا SAT و ارائه آخرین مدرک تحصیلی و دیگر مدارک مورد نیاز برای شناسایی و اقامت تحصیلی در ترکیه است.

در ضمن شرایطی هم وجود دارد که اگر شما بخواهید در دانشگاه دولتی به زبان ترکی پرستاری بخوانید قبولی در آزمون ترکی استانبولی هم مورد نیاز است. اگر هم بخواهید در دانشگاه خصوصی به انگلیسی تحصیل کنید ارائه گواهی مهارت زبان انگلیسی لازم است البته در بعضی از دانشگاه‌های خصوصی هم صرفاً شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی کافی است و نیازی به آزمون ندارد.

شهریه تحصیل پرستاری در ترکیه

بسته به نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی)، همچنین زبان تحصیل، شهریه می تواند متغیر باشد. ولی بطور میانگین در دانشگاههای دولتی شهریه از 1000 تا 6000 لیر متفاوت است. در دانشگاههای خصوصی هم از 4000 دلار تا 10 هزار دلار میتواند متفاوت باشد. دانشگاه خصوصی کوچ هم که با کارنامه SAT پذیرش می کند، گرانترین شهریه پرستاری در ترکیه را دارد. این دانشگاه برای هر سالتحصیلی 19500 دلار دریافت می کند.

در پایان، رشته پرستاری در ترکیه، شغل با ارزش و پر طرفدار است و مسئولین این کشور هم در راستای تأمین سلامت مردم به این رشته اهمیت می دهند ، برنامه ریزی و پشتیبانی خوبی از آن به عمل می آورند و حتی با دادن بورس تحصیلی به دانشجویان این رشته تلاش می کنند تا خدمت پرستاران در شبکه درمانی کشور را تقویت کنند. متقاضیان خارجی فارغ التحصیل در این رشته هم می توانند تقاضای کار از این کشور بکنند که لازم است مدارک لازم را ارائه بدهند.

5/5 - (5 امتیاز)