آزمون PLAB انگلستان یا آزمون تخصصی پزشکی و مهارت‌های زبانی، یک آزمون پزشکی بین المللی است که دانشگاه‌های انگلستان آن را برای ارزیابی کردن میزان مهارت‌ها و دانش عملی متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های انگلستان هر ساله برگزار می‌کنند. قبولی در آزمون PLAB انگلستان شرط ورود به دوره های پزشکی و تحصیل در انگلستان است. آزمون PLAB یک ارزیابی ۲ بخشی است که دانش عمومی و مهارت‌های ارتباطی و زبان انگلیسی متقاضیان بین المللی تحصیل در رشته پزشکی را ارزیابی می کند. در ادامه می‌توانید همه اطلاعات لازم درباره آزمون PLAB را کسب کنید!

درباره آزمون PLAB

این آزمون به هیچ وجه توانایی شما در فهم مطلب و میزان اطلاعاتتان را ارزیابی نمی‌کند؛ بلکه آزمون PLAB میزان توانایی شما برای استفاده از دانش خود به منظور ارائه خدمات به بیماران را مورد سنجش قرار می‌دهد. سوالات این آزمون به مباحثی مربوط می‌شوند که عملکرد کلی شما در بیمارستان و میزان آشنایی‌تان با تجهیزاتی که به طور معمول در بیمارستان‌های انگلستان وجود دارند را به طور کامل ارزیابی می‌کنند. شما باید به سوالات این آزمون بر اساس منابع معرفی شده پاسخ بدهید؛ زیرا ممکن است اطلاعاتی که از قبل درباره بیمارستان‌های محل زندگیتان داشته‌اید در اینجا صحیح نباشد. همچنین دانشگاه های انگلستان تنها در صورتی به شما برای ادامه تحصیل پذیرش خواهند داد که دانش خود در زمینه پزشکی را به روز رسانی کنید.

این آزمون شامل چه مباحثی است؟

در این آزمون میزان اطلاعت شما درباره بیماری‌هایی با طول درمان بالا که معمولا در بخش‌های عمومی بیمارستان شناسایی می‌شوند و همچنین سایر بیماری‌های عادی یا مهم و حاد (بیماری‌هایی که در بخش‌های اورژانس رایج هستند) سنجش می‌شود. در واقع مباحث این آزمون مرتبط با اطلاعات یک پزشک عمومی هستند و درباره مباحث تخصصی‌تر سوالی مطرح نخواهد شد.

شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون PLAB

در ادامه شرایط مورد نیاز فارغ التحصیلان پزشکی برای شرکت در آزمون PLAB ارائه شده است:

۱- مدرک دانشگاهی متقاضی باید توسط یک مؤسسه که در فهرست دانشکده‌های پزشکی سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است؛ صادر شده باشد تا مورد قبول قرار بگیرد.
۲- متقاضیان باید در آزمون IELTS شرکت کرده باشند. نمره کلی مورد قبول آیلتس حداقل ۷ است. همچنین باید حداقل نمره ۷ برای هر یک از چهار مهارت زبانی را کسب کرده باشند.
۳- علاوه بر این موارد، متقاضیان باید حداقل ۱۲ ماه تجربه پزشکی بالینی پس از فارغ التحصیلی را در یک بیمارستان آموزشی داشته باشند‌‌.

ددلاین و تاریخ مهم آزمونPLAB

در ادامه اطلاعات لازم درباره تاریخ برگزاری آزمون PLAB  و ددلاین شرکت در آن را مشاهده خواهید کرد:

تاریخ  برگزاری آزمونمهلت نهایی آزمون برای متقاضیان بین المللیمهلت نهایی برای متقاضیان داخل انگلیس
۱۵ فوریه۴ ژانویه۱ فوریه

مراکز و کشورهای برگزار کننده آزمون PLAB

بخش اول آزمون PLAB  معمولا در کشورهای زیر برگزار می‌شود:

• هند
• مصر
• بلغارستان
• دبی
• نیجریه
• پاکستان

توجه: بخش دوم آزمون فقط در کشور انگلستان و شهر منچستر برگزار می‌شود.

ساختار کلی آزمون PLAB

آزمون PLAB شامل ۲ قسمت است:

آزمون PLAB 1 – این آزمون به صورت سوالات چهارگزینه‌ای (MCQ) با ۱۸۰ سوال برگزار می‌شود که باید در ۳ ساعت حل شود.
آزمون PLAB 2 – این قسمت شامل آزمون بالینی ساختار یافته (OSCE) است که به طور کلی به ۱۸ مرحله آزمون خلاصه می‌شود. هر مرحله از آزمون بالینی به مدت ۱۸ دقیقه است و ۲ دقیقه زمان برای مطالعه دارد. این آزمون در سطح توانمندی یک پزشک سال اولی (F2) برگزار می‌شود و مطابق برنامه فونداسیون طراحی شده است.

فرآیند درخواست برای آزمون PLAB

میتوانید برای ازمون PLAB هم از طریق وبسایت GMA درخواست بدهید. پس از درخواست دادن متقاضی برای این آزمون، یک ایمیل تأیید از سایت GMC دریافت خواهد کرد که ثبت نام او را تأیید می‌کند. ایمیل همچنین شامل جزئیات ثبت نام، محل، مکان و زمان شروع آزمون هم خواهد بود. آزمون PLAB 1 دو بار در سال (در تاریخ ۱۵ مارس و ۱۵ نوامبر) در شهرهای مختلف هند برگزار می‌شود. مهلت ثبت نام معمولاً ۸ هفته قبل از آزمون است. متقاضیان اجازه دارند تا هر چقدر که میخواهند در آزمون PLAB 1 شرکت کنند؛ اما فقط چهار بار اجازه شرکت در آزمون PLAB 2 را خواهند داشت. در صورت عدم موفقیت در چهارمین مرتبه از آزمون PLAB 2، متقاضی باید مجدداً در آزمون PLAB 1 شرکت کند.

برنامه درسی آزمون PLAB

سوالات آزمون PLAB 1 و PLAB 2 معمولا براساس کتاب‌های درسی عمومی پزشکی استفاده شده در دانشگاه‌های پزشکی انگلستان طرح می‌شود. دانشجویان همچنین می‌توانند دفترچه GMC مخصوص متقاضیان را هم مطالعه و سپس به محل برگزاری آزمون مراجعه کنند. برای بخش ۱ و ۲ این آزمون دفترچه‌های راهنما جداگانه‌ای وجود دارد.همچنین منابع FMGE (آزمون فارغ التحصیلان پزشکی خارجی) را هم بررسی کنید.

هزینه آزمون PLAB


در ادامه هزینه کلی شرکت در آزمون PLAB  آورده شده است.البته این مقدار هزینه با توجه به هزینه تحصیل در انگلستان، کاملا به صرفه و اقتصادی است.

آزمون هزینه آزمون به پوند
PLAB 1۲۳۹
PLAB 2۸۷۵
  

مراحل پیش از آزمون PLAB

قبل از اینکه بتوانید آزمون PLAB را بدهید؛ باید یک حساب کاربری آنلاین در GMC بسازید و به ما نشان دهید که اطلاعات پزشکی و آشنایی شما با زبان انگلیسی قابل قبول است. اطلاعات شما تأیید خواهد شد و اگر مطابق شرایط ما باشد؛ میتوانید بخش ۱ آزمون PLAB را رزرو کنید.

برنامه ریزی برای PLAB

PLAB بخش اول آزمون به صورت سه ماهه در بخش‌های داخل انگلستان و سایر کشورها برگزار می شود. برای زمانبندی آزمون، فرد باید مدرک پزشکی خود را ارائه دهد و نمرات قبولی آزمون IELTS یا OETS را ارائه کند و یک آنلاین فعال داشته باشد. ثبت نام در آزمون در حدود ۲۸۸ دلار آمریکا هزینه دارد و در صورت ثبت نام دیرهنگام، هزینه ها افزایش می یابد.زیرا PLAB بخش دوم به تجهیزات شبیه سازی زیادی نیاز دارد. تنها یک مرکز آزمون در منچستر، انگلستان برای برگزاری بخش دوم آزمون وجود دارد. این آزمون‌ها در طول سال در تاریخ های متعددی ارائه می شود. نوبت‌های آزمون درخواست زیادی دارند و اغلب به سرعت پر می شوند؛ به همین دلیل، GMC از افراد می خواهد پارت ۲ آزمون را سه ماه قبل از زمان برگزاری رزرو کنند. مهم است به این نکته توجه کنیم که پارت ۲ گران‌تر از پارت یک است؛ به خصوص اگر عوامل خارجی را همچون سفر برای شرکت در آزمون و محل اقامت در منچستر در نظر بگیرید. هزینه آزمون معمولاً حدود ۱۰۳۰ دلار آمریکا است. همچنین باید توجه داشت که برای شرکت در پارت ۲ PLAB باید پارت ۱ را در دو سال گذشته در پارت ۱ قبول شده باشید. در صورت عدم برقراری این شرط، شما مجبور خواهید بود به تکمیل پارت ۱ آزمون قبل از شرکت در پارت ۲ بپردازید. همچنین در صورتی که به تحصیل آنلاین در انگلستان علاقه دارید؛ می‌توانید در این آزمون‌ها شرکت کنید.

مطالعه برای بخش‌های مختلف آزمون‌ PLAB

مطالعه کردن برای شرکت در آزمون PLAB بسیار مهم استگ به ویژه برای شرکت در بخش ۱ آزمون بسیاری از افراد مشکل در پاسخگویی به تمامی ۱۸۰ سوال در محدوده زمانی ۳ ساعت دارند. پاسخ ندادن به سوالات به معنی شکست در آزمون است. اگرچه امکان دارد چهار بار این آزمون را بدهید؛ اما بهتر است آن را در اولین بار با موفقیت آمیز پاس کنید. انجام این کار و قبولی در اولین بار می‌تواند زمان و پول شما را حفظ کند.در طول سال ۲۰۱۹، تقریباً ۶۴٪ افرادی که آزمون PLAB بخش ۱ را دادند؛ نمره قبولی گرفتند. برای بخش ۲، تعداد قبولی‌ها درصدی بیشتری و در حدود ۶۶٪ بود. برای بهبود احتمال قبولی در این آزمون، افراد باید از مدیریت زمان مناسب استفاده کنند. این بدان معنی است که آزمون خود را به مدت کافی از قبل برنامه‌ریزی کنند تا زمان کافی برای تحصیل و قبولی در بار اول را داشته باشند. برای افزایش احتمال قبولی، افراد می‌توانند در کلاس‌های آمادگی برای PLAB ثبت‌نام کنند؛  یا از ابزارهای آمادگی آنلاین GMC استفاده کنند. به هر حال اگر برای شرکت در آزمون PLAB یا دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان دچار مشکل هستید؛ می‌توانید از کارشناسان موسسه مهاجرتی مهاجر دانش کمک بگیرید.

نتیجه آزمون PLAB

تاریخ دقیق اعلام نتیجه همزمان با اعلام تاریخ‌های آزمون اعلام می‌شود. از طریق وب سایت رسمی شورای پزشکی عمومی (GMC)، نتیجه را می‌توان چند روز پس از ارسال درخواست از طریق پست پیدا کرد. نتیجه فقط برای مدت سه سال معتبر است و نامزد باید حداکثر سه سال پس از گذراندن بخش ۱ بخش ۲ را هم آزمون بدهد.

• نتیجه آزمون بخش ۱ به طور معمول ۴ هفته پس از شرکت در آزمون اعلام می‌شود.

• نتیجه آزمون بخش ۲ به طور معمول ۲ هفته پس از شرکت در آزمون اعلام می‌شود.

تعداد شانس‌ها برای شرکت در آزمون

از آنجایی که این آزمون میان دانشجویان مشابه یک رقابت است؛ برای هر بخش از آزمون PLAB تعداد مشخصی شانس وجود دارد.

• دانشجوها مجاز به چهار بار تلاش در بخش ۱ هستند.

• همچنین فرد متقاضی میتواند چهار بار در بخش ۲ OSCE هم تلاش خود را انجام بدهد. البته این مسئله در صورتی قابل انجام خواهد بود که اعتبار قبولی فرد متقاضی در بخش ۱ آزمون همچنان برای او برقرار باشد.

آزمون PLAB پس از گذراندن دوره MBBS

درخواست‌کنندگان پس از گذراندن دوره MBBS در کشور خود می‌توانند با آزمون PLAB در انگلستان و ویزای تحصیلی انگلستان تحصیلات تکمیلی خود را ادامه دهند. این آزمون شرط لازم برای دریافت ثبت نام GMC است که در سیستم پزشکی انگلستان اجباری است. این آزمون صرفاً برای بررسی صلاحیت شما برای ثبت نام GMC (شورای عمومی پزشکی) برگزار می‌شود. همچنین این آزمون مدرکی را اعطا نمی‌کند و فقط درخواست‎کنندگان را با GMC ثبت می‌کند.

پس از قبول در PLAB 1 و PLAB 2 چه اتفاقی می افتد؟

با قبول در هر دو بخش، میتوانید برای ثبت نام با مجوز تمرین درخواست دهید. برای تأیید درخواست شما باید حداکثر در دو سال پس از قبول بخش دوم آزمون تأیید شود. پس از تأیید درخواست شما و به دست آوردن ثبت نام، میتوانید به عنوان یک پزشک در انگلیس کار کنید.

چگونه پس از گذراندن آزمون PLAB در خارج از کشور کار کنیم؟

فرایند کار در کشورهای دیگر پس از گذراندن آزمون PLAB ممکن با توجه به کشور متفاوت باشد. در برخی از کشورها، گذراندن آزمون PLAB ممکن است برای دریافت یک مجوز پزشکی کافی باشد؛ در حالی که در دیگر کشورها، موارد اضافی ممکن است لازم باشد.

کار در انگلستان: پس از گذراندن آزمون PLAB، نامزدها باید دوره Foundation به مدت دو سال را تکمیل کنند و سپس آموزش تخصصی را دنبال می کنند. پس از اتمام آموزش خود، می توانند برای دریافت مجوز کار و عمل پزشکی در انگلستان درخواست دهند.

کار در استرالیا: نامزدهایی که آزمون PLAB را گذرانده اند، ثبت نام GMC را دارند و بیش از یک سال در انگلستان پزشکی را تمرین کرده اند؛ ممکن است برای ثبت نام در سازمان پزشکی استرالیا واجد شرایط باشند. اما ممکن است نیاز به تکمیل الزامات اضافی مانند آزمون شورای پزشکی استرالیا (AMC) یا کارآموزی تأیید شده هم داشته باشند.

کار در نیوزیلند: نامزدهایی که آزمون PLAB را گذرانده اند؛ ثبت نام GMC را دارند و بیش از سه سال در انگلستان پزشکی را تمرین کرده اند؛ می توانند برای کار در بخش عمل درمانی در نیوزیلند درخواست دهند. با این حال، اگر فقط آزمون PLAB 1 را گذرانده اید و می خواهید به نیوزیلند نقل مکان کنید، می توانید بخش 1 آزمون مؤهل کشور را بگذرانید و مستقیماً در بخش 2 آن حضور یابید. پس از گذراندن بخش دوم، باید یک سال زیر نظر پزشک یالینی تمرین کنید و می توانید به عنوان یک پزشک در نیوزیلند ثبت نام کنید.

کار در کانادا: متقاضیانی که آزمون PLAB را گذرانده اند؛ ثبت نام GMC را دارند و آموزش پزشک عمومی را تکمیل کرده اند و 3-5 سال تجربه مرتبط در انگلستان دارند؛ ممکن است برای دریافت مجوز از طریق شورای پزشکی کانادا (MCC) واجد شرایط باشند؛ اما ممکن است نیاز به تکمیل الزامات اضافی مانند آزمون واجد شرایط شورای پزشکی کانادا (MCCQE) یا برنامه کارآموزی تأیید شده داشته باشند.

کار در امارات متحده: متقاضیانی که آزمون PLAB را گذرانده اند؛ ثبت نام GMC را دارند و بیش از یک یا دو سال در انگلستان پزشکی را تمرین کرده اند؛ ممکن است برای تمرین در امارات متحده عربی واجد شرایط باشند.

کار در عربستان سعودی: متقاضیانی که آزمون PLAB را گذرانده اند؛ ثبت نام GMC را دارند و بیش از یک یا دو سال در انگلستان پزشکی را تمرین کرده اند؛ ممکن است برای تمرین در عربستان سعودی واجد شرایط باشند.

سوالات متداول 

چه کسانی برای آزمون PLAB واجد شرایط هستند؟

برای اینکه واجد شرایط برگزاری آزمون PLAB 1 شوید؛ باید امتحان نهایی را که مدرک شغلی شما را اعطا می‌کند؛ قبول شده باشید. شما نیازی به داشتن مدرک غیر رسمی ندارید. باید نتایجی که شامل قبول شدن شما در امتحانات نهایی است، در دسترس شما باشد.

آیا آزمون PLAB سخت است؟

بسیاری از افراد دسته‌بندی کردن تمامی ۱۸۰ سوال را در مدت سه ساعت زمان محدود سخت می‌یابند. در سال ۲۰۱۹، تقریباً ۶۴٪ افرادی که آزمون PLAB بخش ۱ را دادند قبول شدند. در بخش ۲ هم درصدی بالاتر و در حدود ۶۶٪ بود. برای افزایش احتمال قبولی در این آزمون، افراد باید از مدیریت مناسب زمان استفاده کنند.

آیا آزمون PLAB آسان‌تر از آزمون USMLE است؟

اگرچه مقایسه اطلاعات فوق ممکن است باعث شود فردی بر این نتیجه برسد که آزمون‌های USMLE آسان‌تر هستند چون درصد قبولی آنها بالاتر از آزمون PLAB است؛ اما وجود اینکه آزمون‌های مرحله ۱ و ۲ CK نمره عددی ارائه می‌دهند که نقش بزرگی در قدرت شما به عنوان یک متقاضی آینده دارد.

سخن پایانی

آزمون PLAB انگلستان  برای ارزیابی دانش و مهارت‌هایی طراحی شده است که انتظار داریم یک پزشک در ورود به سال دوم دوره آموزش برنامه بنیادی داشته باشد. این مهارت‌ها شامل ارزش‌ها و رفتارهای حرفه‌ای موردنیاز پزشکان است که برای ارائه مراقبت عالی برای بیماران ضروری هستند.

وظیفه ما در موسسه مهاجرتی مهاجردانش اطمینان حاصل کردن از داشتن دانش و مهارت‌های لازم برای دریافت پذیرش کامل و مجوز عمل پزشکی در انگلستان برای فارغ التحصیلان پزشکی بین‌المللی است. اکثر فارغ التحصیلان پزشکی بین‌المللی با قبول و شرکت در آزمون هیئت ارزیابی حرفه‌ای و زبان (PLAB) می‌توانند نشان دهند که می‌توانند به شرایط ما برسند. همچنین پزشکان بین‌المللی باید قبل از اینکه به آن‌ها اجازه دهیم در آزمون PLAB شرکت کنند؛ نشان دهند که دانش لازم در زبان انگلیسی را دارند. بیشتر آن‌ها با کسب نمرات حداقلی بومی‌سازی در آزمون IELTS یا آزمون OET (نسخه پزشکی) این کار را انجام می‌دهند.

امتیاز