دانشگاه فنی خاورمیانه یا METU (در انگلیسی: Middle East Technical University و در ترکی:Orta Doğu Teknik Üniversitesi) به عنوان بهترین دانشگاه و مرکز تحقیق برجسته خاورمیانه است و از دانشگاه های مورد تایید آموزش و پرورش آمریکا است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های معتبر و دولتی کشور ترکیه است که در شرق آنکارا قرار دارد و در نوامبر سال 1956 در دو ساختمان کوچک تأسیس شد و با اولین رشته مهندسی معماری شروع به کار کرد. سپس در سال 1957، دانشکده مهندسی مکانیک آن هم افتتاح شد. به تدریج با انتقال و  توسعه فضای دانشگاه در مکان فعلی و افزایش  دیگر رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی به اولین دانشگاه این کشور و یک دانشگاه بین المللی تبدیل شد.
در سال 1982 دانشکده تربیت معلم هم در این دانشگاه کار خود را آغاز کرد. یعنی افرادی که تمایل به رشته‌های دبیری دارند می‌توانند به این دانشگاه مراجعه کرده و بعد از گذراندن مراحل پذیرش، مشغول به تحصیل شوند. امروزه این دانشگاه با 43 رشته کارشناسی ، 107 رشته کارشناسی ارشد و 69 رشته دکترا در حال فعالیت است.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانهدانشگاه فنی خاورمیانه 53 سال قدمت دارد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه حتی خاورمیانه به شمار می‌رود و به نام دانشگاه خاورمیانه هم شناخته می‌شود.
رشته‌های کارشناسی در دانشگاه فنی خاورمیانه در پنج دانشکده مجزا و 107 رشته کارشناسی ارشد و 69 رشته دکترا هم در پنج بخش تحصیلات تکمیلی این دانشگاه ارائه می‌شوند. 

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه فنی آنکارا (خاورمیانه)

  • دانشکده معماری ؛معماری، طراحی محصولات صنعتی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای
  • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی؛مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین الملل، علوم سیاسی و مدیریت جامعه
  • دانشکده مهندسی؛ مهندسی کامپیوتر، محیط، الکترونیک، صنایع غذایی، عمران، هوانوردی، زمین شناسی، معدن، ماشین آلات، فلزات و نفت و گاز
  • دانشکده علوم آموزشی؛ علوم کامپیوتر، علوم آموزشی، علوم ابتدایی، آموزش زبان های خارجی، تربیت بدنی، معلم مقطع راهنمایی و علوم ریاضی
  • دانشکده علوم پایه ؛رشته های شیمی، بیولوژی، ریاضی، تاریخ، ژنتیک، فلسفه، فیزیک، جامعه شناسی، روانشناسی و آمار

زبان تدریس و مهاجرین تحصیلی

دانشگاه فنی خاورمیانه

زبان تدریس در دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است و گذراندن دوره های تافل و آیلتس و یا به نوعی مهارت در زبان انگلیسی برای تحصیل در این دانشگاه الزامی است.

1700 دانشجوی بین المللی از 95 ملیت مختلف در این دانشگاه درس می‌خوانند و جمعاً 22،000 دانشجو در دانشگاه فنی آنکارا تحصیل می‌کنند که 4400 نفر در مقطع کارشناسی و 2200 نفر در مقطع دکترا و بقیه هم در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو هستند.
این دانشگاه با توجه به امضای توافق نامه اراسموس، سالانه 350 دانشجوی مهمان و انتقالی را با کشورهای ثالث مانند کشورهایی در آسیای مرکزی، خاورمیانه، امریکای شمالی، استرالیا و شرق دور مبادله می‌کند.

تنها رشته هایی که در این دانشگاه به زبان ترکی تدریس می‌شوند رشته های زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه است. دانشگاه فنی آنکارا یکی از دانشگاه‌های محبوب مهاجرین خارجی مانند دانشجویان ایرانی است و با پذیرش سختی که دارد تقریباً از هر 1،500،000 متقاضی که در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت می‌کنند تنها 1% از آن یعنی 15،000 نفر پذیرفته می‌شوند.

تقویم آموزشی دانشگاه فنی خاورمیانه

ترم‌های این دانشگاه برای دو نیم سال به انضمام یک ترم دبستانی است که ترم اول آن از هفته آخر ماه سپتامبر شروع و اواسط ماه ژانویه تمام می شود و ترم دوم از اواسط فوریه آغاز و اواسط ماه ژوئن پایان می‌یابد. ترم تابستانی هم برای جلب دانشجویان خارجی به دو صورت عمومی و بین المللی ارائه می شود.

 

شرایط پذیرش و ثبت نام در دانشگاه فنی خاورمیانه

مدرک دیپلم یا آخرین مدرک تحصیلی

کپی پاسپورت یا کارت شناسایی اصلی

عکس تمام رخ

کارنامه آزمون SAT با حداقل نمره 1200. شایان ذکر است این دانشگاه نمره YOS را پذیرش نمی کند.

گواهی مهارت در زبان انگلیسی

 

امکانات آموزشی ، رفاهی دانشگاه فنی آنکارا

دانشگاه فنی خاورمیانه

 کتابخانۀ این دانشگاه دارای 296،000 کتاب و 130،000 مجله است و 2،000 نشریۀ ادواری به همراه CD از منابع معتبر علمی جهان دریافت می کند. این دانشگاه بزرگترین سیستم کامپیوتری را دارد. این دانشگاه بالغ بر 2،000 عضو هیئت علمی دارد و نسبت استاد به دانشجو 1 به 10 است.

دانشگاه فنی خاورمیانه برای آموزش پایه و پیشرفته زبان انگلیسی به دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد، دوره های تکمیلی ارائه می‌کند. و برای دانشجویانی که امتیازات خوبی در امتحانات دانشگاه کسب کنند بورس تحصیلی می دهند. دانشگاه دارای 12 خوابگاه دانشجویی برای پسران و دختران است که ظرفیت 5،000 نفر را دارند، اتاق ها 1تا 6 نفره است ، اتاق کامپیوتر ، لباسشویی و آبگرم در کنار اتاق های خوابگاه برای دانشجویان وجود دارد.

دانشگاه در 30 بخش ورزشی فعالیت می کند

از امکانات ورزشی و رفاهی خوبی چون دو سالن ورزشی ،12 زمین تنیس ، 6 زمین فوتبال ،10 زمین والیبال ، 20 زمین بسکتبال،زمین دومیدانی ، استخر شنا ،سوپرمارکت ها ،بانک ها ،دفاتر پستی و رستوران های فراوان برخوردار است. پردیس اصلی دانشگاه فنی خاورمیانه، در حدود 4500 هکتار در کنار 3040 هکتار زمین جنگلی و یک دریاچه زیبا به نام Eymir که در 20 کیلومتری آنکارا واقع شده و مکان مناسبی برای گردش، تفریح  و پیک نیک است. خدمات اتوبوس رانی هم برای تسهیل در رفت و آمد دانشجویان وجود دارد.

دانشگاه اقامتگاه‌ها و مراکز متعددی را هم در کوههای المداغی و الو داغ دارد که به دانشجویان کوه نورد ارائه می دهد.
زندگی دانشجویی در این دانشگاه فقط مختص به تحصیل نمی شود بلکه علاوه بر استفاده از امکانات رفاهی، در انجمن های دانشجویی، تظاهرات سیاسی، فستیوال های دانشگاهی و کنسرت ها هم شرکت می کنند.

 

شهریه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

داتشکده مهندسی و معماری؛ 3000 لیر در سال

دانشکده هنر و علوم؛ 2500 لیر در سال

دانشکده اقتصاد و مدیریت؛ 2000 لیر در سال

دانشکده علوم آموزشی؛ 2000 لیر در سال

دانشکده مدیریت کسب و کار؛ 8000 لیر در سال

مقاطع ارشد و دکتری؛ 1600 لیر در سال

 

رتبه داخلی و خارجی دانشگاه فنی آنکارا

دانشگاه فنی خاورمیانه در ادامه فعالیت های پژوهشی و علمی توانسته تا حال پیشرفت های علمی زیادی را نصیب کشور ترکیه بکند و رتبه خیلی خوبی را در داخل کشور و جهان داشته باشد و سعی می کند یک محیط خلاق را برای پیشرفت دانشجویان فراهم نماید.
دانشگاه فنی آنکارا همواره توسط سازمان های بین المللی در پی ارزیابی خارجی ، دریافت گواهینامه ها و مجوزهای بین المللی و الزام به “فرهنگ کیفیت” است که با این فعالیت ها تا حال توانسته رتبه 601 دانشگاههای معتبر جهان را داشته باشد.

این دانشگاه برای حفظ استاندارد آموزشی نهایت تلاش خود را می کند و تمام رشته های مهندسی آن در مقاطع کارشناسی توسط کمیسیون مهندسی اعتباربخشی ABET مورد بررسی قرار می گیرد و به رسمیت شناخته می شود.
دانشگاه در فارغ التحصیلی 19 رشته تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدرک مشترک بین المللی با دانشگاههای اروپایی و امریکا را به دانشجو اعطا می کند.

امروزه این دانشگاه در پروژه های بین المللی به همراه سازمان های برجسته جهانی چون ناسا، بانک جهانی، ناتو و سازمان ملل مشارکت می کند و علاوه بر کسب وجهه جهانی، درآمد خوبی را هم در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های ترکیه به دست می آورد.

5/5 - (5 امتیاز)