آزمون TYS (Türkçe Yeterlik Sınavı)، یکی از مهم‌ترین امتحانات ورودی برای دانشگاه‌های ترکیه است که به منظور آمادگی دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون مهارت زبان ترکی توسط مؤسسه یونس امره در راستای تعاریف مهارت تعیین شده در «چارچوب توصیه‌های مشترک اروپایی برای زبان‌ها» برای سنجش مهارت‌های خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن افرادی که ترکی را به عنوان یک خارجی یاد می‌گیرند، ایجاد شده است. این یک آزمون مهارت زبان است که به طور همزمان سه بار در سال در ترکیه و در تمام کشورهایی که مؤسسه یونس امره در آن قرار دارد برگزار می شود.

آزمون TYS چیست؟

موسسه یونس امره به منظور سنجش مهارت زبان افرادی که ترکی را به عنوان یک زبان خارجی می‌آموزند، آزمون مهارت ترکی (TYS) را مطابق با تعاریف تعیین شده در چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها ایجاد کرده است. با استفاده از این برنامه، موسسه قصد دارد یک آزمون استاندارد بین‌المللی معتبر را به زبان ترکی ارائه دهد و از سیاست‌های ترکیه برای تسهیل پذیرش دانشجویان خارجی حمایت کند.

TYS  به منظور قرار دادن دانشگاه‌های ترکیه در کانون توجه دانشجویان خارجی، پذیرش آسان دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه و ارزیابی سطح زبان ترکی آن‌ها با معیارهای دقیق ایجاد شده است.

TYS سه بار در سال (در ماه های ژانویه، می و سپتامبر) در روزها و ساعات تعیین شده توسط مرکز آزمون، در مؤسسه Yunus Emre، مراکز فرهنگی Yunus Emre ترکیه و مؤسسات و سازمان‌هایی که با یونس امره همکاری دارند برگزار می‌شود. البته مطابق با درخواست YETKM، این آزمون می‌تواند در خارج از این ماه‌ها نیز برگزار شود و داوطلبان باید در طول سال آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را داشته باشند.

اعتبار بین المللی آزمون مهارت زبان ترکی (TYS)

ارزیابی شایستگی‌های افراد در مهارت‌های خواندن، شنیدن، نوشتار و گفتار ترکی با آزمون‌های مختلف اعتبارسنجی و اثبات می‌شود که اولین و مهم ترین قدم در این زمینه توسط موسسه یونس امره برداشته شد. آزمون TYS  دارای اعتبار بین‌المللی و مورد تایید ALTE  قرار دارد که نشان دهنده این است که TYS بر اساس استانداردهای پذیرفته شده و تایید شده بین المللی توسعه یافته است.

دریافت این مدرک نشان دهنده این است که این داوطلبان از مهارت زبان ترکی استانبولی برخوردار هستند و زمانی که حق تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را به دست آورند، از شرکت در کلاس آمادگی ترکی معاف می‌شوند. علاوه بر این، افراد خارجی که می‌خواهند به عنوان معلم، راهنما یا مترجم ترکی مشغول به کار شوند، گواهی مهارت زبان ترکی مورد نیاز است و همین باعث شده تا گواهی مهارت ترکی مزیت بزرگی را برای افراد در مشاغل مختلف فراهم کند.

شرایط ارزیابی آزمون TYS

آزمون مهارت زبان ترکی یک آزمون بین‌المللی است که مدت زمان اعتبار این گواهینامه تا دو سال است. در آزمون مهارت زبان ترکی در مجموع 80 سؤال وجود دارد که 40 سوال برای سنجش مهارت‌های خواندن، 30 سوال برای سنجش مهارت‌های شنیداری، 2 سوال برای سنجش مهارت‌های نوشتاری، 1 سوال برای سنجش مهارت‌های گفتاری مستقل و 7 سوال برای سنجش مهارت‌های گفتاری مکالمه است. داوطلبانی که در این امتحانات شرکت می‌کنند باید در هر مهارت حداقل 50 درصد از امتیاز را با موفقیت کسب کنند تا در آزمون TYS قبول و واجد دریافت یکی از مدارک سطوح زبان ترکی B2 و C1 شوند.

محدوده نمرات برای سطوح B2 و C1 براساس تجزیه و تحلیل‌هایی که بر اساس تست مدرن پس از هر امتحان انجام می‌شود، تعیین خواهد شد. از تاریخ برگزاری آزمون 15 ژانویه 2022، گواهی مهارت ترکی دارای علامت کیفیت ALTE (Q-mark) است که اولین و تنها گواهینامه معتبر بین‌المللی مهارت زبان ترکی محسوب می‌شود.

نحوه برگزاری آزمون TYS

آزمون مهارت زبان ترکی TYS  به اولین و تنها آزمون معتبر بین‌المللی زبان ترکی تبدیل شده است. TYS آزمون استاندارد بین المللی معتبر ترکی است و هدف آن استانداردسازی تدریس در موسسات مختلف آموزش زبان ترکی در خارج از کشور است. TYS علاقه دانشجویان خارجی به ترکیه را افزایش می‌دهد و از نظر تسهیل پذیرش درخواست‌های شغلی و تحصیلی این دانشجویان و ارزیابی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. آزمون مهارت زبان ترکی در سه جلسه برگزار می‌شود که شامل بخش خواندن، شنیدن و نوشتن در جلسه اول و دوم است و جلسه سخنرانی (مستقل و مکالمه) در جلسه سوم برگزار می‌شود که شامل 5 جلسه سخنرانی مستقل و 10 جلسه سخنرانی متقابل است.

کل آزمون 210 دقیقه طول می‌کشد که جلسه اول در مجموع 135 دقیقه، جلسه دوم 60 دقیقه و جلسه سوم 15 دقیقه است. بخش کتبی آزمون e-TYS شامل 80 سوال چند گزینه‌ای و باز است و از طریق پلت فرم آموزش از راه دور، از جمله ضبط ویدئو، به صورت آنلاین برگزار می‌شود. لینک آزمون e-TYS در روز آزمون از طریق ایمیل برای داوطلبان ارسال خواهد شد. همچنین قسمت گفتاری از طریق پلتفرم ZOOM ضبط شده و به صورت گفتگوی حضوری انجام می‌شود.

اینکه آیا نتیجه به دست آمده از آزمون کافی است یا خیر بستگی به موسسه‌ای دارد که مدرک برای آن اعمال می‌شود. اما مدرک ارائه شده در نتیجه آزمون در تمامی دانشگاه‌های ترکیه معتبر است.

سوالات متداول

چه کسی می‌تواند در آزمون TYS شرکت کند؟

آزمون مهارت زبان ترکی آزمونی است که سطح زبان ترکی دانشجویان و افراد خارجی که در حال تحصیل یا داوطلب برای برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه هستند را تعیین می‌کند. در نتیجه افراد خارجی و دانشجویان خارجی برای دریافت این گواهینامه می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

آزمون TYS چند امتیاز دارد؟

آزمون مهارت زبان ترکی از 100 امتیاز ارزیابی می‌شود. هر بخش (خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه) 25 امتیاز دارد. انتظار می‌رود داوطلبانی که در این آزمون شرکت می‌کنند، حداقل 50 درصد (12.5 امتیاز) در مهارت‌ها را کسب کنند.

آزمون TYS چه زمانی برگزار می‌شود؟

آزمون مهارت زبان ترکی TYS  سه بار در سال در مراکز فرهنگی Yunus Emre در خارج از کشور و در مراکز منتخب و مورد تایید موسسه یونس امره در آنکارا و استانبول برگزار می‌شود.

چرا گواهی مهارت ترکی TYS اهمیت دارد؟

گواهی مهارت ترکی یک مدرک معتبر بین‌المللی است که به داوطلبانی که در آزمون مهارت ترکی TYS موفق شده‌اند داده می‌شود. افرادی که دارای این گواهینامه هستند، زمانی که حق تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را به دست آورند، از شرکت در کلاس آمادگی زبان ترکی معاف می‌شوند.

نتیجه گیری

آزمون TYS به عنوان یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان ترکی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه، توانسته جایگاهی مهم در سیستم آموزش عالی این کشور داشته باشد. با فراهم آوردن فرصت برگزاری آزمون مهارت‌سنجی که توسط موسسه یونس امره برگزار می‌شود دانشجویان و افرادی که قصد اخذ این مهارت را دارند می‌توانند با کسب نمره قبولی در این آزمون گواهینامه بین‌المللی مورد تایید اروپا را دریافت کرده و علاوه‌بر تحصیل در ترکیه در مشاغلی مانند مترجمی، راهنمای تور و تدریس فعالیت کنند.

اگر شما هم به تحصیل به زبان ترکی یا حضور در مشاغل مختلف که نیاز به زبان ترکی را دارند، علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی مهاجردانش در ارتباط باشید تا اطلاعات کامل برای شرکت در این آزمون و نحوه ثبت نام را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)