دانشگاه فنی گبزه ترکیه ابتدا در سال 1992 به عنوان یک مرکز تحقیقاتی در این شهر تأسیس شده، اما بعدها در سال 2014 به تشخیص شورای عالی به یک دانشگاه تحقیقاتی تبدیل شده است. این دانشگاه علاوه بر تحقیقات علمی پایه و راهبردی، تشویق دانشجویان برای انجام کارهای علمی بین رشته‌ای را وظیفۀ خود دانسته تا بتواند به حل مشکلات در بخش‌های مختلف یاری رساند. در این مسیر مدیران دانشگاه تمام تلاش خود را می‌کنند تا تمام امکانات لازم نظیر محیطی مناسب، استادان توانمند وغیره را در اختیاران دانشجویان قرار دهند. از این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که روش تدریس در این دانشگاه تحقیق محور است که براساس تحقیقات علمی و فناوری‌های پایه و کاربردی در سطح جهانی انجام می‌گیرد.
دانشگاه فنی گبزه میزبان دانشجویان در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری بوده و در همۀ سطوح نیز دانشجوی بین‌المللی می‌پذیرد. شما با دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و قبولی در این دانشگاه از یک موقعیت مطلوب برخوردار خواهید شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در چارچوب قرارداد ویژه‌ای هرساله از بین هر 5 دانشجو یک نفر می‌تواند به مدت یک سال از زمان تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های معتبر عضو قرارداد بگذارند. این موقعیت فرصت بسیار خوبی برای کسب علم و پیشبرد اهداف علمی دانشجویان به حساب می‌آید و زمینه را برای تبادل اطلاعات بین دانشگاه‌های مختلف هموار می‌سازد.

ویدیو معرفی

دانشگاه فنی گبزه ترکیه جزء بهترین مرسسات آموزشی کشور ترکیه شناخته می‌شود و این موضوع این دانشگاه را در صدر دانشگاه‌های برتر این کشور قرار می‌دهد، علاوه بر رتبه کشوری بالا این دانشگاه در آسیا نیز شناخته شده بوده و رتبه علمی خوبی را کسب کرده است. این دانشگاه رتبه 598 را در آسیا به خود اختصاص داده است.
این دانشگاه در دو رتبه بین‌المللی نیز خوش درخشیده و جایگاه‌های خوبی را به خود اختصاص داده است. در رتبه بندی QS این دانشگاه رتبه 1201-1400 و در رتبه بندی تایمز رتبه 1201 -1500 را کسب کرده است که هردوی آن‌ها جایگاه ارزنده‌ای به حساب می‌آیند.

دانشگاه فنی گبزه دارای 5 دانشکده است که در هرکدام از آن‌ها رشته‌های متفاوتی تدریس می‌شوند، این دانشکده‌ها به شرح زیر هستند:
1. دانشکده علوم پایه
2. دانشکده مدیریت
3. دانشکده معماری
4. دانشکده مهندسی
5. دانشکده هوانوردی و فضانوردی

شما قبل از هرچیز باید رشتۀ تحصیلی خود را انتخاب کرده و شرایط پذیرش و هزینه‌های آن را بررسی کنید. در دانشگاه فنی گبزه می‌توانید در یکی از رشته‌های زیر تحصیل کنید:
• مهندسی کامپیوتر
• مهندسی زیستی محیطی
• مهندسی الکترونیک
• مهندسی صنعتی
• مهندسی نقشه برداری
• مهندسی مدنی
• مهندسی شیمیایی
• مهندسی مکانیکی
• مهندسی مواد
• علوم و مهندسی فیزیک
• علم شیمی
• ریاضیات مولکولی
• زیست شناسی و ژنتیک
• معماری شهری و برنامه ریزی منطقه ای
• گروه مدیریت
• گروه اقتصاد علوم پایه
• گروه سیستم های اطلاعاتی
• گروه بیوتکنولوژی بین رشته ای
• گروه فناوری انرژی
• گروه علوم نانو و مهندسی نانو
• گروه دفاع فن آوری
• گروه فناوری های حمل و نقل علوم زمین و دریا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، قبل از هر چیز باید هزینه‌های مورد نیاز خود را تخمین بزنید. معمولاً در این شرایط هزینه‌ها به دو گروه تحصیلی و زندگی تقسیم می‌‌شوند. هزینه‌های تحصیل از قبل مشخص شده و قابل تغییر نمی‌باشند اما هزینه‌های زندگی با کمی مدیریت و صرفه جویی قابل کاهش بوده تا به دانشجویان کمک قابل توجهی شود.
هزینه‌های تحصیل در رشته‌هایی مختلف دانشگاه فنی گبزه ترکیه متفاوت بوده و برای سال تحصیلی 2024 هزینه‌ها تاکنون اعلام نشده است، اما شما می‌توانید این هزینه‌ها را بعد از آن که توسط دانشگاه اعلام گشت در وب سایت خود دانشگاه مشاهده کنید. توجه داشته باشید، هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نیز به هزینه‌های تحصیل شما اضافه خواهند شد، البته شما با مدیریت هزینه‌های زندگی به راحتی می‌توانید از پس مخارج خود در این کشور برآیید. برای مثال زندگی در خوابگاه‌های دانشگاه می‌تواند هزینه‌های لازم برای اجارۀ محل اقامت شما را کاهش دهد.
دانشگاه فنی گبزه ترکیه به دانشجویان کمک هزینه‌های تحصیلی یا همان بورسیه‌هایی را ارائه می‌دهد تا به آن‌ها در ادامه دادن و تکمیل تحصیلات عالی خود کمک کند. البته لازم به ذکر است که این کمک هزینه‌های تحصیلی تنها به دانشجویانی که دارای شرایط لازم هستند، تعلق می‌گیرد و همۀ دانشجویان نمی‌توانند از آن بهره‌‌مند شوند.

دانشجویان بین‌الملی باید مطابق با یک دستورالعمل دقیق برای دریافت پذیرش از این دانشگاه پیش بروند، شما می‌تونید با مشورت با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی مهاجردانش یک برنامۀ دقیق که مطابق با شرایط شما طرح ریزی شده است را دریافت نمایید. اما در ادامۀ مطلب قصد داریم در رابطه با شرایط کلی پذیرش در دانشگاه فنی گبزه ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم:
ارائه درخواست برای دریافت پذیرش از دانشگاه فنی گبزه ترکیه
دانشجویان بین‌المللی باید دقیقاً در زمان تعیین شده، درخوست خود را برای دانشگاه بفرستند، در غیر این صورت درخواست آن‌ها بررسی نخواهد شد. زمان ارسال درخواست بین 26 ژوئن تا 11 اوت است. دانشجویان باید فرم‌های درخواست را از سایت خود دانشگاه دریافت کرده وبعد از تکمیل، آن‌ها را برای دانشگاه ارسال کنند. در تاریخ 14 تا 18 اوت معمولاً دانشگاه به ارزیابی درخواست‌ها پرداخته و در 21 آگوست نامزدهای اصلی معرفی شده و تا 25 ثبت نام آن‌ها انجام می‌شود.
معمولاً تمام نامزدهای اصلی برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه نکرده، در نتیجه در تاریخ 28 آگوست اسامی نامزدهای ذخیره اعلام شده و تا اول سپتامر کارهای ثبت نام آن‌ها انجام می‌شود.
قبولی در آزمون های معرفی شده از طرف دانشگاه
به همراه فرم درخواست، شما باید مدارک مختلفی را برای دانشگاه ارسال کنید. یکی از این مدارک نامۀ قبولی در آزمون است. هرساله دانشگاه ازمون‌هایی مشخصی را به دانشجویان متقاضی معرفی می‌کند تا به کمک این آزمون‌ها سطح علمی دانشجویان را بسنجد.
توجه داشته باشید که تنها نامۀ قبولی در آزمون‌های معرفی شده از طرف دانشگاه مورد قبول بوده که باید نتیجۀ آن نیز به زبان ترکی یا انگلیسی به دانشگاه اعلام شود. این آزمون‌ها YÖ Uluslararası Öğrencilerin Lisans Programlarına Başvuru و Kabul ve Kayıt Yönergesi هستند که تنها نتایج آن‌ها برای دانشگاه قابل استناد هستند.
دیپلم دبیرستان
شما برای آن که بتوانید در مقاطع کارشناسی تحصیل کنید باید مدرکی که نشان دهندۀ اتمام دورۀ تحصیل 12 ساله است را به دانشگاه ارائه دهید. این مدرک باید مورد تأیید کنسولگری ترکیه بوده و به زبان ترکی نیز ترجمه رسمی شده باشد. گواهی معادل سازی دیپلم شما نیز باید به این مدرک ضمیمه گردد. توجه داشته باشید که این گواهی نیز باید به زبان ترکی ترجمه شده باشد.
گزارش کاملی از ریز نمرات
این گزارش نیز باید به زبان ترکی ارائه شود. همچنین تأیید کنسولگری ترکیه نیز برای پذیرش آن توسط دانشگاه مود نیاز است. ریز نمرات باید به صورت چاپی و دقیق از تمام دروس گذرانده شده توسط متقاضی، ارائه شود تا از نظر دانشگاه قابل استناد باشد.
مدارک اثبات هویت
گذرنامه یا همان پاسپورت شما باید دارای اعتبار بوده تا از نظر داشنگاه قابل قبول باشد. دقت کنید که باید چند کپی از پاسپورت خود را در اختیار دانشگاه قرار دهید تا آن‌ها به طور کامل هویت شما را بررسی کنند.
عکس پاسپورتی
در پروندۀ ارائه شده به دانشگاه باید چند عکس از فرد متقاضی وجود داشته باشد. این عکس‌ها باید در اندازه‌های مورد تأیید دانشگاه باشد تا دانشگاه آن‌ها را بپذیرد.
مدرکی برای اثبات تمکن مالی
برای آن که بتوانید از تحصیل در ترکیه لذت ببرید، باید به دانشگاه و مأموران کنسولگیری اثبات کنید که شما از پس مخارج تحصیل و زندگی خود در این کشور برمی‌آیید. برای این موضوع شما نیازمند این هستید تا وجه تعیین شده از طرف دولت ترکیه را در یک حساب بانکی که به خودتان تعلق دارد، قرار دهید و فیش آن را در پرونده خود بگذارید.
ارائه مدرک زبان
دانشجویان برای دریافت پذیرش از دانشگاه فنی گبزه ترکیه باید به زبان ترکی یا زبان انگلیسی تسلط داشته باشند و این موضوع را به کمک یک مدرک معتبر اثبات کنند. در واقع داشتن یک مدرک زبان معتبر برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اجباری است. آموزش زبان ترکیه در حین تحصیل به دانشجویان انجام می‌گیرد تا آن‌ها به این زبان تسلط پیدا کنند. نمرۀ لازم برای دریافت پذیرش از این دانشگاه برای مدرک آیلتس 5 به بالا و برای تافل 66 به بالا است.

دانشگاه فنی گبزه ترکیه دارای دو پردیس به نام‌های Cayirova با مساحت 245 هزار متر مربع و پردیس Muallimkoy با مساحت تقریبی 3 میلیون و 800 هزار متر مربع است.
این دو پردیس بخش‌های مختلفی را شامل می‌شوند که فعالیت‌های مختلفی در آن‌ها انجام می‌گیرد. کلاس‌های درس، سالن‌ها، کافه تریا، آزمایشگاه‌های مجهز، سالن تئاتر و سالن‌های ورزشی تنها بخش کوچکی از امکانات این دانشگاه بوده که در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد.
همچنین دانشگاه گبزه کتابخانه‌ای با مساحت 4177 متر مربع را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. این کتابخانه بیش از 10هزار جلد کتاب و نشریه و بیش از 9 هزار مجلۀ الکترونیکی را در خود جای داده است تا دانشجویان بتوانند برای پیشبرد اهداف علمی خود از آن‌ها استفاده کنند.
علاوه بر موارد بالا دانشجویان از طریق سیستم‌های کتابخانه می‌توانند به راحتی به پایگاه‌های اطلاعاتی و رسانه‌های دیجیتال نیز دسترسی داشته باشند و کارهای مطالعاتی خود را پیش ببرند.
دانشگاه فنی گبزه ترکیه برای رفاه حال دانشجویان خود خدمات بهداشتی را ارائه می‌دهد تا دانشجویان نگرانی از بابت هزینه‌های درمان نداشته باشند، البته باید بیان کنیم که برای اخذ ویزا افراد موظف به ارائه گواهی سلامت به کنسولگری ترکیه هستند تا با توجه به آن اقدامات لازم برای هر فرد انجام شود.