تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در دانشگاههای ترکیه برای سال ۲۰۲۴ در این مقاله مورد تحلیل و بررسی و ارزیابی علمی قرار می گیرد.

ترکیه از نظر امکانات تحصیلی و دانشگاه جایگاه و موقعیت خوبی دارد. دندانپزشکی در ترکیه نیز یکی از محبوب‌ترین رشته‌هاییست که طرفداران خاص خود را داشته و سالیانه افراد زیادی چه از داخل ترکیه و چه سایر کشورها برای تحصیل در این رشته به ترکیه مهاجرت می‌کنند. این کشور از نظر علم پزشکی و دندانپزشکی جایگاه و موقعیت خوبی داشته و جایگاه عالی را به خود اختصاص داده است. در بین تمامی دانشگاه‌های برتری که در ترکیه هستند طبق یک آمار جهانی بدست آمده، دانشگاه حاجت تپه امتیاز برتر را به خود اختصاص داده و رتبه‌ای جهانی را از آن خود کرده است. در واقع یک دانشگاه دولتی و عالی است که اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را داشته باشید می‌توانید در آن تحصیل کرده و مدرکی معتبر دریافت کنید.

دندانپزشکی در ترکیه

وضعیت دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید دندانپزشکی در دانشگاه یک دوره ۵ ساله را طی می‌کند. در ترکیه نیز روال کار به همین صورت است و شما برای تحصیل در این رشته ۲ سال را بصورت تئوری و ۳ سال دیگر را نیز بصورت کاملا عملی در یک محیط بیمارستانی یا کلینیک مخصوص سپری می‌کنید تا کارآموخته شده و پس از اتمام تحصیل به راحتی وارد بازار کار دندانپزشکی شوید.

بسیاری از ایرانیان تمایل و گرایش زیادی به تحصیل در ترکیه دارند و بیشتر هم دوست دارند در رشته‌های پزشکی مخصوصا دندانپزشکی تحصیل کنند. به همین دلیل معمولا به خاطر نزدیک بودن کشور ترکیه و همچنین نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ترکیه را انتخاب می‌کنند. اما اگر قصد دارید پس از تحصیل به کشور خود بازگردید حتما در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تایید وزارت بهداشت کشورمان باشد. وزارت بهداشت هرساله بر اساس ارزیابی ها و بررسی های کارشناسی، لیستی از دانشگاههای مورد تایید و معتبر را صادر میکند. بر اساس لیست منتشره برای سالتحصیلی 202۴، پانزده دانشگاه ترکیه مورد تایید هستند. این 15 دانشگاه معتبر هستند و می‌توانید آن‌ها را برای تحصیل خود انتخاب کنید.  همچنین در پایان تحصیل خود از دانشگاه مربوطه کارت طبابت دریافت می‌کنید و این خود یک مزیت عالیست.

فرم زیر رو پر کنید تا با شما تماس بگیریم و در مورد فرصت طلایی تحصیل رشته های دندانپزشکی در ترکیه راهنمایی کنیم:

پادکست تحصیل در دانشگاه های ترکیه

پادکست شرایط و مزایای تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه چیست؟

 • استانداردهای آموزشی بالا
 • مدارک معتبر بین‌المللی
 • فرصت تحصیلی مقرون به صرفه
 • مهمان‌نوازی و روابط دوستانه

دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

همان‌طور که گفتیم 15 دانشگاه ترکیه در سال 2021 مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که عبارت است از:

این لیست همه ساله از سوی وزارت بهداست به روز می شود.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

 • فرم تکمیل شده پذیرش دانشگاه‌ها
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده به ترکی یا انگلیسی که بنا به نوع دانشگاه متفاوت است
 • ریزنمرات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
 • گواهی زبان یا قبولی در آزمون زبان دانشگاه (بسته به زبان تحصیل، ترکی یا انگلیسی)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه (YOS یا SAT)
 • واریز هزینه مورد نظر برای ورود به دانشگاه

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

و اما نوبت می‌رسد به مبحث مهم هزینه‌های رشته دندانپزشکی در ترکیه. در ایران رشته‌های پزشکی هزینه زیادی دارند. حال ببینیم رشته داندانپزشکی در ترکیه چه وضعیتی دارد.

هزینه این رشته در ترکیه بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می‌کنید یا به زبان تحصیل که در آن قبول می‌شوید. اگر دانشگاه دولتی باشد هزینه‌ای حدود ۱۰۰۰۰ لیر تا ۱۰۰ هزار لیر در سال باید بپردازید ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید این هزینه بین 10 هزار دلار تا 25 هزار دلار در سال متفاوت خواهد بود. حال می‌توانید با این اطلاعاتی که درباره هزینه کسب کردید با توجه به محل سکونت و سایر هزینه‌ها تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید در ترکیه در چنین رشته‌ای تحصیل کنید و چگونه برایتان به‌صرفه‌تر است.

موقعیت و جایگاه دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟

در ایران دندانپزشکی شغلی ارزشمند و پردرآمد است، این رشته در ترکیه نیز به مشکلات دهان و دندان پرداخته و علاوه بر این‌ها جالب است بدانید یک دندانپزشک به مباحث پیشرفته‌تری که مربوط به جمجمه انسان نیز می‌شود، می‌پردازد. یعنی از فک صورت شما تا کاسه سر و سلامت بخش‌های صورت که مربوط به استخوان می‌شود، توسط یک دندانپزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حال اگر بخواهید پا را فراتر گذاشته و کارشناس ارشد شوید، می‌توانید آناتومی سر و گردن، تکنیک‌های جراحی فک و دندان، کاشت ایمپلنت، دندانپزشکی در پزشک قانونی و ارگونومی بیماری‌های دهانی  را بصورت یک تخصص داشته و با آن کار کنید. البته نباید از این امر غافل شویم که یک دندانپزشک باید دارای دستی قوی و بینایی و توان قدرتی و سرعتی بالایی باشد در غیراینصورت خیلی زود از کار خود خسته شده و نمی‌تواند سودمند باشد.

در طول تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه، دانشجویان با تمامی بخش‌های حفره‌های دهانی آشنا می‌شود و روش‌های تشخیص درد و مشکلات دهانی و راه‌های معالجه آن را می‌آموزند.

دندانپزشکی در ترکیه

سرفصل‌های دروس دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه نیز برنامه‌های خاص خود را برای تحصیل دارد ولی برنامه رایج دانشگاه‌ها برای دندانپزشکی در سال‌های اول و دوم علوم زیست شناسی، آموزش بالینی برای شبیه‌سازی دهان و فک است.  در این دو سال رشته دندانپزشکی به صورت دروس پایه و تئوری است. در سال سوم و چهارم بیشتر دوره‌های آموزشی بصورت عملی است که در بیمارستان و کلینیک‌ها گذران می‌شود. در واقع این دوره‌ها بصورت کارورزی است که دانشجویان در آن آموزش دیده و می‌تواند بهتر بصورت عملی انجام دهند.

دروس سال اول: فیزیک، آناتومی، پروتز، زبان ترکی، بیولوژی، مجسمه‌سازی، موسیقی، بیوشیمی، بیواستاتیک، زبان خارجی، تربیت بدنی، نقاشی و کامپیوتر

دروس سال دوم: درمان بیماری‌های دندان، اندودونتی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، هیستولوژی و فیزیولوژی

دروس سال سوم: تکنولوژی علوم ارتباطات، ارتودونتی، پریودونتولوژی، فارماکولوژی، پدودونتی، بیماری‌های دهان، دندان و فک، پاتولوژی، بی‌حسی دندان، درمان بیماری‌های دندان و علوم روانی

دروس سال چهارم:  جراحی، جراحی (جراحی عمومی)، رادیولوژی دهان، داخلی، میکروبیولوژی دهان، بیوشیمی دهان، بیماریها، کارگاههای عملی، آناتومی توپوگرافیک، ایمپلنتولوژی دهان، سلامت دهان و دندان، درمان بیماری‌های دهان

دروس سال پنجم: چشم، پروتز فک و صورت، اخلاق حرفه ای، درماتولوژی، گوش و حلق و بینی، علوم رفتاری، تحقیقات و تکنولوژی، کمک های اولیه و اورژانسی، پاتولوژی دهان، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، روان پزشکی، روش های معاینه

آزمون‌های ورودی دندانپزشکی در ترکیه

در ترکیه، برای داوطلبان بین‌المللی که می‌خواهند وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند، آزمون‌هایی با نام‌های “YÖS” و “SAT” برگزار می‌شود.

آزمون YÖS: این آزمون برای داوطلبان بین‌المللی برگزار می‌شود و سوالاتی از مباحث ریاضی و هوش و هندسه به زبان ترکی و انگلیسی پرسیده می‌شود. این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های دولتی برگزار می‌شود.

آزمون SAT: این آزمون برای داوطلبان بین‌المللی است که می‌خواهند به دانشگاه‌های دولتی ترکیه وارد شوند. در این آزمون، سوالاتی از مباحث ریاضی و زبان انگلیسی پرسیده می‌شود. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

در هر صورت، داوطلبان بین‌المللی باید برای شرکت در این آزمون‌ها، به صورت آنلاین ثبت‌نام کرده و هزینه مربوطه را پرداخت کنند. برای اطلاعات بیشتر درباره آزمون‌های ورودی برای داوطلبان بین‌المللی، با مشاوران مهاجردانش در ارتباط باشید.

زبان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

زبان تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی در ترکیه، ترکی و انگلیسی است. بنابراین، دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های ترکیه دندانپزشکی تحصیل کنند، باید در آزمون‌های زبان ترکیه مانند YDS، YÖKDİL یا TÖMER شرکت کرده و حداقل نمره‌ای را کسب کنند. همچنین، برخی دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا به جای آنکه در آزمون‌های زبان ترکیه شرکت کنند، از مدارک زبان دیگری مانند TOEFL، IELTS و یا CAE استفاده کنند.

بعضی از دانشگاه‌های دندانپزشکی در ترکیه به دانشجویان اجازه می‌دهند تا در سال اول تحصیلشان در کلاس‌های زبان ترکیه شرکت کنند تا به تسلط بیشتری بر زبان دست یابند. در حالی که در دانشگاه‌های دیگر، دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه، زبان را به خوبی یاد بگیرند و نمرات مورد نیاز در آزمون‌های زبان را کسب کنند.

در کل، زبان برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه تحصیل کنند، بسیار مهم است و باید برای یادگیری آن تلاش کنند.

سرفصل‌های دروس دوره کارآموزی رشته دندانپزشکی

 1. آسیب‌شناسی فک و دهان
 2. ارتودنسی
 3. اندودنتیکس
 4. پروتزهای ثابت و اکلوژن
 5. پروتزهای متحرک و فک و صورت
 6. پریودنتولوژی
 7. ترمیمی و مواد دندانی
 8. بیماری‌های دهان و دندان
 9. جراحی دهان و فک و صورت
 10. دندانپزشکی کودکان
 11. رادیولوژی دهان و فک و صورت
دندانپزشکی در ترکیه

فرصت‌های شغلی داندانپزشکی در ترکیه

اگر دوران تحصیل خود را به خوبی در این رشته تحصیلی بگذرانید، بی‌شک می‌توانید در ترکیه و یا در سایر کشورهای اروپایی و… مشغول به کار در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های NHS شوید و فعالیت کنید. در واقع دندانپزشکی رشته‌ایست که افراد نیاز مبرم به آن داشته و در هرجای دنیا که باشید و مدرک معتبری داشته باشید می‌توانید مشغول به کار شده و از مهارت و توان خود استفاده کنید.

درآمد دندانپزشکان در ترکیه به چه صورت است؟

طبق آماری که در سال ۲۰۲۳ در ترکیه بدست آمده، درآمد سالانه معادل ۱۸۰ هزار دلار است. همچنین بر اساس آمارهایی که از سایر کشورها به دست آمده است، این رشته در سایر کشورها هم درآمد بسیار بالایی دارد. این درآمد بسیار خوبیست که می‌توان به آن فکر کرد و درباره تحصیل در این رشته تصمیم گرفت.

  ترکیه مهاجرپذیر است

وقتی در ترکیه هستید و می‌خواهید در آنجا زندگی کنید باید بدانید این کشور مهاجرپذیر بوده و شما از ترم سوم دانشگاه با مردم باید از نظر درمانی ارتباط برقرار کنید. مسلما بسیاری از افراد از سراسر جهان برای درمان بیماری‌های دندان و دهان خود، مسائل زیبایی و فک به شما مراجعه می‌کنند. شما به عنوان یک دانشجو از ترم سوم به همراه اساتید خود به مراکز بهداشتی رفته و آموزش می‌بینید. با بیماران آشنا شده و مراحل درمانی را یاد می‌گیرید.

معمولا دانشجویان ایرانی به مراتب بهتر می‌توانند عمل کنند و در این رشته به موفقیت‌های خوبی دست می‌یابند. یکی از دلایل بارز این امر نظام آموزشی سفت و سخت در ایران است. دانشجویان امروز همان دانش‌آموزانی هستند که تا دیروز دروس سنگینی را در مدارس گذرانده و امروز با گذران آن دروس به مراتب راحت‌تر در دانشگاه‌های برتر ترکیه پذیرفته می‌شوند. حتی به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌ها درس خوانده و مراحل موفقیت و اخذ مدرک را سپری کنند.

دندانپزشکی در ترکیه

اخذ پذیرش دندانپزشکی بدون آزمون ورودی

یکی از سوالاتی که همیشه در ذهنمان وجود دارد این است که آیا بدون آزمون‌های ورودی هم می‌توان در رشته‌ دندانپزشکی تحصیل کرد؟ بله می‌توان از طریق شرط معدل و ریزنمراتی که از مدرک قبلی شما (دیپلم) استعلام می‌شود این کار را انجام داد. اما این مدل پذیرش سخت‌گیری‌های خاص خود را به دنبال دارد و باید مراحلی را طی کنید تا دانشگاه‌های خوب ترکیه شما را بپذیرند. مثلا اگر در المپیاد یا آزمون‌های این‌چنینی امتیازی دارید، حتما آن را ارائه دهید زیرا برایتان امتیاز خوبی محسوب می‌شود.

در این خصوص پیشنهاد ما مشاوره با مشاوران موسسه مهاجر دانش خواهد بود. موسسه ضمن اخذ نمایندگی از معتبرترین دانشگاههای ترکیه، به راحتی برای شما پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور و آزمون در ترکیه را دریافت می نماید.

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه

در دانشگاه‌های معتبر دولتی ترکیه امکان اخذ بورسیه براساس سوابق علمی و شرایط دانشجو درنظر گرفته شده و برای او قائل می‌شوند اما این امر ۱۰۰ درصد نیست و نمی‌توان خیلی به آن دل بست. ولی اگر در دانشگاه‌های خصوصی و غیرانتفاعی درس بخوانید و به نمرات بالایی دست یابید می‌توانید از تخفیفات عالی برخوردار شوید و هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهید. همچنین با توجه به قراردادهای موسسه مهاجر دانش با دانشگاههای خصوصی ترکیه، بورسیه های خاصی نیز در نظر گرفته شده است که می توانید از آنها بهره مند شوید.

در ترکیه، برخی از دانشگاه‌ها بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این بورسیه‌ها می‌توانند شامل کلیه هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه، اقامت، کتاب و مواد درسی و … باشند یا برخی از این هزینه‌ها را پوشش دهند.

بورسیه‌های تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. بورسیه‌های دولتی توسط دولت ترکیه به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شوند و برخی از دانشگاه‌های خصوصی نیز بورسیه‌های خود را دارند که به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه، به وب سایت دانشگاه‌های مورد نظر مراجعه کنید و یا با دپارتمان بین الملل دانشگاه تماس بگیرید. همچنین، می‌توانید با مراجعه به وب سایت هایی مانند Study in Turkey و Türkiye Scholarships اطلاعات بیشتری را در مورد بورسیه‌های تحصیلی در ترکیه کسب کنید.

یک بار برای همیشه آینده تونو تضمین کنید
با خدمات متفاوت ما به صورت قطعی و تضمینی میتوانید قبولی رشته های پزشکی را در معتبرترین دانشگاه های ترکیه به دست آورید. خدمات ما سال گذشته همه ثبت نام کنندگان را به رشته مورد علاقه خود رساند.

4.7/5 - (55 امتیاز)