تحصیل پزشکی در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در دانشگاههای ترکیه برای سال ۲۰۲۴ در این مقاله مورد تحلیل و بررسی و ارزیابی علمی قرار می گیرد.

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه به رویایی شیرین برای بسیاری از دانش آموزان در سراسر دنیا تبدیل شده است. این کشور با ترکیبی از تاریخ، فرهنگ و امکانات آکادمیک، به محیطی جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. افرادی که به دنبال آموزش پزشکی درجه یک هستند، تمایل زیادی به تحصیل در کشور ترکیه نشان می‌دهند. همچنین هزینه‌های تحصیلی مناسب در این کشور باعث جذب هزاران دانشجو از سراسر دنیا شده است.

اگر مایل به تحصیل پزشکی در ترکیه هستید، این راهنمای جامع را مطالعه کنید تا درباره شرایط پذیرش، دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل پزشکی، مدارک موردنیاز، هزینه‌های تحصیل و … اطلاعاتی به دست آورید.

دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه از دانشگاه‌های معتبر و بین المللی هستند که علاقه مندان زیادی از داخل و خارج کشور بخصوص ایرانی‌ها را به خود جذب کرده‌اند. این دانشگاه‌ها همکاری خوبی با دانشگاه‌های معتبر جهان دارند و از اساتید معروف اروپایی و امریکایی در دانشکده‌های پزشکی خود استفاده می‌کنند.
این دانشگاه‌ها در سال 2001 به سیستم آموزشی دانشگاه‌های اروپا و امریکا پیوستند. تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال طول میکشد که سه سالۀ اول، دانشجو به آموزش، تحقیق و کارهای بالینی و دو سال بعد به انجام آزمایشات، تشخیص و راه‌های درمان می‌پردازد و در سال آخر هم که دورۀ انترنی یا کارورزی است در بیمارستان‌های علوم پزشکی وارد درمان و تجربه اندوزی می‌شود.

پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

یکی از شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، قبولی در آزمون یوس YOS و یا SAT است که با توجه به سطح سواد و اطلاعات علمی ایرانی ها، گذراندن این آزمونها به راحتی برای آنها میسر می‌گردد.
از آنجایی که کشور ترکیه یک مقصد گردشگری سلامت هم به حساب می‌آید، سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف مانند ایران، آذربایجان، عراق، عربستان سعودی، آسیا، روسیه و اروپا برای درمان و حتی جراحی زیبایی به بخش‌های پزشکی ترکیه مراجعه می‌کنند.
دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در زمینه‌های زیبایی، هوش بری، کاردیولوژی، پزشکی داخلی و عمومی، پزشکی اطفال، رادیولوژی، جراحی به دانشجویان آموزش تئوریک و عملی می‌دهند.

پادکست تحصیل در دانشگاه های ترکیه

پادکست شرایط و مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

  • استانداردهای آموزشی بالا
  • مدارک معتبر بین‌المللی
  • فرصت تحصیلی مقرون به صرفه
  • مهمان‌نوازی و روابط دوستانه

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تنوع فرهنگی

موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد ترکیه در تقاطع اروپا و آسیا کمک می‌کند تا افراد با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند. همچنین به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا سنت‌ها، آدام و رسوم، زبان‌ها و غذاهای متنوعی را تجربه کنند.

شهریه مقرون به صرفه

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای غربی، نسبتا مقرون به صرفه است. همچنین، بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی پزشکی در ترکیه نیز وجود دارد. هزینه کلی زندگی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه پایین است و این کشور را به گزینه‌ای جذاب برای دانشجویانی تبدیل می‌کند که به دنبال تحصیل با کیفیت هستند.

امکانات و تکنولوژی مدرن

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه امکانات و فناوری‌های پیشرفته‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. آزمایشگاه‌های پیشرفته، مراکز تحقیقاتی و بیمارستان‌های مجهزی که دانشجویان را برای شغل مهم پزشکی آماده می‌کند. تاکید بر تجربه بالینی باعث می‌شود دانشجویان با مهارت‌های عملی مورد نیاز برای موفقیت در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، فارغ التحصیل شوند.

مدارک معتبر جهانی

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی شناخته شده و معتبر هستند. فارغ التحصیلان تحصیل در ترکیه در این مؤسسات در حرفه خود در سطح جهانی موفقیت کسب کرده و مدرک آنها توسط هیئت‌ها و مؤسسات پزشکی در سراسر جهان تأیید می‌شود.

رشته‌های انگلیسی زبان

خبر خوب اینکه چندین دانشگاه در ترکیه مدارک تحصیلی پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به این صورت اگر می‌خواهید در ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، می‌توانید درخواست پذیرش خود را به این دانشگاه‌ها ارسال کنید.

ساختار برنامه پزشکی در ترکیه

مطالعات پزشکی در ترکیه به طور معمول شش سال طول می‌کشد که به دو مرحله مختلف تقسیم می‌شود:

  • سال‌های پیش بالینی (سال‌های 1-3): تمرکز بر موضوعات نظری مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی و آسیب شناسی.
  • سال‌های بالینی (سال 4-6): با آموزش عملی زیر نظر پزشکان و اساتید مجرب از طریق چرخش در تخصص‌های مختلف پزشکی مانند مطالعات داخلی، مطالعات جراحی، مطالعات اطفال و مطالعات زنان تجربه کسب خواهید کرد.

شرایط پذیرش برای دانشکده های پزشکی ترکیه

شرایط و مدارک موردنیاز برای پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ترکیه به صورت زیر است.

مدارک تحصیلی

برای شروع تحصیل پزشکی ترکیه، باید دیپلم و مدرک پایان دوره تحصیلات دبیرستان خود را مخصوصا در رشته‌هایی مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک دریافت کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز ممکن است نمرات آزمون استاندارد شده مانند SAT یا ACT را درخواست کنند، بنابراین بهتر است قبل از ارائه درخواست شرایط آن‌ها را به طور دقیق بررسی کنید تا در صورت نیاز در آزمون‌های لازم شرکت کنید.

مهارت زبان

در حالی که دانشگاه‌های ترکیه عمدتاً به زبان ترکی تدریس می‌کنند و نیاز به آزمون‌های مهارتی مانند آزمون YÖS یا برنامه‌های مقدماتی دارند، چندین دانشگاه نیز رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. برای تحصیل در این رشته‌ها می‌توانید در آزمون‌هایی مانند آزمون تافل یا آزمون آیلتس شرکت و مدارک خود را به دانشگاه ارائه دهید.

امتحانات ورودی

دانشگاه‌های پزشکی ترکیه معمولا از متقاضیان می‌خواهند که در آزمون TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) شرکت کنند. آزمون استاندارد ورودی پزشکی ترکیه، دانش پزشکی و آمادگی داوطلبان را برای مطالعات پیشرفته در این رشته ارزیابی می‌کند.

مصاحبه

برخی از دانشگاه‌ها برای ارزیابی انگیزه و شایستگی شما، مصاحبه نیز برگزار می‌کنند. پس از آن باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایید.

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

در این بخش از راهنمای تحصیل پزشکی در ترکیه به معرفی برترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه می پردازیم.

۱- دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University): 

دانشگاه Hacettepe که در پایتخت آنکارا واقع شده است، به دلیل وجود دانشکده پزشکی، ارائه امکانات پیشرفته و برنامه درسی جامع، دانشگاهی معتبر محسوب می‌شود. این دانشگاه همواره در بین دانشگاه‌های پزشکی برتر ترکیه قرار دارد.

دانشگاه حاجت تپه از دانشگاه‌های معروف دولتی ترکیه است  که سال 1967 در شهر آنکارا تأسیس شده است و رتبۀ اول را در بین مدارس و دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه به خود اختصاص داده است. رتبۀ جهانی این دانشگاه در رشته‌های زیستی، پزشکی و بهداشت در رتبه بندی QS و SCLmagoir در سال 2010 ،به ترتیب 285 و 122 است.

این دانشگاه به غیر از دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و علوم بهداشتی، تعدادی دانشکده‌های غیر پزشکی هم دارد. دانشکده پزشکی با فعالیت دپارتمان سلامت کودک در سال 1954 شروع به کار کرد.

به غیر از دانشکده‌های پزشکی، مؤسسه های علمی و پژوهشی در این دانشگاه هستند که در رشته های اعصاب و روان، کودکان، بهداشت عمومی، علوم بهداشتی، مدیریت بهداشت، اقتصاد بهداشت، سرطان شناسی، پرستاری، فیزیوتراپی، توانبخشی و مدارس حرفه‌ای فعالیت می‌کنند و در پردیس اصلی سیهیه ( Sihhiye)  قرار دارند.

دانشکده علوم بهداشت در سال 1961 تأسیس شد و رشته‌های تحصیلی پرستاری، فناوری پزشکی، فیزیوتراپی و توانبخشی در آن آموزش داده می‌شوند.
تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه براساس دو برنامه پزشکی عمومی MD و دوگانۀ MD/PhD به دانشجویان پزشکی دانشگاه ارائه می‌گردد. پس از پایان 6 سال، مدرک پزشکی MD یا MBBS  به فارغ التحصیلان اعطا می‌شود.
دورۀ پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ترکی تدریس می‌شود، تسلط و قبولی در آزمون مهارت زبان انگلیسی ضروری است.

دانشکده‌های پزشکی این دانشگاه در پردیس اصلی سیهیه( Sihhiye) است که بیمارستان‌های بزرگسالان، Ihsan Dogramaci و آنکولوژی در آن به مردم خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌دهند.
دانشگاه حاجت تپه همکاری علمی و قوی با دانشگاه هاروارد در زمینه رشته‌های پزشکی دارد.

۲- دانشگاه استانبول (Istanbul University): 

یک دانشگاه دولتی است که رتبۀ دوم دانشگاه‌های کشور ترکیه را دارد و دارای رشته‌های تحصیلی پزشکی، دندان پزشکی و پرستاری است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در ترکیه بوده و در مرکز شهر استانبول واقع شده است.

دانشگاه استانبول – دانشکده Cerrahpaşa

دانشکده پزشکی Cerrahpaşa دانشگاه استانبول، که در سال 1827 تأسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی در ترکیه است. این دانشکده به دلیل تاکید زیاد بر تحقیق و آموزش بالینی شناخته می‌شود.

۳- دانشگاه آنکارا (Ankara University): 

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا یکی دیگر از مؤسسات معتبر در ترکیه است که آموزش پزشکی با کیفیت بالا ارائه می‌دهد. این دانشگاه به دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی و همکاری با موسسات بین المللی شهرت زیادی دارد. دانشگاه آنکارا یک دانشگاه دولتی است و رتبۀ 5 دانشگاه‌های کشور ترکیه  را دارد و دارای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

۴- دانشگاه اژه (Ege University): 

یک دانشگاه دولتی است که در شهر ازمیر تأسیس شده و رتبۀ 6 دانشگاه‌های ترکیه را دارد و دارای رشته‌های پزشگی، داروسازی و دندان پزشکی است. زبان تحصیل در این دانشگاه، ترکی استانبولی است.

۵- دانشگاه آتاتورک (Ataturk University): 

یک دانشگاه دولتی است که در شهر ارزروم واقع شده و رتبۀ 14 ترکیه را دارد که دارای رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، مامایی و پرستاری است. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است.

۶-دانشگاه کوچ (KOC) : 

یکی از دانشگاه‌های پزشکی، خصوصی و گران ترکیه که در استانبول واقع است و در سال 1993 تأسیس شد و رشته پزشکی این دانشگاه ازکیفیت خیلی خوبی برخوردار است و یک دوره تحصیلی 6 ساله را دارد. این دانشگاه رتبۀ 16 دانشگاه‌های ترکیه را دارد. اکثر رشته ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه میشود.

این دانشگاه به زبان انگلیسی اهمیت زیادی می‌دهد و حتی یک سال اول شروع دوره تحصیل پزشکی را به همراه تحصیلات اصلی به آموزش زبان انگلیسی هم اختصاص می‌دهد و در ترکیه تنها رشته‌ای که صرفاً با زبان انگلیسی تدریس می‌شود رشته پزشکی در این دانشگاه است.

در واقع بعد از سال اول، با شروع سال دوم و سوم، دوره پزشکی مربوط به پزشکی پایه و دوره‌های بالینی آن به دانشجو آموزش داده می‌شود و سال چهارم و پنجم هم برای دانشجوی پزشکی، تشخیص بیماری‌ها و درمان آنها و برنامه‌های بالین ورزی است.
سال ششم هم برای دانشجو، همراه با دورۀ بالینی به مراقبت از بیمار و درمان کامل بیماری تحت سرپرستی پزشکان بیمارستان تحت عنوان اساتید سپری می‌شود.
این دانشگاه هم در رشته پزشکی از دانشگاه‌های ممتاز کشور است.

۷ -دانشگاه یدی تپه (Yeditepe University): 

یک دانشگاه خصوصی است که در شهر استانبول ترکیه واقع شده و رتبۀ 40 دانشگاه‌های ترکیه را دارد و دارای دانشکده پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه خصوصی ترکیه است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.

8 – دانشگاه Ege

در دانشگاه Ege، مطالعات پزشکی به زبان ترکی انجام می‌شود. این دانشگاه که در سال 1955 تأسیس شد، به دلیل فرصت‌های آموزشی و تحقیقاتی عالی شناخته می‌شود. دانشجویان از همان سال اول آموزش، مهارت‌های پزشکی عملی و همچنین دانش پایه را کسب می‌کنند. دانشگاه Ege در شهر بندری ازمیر واقع شده است. ازمیر سومین شهر بزرگ با آب و هوای دلپذیر مدیترانه‌ای، تنوع فرهنگی و فضای پر جنب و جوش است.

پزشکی در ترکیه

زبان تدریس در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

در حالی که ترکی زبان اصلی آموزش در اکثر دانشگاه‌ها است، اما بسیاری از دانشکده‌های پزشکی در ترکیه رشته‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند تا تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی را جذب کنند. به این صورت افراد غیر ترک زبان می‌توانند بدون مشکل زبان و با ارائه مدارک زبان انگلیسی، به تحصیل در رشته پزشکی مشغول شوند.

چندین دانشگاه در ترکیه وجود دارند که تحصیل رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اگر به تحصیل پزشکی با زبان انگلیسی علاقه دارید، می‌توانید از میان این دانشگاه‌ها گزینه مناسب را انتخاب کنید. 

دانشگاه Acibadem در استانبول

این دانشگاه در سال 2007 تأسیس شد، اما با استانداردهای آموزشی همتایان قدیمی خود مطابقت دارد. این موسسه به سرعت به سطح بالایی از آموزش دست یافته است. در این دانشگاه می‌توانید یک دوره 6 ساله پزشکی و یک برنامه 5 ساله داروسازی را بگذرانید. هزینه تحصیل دارو 27500 یورو و هزینه داروخانه 10500 یورو است. در طول تحصیل نیز، در برنامه‌های آموزشی مختلف پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شرکت خواهید کرد.

این دانشگاه هیچ آزمون ورودی ندارد و تنها چیزی که نیاز دارید نمرات بالا در دیپلم دبیرستان و مدرک زبان انگلیسی است. همچنین خوابگاه‌هایی با ظرفیت 260 تخت ارائه می‌دهد. اتاق‌ها به طور کامل مبله شده‌اند تا تمام نیازهای ضروری شما را برآورده کنند. همچنین صبحانه نیز در خوابگاه سرو می‌شود. اجاره آن‌ها بین 150 تا 300 یورو بسته به اتاقی که در آن ساکن می‌شوید متفاوت است.

دانشگاه آلتینباس

این دانشگاه در سال 2008 در استانبول تاسیس شد و در بین 3 دانشگاه مورد علاقه دانشجویان بین المللی پزشکی در ترکیه قرار دارد. امروزه این دانشگاه میزبان بیش از 3700 دانشجوی بین المللی از 84 کشور جهان است.

دوره پزشکی در دانشگاه آلتینباس 6 سال طول می‌کشد و هزینه آن 21000 یورو در سال است. این دانشگاه یک قرارداد با بیمارستان پزشکی پارک Bahcelievler دارد که دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل در آنجا تمرین کنند.

خوابگاه‌های جداگانه دخترانه و پسرانه وجود دارد. ساختمان‌ها دارای انواع اتاق‌های تک، سه تخته و چهار تخته هستند. هزینه سالانه بستگی به نوع اتاق انتخابی شما دارد و از 2100 تا 3750 یورو متغیر است. خدمات مختلفی شامل برق، گرمایش، آب، وای فای، خدمات نظافت و خشکشویی و سالن بدنسازی ارائه می‌شود.

دانشگاه Bahcesehir

دانشگاه Bahcesehir یک موسسه خصوصی و با آموزش عالی است که در سال 1998 تاسیس شد. پردیس اصلی آن در بشیکتاش واقع شده است. این دانشکده پزشکی دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

BAU هر ساله 72 دانشجوی بین المللی را برای دوره 6 ساله خود در رشته پزشکی پذیرش می‌کند. این برنامه سالانه 21000 یورو هزینه دارد. دندانپزشکی به مدت 5 سال ادامه دارد و هزینه آن 16500 یورو در سال است. هر دو دوره نیز فرصتی برای تمرین در بهترین کلینیک‌ها در طول تحصیل و کار حرفه‌ای پس از فارغ التحصیلی ارائه می‌دهند.

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین المللی

ترکیه یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی است و کیفیت آموزشی بالایی را ارائه می‌دهد. هزینه کمتر زندگی و ارائه بورسیه‌ تحصیلی ترکیه نیز به کاهش بار مالی دانشجویان کمک می‌کند. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه از 16000 تا 25000 دلار آمریکا متغیر است. چندین دانشگاه دولتی با شهریه ارزان نیز وجود دارد که شهریه سالانه آن‌ها کمتر از 10000 دلار است. در زیر لیستی از هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی به صورت کلی ذکر شده است.

نام دانشگاهنوع دانشگاهشهریه سالانه به دلار
دانشگاه استانبول Aydinخصوصی22000
دانشگاه Haliçخصوصی16000
دانشگاه هاجت تپهعمومی9,962 (185,690 لیر)
دانشگاه استانبول Okanخصوصی23500
دانشگاه Erciyesعمومی4077 (76000 لیر)
دانشگاه Altinbasخصوصی25000
دانشگاه مدیترانه شرقیعمومی21198

هزینه زندگی در ترکیه

انتخاب ترکیه به عنوان مقصد تحصیل پزشکی در خارج از کشور مزایای زیادی دارد. اما قانع کننده‌ترین دلیل هزینه پایین زندگی است. ترکیه معمولا به عنوان یک کشور بسیار مقرون به صرفه شناخته می‌شود و میانگین هزینه زندگی سالانه بین 2000 تا 3600 دلار است.

هزینه‌هاهزینه سالانه به لیر ترکیههزینه سالانه به دلار آمریکا
اقامت27600-360001660-2160
هزینه بیمه و سلامت300-240018-144
هزینه حدودی غذا3600-18000216-1080
کتاب1620-174097-105
خدمات رفاهی600-180036-108
مجموع33720-599402027-3597

فرصت های کاری برای دانشجویان پزشکی در ترکیه

با مدرک پزشکی ترکیه، می‌توانید مسیرهای شغلی متنوعی را دنبال کنید:

  • طبابت در ترکیه: پس از اتمام دوره تحصیلی و اخذ اقامت، مجوز فعالیت در ترکیه را دریافت کنید.
  • تخصص در یک رشته انتخابی: تحصیلات تکمیلی را برای دریافت تخصص در زمینه‌هایی مانند مطالعات قلب و عروق، مغز و اعصاب یا مطالعات انکولوژی دنبال کنید.
  • تمرین در سطح بین المللی: بسیاری از کشورها مدارک پزشکی ترکیه را به رسمیت می‌شناسند و می‌توانید از فرصت‌های شغلی و تحقیقاتی آن‌ها استفاده کنید.

موقعیت شغلی و درآمدی پزشکان در کشور ترکیه

یک پزشک در کشور ترکیه با مهارتی که کسب می‌کند به بازیابی سلامتی شخص بیمار کمک می‌کند که با مطالعه دقیق بدن بیمار و عوامل محیطی مؤثر بر آن به خوبی به علائم، بیماری‌ها و کمبود پی می‌برد و با توجه به نتیجۀ عکس، آزمایش‌ها و علائم بالینی، بیماری را تشخیص و به برنامۀ درمانی بیمار می‌پردازد.

این برنامه می‌تواند شامل تجویز داروهای شیمیایی، جراحی، تمرینات بدنی و پرتو درمانی باشد و اگر نتیجه‌ای حاصل نشود بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد و محدودۀ کار پزشکان بسته به توع دارویی که به بیمار می‌دهند، متفاوت است.

در کشور ترکیه نیمی از پزشکان به عنوان جراح و متخصص در بیمارستان خدمت می‌کنند و برای هر رشته‌ای هم گرایش و زیرگروه  وجود دارد بطوریکه یک دانشجوی پزشکی می‌تواند متخصص جراحی مغز و اعصاب را به گرایش فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب کودکان تبدیل کند. نیمی از پزشکان یک بیمارستان هم پزشکان عمومی هستند که در سطح اول مواجهه با بیماران هستند و با بررسی و تشخیص بیماری به درمان می‌پردازند و در صورت مشاهده علائم خاصی، بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند. پزشک عمومی هم می‌تواند در گرایش‌های  مختلف مانند پزشک زنان، متخصص اطفال و زنان و زایمان و… باشند.

بعضی از دانشجویان پزشکی علاقه مند که در مسیرهای پژوهشی در دانشگاه قرار گیرند و به آموزش و تحقیق بپردازند یا تعدادی از آن‌ها مایلند در یک زمینۀ خاص مانند سرطان سینه، اختلالات عصبی و… تحقیق و بررسی داشته باشند.
افرادی که در سال ششم پزشکی در بیمارستان کار می‌کنند اگر ساکن کشور ترکیه باشند به عنوان یک کارورز و پزشک معمولی حقوق دریافت می‌کنند و اگر بخواهند می‌توانند در رشته‌های مختلف چون بیهوشی، قلب و… تخصص بگیرند.

فرصت‌های زیادی برای اشتغال پزشکان وجود دارد بعضی از آنها در مراکز پزشکی و درمانگاه‌ها مشغول می‌شوند و تعدادی از آن‌ها در بیمارستان‌های دولتی و یا خصوصی که نیاز داشته باشند، کار می‌کنند و یا در مطب خودشان فعالیت دارند و در کل پزشکان در ترکیه زیاد کار می‌کنند و باید بطور مداوم بیمار خودشان را تحت نظر داشته باشند و وظیفۀ آن‌ها در پزشک خانواده برای طبابت، تنظیم پرونده‌های پزشکی بیمار و به روز رسانی آنها سنگین است.

پزشکی در ترکیه

پزشک ساعات زیادی را برای دیدن بیمار در مطب و بیمارستان و کلینیک، انجام تست‌ها و تحلیل آنها، تجویز دارو و یا معالجه، یادداشت کردن وضعیت بیمار و مشاوره به بیمار برای حفظ سلامتی صرف می‌کند. پزشکی که جراح است دو تا سه روز را بطور کامل در مطب کار می‌کند و دو تا سه روز را هم در بیمارستان جراحی می‌کند و در موقع اضطراری باید در دسترس باشد.

ساعات کار پزشکان در ترکیه و بلکه در هر کشوری زیاد است ولی در آمد خوبی هم دارند یک روانپزشک در ترکیه سالانه 214 هزار دلار درآمد دارد یک جراح مغز و اعصاب که شغل مهم‌تر و سنگین‌تری دارد 423 هزار دلار در سال کسب درآمد می‌کند و یا درآمد یک جراح عمومی در سال 266 هزار دلار است. پزشک متخصص کودکان و پزشک عمومی در سال 143 هزار دلار در آمد دارد.

شرایط درمانی کشور ترکیه همانند ایران است که پزشک بطور مداوم به ارائه خدمات درمانی می‌پردازد و بیکاری برای این قشر مفهومی ندارد و هر پزشکی در ترکیه هم سعی می‌کند تا با دانش، دلسوزی و درک و آمادگی کافی به بیماران کمک نماید.
معمولاً دوره‌های پزشکی جدا از هزینه‌های آن، وقت و عمر زیادی از یک فرد می‌گیرد بنابراین یک پزشک تلاش می‌کند تا طبق پروتکل‌های پزشکی هم خدمت اجتماعی‌اش را به نحو احسن انجام دهد و هم به زندگی شخصی خود سر و سامانی بدهد.

وقتی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه فارغ التحصیل می‌شوید برای کار در این کشور بهتر است چند زبانه باشید و علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی به زبان ترکی استانبولی و سایر زبانهای منطقه هم آشنا باشید تا بتوانید با مردم ترکیه و یا با مهاجرینی که برای درمان به بخش‌های درمانی ترکیه مراجعه می‌کنند ارتباط خوبی برقرار کنید.

سخن آخر

پزشکی ترکیه کیفیت خوبی دارد و با توجه به ارتباط بین المللی دانشگاه‌های این کشور با دانشگاه‌های معتبر جهانی و به روز رسانی مداوم در علم پزشکی، اعتبار جهانی پیدا کرده و باعث شده که دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان زیادی را در این رشته از ممالک مختلف دنیا جذب نماید و هم افرادی از آسیا و اروپا برای درمان به مراکز پزشکی این کشور مراجعه کنند.

تحصیل رشته پزشکی در ترکیه، از جذاب‌ترین فعالیت‌های تحصیلی برای دانشجویان در سراسر دنیا است. با توجه به مزیت‌هایی که برای تحصیل و زندگی در این کشور معرفی شد، می‌توانید شانس خود را برای تحصیل در این کشور امتحان کنید. اگر شما نیز به تحصیل در این رشته در کشور ترکیه علاقه دارید، می‌توانید از کارشناسان ما در دفتر مهاجردانش صحبت کنید تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

پزشکی در ترکیه

یک بار برای همیشه آینده تونو تضمین کنید
با خدمات متفاوت ما به صورت قطعی و تضمینی میتوانید قبولی رشته های پزشکی را در معتبرترین دانشگاه های ترکیه به دست آورید. خدمات ما سال گذشته همه ثبت نام کنندگان را به رشته مورد علاقه خود رساند.

سوالات متداول تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون یوس ترکیه در چه زمانی برگزار می­‌شود؟

معمولا آزمون یوس دانشگاه­های ترکیه از اواخر فروردین شروع شده و تا اواسط خرداد طول می­کشد. دلیل یکسان نبودن تاریخ اینست که هر دانشگاه، خود اختصاصاً آزمون خود را برگزار میکند و آزمون ملی نیست.

مدارک زبان لازم برای تحصیل در ترکیه چیست؟

بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل به زبان ترکی، کارنامه تومر و برای ارشد و دکتری تافل و یا yds الزامی است.

آیا امکان کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه برای دانشجویان وجود دارد؟

بله، با رعایت شرایط لازم امکان پذیر است.

مواد امتحانی آزمون یوس ترکیه چیست؟

ریاضی، تست هوش و هندسه

آیا با تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان مهاجرت و کار در اروپا و آمریکا وجود دارد؟

بله، دانشگاههای ترکیه از اعتبار جهانی بسیار بالایی برخوردار هستند.

میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان در ترکیه چقدر است؟

بسته به شرایط زندگی هر فرد و همچنین شهرستان محل تحصیل میتواند متفاوت باشد. شهرهای بزرگ هزینه های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک دارند. همچنین زندگی در خوابگاه با اجاره منزل متفاوت است. ولی اگر میانگن گرفته شود بطور متوسط در هر ماه حدود 1200 تا 2000 لیر هزینه زندگی خواهد بود.

آیا در دانشگاه های ترکیه قانون منع حجاب اجرا می شود؟

خیر، دانشجویان در انتخاب پوشش آزاد هستند.

آیا برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیاز به شرکت در مصاحبه است؟

خیر، مصاحبه فقط در مقطع دکتری انجام میشود. سایر مقاطع مصاحبه ندارند. رشته های گروه پزشکی در بعضی دانشگاهها به تازگی مصاحبه برگزار می کنند.

شرایط افتتاح حساب در بانک های ترکیه برای دانشجویان چیست؟

بعد از ثبت نام در دانشگاه و دریافت کارت اقامت، این امکان به راحتی مقدور است.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه وجود دارد؟

بله، در اغلب دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه، رشته های تحصیلی به انگلیسی هم ارائه می‌شوند.

برای ورود به دانشگاههای دولتی میشه بجای یوس از sat هم استفاده کرد؟

بله، برای اکثر دانشگاه‌های دولتی تفاوت ندارد شما یوس داشته باشید یا sat. برای تعدادی از دانشجوها شرکت در آزمون sat راحت‌تر است.

برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه، با توجه به اینکه هزینه شون بالاست، امکان تخفیف شهریه یا همون بورس وجود دارد؟

 بله، موسسه با اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه همکاری و قرارداد دارد. و همچنین امکان معرفی تعدادی از دانشجوهای خود و دریافت بورس از 10 تا 100 درصد را دارد.

آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند در ترکیه پزشکی تحصیل کنند؟

بله، رشته‌های تحصیلی مختلفی در حوزه پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند و روش‌های پذیرش خاصی برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

شرایط عمومی پذیرش برای تحصیل پزشکی در ترکیه چیست؟

به طور معمول، دانش‌آموزان به مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن، مدرک مهارت به زبان ترکی یا انگلیسی نیاز دارند و ممکن است لازم باشد در آزمون‌های ورودی مانند YÖS (برای مهارت زبان) و TUS (برای دانش پزشکی) نیز شرکت کنند.

آیا بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در حال تحصیل پزشکی در ترکیه وجود دارد؟

بله، بسیاری از دانشگاه‌ها و برنامه‌های دولتی ترکیه به دانشجویان بین المللی بورسیه می‌دهند.

مدت زمان برنامه‌های مدرک پزشکی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان برنامه‌های پزشکی در ترکیه به طور کلی شش سال است. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است دوره‌های کارآموزی یا تخصصی بیشتری نیز ارائه دهند.

آیا مدارک پزشکی ترکیه در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است؟

بله، بسیاری از مدارک پزشکی ترکیه در سطح بین المللی شناخته شده هستند. فارغ التحصیلان دانشکده‌های پزشکی معتبر ترکیه در حرفه خود در سطح جهانی موفق می‌شوند و مدرک آنها توسط هیئت‌ها و موسسات پزشکی در سراسر جهان تایید می‌شود.

4.6/5 - (38 امتیاز)