آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه است که دانشگاه‌های زیادی مانند آنکارا، حاجت تپه، قاضی، آتیلیم، فنی خاورمیانه، بیلکنت و کانکایا در آن وجود دارند که با هزینه‌ها  و امکانات مناسب زندگی، پذیرای دانشجویان زیادی از کشورهای خارجی است. امروز می‌خواهیم درباره دانشگاه آنکارای ترکیه صحبت کنیم که سالانه دانشجویان زیادی در آن تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل می‌شوند. پس برای تحصیل در ترکیه گزینه خوبیست و اگر ایرانی‌ها نیز تمایل به تحصیل در آن دارند، بد نیست اطلاعاتی که در این مقاله درنظر گرفتیم را حتما بررسی نمایند.

دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارای ترکیه اولین مدرسه عالی و دولتی ترکیه است که در سال  1925 میلادی معادل سال 1304 شمسی توسط کمال آتاتورک تأسیس شد و با رشتۀ حقوق کار خود را شروع و سپس توسعه پیدا کرد. دانشکده ها و مدرسه های عالی این دانشگاه در جاهای مختلف شهر چون تاندوغان، ابن سینا، جِبِجی، دیش کاپی بی پازاری و درشهرهای کاستانامو و چانکری پخش شده است.

این دانشگاه دارای 14 دانشکده، 7 کالج، 3 مدرسۀ فنی حرفه ای، 12 مدرسه عالی و انستیتو و یک دانشکده هنرهای زیبا است.
پزشکی در ترکیه ، دندانپزشکی در ترکیه و داروسازی دانشگاه آنکارا مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و این فرصت خوبی برای علاقه مندان ایرانی است که با توجه به اطلاعات علمی خوبی که دارند، بتوانند در این دانشگاه تحصیل کنند.

کنکور ایران به نسبت امتحانات یوس yos دانشگاه‌های ترکیه سخت‌تر است، بنابراین دانش آموزان ایرانی که آمادگی بیشتری در دروس دبیرستان دارند، بهتر می توانند از آزمون یوس گذر کنند و قبول شوند و در رشته های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه‌های ترکیه وارد شوند.

دانشگاه آنکارا (Ankara University)

رشته های تحصیلی دانشگاه آنکارا (Ankara University)

 1. ریاضیات
 2. شیمی
 3. زیست شناسی
 4. داروسازی
 5. مهندسی کامپیوتر
 6. مهندسی پزشکی
 7. مهندسی برق و الکترونیک
 8. مهندسی انرژی و مواد
 9. مهندسی شیرآلات و آبزی پروری
 10. دامپزشکی
 11. پزشکی و دندان پزشکی
 12. فعالیت جسمانی علوم بهداشتی و ورزشی
 13. شیمی تحلیلی
 14. شیمی دارویی
 15. زبان و ادبیات انگلیسی
 16. فرهنگ و ادبیات آمریکایی
 17. زبان ایتالیایی و ادبیات
 18. زبان و ادبیات روسی
 19. زبان اسپانیایی و ادبیات
 20. زبان و ادبیات آلمانی
 21. زبان و ادبیات فرانسه
 22. زبان ژاپنی و ادبیات و ترکی
 23. زبان چینی و ادبیات (چینی و ترکی)
 24. زبان و ادبیات یونانی (یونانی و ترکی)
 25. زبان و ادبیات لاتین (لاتین و ترکی)
 26. زبان و ادبیات ارمنی (ارمنی و ترکی)
 27. زبان و ادبیات کره ای (کره ای و ترکی)
 28. زبان لهستانی (لهستانی و ترکی)
 29. زبان بلغاری و ادبیات (بلغاری و ترکی)
 30. زبان و ادبیات عربی (عربی و ترکی)
 31. هندوژی (هند و ترکی)
 32. زبان و ادبیات مجارستانی (مجارستانی و ترکی)
 33. زبان هیتی و ادبیات و ترکی
 34. زبان و ادبیات فارسی (فارسی و ترکی)
 35. زبان و ادبیات سومری (سومری و ترکی)
 36. زبان و ادبیات اردو (اردو و ترکی)

امکانات دانشگاه آنکارا برای دانشجویان

دانشگاه آنکارا (Ankara University)
دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارای ترکیه امکانات خوبی دارد و به دانشجویان داخلی و خارجی خوابگاه می‌دهد. یک کتابخانه مرکزی بزرگ دارد که یک میلیون جلد کتاب داشته و دارای سالن های ورزشی تنیس، والیبال، فوتبال، استخر، امکانات تفریحی متنوع  و خدمات بهداشتی و درمانی است.
در این دانشگاه خوابگاه‌های دانشجویی ارزان قیمت هفت اتاقه برای دانشجویان در نظر گرفته شده که اتاق های آن به صورت تک نفره، دونفره و سه نفره با تلفن، تلویزیون و اینترنت رایگان است.
این دانشگاه برای 500 دانشجوی اول پذیرش شده در کنکور، بورس تحصیلی اعطا می کند و در ضمن به دانشجویان دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی حقوق و مساعده مالی پرداخت می شود. این اتفاق خیلی خوب است و به دانشجو در کشور خارجی کمک شایانی می کند.

تعداد دانشجویان و کارکنان دانشگاه

این دانشگاه حدود 4000 پرسنل دارد که 1700 نفرکادر علمی شامل استاد، دانشیار و استادیار، 1600 نفر افراد کمک آموزشی و تقریباً 700 نفر هم کادر اداری هستند. حدود 60،000 دانشجوی خارجی و داخلی در آن در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به تحصیل به زبان ترکی مشغولند. البته چند رشتۀ لیسانس و قوق لیسانس به زبان انگلیسی در آن تدریس می شود.

ارتباطات خارجی و رتبۀ دانشگاه آنکارا

سیستم آموزش عالی ترکیه مطابق با استاندارد های آموزشی آمریکا و اروپا است و دانشگاه آنکارای ترکیه به معاهده اراسموس(Erasmus) متعهد است و طبق این قرارداد مبادلۀ دانشجو با دانشگاه‌های خارجی انجام می شود. دانشگاه عضو UNICA ،EUA و IAU  است. در سال 2017 رتبۀ 750 QS و در سال 2018-2019 در رتبۀ 801QS  و رتبۀ 450 رشته پزشکی جهان را کسب کرده و از دانشگاه‌های ممتاز شهر آنکارا است.

دانشگاه آنکارای ترکیه در رتبه بندی آموزش عالی TIMES در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. با توجه به رتبه جهانی و ارتباط این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر امریکایی و اروپایی، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و غیر پزشکی این دانشگاه به خوبی می توانند وارد بازار کار بین المللی شوند.

شرایط پذیرش، تحصیل و شهریه در دانشگاه آنکارا

برای پذیرش داوطلبان خارجی، قبولی در آزمون یوس(YOS) یا SAT برای ورود به دوره های لیسانس، رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و در دوره های فوق لیسانس و دکترا قبولی در یکی از آزمون های GRE،TOEFL ضروری است.

برای ورود به دورۀ کارشناسی و رشته های پزشکی داشتن مدرک دیپلم به صورت ترجمه ترکی مورد نیاز است و دارا بودن معدل خوب برای قبولی امتیاز محسوب می شود ولی شرط اصلی پذیرش در دانشگاه، قبولی در امتحان یوس (YOS) دانشگاه است.
رتبۀ قبولی در آزمون یوس (YOS) دانشگاه پزشکی آنکارای ترکیه حداقل 60 و در آزمون SAT  کسب حداقل  650 امتیاز در امتحان ریاضی، در آزمون ABITUR  کسب درجۀ بین 1 تا 4 و در آزمون ACT کسب رتبۀ 24 ضروری است و برای داشتن مدرک بین المللی دیپلم و یا لیسانس، 30 امتیاز به داوطلب تعلق می گیرد.

قبولی در دانشگاه آنکارا (Ankara University)

ankara student- دانشجویان دانشگاه آنکارا
دانشجویان دانشگاه آنکارا

معمولاً قبولی در آزمون ها توسط سایت دانشگاه اعلام می شود و تا دو سال اعتبار دارد، که برای ثبت نام در دانشگاه باید نتایج قبولی در آزمون به انضمام مدرک ترجمه شده دیپلم، اطلاعات کارت شناسایی، کپی پاسپورت و مدارک لازم به دانشگاه ارسال شود.
دانشجویانی که در دانشگاه‌های ترکیه ثبت نام می کنند باید از یک بیمۀ تأمین اجتماعی یا یک بیمۀ درمانی بین المللی برخوردار باشند.

میزان شهریه تحصیلی سالیانه دانشگاه آنکارای ترکیه برای رشته های مختلف ، متفاوت است، رشتۀ پزشکی 13،500 لیر ترکیه، دندان پزشکی 11،500 لیر، داروسازی 10،500 لیر، حقوق 8،000 لیر، مهندسی 7،000لیر، ارتباطات 5،250 لیر، علوم بهداشت 5،250 لیر، هنرهای زیبا 5،500 لیر و علوم ورزشی 5،250 لیر ترکیه است. البته این مقادیر سالیانه درصدی افزایش پیدا می کنند.

چنانچه تصمیم گرفتید در دانشگاه آنکارای ترکیه تحصیل کنید، حتما اطلاعاتی که در این مقاله به شما گفتیم را درنظر گرفته و به مطالعه بپردازید تا انتخاب درستی داشته باشید.

5/5 - (2 امتیاز)