تحصیل در ترکیه ، اعزام دانشجو به ترکیه و شرایط بورسیه تحصیل در دانشگاههای ترکیه برای سال 2022 در این مقاله مورد تحلیل و بررسی و ارزیابی علمی قرار می گیرد.

قبل از بررسی شرایط تحصیل در ترکیه، ضرورت دارد توضیحی مختصر در مورد کشور ترکیه ارائه شود: ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.

ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

تحصیل در-ترکیه

پهناوری ترکیه تقریبا نصف ایران است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به این کشور مسافرت می‌کنند.

جمعیت کشور ترکیه حدود ۸۴ میلیون نفر می‌باشد. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. ترکیب نژادی در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر اقوام تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، و تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

پایتخت این کشور آنکارا بوده و بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، قاضیان تپ، آنتالیا، قونیه و قیصریه هستند.

فرم زیر رو پر کنید تا با شما تماس بگیریم و در مورد فرصت طلایی تحصیل در ترکیه راهنمایی کنیم:

مزایای تحصیل در ترکیه چیست ؟

استانداردهای آموزشی بالا

مدارک معتبر بین‌المللی

فرصت تحصیلی مقرون به صرفه

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه

شرایط تحصیل در ترکیه و مزایای تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با هزینه های مناسب و امکاناتی عالی هدف تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان می باشد. اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا بوده و عمده دانشگاه های ترکیه با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط علمی دارند.

ترکیه کشوری زیبا است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی در قاره آسیا قرار دارد. بخش عمده آن در آسیا و قسمت کوچکی از آن در قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه حدود 80 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام است و مذهب آنان سنی است.

سیاست این کشور که در آن حکومتی لائیک بر سر کار است، آن است که امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی و علاقه مند به تحصیل را در این کشور فراهم کند.

با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در جهان، متقاضیان تحصیل در این کشور برای ورود با آزمون هایی مواجه می شوند که باید قبل از ورود خود را آماده نمایند.

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه هاای بزرگ و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

دانشگاه های ترکیه معمولا در خصوص خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند ولی امکانات خوابگاهی طی سالیان گذشته افزایش پیدا کرده و عمدتا دانشجویان خارجی از خوابگاههای مجهزی برخوردار بوده اند. دانشجویان در دوره تحصیل خود در دانشگاه های ترکیه بیمه درمانی دارند و تسهیلات درمانی آنها رایگان می باشد.

هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر بوده و دانشجویان در استفاده از وسایل نقلیه عمومی از تخفیف 50 درصدی دانشجویی بهره مند هستند. هزینه های تحصیل در ترکیه تفاوت زیادی با ایران ندارد.در واقع هزینه های زندگی همان هزینه های ادامه تحصیل در ترکیه می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی با هم متفاوت است و دانشجویان ممتاز نیز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.

علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند با مراجعه به موسسه آباد مهاجر دانش در زمانی کوتاه و کاملاً تضمینی پذیرش دانشگاه های ترکیه و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

اعتبار علمی دانشگاههای ترکیه

دانشگاه‌های کشور ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به طوری که مدارک علمی این دانشگاه‌ها در کلیه کشورهای دنیا معتبر و شناخته شده است.

در رشته پزشکی اکثر دانشگاهها پس از فارغ‌التحصیلی به دانش آموختگان کارت طبابت بین‌المللی اعطا می‌شود. دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی را دارند و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به دانشگاه‌های آمریکا  و اروپا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

چرا که دانشگاههای ترکیه حداقل با یک دانشگاه دیگر معتبر اروپایی یا آمریکایی توافقنامه تبادل دانشجو دارند. دانشگاههای ترکیه طی سالیان گذشته به طرز چشم گیری هم از لحاظ کیفیت آموزشی و هم کمی توسعه یافته اند.

دانشجویان خارجی امکان انتخاب بسیار بالایی برای تحصیل در ترکیه برخوردارند. کیفیت سیستم آموزشی دانشگاههای ترکیه در رتبه بندی های بین المللی منعکس شده است.

دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات عالی، دارای فضای آموزشی مناسب، کتابخانه هاای بزرگ و مجهز، آزمایشگاههای به روز، زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند.

دوره‌های تحصیلی کشور ترکیه

عناوین مختلف دوره های تحصیل در دانشگاههای ترکیه:


Ön Lisans Diplomasi. 1 شامل‌ دو تا سه‌ سال‌ تحصیل‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

Lisans Diplomasi. 2 شامل چهار سال‌ تحصیل‌ و گذراندن‌ حداقل‌ 147 واحد است.

Yuksek Lisans Diplomasi. 3 شامل دو سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است.

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Lisans Diplomasi الزامی‌ است. این‌ دوره‌ شامل‌ دو نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و دو نیم‌ سال‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ می‌شود.

Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi. 4 شامل پنج‌ سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ در رشته‌ دامپزشکی‌ بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ است.

DOKTORA (Ph. D.). 5 شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ تمام‌ وقت‌ است.

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Yuksek Lisans Diplomasi الزامی است.
‌این‌ دوره‌ شامل‌ دو تا چهار نیم‌ سال‌ کلاس‌ درس‌ و حداقل‌ 4 نیم‌ سال‌ برای‌ پژوهش‌ است. قبل‌ از شروع‌ پژوهش، دانشجو باید امتحان‌ جامع‌ را با موفقیت‌ بگذراند. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ دوره‌ دکترا و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ انجام‌ شده، شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ دکتراست.

ارتباط دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه‌های دنیا

بیشتر دانشگاه‌های ترکیه با قبول توافق نامۀ آراسموس با دانشگاه‌های دیگر کشورها مانند دانشگاههای اروپایی اکسفورد و هاروارد(HARWARD) و ام.آی.تی(MIT) آمریکا به تبادل دانشجویان بین المللی می پردازند و با همکاری‌های خوبی که بین این دانشگاه‌ها وجود دارد مدارک فارغ التحصیلی مشترک هم برای دانشجویانی که تحصیل خود را به اتمام رسانده صادر می شود.

در کنار تبادل دانشجو با دانشگاه‌های دنیا ، انتقال منابع علمی و اساتید معروف از دانشگاه‌های معتبر دنیا به دانشگاه‌های ترکیه هم انجام می شود. برنامۀ تحصیلی و مدارک دانشگاه‌های ترکیه مطابق با استاندارد بولونیا یعنی استاندارد مدارک سراسر اروپا است.

دانشجویانی که در دانشگاه‌های معروف ترکیه در ترم اول و دوم از رتبه ممتازی برخوردار شوند می توانند به صندلی دانشگاه‌های معتبر اروپایی ، امریکایی و آسیایی منتقل شوند و این یک جهش علمی به سمت دانشگاه‌های معروف جهانی است  که البته این موقعیت به اعتبار قابل قبول علمی دانشگاه‌های ترکیه در بین دانشگاه‌های دنیا هم بر می گردد.

به دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه در دانشگاه‌های امریکایی ، کانادایی و اروپایی دوبار در سال فرصت مطالعاتی می دهند تا آمادگی و مهارت لازم را اخذ کنند.
از آنجاییکه مراکز علمی ایران هم در زمینه های فنآوری نانو ذرات ، سلول های بنیادی و انرژی های تجدیدپذیر پیشرفت قابل توجهی داشته اند باعث شده تفاهم نامه های زیادی  را مقامات ترکیه از نظر فرهنگی ، علمی و پژوهشی با ایران امضاء کنند تا دانشگاه‌های ترکیه ملزم به همکاری نزدیک با دانشگاه‌های ایران شوند و حالا این ارتباط و هماهنگی علمی ادامه دارد.

سفیر ترکیه در تهران گفته است ” که علم و فناوری مهم ترین و مطمئن ترین مسیر در پیشرفت هر کشوری است، از طرفی هدف گذاری ما این موضوع است که در قالب روابط برادرانه و دوستانه در حوزه مسائل علمی روابط خود را با ایران افزایش و همچنین ارتقاء بدهیم”.

ارتباط دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه تبریز در قالب توافق نامه مولانا وجود دارد که براساس این طرح، استادان دانشگاه تبریز سالی سه بار از فرصت مطالعاتی سه دانشگاه ترکیه استفاده می کنند. توافق نامه های پژوهشی دیگری با دانشگاه‌های ایران منعقد شده که طبق آنها همکاری‌های علمی و تحقیقاتی فیمابین صورت می گیرد.

در پایان، سازمان آموزش عالی ترکیه در راستای برنامه‌های استراتژیک آموزشی خود سعی می کند که با بهترین مراکز علمی و پژوهشی دنیا ارتباط داشته باشد تا بتواند به کیفیت علمی بهتری ارتقاء یابد.

سیستم آموزش عالی ترکیه مطابق استاندارد سیستم آموزشی آمریکا و اروپا است و این موقعیت باعث می شود که به توسعه تکنولوژی و صنعت کشور ترکیه منتهی شود. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه از سواد و مهارت خوبی برخوردارند و آمادگی کافی برای ورود به بازار کار داخلی و خارجی دارند.

ارتباط دانشگاه‌های ترکیه با دانشگاه‌های دنیا به گونه‌ای است که دانشجویانی که از دانشگاه‌های پزشکی ممتاز ترکیه چون حاجت تپه و… فارغ التحصیل می شوند کارت بین المللی طبابت دریافت می کنند و می توانند علاوه بر خدمت به جامعه ترکیه در بازار کار کشورهای توسعه یافته اروپایی و امریکایی هم مشغول به کار شوند. با توجه به رتبۀ علمی ممتاز دانشگاه‌های ترکیه و هزینۀ ارزان‌تر شهریه و اقامت تحصیلی در ترکیه به نسبت کشورهای دیگر جهان ، شایسته است که خیلی از مهاجران بخصوص ایرانی ها از موقعیت تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه استفاده کنند.

خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

زندگی در خوابگاه یک فرصت عالی برای حضور تمام وقت در محوطه دانشگاه و فعالیت های ورزشی و علمی است. همچنین، راهی مناسب برای دانشجویان بین المللی برای دیدار با دیگر دانشجویان و یافتن دوستان جدید است. خدمات رایگان، خدمات تلفن و…در تمام اتاقها به طور مرتب توسط بسیاری از دانشگاهها ارائه می شود.

خوبگاههای دانشجویی در ترکیه عمدتا در ابتدای ورود دانشجویان مبلغی را به عنوان ودیعه اولیه دریافت می کنند وهمچنین ماهانه مبلغی را نیز به عنوان هزینه اقامت دریافت میکنند.

سپرده ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی دریافت می شوند و در پایان سال تحصیلی به دانشجو برگردانده می شود. هزینه متوسط اقامت در این خوابگاه بین 30 تا 300 دلار در هر ماه بسته به امکانات آن دانشگاه متفاوت است.

انواع موسسات آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های دولتی(Devlet Universiteleri): سیستم دانشگاهی در ترکیه توسط شورای عالی آموزش (YOK) اداره می شود. ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی است. (در مجموع 166 موسسه آموزش عالی).  5 مورد آن در قبرس شمالی شمالی واقع شده است.

به طور کلی، تحصیلات کارشناسی در دانشگاه های ترکیه 4 سال است. اما برخی رشته ها مثل پزشکی(6 سال)، دندانپزشکی(5 سال)، و دامپزشکی(5 سال) طول میکشند. فارغ التحصیلان دبیرستانهای ترکیه به رشته های تحصیلی مانند پزشکی، حقوق، دندانپزشکی و غیره می روند. بدون پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی. این دانشجویان فقط یک هزینه اساسی کوچک را پرداخت می کنند. دانش آموزان باید یک امتحان ورودی دانشگاهی (OSS) برای ورود به دانشگاه را شرکت کنند. فارغ التحصیلان دوره های 4 ساله مدرک لیسانس ارائه می شود.

برنامه های تحصیلات تکمیلی شامل برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری هستند که توسط دانشکده ها و انستیتوها در دانشگاه ها هماهنگ شده اند. برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی (SGK) انجام می شود.

دانشگاه خصوصی یا بنیادی یا وقفی(Ozel / Vakif Universiteleri): در ترکیه، موسسات خصوصی در سال 1984 حق ایجاد و توسعه دانشگاه ها را به دست آوردند. آنها با هدف اساسی ایجاد یک مرکز عالی در آموزش عالی و تحقیق تاسیس شدند. دانشگاه های خصوصی ابتکارات فعالتری را برای ایجاد و انتخاب شبکه های آموزش و تحقیق بین المللی و جهانی انتخاب می کنند.

متوسط آموزش در بیشتر دانشگاه های خصوصی انگلیسی است. تقریبا همه آنها یک سال مطالعه انگلیسی را برای کسانی که سطح انگلیسی مناسبی ندارند آموزش میدهند.

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل را از 6000 تا 20000 دلار در سال دریافت میکنند. اگر چه نهاد های خصوصی کمک مالی قابل توجهی به دانشگاههای خصوصی می کنند؛ بیش از 40 درصد از تمام دانشجویان این دانشگاهها نوعی کمک مالی دریافت می کنند.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در ترکیه 2022

قابل توجه افرادی که قصد ادامه تحصیل رشته های غیر پزشکی در دانشگاه های معتبر ترکیه را دارند. آخرین سطح بندی دانشگاههای خارجی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 2022 منتشر شد.

اداره کل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان در راستای ماموریت و وظایف خود نسبت به بررسی و اعلام اعتبار دانشگاهها برای سپتامبر 2022 اقدام نموده است و نتایج این اعتبار سنجی در پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل به نشانی grad.saorg.ir  قابل مشاهده است.

در مقایسه اعتبار سنجی دانشگاهها در سال 2020 نسبت به 2019سال، تعداد 76 دانشگاه به دانشگاههای ممتاز، تعداد 3 دانشگاه به دانشگاه‌های خوب و تعداد 50 دانشگاه به لیست دانشگاه‌های متوسط افزوده شده است.

گفتنی است گزارش آماری دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ضمن تفاوت با لیست وزارت بهداشت که بصورت کلی ارائه می شود،  به تفکیک گروه دانشگاه‌های الف (ممتاز)، ب (خوب) و ج (متوسط) منتشر می شود.

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2022

با بررسی‌های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times، QS و Shanghai  لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت جهت ورودی‌های سال تحصیلی 2023-2022 در رشته های مرتبط با علوم پزشکی اعلام شد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار می‌گیرد.

طبق اعلام وزارت بهداشت،و با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال 2019(1397/10/11)تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید خارج از کشور آغاز نموده‌اند، ممنوع شده است و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی خواهد بود.

ضمنا طبق تاکید وزارت بهداشت، کالج های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی باشد.

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2022

1- دانشگاه آنکارا (Ankara University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

2- دانشگاه آتاتورک (Ataturk university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ارزروم قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

3- دانشگاه اژه (Ege university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون YOS حد نصاب لازم را کسب نمایید.

4- دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe university)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

5- دانشگاه استانبول (Istanbul University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون YOS حد نصاب لازم را کسب نمایید.

6- دانشگاه کوچ (Koc University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

7- دانشگاه قاضی (Gazi University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در آزمون SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

8- دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (Izmir Katip Celebi University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

9-دانشگاه مارمارا (Marmara University)

این دانشگاه دولتی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

10-دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر (Dokuz eylul University)

 این دانشگاه دولتی بوده و در شهر ازمیر قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

11-دانشگاه اوندوکوز مایس سامسون (Ondokuz Mayis Samsun University)

 این دانشگاه دولتی بوده و در شهر سامسون قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

12-دانشگاه یدی تپه استانبول (Yeditepe University)

 این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

13-دانشگاه باهچه شهیر (Bahcesehir University)

 این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

14-دانشگاه باشکنت (Baskent University)

این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر آنکارا قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه باید در یکی از آزمونهای YOS و یا SAT حد نصاب لازم را کسب نمایید.

15-دانشگاه آجی بادم (Acibadem University)

 این دانشگاه خصوصی بوده و در شهر استانبول قرار دارد. برای تحصیل در این دانشگاه نیاز به آزمون ورودی نبوده و صرفا پذیرش با سوابق تحصیلی خواهد بود.

بورسیه دانشگاه ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت تحصیلی ترکیه

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، مدارک و شرایط لازم برای پذیرش در ترکیه بسته به رشته و دانشگاه و مقطع تحصیلی شما متفاوت است. بعد از آنکه پذیرش مورد نظر شما صادر شد، می توانید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایید. شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که آیا برای رفتن به ترکیه با هدف تحصیل، اخذ ویزای دانشجویی ترکیه ضروری است؟ بله، اگر چه شما می توانید بدون اخذ ویزا با هدف توریستی وارد این کشور شوید اما به منظور تحصیل نیازمند ویزا خواهید بود. در زیر لیست مدارک کلی مورد نیاز برای دریافت ویزا را می بینیم:

 

بورس تحصیل در ترکیه

دولت کشور ترکیه همه ساله برای جذب دانشجو از سراسر جهان بورسیه های تحصیلی برای تمامی دانشجویان جهان ارائه می کند.  بورسیه تحصیلی ترکیه یک فرصت مناسب برای تحصیل رایگان در رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی و علوم پایه و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید

زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه

– برای دانشجویان ارشد و دکتری از ۵ فوریه تا ۵ مارس
– برای دانشجویان کارشناسی از ۱۶ آوریل تا ۱۴ می

بورسیه های ارائه شده برای دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف عبارت است از:

بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع کارشناسی

– بورسیه Harran Scholarship Program در مقطع کارشناسی فقط برای دانشجویان ایرانی و چند کشور دیگر در رشته های پزشکی، مطالعات اسلامی، زبان و ادبیات ترکی ارائه می شود.

بورسیه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

– بورسیه تحصیلی Ali Kuşçu Science and Technology Scholarship در مقطع ارشد و دکتری از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته علوم پایه، مهندسی و تکنولوژی ارائه می شود.

– بورسیه تحصیلی İbni Haldun Social Sciences Scholarship در مقطع ارشد و دکتری از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی، مطالعات اسلامی و ادبیات و زبان ترکی ارائه می شود.

بورسیه های تحقیقاتی

– بورسیه Turkish Language Program for Public Officials and Academicians که برای مقامات دولتی و اساتید دانشگاه جهت یادگیری زبان ترکی ارائه می شود. این بورسیه به مدت ۸ ماه در مرکز زبان دانشگاه استانبول به منظور شرکت در کنفرانس ها، سمینارها و مذاکرات برگزار می شود.
– بورسیه Research Scholarships برای دانشجویان دکتری ارائه می شود که از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش داشته و معیارهای زبان آن را برآورده کرده باشند. این بورسیه به دانشجویان ملیت های مختلف جهان تعلق می گیرد.
– بورسیه Success Scholarship Program برای دانشجویانی که در حال تحصیل با هزینه خود در کشور ترکیه می باشند و هرساله معیارهای پذیرش آن تغییر می کند.

مقدار بورسیه تحصیلی براساس مقطع تحصیلی متفاوت می باشد که در سال ۲۰۱۸ به قرار زیر است:

خوابگاه های دانشجویی: افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه می شوند می توانند در خوابگاه های دانشگاه های دولتی ترکیه به صورت رایگان اسکان پیدا کنند. دانشجویانی که قصد اسکان در اینگونه خوابگاه ها را ندارند، می توانند با هزینه خود در مکان های دیگر ساکن شوند.
تحصیل رایگان در ترکیه: همچنین بورسیه تحصیلی ترکیه شامل تمام هزینه تحصیل می شود و دانشجویان هیچ هزینه ای جهت تحصیل خود در دانشگاه ها پرداخت نمی کنند.
بیمه درمانی رایگان: این بورسیه تحصیلی شامل هزینه بیمه درمانی نیز می شود.
دوره زبان ترکی رایگان: برای دانشجویان بورسیه که مهارتی در زبان ترکیه ای ندارند نیز یک دوره زبان ترکی یک ساله به صورت رایگان ارائه می شود. حتی برای دانشجویانی که رشته های آن ها به زبان های دیگر ارائه می شود، باید دوره زبان ترکی را بگذرانند.
هزینه رفت و برگشت به کشور: این بورسیه همچنین هزینه یک سفر رفت و برگشت از کشور دانشجو به ترکیه را در ابتدا و انتهای تحصیل دانشجو را شامل می شود.

برای مشاوره بورسیه تحصیلی ترکیه و تحصیل در ترکیه از طریق مشاوران موسسه مهاجر دانش تماس بگیرید.
بورسیه‌های تحصیلی دانشگاههای ترکیه

شرایط مورد نیاز برای بورسیه تحصیل در ترکیه

تمامی فارغ التحصیلان و دانشجویان سال آخر مقاطع کارشناسی و ارشد و دانش آموزان سال آخر یا فارغ التحصیل شده می توانند در بورسیه تحصیلی ترکیه شرکت کنند.

شرایط سنی متقاضیان به صورت زیر است:

بورسیه تحصیلی ترکیه برای شهروندهای تمامی کشورها برقرار است و میتوانند با توجه به شرایط خود برای این بورس اقدام کنند.
انتخاب متقاضیان براساس مدارک تحصیلی آن ها و نتیجه مصاحبه انجام می پذیرد.  معیارها و شرایط مورد نیاز جهت پذیرش در بورسیه تحصیلی به صورت زیر است:

معدل و مدارک دیپلم:

معدل مورد نیاز برای مقاطع مختلف:

تمامی دانشجویانی که شرایط پذیرش بورسیه تحصیلی را احراز کرده باشند براساس موفقیت های علمی آن ها به مصاحبه دعوت می شوند.
دعوت به مصاحبه توسط ایمیل و سیستم پذیرش آنلاین به اطلاع دانشجو می رسد.

مصاحبه به صورت حضوری در محل کنسولگری یا سفارت انجام می شود و در کشورهایی که سفارت این کشور وجود ندارد به صورت آنلاین انجام می شود.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه فقط از طریق سامانه اینترنتی انجام می پذیرد و هیچ گونه سازمان یا موسسه خصوصی در پذیرش بورسیه تحصیلی ترکیه نقشی ندارد.  

همکاران موسسه آباد مهاجر دانش در خصوص نحوه ثبت نام و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش بورسیه تحصیلی و نیز پذیرش دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف همراه شما می باشند.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

لینک ثبت نام بورس دانشگاههای ترکیه:

 

پرسش و پاسخ در خصوص تحصیل در ترکیه

معمولا آزمون یوس دانشگاه­های ترکیه از اواخر فروردین شروع شده و تا اواسط خرداد طول می­کشد. دلیل یکسان نبودن تاریخ اینست که هر دانشگاه، خود اختصاصاً آزمون خود را برگزار میکند و آزمون ملی نیست.

بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل به زبان ترکی، کارنامه تومر و برای ارشد و دکتری تافل و یا yds الزامی است.

ریاضی،  تست هوش و هندسه

بله دانشگاههای ترکیه از اعتبار جهانی بسیار بالایی برخوردار هستند.

بسته به شرایط زندگی هر فرد و همچنین شهرستان محل تحصیل میتواند متفاوت باشد. شهرهای بزرگ هزینه های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک دارند. همچنین زندگی در خوابگاه با اجاره منزل متفاوت است. ولی اگر میانگن گرفته شود بطور متوسط در هر ماه حدود 1200 تا 2000 لیر هزینه زندگی خواهد بود.

خیر. دانشجویان در انتخاب پوشش آزاد هستند.

خیر. مصاحبه فقط در مقطع دکتری انجام میشود. سایر مقاطع همچنین رشته های گروه پزشکی مصاحبه ندارند.

بعد از ثبت نام در دانشگاه و دریافت کارت اقامت، این امکان به راحتی مقدور است.

بله. در اغلب دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه، رشته های تحصیلی به انگلیسی هم ارائه میشوند.

بله برای اکثر دانشگاههای دولتی تفاوتا ندارد شما یوس داشته باشید یا sat. برای تعدادی از دانشجوها شرکت در آزمون sat راحتتر است.

 بله. موسسه با اکثر دانشگاههای خصوصی ترکیه همکاری و قرارداد دارد. و همچنین امکان معرفی تعدادی از دانشجوهای خود و دریافت بورس از 10 تا 100 درصد را دارد.

4.9/5 - (26 امتیاز)