دانشگاه کوچ بصورت خصوصی و غیر انتفاعی در سال 1993 در استانبول توسط وهبی کوچ با هدف خدمت به جامعه علمی در پیشرفت دانش و فناوری تاسیس شد که با 22 برنامه کارشناسی، 32 برنامه کارشناسی ارشد و 16 برنامه دکترا با 5500 دانشجو و 400 عضو هیئت علمی به فعالیت می پردازد. دانشگاه کوچ دانشجویانی خلاق، شایسته، ماهر و واجد شرایط  را تربیت می کند که با توانمندیهایی خوبی که به دست می آورند بهتر می توانند  با رشته تحصیلی شان به شغل مورد نظر خود نایل شوند. بطوریکه برای 77% دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه کوچ، بازار کار خوبی در داخل کشور ترکیه و موسسات بین المللی دنیا پیدا می شود.

دانشگاه کوچ (Koc University)

دانشگاه کوچ همواره در جهت اعتلای سطح علمی خود تلاش می کند علاوه بر فراهم کردن بهترین امکانات آموزشی و رفاهی، اساتید به نام و نخبه را برای تربیت دانشجویان دانشگاه به کار بگیرد. و از طرف دیگر با دعوت از دانش آموزان ممتاز دبیرستان های کشور ترکیه جهت رشد و تربیت آنها اقدامات خوبی به عمل می آورد.

دانشکده های دانشگاه کوچ شامل علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم اداری و اقتصاد ،علوم پایه، مهندسی، حقوق، پرستاری و پزشکی است که با زبان انگلیسی تدریس صورت می گیرد. البته رشته پرستاری و حقوق به ترکی هم آموزش داده می شود.
استانبول که این دانشگاه در آن قرار دارد یک شهر اروپا آسیایی است که در کناره دریای مرمره و تنگه بسفر واقع شده ، بخش غربی آن اروپایی در شبه جزیره تراکیه و بخش شرقی آن آسیایی در شبه جزیره آناتولی قرار دارد ،پایتخت فرهنگی اروپا است ، دارای جاذبه های زیبا و تاریخی است و تا سال 1923 که جمهوری ترکیه تشکیل شد پایتخت کشور از این شهر به آنکارا انتقال یافت. مساحت استانبول 1539 کیلومتر مربع است و تابستانی نسبتاً گرم و مرطوب و زمستانی سرد ، بارانی و برفی دارد.

هزینه زندگی و سکونت در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای ترکیه گران است ولی در مقایسه با اروپا و امریکا 50-60 درصد ارزان‌تر و برای دانشجویان خارجی به صرفه تر است. گردشگران و جهانگردان زیادی هم از کشورهای دنیا جذب این شهر دیدنی و پر از آثار تاریخی و باستانی می شوند.

شرایط پذیرش و ثبت نام در دانشگاه کوچ (Koc University)

دانشجویانی که علاقه مندند در دانشگاه کوچ، تحصیل کنند باید مدارک زیر را به دانشگاه ارسال کنند:

  • مدرک دیپلم یا آخرین مدرک تحصیلی
  • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی اصلی
  • سه قطعه عکس تمام رخ
  • کارنامه آزمون SAT و کسب حداقل نمره 1410 برای پزشکی و 1180 برای سایر رشته ها ( این امتحان زیر نظر موسسه Collegeboard  امریکا برگزار می شود ).
  • گواهی مهارت در زبان انگلیسی ، تافل با حداقل نمره 80
  • انگیزه نامه تحصیل در این دانشگاه

هزینه تحصیلی دانشگاه کوچ

میزان شهریه تحصیلی رشته های پرطرفدار در این دانشگاه به نسبت سایر دانشگاهها کمی بالاست. رشته پزشکی 26500 دلار در سال، و رشته هایی همچون پرستاری و علوم پایه و… هر ساله 19500 دلار شهریه دارند.

این دانشگاه بر اساس شایستگیهای دانشجویان، از 25 الی 100 درصد بورسیه تحصیلی را به آنان اختصاص می دهد.

ارتباط و رتبه بندی داخلی و خارجی دانشگاه کوچ

این دانشگاه از دانشگاه‌ های ممتاز کشور ترکیه است و در سال 2020 دررتبه بندی موسسه تایمز رتبه 600 و در نظام رتبه بندی QS رتبه 451 را در بین دانشگاههای برتر جهان به خود اختصاص داده است.
دانشگاه با فعالیت در زمینه پژوهش و فناوری ارتباط خوبی را با اتحادیه اروپا و دولت ترکیه ایجاد کرده ، قرادادهای زیادی را با آنها به امضاء رسانده و تا حال دستاورد چشمگیری داشته است.

دانشگاه کوچ در راستای توسعه علمی و آموزشی خود با موسسات تحقیقاتی و دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط قوی دارد و حتی سالیانه به 50 دانشجوی نخبه و ممتاز از کشورهای مختلف بورس تحصیلی می دهد تا در این دانشگاه به تحصیل مشغول شوند. حتی دانشجویان برتر این دانشگاه هم می توانند طبق معاهدۀ آراسموس و دیگر ارتباطات جهانی به بهترین دانشگاههای اروپایی و امریکایی منتقل شوند و در آنجا به تحصیل ادامه دهند.

دانشجویان بین المللی دانشگاه کوچ در کشورهای مختلف و دارای شبکه گسترده ای از دانشگاه های شریک از جمله دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه Northwestern، دانشگاه کرنل و دانشگاه جورج تاون به تحصیل مشغولند.
این دانشگاه با توجه به موقعیت استراتژیک خود این توانایی را دارد که به عنوان یک پل علمی بین خاورمیانه و اروپا عمل کند.

امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه کوچ (Koc University)

دانشگاه کوچ، خوابگاه ها و امکانات آن در محله روملی فنری (Romli Feneri) استانبول قرار دارد و دانشگاه به همه افرادی که انتخاب اول آنها این دانشگاه باشد بورس تحصیلی اعطا می کند که شامل اسکان ،هزینه آموزش، تغذیه و ایاب و ذهاب رایگان و پرداخت کمک مالی 125 دلار به دانشجو است.

این دانشگاه به دانشجویان ممتاز خود در مقاطع مختلف بورس می دهد که شامل هزینه تحصیلی و کمک های مالی دیگر است.در ضمن برای دانشجویان در رشته های مناسب و پاره وقت اشتغال ایجاد می کند تا به همراه تجربه اندوزی حقوق هم دریافت کنند.
به دانشجویان رشته پرستاری هم بورس تحصیلی می دهند تا در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در شبکه پزشکی ترکیه خدمت کنند.

این دانشگاه خوابگاههای تک نفره ، دونفره و سه نفره به همراه تلفن ، اینترنت ، لباسشویی ، آشپزخانه ، اتاق های مطالعه ،سیستم کامپیوتر و چاپگر به دانشجویان ارائه می دهد.
دانشگاه کوچ در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه ترکیه فعال و شناخته شده است و چهار مرکز بالینی جهت مراقبت ویژه از بیماران دارد که  دانشجویان هم می توانند از این خدمات به خوبی استفاده کنند.

در پایان، دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی است و شهریه تحصیلی آن به انضمام  هزینه های زندگی به نسبت دانشگاههای دولتی ترکیه گران تر است ولی برای افرادی که از وسع مالی خوبی برخوردارند تحصیل در این دانشگاه برای آنها ارزشمند است. البته دانشجویانی که نمرات برتری را کسب کنند از بورس و مزایای آن برخوردار می شوند. در کل این دانشگاه از دانشگاههای ممتاز ترکیه است که سطح علمی و تحقیقاتی آن در کشور ترکیه و جهان بالا و شناخته شده است.

امتیاز