آزمون TUS (آزمون تخصص پزشکی) آزمونی است که هر ساله از سوی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه و همچنین  سازمان‌های OSYM و YÖK برگزار می­‌شود. آن دسته از دانشجویانی که قصد دریافت تخصص در رشته های دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی، پزشکی در ترکیه را دارند باید در آزمون توس شرکت کنند.

زمان آزمون TUS

آزمون فوق هر سال تنها ٢ بار توسط مراکز برگزاری آزمون و دانشگاه‌­ها، در ماه­‌های آوریل و سپتامبر برگزار می‌­شود. مکان برگزاری این امتحان در شهر آنکارا است؛ لذا طبق تاریخ معین شده برای آزمون، می‌توانید نسبت ‌به ثبت‌نام آن اقدام نمایید.

مزایای آزمون TUS

  • اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه را داشته باشید آزمون TUS و داشتن نمره­ قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می‌کند تا در دانشگاه‌های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
  • به شما کمک می‌­کند تا به عنوان فردی حرفه‌­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور ترکیه بالا ببرید.
  • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار مشغول شوند. قبولی در آزمون TUS، حتی در پیدا کردن فرصت‌های شغلی بهتر کاربرد دارد.
  • قبولی در آزمون TUS سبب می­‌شود به شرکت­‌های برتر در کشور ترکیه نشان دهید که سطح و دامنه­ ارتباطی شما حرفه‌­ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت‌­ها را دارید.
  • اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را داشته باشید، قطعا تسلط به زبان ترکی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون TUS با نمره­ سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک خواهد کرد.
  • برای دریافت ویزا قطعا نیاز به ارائه­ مدرک زبان معتبر جهت اثبات قدرت زبان ترکی خود دارید که آزمون TUS با دارا بودن معتبرترین مدرک زبان ترکی در این کشور، نقطه­ اتکا و قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می‌­گردد.

حتما بخوانید:

آزمون پزشکی TUS

شرایط شرکت در آزمون TUS

برای شرکت در آزمون توس شرایط سنی وجود ندارد و تمامی متقاضیانی که دوره­ 6 ساله­ پزشکی عمومی را به اتمام رسانده باشند و دارای پاسپورت معتبر و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد می توانند در این آزمون شرکت کنند. متخصصین رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی که خواهان اشتغال و یا مطالعه در کشور ترکیه می باشند نیز واجد شرایط شرکت در آزمون TUS هستند. همچنین اگر متقاضی  مایل به زندگی، کار و تحصیل در ترکیه باشد، شرایط لازم را برای شرکت در آزمون دارد.

ساختار آزمون TUS

آزمون TUS، از دو بخش آزمون زبان ترکی و آزمون سنجش سطح علمی تشکیل شده است. آزمون زبان ترکی روز اول برگزار می گردد که لازمه شرکت در آزمون علمی است. داوطلبان برای قبولی در آزمون زبان ترکی باید حداقل نمره 60 را از 100 کسب نمایند. نتایج این آزمون فردای آن روز حدود ساعت 9:30 اعلام می شود  و متقاضیانی که موفق به کسب نمره حد نصاب در آن شده باشند، ساعت 13:30 همان روز در آزمون علمی شرکت خواهند کرد. اعتبار آزمون زبان ترکی به مدت 2 سال است و اگر متقاضی در این آزمون قبول اما در آزمون علمی مردود شود، می تواند تا 2 سال بدون نیاز به شرکت در آزمون زبان، در آزمون علمی شرکت کند.

تعداد سوالات بخش زبان ترکی و زمان پاسخگویی به آن متغیر می باشد که برخی سالها 100 سؤال طراحی و 105 دقیقه زمان پاسخگویی بوده و در برخی سالها نیز تعداد سؤالات 120 و زمان پاسخگویی نیز 150 دقیقه می باشد.

آزمون TUS بخش زبان ترکی

بخش زبان ترکی به دو گروه  تقسیم می شود:

در گروه اول متن هایی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه نوشته شده و سپس در ارتباط با هر متن پرسش هایی به زبان ترکی مطرح شده اند.
در گروه دوم که زبان آن اسپانیولی، روسی و ایتالیایی است، متنی 200 کلمه ای مطرح شده و داوطلب باید آن را به زبان ترکی استانبولی ترجمه نماید.

آزمون TUS بخش آزمون علمی

سؤالات آزمون علمی TUS هم به سه گروه تقسیم می شوند :

  • پرسش های نوع اول : علوم پایه پزشکی یا 1
  • پرسش های نوع دوم : علوم پایه پزشکی یا 2
  • پرسش های کلینیکی یا KTBT

داوطلبان بر حسب اینکه از دانشکده های پزشکی یا غیر پزشکی فارغ التحصیل شده اند، به بخشی از سؤالات این قسمت پاسخ می دهند و نیازی به پاسخگویی به تمامی سؤالات نمی باشد.

فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی باید به پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 و نیز پرسش های گروه KTBT پاسخ دهند. تعداد سؤالات 100 یا 120 و زمان پاسخگویی نیز به ترتیب 105 یا 150 دقیقه است. فارغ التحصیلان دانشکده های غیرپزشکی، باید به پرسش های نوع اول و دوم یعنی TTBT.1 و TTBT.2 پاسخ دهند.

آزمون TUS

موضوع سوالات آزمون TUS

موضوع سؤالات و مباحث هر یک از این 3 گروه عبارتند از:

پرسش های نوع اول یا همان TTBT.1 : این گروه شامل سؤالات بیوشیمی (20%) ، میکروبیولوژی (20%) ، پاتولوژی ( 20%) ، فارماکولوژی (20% ) ، آناتومی (10% ) ، جنین شناسی و بافت شناسی (4% ) و فیزیولوژی ( 6%) است.

پرسش های نوع دوم یا همان TTBT.2 : این گروه شامل سؤالات دروس بیوشیمی (45%) ، میکروبیولوژی (45% ) ، فیزیولوژی (5%) و جنین شناسی و بافت شناسی (5% )می باشد.

پرسش های کلینیکی یا همان KTBT: سوالات این گروه نیز در حوزه های داخلی (30%) ، کودکان (30%) ، جراحی (25%) و زنان و مامایی (15%) می باشد.

لازم به ذکر است که درصدها نشان دهنده تعداد سؤالات هر درس، در تعداد کل سؤالات گروه مربوطه می باشند.

اعتبار آزمون TUS

اعتبار آزمون زبان ترکی 2 سال می باشد، به نحوی که اگر داوطلب در بخش آزمون علمی مردود شد، می تواند به مدت 2 سال بدون گذراندن آزمون زبان ترکی، در آزمون TUS شرکت نماید. مهلت اعتبار آزمون علمی TUS نیز، از زمان اعلام نتایج تا اتمام دوره تخصص یا رزیدنتی بوده و با توجه به طول این دوره در رشته های مختلف، متفاوت خواهد بود.

آزمون TUS در کدام کشورها و مؤسسات برگزار می شود؟

آزمون TUS تنها در کشور ترکیه برگزار می شود. داوطلبان ترکی و بین المللی که قصد کسب تخصص در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، شیمی به غیر از زیست شناسی را دارند، بایستی آزمون TUS را با موفقیت پشت سر بگذارند. این آزمون که فقط توسط دانشگاه ها و مؤسسات عالی ترکیه طراحی و اجرا شده و فقط میان آنان معتبر است، در واقع میزان تسلط متقاضیان به زبان ترکی استانبولی و همچنین سطح علمی آنان را می سنجد.

نمره قبولی آزمون TUS

نمره کل آزمون توس، 100 می باشد. این آزمون برای کسانی که قصد دارند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و شیمی تخصص کسب کنند برگزار می گردد. حداقل نمره قبولی نیز بر حسب گرایش های مختلف این رشته ها و دانشگاه مقصد متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال برای قبولی در گرایش جراحی قلب و عروق، حداقل نمره 65 بوده و این در حالی است که حداقل نمره قبولی در گرایش ژنتیک پزشکی 47 می باشد. اما در کل شما باید حداقل نمره 40 را کسب نمایید.

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون TUS

همان طور که بیان گردید آزمون TUS از دو بخش کلی تشکیل شده است. بخش زبان ترکی در روز اول آزمون برگزار می­‌گردد و نتایج آن، فردای روز برگزاری اعلام می­‌گردد. کسانی که حداقل نمره­ قبولی یعنی ۶٠ را کسب کرده باشند، مجاز به شرکت در بخش دوم آزمون یعنی بخش علمی آن خواهند شد. نتایج این قسمت از آزمون از طریق وب­‌سایت OSYM مشخص خواهد شد.

هزینه آزمون TUS

هزینه­ شرکت در آزمون TUS در موسسات مختلف با توجه به خدمات ارائه شده ممکن است متفاوت باشد اما به‌ طور کلی هزینه آزمون توس 350 لیر است.

5/5 - (2 امتیاز)