ACT  که مخفف American College Test  ( آزمایش کالج آمریکایی ) است، امتحانی است که مهارت تحصیلی فارغ التحصیلان دبیرستانی را که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، اندازه گیری می کند، با امتیاز کسب شده از آزمون ACT  می توان برای دانشگاه های آمریکا و 225 دانشگاه خارج از آمریکا درخواست داد. برای مثال این آزمون در مدارسی مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ییل به رسمیت شناخته شده است. این آزمون بین المللی به زبان انگلیسی تهیه می شود.  ACT ( آزمون کالج آمریکایی)، از 5 بخش مختلف در دپارتمان های انگلیسی، ریاضی، ریدینگ، علوم و رایتینگ ( انتخابی )  تشکیل شده است. در حالی که 3 ساعت برای این آزمون که شامل 215 سوال چند گزینه ای است، در نظر گرفته شده است، به دانش آموزان 40 دقیقه برای مبحث انشا در بخش نگارش ( انتخابی ) نیز زمان داده می شود. یعنی دانشجویان در طول امتحان سعی می کنند به 75 سوال در گروه انگلیسی، 60 سوال در گروه ریاضی و 40 سوال در گروه Reading ( ریدینگ ) و Science ( علوم ) در مدت زمان اختصاص داده شده پاسخ دهند. چهار بخش اول مورد نیاز آزمون ACT مهمترین بخش برای نمره نهایی شما هستند. بخش نوشتاری ( رایتینگ ) آزمون ACT تأثیری در نمره نهایی ندارد، اما برای دانشگاه هایی که به این بخش اهمیت می دهند، نیاز است، با توجه به نمرات کسب شده حداکثر 36 امتیاز به دانش آموز تعلق می گیرد. اگر می خواهید به دانشگاه های نخبه بروید، حداقل به 30 امتیاز یا بیشتر نیاز دارید. داوطلبان می توانند حداکثر 12 بار در آزمون ACT شرکت کنند. این آزمون 6 بار در سال برگزار می شود و به این تاریخ ها «روزهای آزمون سراسری» می گویند. علاوه بر این، تاریخ امتحانات تکمیلی نیز بر اساس نیاز تعیین می شود. برای ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر، نتایج آزمون ACT به مدت 5 سال معتبر است. از سال 2005 بخش Writing  جدا از سایر بخش ها می باشد و منوط به درخواست دانشجو می باشد. هزینه اضافی در زمان درخواست برای بخش رایتینگ اختیاری پرداخت می شود. علاوه بر این، آزمون ACT یک آزمون چند گزینه ای است و پاسخ های اشتباه پاسخ های صحیح را از بین نمی برد.  

آنچه می خوانید:

 • چگونه برای این آزمون آماده شوم؟
 • قسمت انگلیسی آزمون ACT
 • قسمت ریاضیات آزمون ACT
 • قسمت علوم آزمون ACT
 • هزینه ی آزمون ACT
 • چگونه برای آزمون ACT  اقدام کنیم؟
 • تاریخ آزمون ACT

چگونه برای این آزمون آماده شوم؟

دانش آموزان می توانند ابتدا با دانستن تاریخ های امتحان، یک برنامه مطالعاتی مناسب برای خود ایجاد کنند. علاوه بر این، دانش آموزان می توانند برنامه های آموزشی را در محیط آنلاین و هم چنین انواع سؤالات موجود در آزمون را دنبال کنند.

از آنجایی که آزمون کاملاً به زبان انگلیسی تهیه می شود، با تمرین بیشتر بر روی محتوای انگلیسی، دانش آموزان می توانند از مشکلاتی که ممکن است در این زمینه با آن مواجه شوند، اجتناب کنند. علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند مطالعات مبتنی بر سرعت را انجام دهند، 
علاوه بر مطالعات دروس فردی و خصوصی، دانش آموزان می توانند در دوره ها و کلاس های گروهی که برای آزمون ACT برگزار می شود نیز شرکت کنند. به این ترتیب آنها می توانند با دانش آموزان دیگر در کلاس تعامل داشته باشند و ببینند که چقدر برای امتحان آماده هستند و همینطور دانش آموزان می توانند در زمینه هایی که ضعف دارند به یکدیگر کمک کنند.

قسمت انگلیسی آزمون ACT

 در این قسمت از داوطلب 40 سوال در مورداطلاعات گرامری پرسیده می شود. علاوه بر این، 30 سوال مربوط به واژگان پرسیده می شود.
 مدت زمان آزمون این بخش 45 دقیقه می باشد. سوالاتی در مورد علائم نگارشی، استفاده از زبان و ساختار جمله وجود دارد. موضوعات در این بخش عبارتند از: 
 • ساختار جمله ( sentence structure )
 • تشکیل ( formation )
 • نقطه گذاری ( punctuation )
 • کاربرد انگلیسی ( English usage )

قسمت ریاضیات آزمون ACT

در ریاضیات ACT از داوطلب سوالاتی از بخش های جبر، هندسه و مثلثات پرسیده می شود. این بخش شامل 60 سوال و مدت زمان آن 60 دقیقه است. دانش آموزانی که در آزمون ACT شرکت می کنند می توانند برای کل بخش ریاضی از ماشین حساب استفاده کنند. موضوعات این بخش عبارتند از: 
جبر (algebra)
تعداد و کمیت (number and quantity )
کاربردها (functions )
هندسه (geometry )
آمار (Statistics)
 احتمال (Probability)
 Reading قسمت سومACT  است. درست بعد از ریاضیات و قبل از بخش علوم می آید. دانش آموزان فقط باید روی چهار قسمت فشرده و 40 سوال به مدت 35 دقیقه کار کنند. موضوعات عبارتند از: استنتاج و نتیجه گیری، استدلال منطقی و تفسیر. 

قسمت علوم آزمون ACT

بخش علوم شامل 40 سوال است. زمان داده شده برای Science 35  دقیقه است. این بخش شامل پاراگراف های علمی و سؤالاتی است که پس از آن پاراگراف ها ارائه می شود. سوالاتی در مورد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و علوم فضایی وجود دارد. موضوعات عبارتند از: 
زیست شناسی
 شیمی 
 زمین / علوم فضایی 
هواشناسی و فیزیک. 
 
*  آزمونACT Writing  یک تست مقاله 40 دقیقه ای است که مهارت های نوشتاری شما را می سنجد. این تست شامل یک اعلان تایپ است که یک مشکل پیچیده را توصیف می کند و سه دیدگاه مختلف را در مورد آن ارائه می دهد. این یک آزمون قلم و کاغذ است. شرکت در این قسمت آزمون اختیاری است. در حالی که برخی از دانشگاه ها نیاز به شرکت در آزمون دارند، برخی از دانشگاه ها نیازی به آزمون Writing  ندارند.
 

هزینه ی آزمون ACT

هزینه آزمون ACT هزینه آزمون ACT 42.50 دلار است، به استثنای Writing اختیاری. اگر می خواهید وارد قسمت پنجم «نوشتن اختیاری» شوید، این مبلغ 58.50 دلار است. هزینه های اضافی نیز وجود دارد. علاوه بر هزینه امتحان، دانشجویان بین المللی باید 51 دلار اضافی علاوه بر هزینه امتحان بپردازند. اگر قبلا ثبت نام کرده اید، می توانید با 15 دلار اضافی از طریق تلفن همراه برای آزمون پیش رو درخواست دهید. برای درخواست هایی که پس از پایان مهلت ارسال می شوند، باید 27.50 دلار اضافی بپردازید. اگر می خواهید مکان یا تاریخ آزمون را تغییر دهید، همچنان باید ۲۵ دلار هزینه اضافی بپردازید.

چگونه برای آزمون ACT  اقدام کنیم ؟

برای افرادی که برای اولین بار ثبت نام می کنند، درخواست آزمون ACT از طریق وب سایت رسمی آزمون انجام می شود. برای درخواست های بعدی نیز می توانید با پرداخت هزینه اضافی از گزینه ثبت نام تلفنی استفاده کنید. ثبت نام تقریباً 40 دقیقه طول می کشد. برای درخواست آنلاین برای آزمون ACT، می‌توانید به لینک رفته و اقدام کنید. داوطلبانی که قصد دارند به صورت آنلاین درخواست دهند، ابتدا باید در سایت ثبت نام کنند. سپس می توانند با انتخاب محل و تاریخ برگزاری آزمون با توجه به شهر محل برگزاری آزمون اقدام کنند. اطلاعات دبیرستان و عکس پاسپورت داوطلبان برای ثبت نام الزامی است. علاوه بر این، داوطلبان باید کارت اعتباری یا سایر گزینه های پرداخت را داشته باشند زیرا پرداخت باید از طریق روش پرداخت آنلاین انجام شود. مراکز آزمون ACT  در ترکیه عبارتند از:
 • Ankara Türk Amerikan Derneği
 • Bursa Ted Koleji
 • İstanbul MEF Okulları
 • İstanbul Avusturya Lisesi
 • Tarsus Amerikan Lisesi
 • Antalya Maraton İngilizce Kursu
 • İzmir Gelişim Lisesi
 • İzmir Işıkkent Lisesi

تاریخ آزمون ACT

باید یک یا دو ماه قبل از تاریخ برگزاری امتحان، ثبت نام خود را شروع کنید. هم چنین مهم است در صورت نیاز، برای شرکت مجدد در آزمون هم زمان بگذارید. به همین دلیل توصیه می کنیم زودتر ثبت نام کرده و زودتر در آزمون شرکت کنید. آزمون ACT هر سال در ماه های Eylül( سپتامبر), Ekim( اکتبر), aralık( دسامبر), şubat( فوریه), Nisan( آپریل), haziran( ژوئن) و temmuz (جولای) برگزار می شود. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۳ زمان بندی آزمون ACT به صورت زیر بوده است:

تاریخ های برگزاری آزمون ACT :

۱۰-۱۱ شوبات (فوریه)
۱۴_۱۵ نیسان (آپریل) 
۹_۱۰ هازیران (ژوئن)

زمان درخواست و ثبت نام:

۱۳ ماه اوجاک (ژانویه)
۱۷ ماه مارت (مارس) 
۱۲ ماه ماییس (می)

ثبت نام در تاریخ های دیرتر از موعد ( تاریخ های تکمیلی):

۲۷ ماه اوجاک (ژانویه)
۳۱ ماه مارت (مارس)
۲۶ ماه ماییس (می)

سخن آخر

نتایج آزمون ACT  در سایت رسمی آن اعلام می شود. جدا از این، هیچ سیستم توضیحی دیگری برای نشان دادن نتایج وجود ندارد. نتیجه ی آزمون های شامل انشا 5 تا 8 هفته پس از تاریخ آزمون اعلام می شود. جهت اطلاعات کامل تر و رسیدن به هدف، با موسسه مهاجر دانش در ارتباط باشید.
 
5/5 - (1 امتیاز)