تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در دانشگاههای ترکیه برای سال 2021 در این مقاله مورد تحلیل و بررسی و ارزیابی علمی قرار می گیرد.

ترکیه از نظر امکانات تحصیلی و دانشگاه جایگاه و موقعیت خوبی دارد. دندانپزشکی در ترکیه نیز یکی از محبوب‌ترین رشته‌هاییست که طرفداران خاص خود را داشته و سالیانه افراد زیادی چه از داخل ترکیه و چه سایر کشورها برای تحصیل در این رشته به ترکیه مهاجرت می‌کنند. این کشور از نظر علم پزشکی و دندانپزشکی جایگاه و موقعیت خوبی داشته و جایگاه ۱ را به خود اختصاص داده است. در بین تمامی دانشگاه‌های برتری که در ترکیه هستند طبق یک آمار جهانی بدست آمده، دانشگاه حاجت تپه امتیاز برتر را به خود اختصاص داده و رتبه‌ای جهانی را از آن خود کرده است. در واقع یک دانشگاه دولتی و عالی است که اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را داشته باشید می‌توانید در آن تحصیل کرده و مدرکی معتبر دریافت کنید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

وضعیت دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید دندانپزشکی در دانشگاه یک دوره ۵ ساله را طی می‌کند. در ترکیه نیز روال کار به همین صورت است و شما برای تحصیل در این رشته ۲ سال را بصورت تئوری و ۳ سال دیگر را نیز بصورت کاملا عملی در یک محیط بیمارستانی یا کلینیک مخصوص سپری می‌کنید تا کارآموخته شده و پس از اتمام تحصیل به راحتی وارد بازار کار دندانپزشکی شوید.

بسیاری از ایرانیان تمایل و گرایش زیادی به تحصیل در ترکیه دارند و بیشتر هم دوست دارند در رشته‌های پزشکی مخصوصا دندانپزشکی تحصیل کنند. به همین دلیل معمولا به خاطر نزدیک بودن کشور ترکیه و همچنین نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ترکیه را انتخاب می‌کنند. اما اگر قصد دارید پس از تحصیل به کشور خود بازگردید حتما در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان باشد. وزارت بهداشت هرساله بر اساس ارزیابی ها و بررسی های کارشناسی، لیستی از دانشگاههای مورد تایید و معتبر را صادر میکند. بر اساس لیست منتشره برای سالتحصیلی 2021، پانزده دانشگاه ترکیه مورد تایید هستند. این 15 دانشگاه معتبر هستند و می‌توانید آن‌ها را برای تحصیل خود انتخاب کنید.  همچنین در پایان تحصیل خود از دانشگاه مربوطه کارت طبابت دریافت می‌کنید و این خود یک مزیت عالیست.

فرم زیر رو پر کنید تا با شما تماس بگیریم و در مورد فرصت طلایی تحصیل رشته های دندانپزشکی در ترکیه راهنمایی کنیم:

مزایای چیست ؟

استانداردهای آموزشی بالا

مدارک معتبر بین‌المللی

فرصت تحصیلی مقرون به صرفه

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

و اما نوبت می‌رسد به مبحث مهم هزینه‌های رشته دندانپزشکی در ترکیه. در ایران رشته‌های پزشکی هزینه زیادی دارند. حال ببینیم رشته داندانپزشکی در ترکیه چه وضعیتی دارد.

هزینه این رشته در ترکیه بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می‌کنید یا به زبان تحصیل که در آن قبول می‌شوید. اگر دانشگاه دولتی باشد هزینه‌ای حدود ۱۵۰۰ لیر تا 50 هزار لیر در سال باید بپردازید ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید این هزینه بین 10 هزار دلار تا 25 هزار دلار در سال متفاوت خواهد بود. حال می‌توانید با این اطلاعاتی که درباره هزینه کسب کردید با توجه به محل سکونت و سایر هزینه‌ها تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید در ترکیه در چنین رشته‌ای تحصیل کنید و چگونه برایتان به‌صرفه‌تر است.

موقعیت و جایگاه دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

در ایران دندانپزشکی شغلی ارزشمند و پردرآمد است، این رشته در ترکیه نیز به مشکلات دهان و دندان پرداخته و علاوه بر این‌ها جالب است بدانید یک دندانپزشک به مباحث پیشرفته‌تری که مربوط به جمجمه انسان نیز می‌شود، می‌پردازد. یعنی از فک صورت شما تا کاسه سر و سلامت بخش‌های صورت که مربوط به استخوان می‌شود، توسط یک دندانپزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حال اگر بخواهید پا را فراتر گذاشته و کارشناس ارشد شوید، می‌توانید آناتومی سر و گردن، تکنیک‌های جراحی فک و دندان، کاشت ایمپلنت، دندانپزشکی در پزشک قانونی و ارگونومی بیماری‌های دهانی  را بصورت یک تخصص داشته و با آن کار کنید. البته نباید از این امر غافل شویم که یک دندانپزشک باید دارای دستی قوی و بینایی و توان قدرتی و سرعتی بالایی باشد در غیراینصورت خیلی زود از کار خود خسته شده و نمی‌تواند سودمند باشد.

در طول تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، دانشجویان با تمامی بخش‌های حفره‌های دهانی آشنا می‌شود و روش‌های تشخیص درد و مشکلات دهانی و راه‌های معالجه آن را می‌آموزند.

تحصیل دندانپزشکی ترکیه

سرفصل‌های دروس دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه نیز برنامه‌های خاص خود را برای تحصیل دارد ولی برنامه رایج دانشگاه‌ها برای دندانپزشکی در سال‌های اول و دوم علوم زیست شناسی، آموزش بالینی برای شبیه‌سازی دهان و فک است.  در این دو سال رشته دندانپزشکی به صورت دروس پایه و تئوری است. در سال سوم و چهارم بیشتر دوره‌های آموزشی بصورت عملی است که در بیمارستان و کلینیک‌ها گذران می‌شود. در واقع این دوره‌ها بصورت کارورزی است که دانشجویان در آن آموزش دیده و می‌تواند بهتر بصورت عملی انجام دهند.

دروس سال اول: فیزیک، آناتومی، پروتز، زبان ترکی، بیولوژی، مجسمه‌سازی، موسیقی، بیوشیمی، بیواستاتیک، زبان خارجی، تربیت بدنی، نقاشی و کامپیوتر

دروس سال دوم: درمان بیماری‌های دندان، اندودونتی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، هیستولوژی و فیزیولوژی

دروس سال سوم: تکنولوژی علوم ارتباطات، ارتودونتی، پریودونتولوژی، فارماکولوژی، پدودونتی، بیماری‌های دهان، دندان و فک، پاتولوژی، بی‌حسی دندان، درمان بیماری‌های دندان و علوم روانی

دروس سال چهارم:  جراحی، جراحی (جراحی عمومی)، رادیولوژی دهان، داخلی، میکروبیولوژی دهان، بیوشیمی دهان، بیماریها، کارگاههای عملی، آناتومی توپوگرافیک، ایمپلنتولوژی دهان، سلامت دهان و دندان، درمان بیماری‌های دهان

دروس سال پنجم: چشم، پروتز فک و صورت، اخلاق حرفه ای، درماتولوژی، گوش و حلق و بینی، علوم رفتاری، تحقیقات و تکنولوژی، کمک های اولیه و اورژانسی، پاتولوژی دهان، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، روان پزشکی، روش های معاینه

سرفصل‌های دروس دوره کارآموزی رشته دندانپزشکی

 1. آسیب‌شناسی فک و دهان
 2. ارتودنسی
 3. اندودنتیکس
 4. پروتزهای ثابت و اکلوژن
 5. پروتزهای متحرک و فک و صورت
 6. پریودنتولوژی
 7. ترمیمی و مواد دندانی
 8. بیماری‌های دهان و دندان
 9. جراحی دهان و فک و صورت
 10. دندانپزشکی کودکان
 11. رادیولوژی دهان و فک و صورت
دندانپزشکی در ترکیه

فرصت‌های شغلی داندانپزشکی در ترکیه

اگر دوران تحصیل خود را به خوبی در این رشته تحصیلی بگذرانید، بی‌شک می‌توانید در ترکیه و یا در سایر کشورهای اروپایی و… مشغول به کار در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های NHS شوید و فعالیت کنید. در واقع دندانپزشکی رشته‌ایست که افراد نیاز مبرم به آن داشته و در هرجای دنیا که باشید و مدرک معتبری داشته باشید می‌توانید مشغول به کار شده و از مهارت و توان خود استفاده کنید.

درآمد دندانپزشکان در ترکیه به چه صورت است؟

طبق آماری که در سال ۲۰۱۸ در ترکیه بدست آمده، درآمد سالانه معادل ۱۸۰ هزار دلار است. همچنین بر اساس آمارهایی که از سایر کشورها به دست آمده است، این رشته در سایر کشورها هم درآمد بسیار بالایی دارد. این درآمد بسیار خوبیست که می‌توان به آن فکر کرد و درباره تحصیل در این رشته تصمیم گرفت.

  ترکیه مهاجرپذیر است

وقتی در ترکیه هستید و می‌خواهید در آنجا زندگی کنید باید بدانید این کشور مهاجرپذیر بوده و شما از ترم سوم دانشگاه با مردم باید از نظر درمانی ارتباط برقرار کنید. مسلما بسیاری از افراد از سراسر جهان برای درمان بیماری‌های دندان و دهان خود، مسائل زیبایی و فک به شما مراجعه می‌کنند. شما به عنوان یک دانشجو از ترم سوم به همراه اساتید خود به مراکز بهداشتی رفته و آموزش می‌بینید. با بیماران آشنا شده و مراحل درمانی را یاد می‌گیرید.

معمولا دانشجویان ایرانی به مراتب بهتر می‌توانند عمل کنند و در این رشته به موفقیت‌های خوبی دست می‌یابند. یکی از دلایل بارز این امر نظام آموزشی سفت و سخت در ایران است. دانشجویان امروز همان دانش‌آموزانی هستند که تا دیروز دروس سنگینی را در مدارس گذرانده و امروز با گذران آن دروس به مراتب راحت‌تر در دانشگاه‌های برتر ترکیه پذیرفته می‌شوند. حتی به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌ها درس خوانده و مراحل موفقیت و اخذ مدرک را سپری کنند.

بورسیه دانشگاه ترکیه 1

اخذ پذیرش دندانپزشکی بدون آزمون ورودی

یکی از سوالاتی که همیشه در ذهنمان وجود دارد این است که آیا بدون آزمون‌های ورودی هم می‌توان در رشته‌ دندانپزشکی تحصیل کرد؟ بله می‌توان از طریق شرط معدل و ریزنمراتی که از مدرک قبلی شما (دیپلم) استعلام می‌شود این کار را انجام داد. اما این مدل پذیرش سخت‌گیری‌های خاص خود را به دنبال دارد و باید مراحلی را طی کنید تا دانشگاه‌های خوب ترکیه شما را بپذیرند. مثلا اگر در المپیاد یا آزمون‌های این‌چنینی امتیازی دارید، حتما آن را ارائه دهید زیرا برایتان امتیاز خوبی محسوب می‌شود.

در این خصوص پیشنهاد ما مشاوره با مشاوران موسسه مهاجر دانش خواهد بود. موسسه ضمن اخذ نمایندگی از معتبرترین دانشگاههای ترکیه، به راحتی برای شما پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور و آزمون در ترکیه را دریافت می نماید.

بورس تحصیلی برای رشته‌های پزشکی در ترکیه

در دانشگاه‌های معتبر دولتی ترکیه امکان اخذ بورسیه براساس سوابق علمی و شرایط دانشجو درنظر گرفته شده و برای او قائل می‌شوند اما این امر ۱۰۰ درصد نیست و نمی‌توان خیلی به آن دل بست. ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی درس بخوانید و به نمرات بالایی دست یابید می‌توانید از تخفیفات عالی برخوردار شوید و هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهید. همچنین با توجه به قراردادهای موسسه مهاجر دانش با دانشگاههای خصوصی ترکیه، بورسیه های خاصی نیز در نظر گرفته شده است که می توانید از آنها بهره مند شوید.


guest
24 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه‌ها
آریان
آریان
10 ماه گذشته

سلام. در دانشگاههای خصوصی امکان تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور وجود داره؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
10 ماه گذشته
پاسخ به  آریان

سلام. بله اغلب دانشگاههای خصوصی بدون هرگونه آزمونی و صرفا با بررسی سوابق علمی و شرط معدل پذیرش صادر میکنند.

ماهان
ماهان
9 ماه گذشته

دستیاری دندانپزشکی هم موسسه شما انجام میدهد؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
8 ماه گذشته
پاسخ به  ماهان

بله، در این خصوص با مشاوران موسسه در تماس باشید.

عباس
عباس
8 ماه گذشته

سلام:مدرک دندانپزشکی تمام دانشگاههای غیر دولتی ترکیه برا خود کشور ترکیه بعد از اتمام تحصیل یکسان است. یعنی همه فارغ التحصیل شدگان این رشته در دانشگاههای غیر دولتی در شرایط یکسان می تونن مطب باز کنن؟ یا فرقی بین مدارک دولتی یا غیر دولتی در دایر کردن مطب تو ترکیه هست؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
8 ماه گذشته
پاسخ به  عباس

سلام. بله مدارک تفاوتی با هم ندارند. تاسیس مطب و اشتغال در ترکیه وابسته به قوانین این کشور و منوط به دریافت اقامت خواهد بود.

شهین
شهین
7 ماه گذشته

با سلام کدام دانشگاهها در ترکیه هزینه ی کمتری دارند لطف کنید اگه ممکنه با احتساب کلیه ی هزینه ها اعم از شهریه خوابگا خورا ک وپوشاکبفر مایید متشکر می شم

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
7 ماه گذشته
پاسخ به  شهین

سلام و احترام. دانشگاههای دولتی ترکیه شهریه بسیار پایینی دارند. همچنین این دانشگاهها خوابگاه و رستوران هم جهت استفاده دانشجویان دارند که باعث کاهش بسیار زیاد هزینه ها خواهد شد. با توجه به متغیر بودن شهریه و رشته ها در دانشگاههای مختلف و همچنین هزینه در شرایط مختلف، با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.

فتحی پور
فتحی پور
6 ماه گذشته

سلام وعرض ادب. من امسال در کنکور شرکت کردم ولی متاسفانه نتوانستم وارد دانشگاه بشوم. آیا برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در رشته دندانپزشکی میشه اقدام کنم و اگه میشه شرایط چیه و چه کارهایی باید انجام بدم؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
6 ماه گذشته
پاسخ به  فتحی پور

سلام بر شما. بله مشکلی نیست. برای تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکیه، میبایست در یکی از آزمونهای یوس و یا sat شرکت کنید ولی برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی، نیاز به آزمون ندارید و موسسه میتونه براتون پذیرش تحصیلی را دریافت کند. برای اطلاعات تکمیلی میتونید با همکاران موسسه در ارتباط باشید.

جعفر صادقی
جعفر صادقی
6 ماه گذشته

آیا امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی وجود دارد؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
6 ماه گذشته
پاسخ به  جعفر صادقی

بصورت کلی تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکیه ارزان است ولی امکان تحصیل رایگان در ترکیه زمانی مقدور است که شما بورسیه دریافت کنید. دانشجویان بین المللی زیادی از کشورهای مختلف متقاضی تحصیل رایگان در ترکیه هستند. به صورت کلی بورسیه ای که از دولت ترکیه دریافت میکنید، شامل هزینه های تحصیل رایگان در ترکیه همچنین هزینه خوابگاه و بیمه و سایر خدمات رفاهی را شامل می شود که دانشجو از پرداخت آن هزینه ها معاف است. در این خصوص لطفا مقاله بورسیه تحصیلی ترکیه که در قسمت مقالات سایت وجود دارد را مطالعه بفرمایید.

رضا جلالی
رضا جلالی
5 ماه گذشته

سلام و خسته نباشید. هزینه های تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی رو میفرمایید؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
5 ماه گذشته
پاسخ به  رضا جلالی

سلام و سپاس. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 2 الی 25 هزار لیر در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 10 الی 25 هزار دلار در سال متفاوت است.

رحمانی
رحمانی
5 ماه گذشته

سلام.دندانپزشکی ترکیه چندسال طول میکشه؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
5 ماه گذشته
پاسخ به  رحمانی

سلام. طول دوره تحصیل رشته دندانپزشکی در دانشگاههای ترکیه 5 سال است.

حمیدیان
حمیدیان
5 ماه گذشته

سلام‌‌. برای تحصیل دندان در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، چه شرایطی باید داشته باشیم؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
5 ماه گذشته
پاسخ به  حمیدیان

با توجه به قراردادها و نمایندگی دانشگاههای ترکیه، این موسسه میتواند بدون داشتن مدرک خاصی و حضور در هیچ آزمونی، در رشته دندانپزشکی پذیرش تحصیلی دریافت نماید.

خسروی
خسروی
5 ماه گذشته

سلام. برای آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی، چه درس‌هایی رو امتحان می‌گیرن؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
5 ماه گذشته
پاسخ به  خسروی

سلام. برای آمادگی آزمون یوس، میبایست در دروس ریاضی، هوش و هندسه آمادگی لازم رو کسب نمایید و برای آزمون sat نیز، در دروس ریاضی و زبان انگلیسی.

حسن شاهرضایی
حسن شاهرضایی
2 ماه گذشته

سلام و خسته نباشید. من با نمره sat بالای 1400 شانسی در رشته دندان دارم؟ دولتی منظورم است

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
2 ماه گذشته

سلام و روز خوش. بله قطعا شانس دارین. در این خصوص لطفا با مشاوران موسسه تماس حاصل بفرمایید.

Sanaz
Sanaz
2 ماه گذشته

برای گرفتن تخصص ارتودنسی چندسال باید خوند؟و اینکه موقع گرفتن تخصص میشه کار هم کرد؟

مدیر سایت
مدیر
مدیر سایت
1 ماه گذشته
پاسخ به  Sanaz

سلام. دوره تخصص با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی بین 3 الی 4 سال طول می کشد. شما هم زمان هم حقوق میگیرید و امکان کار دارید.