افراد علاقه مند به تحصيل به خارج از كشور مي دانند كه براي تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و اخذ پذیرش آن‌ها نياز به انگيزه نامه تحصيلي براي اثبات مهارت هايشان دارند. علاقمندان بورسیه تحصیلی ترکیه هم نیازمند تدوین انگیزه نامه تحصیلی ترکیه هستند.

انگیزه نامه تحصیلی يا به اختصارStatement of purpose)SOP) یا Motivation letter يكي از مهم ترين سند و معيار برای درخواست بورسیه تحصيلي در دانشگاه هاي جهان از جمله تركيه است. در انگيزه نامه تحصيلي دانشجو مهمترین انگیزه و دلایل درخواست بورسیه  و انتخاب رشته تحصیلی خود را توضیح می دهد.

انگیزه‌ نامه بورسیه تحصیلی ترکیه، اسنادی ارزشمند هستند که به دانش‌آموختگان فرصتی مناسب می‌دهند تا با کمک ویزای تحصیلی ترکیه، به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مشغول شوند. انگیزه نامه، فرصتی ویژه است تا دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه، انگیزه‌های خود را به ‌صورت رسمی و واضح ارائه کنند و به مقامات مسئول تصمیم‌گیری نشان دهند که چگونه ادامه تحصیل آن‌ها در این کشور، نقطه شروعی تازه و خلاقانه در مسیر حرفه‌ای آن‌ها خواهد بود. این انگیزه‌نامه‌ها، فرصتی منحصربه‌فرد است تا داوطلبان، با ویزای تحصیلی، به کشوری مناسب از نظر امکانات آموزشی مهاجرت کنند.

چه قصد تحصيل در تركيه و يا كشوري اروپايي داشته باشيد، انگیزه نامه عامل کلیدی در تعيين و تغيير سرنوشت و آینده تان است كه از طريق آن مي توانيد  پتانسیل، هدف، مهارت ها، توانایی ها، دستاوردها و قابلیت های فرديتان را ثابت كنيد. اگر انگیزه نامه به خوبی نوشته شود، شانس بیشتری برای موفقیت در دانشگاه مورد نظر خود خواهيد داشت.در این مقاله قصد داریم شما را با انگیزه نامه تحصیلی خوب و محوه نگارش آن آشنا كنيم.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP چیست؟

به طور کلی انگیزه نامه، نامه‌ای یک صفحه‌ای است که به طور کامل توضیح می دهد که چرا فرد برای موقعیت خاص مانند بورسیه واجد شرایط است. انگیزه‌ نامه تحصیلی، یک سند مهم و حیاتی در فرآیند ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی است. این نامه، یک فرصت برای دانش‌آموختگان و دانشجویان است تا به‌ صورت شفاف و مختصر، انگیزه‌ها، اهداف و افکارشان درباره تحصیل در یک رشته تحصیلی، در کشور دیگر را بیان کنند.

هر فرد خارجي كه بخواهد در كشوري ديگر تحصيل كند،نياز به انگیزه نامه تحصیلی براي بيان هدف و انگيزه تحصيلي و معرفي پیشینۀ تحصیلی، مهارت‌ها ویژگی‌های شخصی خود دارند.

در انگیزه‌ نامه تحصیلی، افراد می‌توانند درباره تجربیات شخصی، آینده شغلی، علاقه‌مندی‌ها و تجربه‌های به دست آورده بنویسند و به ‌وضوح نشان دهند که چرا ادامه تحصیل در رشته مورد نظر یا در کشوری دیگر برایشان مهم است. این نوشته باید به‌ صورت خلاصه و جذاب، بر توانمندی‌ها و انگیزه‌های فردی تاکید کند تا مسئولان انتخاب‌کننده را متقاعد کند که این دانشجو دارای قابلیت ویژه نسبت به سایر دانشجویان است.

به یاد داشته باشید که شما تنها متقاضی دریافت بورسیه نیستید و اگر می خواهید از سایر متقاضیان متمایز شوید، باید یک انگیزه نامه عالی بنویسید. برای اینکه نوشتن انگیزه نامه برای درخواست بورسیه موثر باشد، متقاضی باید تا ریزترین جزئیات را بسیار دقیق بنویسد.

انگیزه نامه تحصیلی توسط یکی از اساتید دانشگاه محل تحصیل بررسي مي شوند. به همين دليل متقاضیان باید در آماده سازی و نگارش انگيزه نامه نهایت دقت را داشته باشند و جنبه های منحصر به فرد و ويژگي هاي ممتاز خود را در انگیزه نامه پياده سازي كنند.همچنين حتما بايد به زبان انگلیسی یا به زبان مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر نوشته شود و متن هاي نوشته شده کپی یا سرقت ادبی نباشد .هدف از ارائه انگیزه نامه تحصيلي:

 1. چه چیزی شما را واجد شرایط برای این بورسیه می کند؟
 2. با در تحصيل در اين رشته چه برنامه ای دارید؟

حتما بخوانید:

چرا باید انگیزه نامه بنویسیم

انگیزه نامه اطلاعاتی را در مورد اهداف شغلی، توانایی‌ها، علایق و برنامه‌های آینده فرد ارائه می‌دهد و نمونه‌هایی از اقداماتی را که برای رسیدن به آن هدف انجام داده را بیان می‌کند. نوشتن یک نامه انگیزشی خوب می تواند قوانین قبولی در بورسیه تحصیلی را به نفع شما تغییر دهد و در آینده تحصیلی و شغلی شما نقش مهمی ایفا کند. همچنین می‌تواند رزومه شما را تقویت کند و برخی از مهارت‌های ضروری که مرتبط به رشته تحصیلی شما است را پوشش دهد. به همین دلیل در صورتی‌که قصد دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را دارید، نوشتن انگیزه نامه را جدی بگیرید تا فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور را از دست ندهید.

نحوه نگارش انگیزه نامه تحصیلی

ساختار انگیزه نامه بورسیه تحصیلی با توجه به شرایط و مهارت‌های فرد متفاوت است، اما در کل هنگام نوشتن انگیزه نامه باید به نحوه نگارش نامه توجه کرد. برای نگارش انگیزه نامه تحصیلی ترکیه حتما یک عنوان جالب و مناسب داشته باشید. در قسمت مقدماتی انگیزه نامه، باید یک معرفی از خود، دلیل درخواست تحصیل در رشته موردنظر و اهداف خود را بنویسید. در مرحله بعد، باید مشخص کنید که کدام یک از مهارت‌های شما متمایز با سایر درخواست دهندگان بورسیه است، هدف از انتخاب دانشگاه موردنظر و اهداف فعلی برای ادامه تحصیل را بنویسید و در پایان، نتیجه‌گیری و جمع‌بندی انگیزه نامه تحصیلی که نشان دهنده خلاصه‌ای از مطالب نوشته شده است.

نمونه انگیزه نامه خوب برای درخواست بورسیه باید شامل موارد زیر باشد:

پاراگراف مقدمه:

انگیزه نامه موثر برای درخواست بورسیه تحصیلی باید مقدمه‌ای مناسب و چشمگیر داشته باشد. در پاراگراف مقدماتی خود را معرفی کنید و توضیح دهید که چرا این نامه را می‌نویسید. اعلام کنید که برای کدام مقطع و رشته درخواست می‌دهید و توضیح دهید که چرا برای ادامه تحصیل، به آن رشته و دانشگاه علاقه‌مند هستید.

پاراگراف اصلی:

همانطور که اولین پاراگراف خود را شروع می‌کنید، مهم است که به طور گسترده در مورد تجربیات مربوط به کار خود بنویسید. درباره تجربیات کارآموزی خود در زمینه تحصیلی و مهارت‌هایی که در طول کار یا دوره کارآموزی آموخته‌اید، اهداف بلند مدت و هدف از انتخاب رشته موردنظر بگویید. بهتر است در پاراگراف اصلی موارد زیر را رعایت کنید:

تمرکز بر موضوع: در مورد موضوعی که در نامه خود روی آن تمرکز خواهید کرد تصمیم بگیرید. این موضوع می تواند درخواست پذیرش دانشگاه یا مشارکت در پروژه باشد. هنگامی که رشته خود را انتخاب کردید، اطلاعات دقیقی در مورد آن جمع آوری کنید و این سوالات را از خود بپرسید: من در مورد این رشته چه می دانم؟ چرا من به آن علاقه دارم؟ چقدر در این زمینه تجربه دارم؟

از لحن و زبان مناسب در انگیزه نامه خود استفاده کنید: هنگام نوشتن انگیزه نامه خود، لحن و زبانی که استفاده می‌کنید باید متناسب با شخص یا دانشگاهی باشد که نامه برای آن نوشته شده است. کمیته پذیرش دانشگاه، شما را از نظر زبان، لحن و محتوای نامه ارزیابی خواهند کرد.

توضیح دهید که چرا به رشته خود علاقه دارید: دلیل علاقه خود را به رشته تحصیلی بیان کنید. با استفاده از تجربه و مهارت‌های خود نشان دهید که در مورد موضوع آگاهی کامل دارید و برای ادامه تحصیل در این رشته مشتاق هستید.

برنامه‌های آینده خود را توضیح دهید: برنامه‌های آینده خود را در نامه خود بگنجانید. به عنوان مثال، اگر برای یک درخواست تحصیلی می‌نویسید، اطلاعاتی در مورد اهداف تحصیلی و اهداف شغلی خود ارائه دهید.

نتیجه گیری:

در آخر نامه، از افراد تشکر کنید و یک بار دیگر تأکید ‌کنید که چرا به آن کشور و رشته علاقه دارید.

نامه تحصیلی

نكات نحوه نگارش انگیزه نامه تحصيلي

در اینجا به مواردی که باید هنگام نوشتن انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی ترکیه در نظر بگیرید اشاره کرده‌ایم:

 • تمرکز: نامه خود را با تمرکز بر هدف خود بنویسید. هدف خود را تعیین کنید و در نامه خود توضیح دهید که چگونه به آن دست خواهید یافت.
 • خودتان را معرفی کنید: هنگام معرفی خود صادق و واقع بین باشید. اطلاعات واضح و مختصر در مورد توانایی‌ها و تجربیات خود ارائه دهید.
 • اشتیاق خود را نشان دهید: نشان دهید که به رشته تحصیلی انتخابی علاقه دارید. مشخص کنید که چقدر برای رسیدن به هدف خود تلاش کرده‌اید و چقدر برای رسیدن به آن مصمم هستید.
 • مثال‌هایی ارائه کنید: از مثال‌هایی در نامه خود استفاده کنید تا نشان دهید که چقدر در مورد موضوع می‌دانید و چقدر می‌توانید در آن موفق باشید.
 • از زبان مناسب استفاده کنید: هنگام نوشتن نامه، مراقب باشید که از زبان مناسب استفاده کنید تا انگیزه نامه شما واضح، مختصر و قابل فهم باشد.
 • مختصر بنویسید: انگیزه نامه خود را کوتاه و مختصر بنویسید. خودتان را معرفی کنید، هدف خود را توضیح دهید و اینکه چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید و آن‌ها را در چند پاراگراف خلاصه کنید.
 • به املا و دستور زبان توجه کنید: هنگام نوشتن نامه خود به قواعد املا و دستور زبان توجه کنید. مهم است که از اشتباهات املایی و گرامری خودداری کنید تا مطمئن شوید افرادی که نامه شما را می خوانند به زبان و املا شما اطمینان دارند.
 • انگیزه نامه مانند 500-1000 کلمه باشد در انگیزه نامه باید پیشینه تحصیلی، دستاوردها، تجربیات و اهداف آینده مشخص شود.
 • هنگام نوشتن انگیزه نامه باید مولفه های کلیدی از قبيل رزومه، تجربه کاری و پیشینه تحصیلی را در نظر بگیرید که با اهداف، ارزش ها و آرزوهای بورس تحصیلی سازگار باشد.
 • قبل از شروع نوشتن، اطلاعات کافی در مورد دانشگاه ها و رشته هایی که انتخاب کرده اید را بنويسيد.
 • در مورد برنامه های آینده و ویژگی هایی که شما را از دیگران متمایز می کند بنویسید
 • اگر به دنبال بورسیه تحصیلات تکمیلی هستید در مورد پروژه فارغ التحصیلی و تجربه ای که از آن بدست آوردید بنویسید
 • فهرستی از جوایز یا بورسیه های قبلی که دریافت کرده اید را تهیه کنید.
 • قبل از ارسال، حتما نامه را تصحیح کنید تا اشتباه های نوشتاری نداشته باشد.
 • سودی که این بورسیه برایتان دارد و منفعتی که برای جامعه دارد را ذکر کنید .
 • در انگیزه نامه خلاقیت، اعتماد به نفس خودتان را نشان دهید.
 • در پاراگراف اول دانشجو خود را معرفي كند و بايد در خصوص سوابق تحصیلی خود صحبت نماید. همچنین در این بخش رشته مورد نظر جهت تحصیل و تاریخ انتخابی خود را بايد ذكر كنيد.
 • در پاراگراف دوم دانشجو باید مشخص نماید که جهت ادامه تحصیل در این رشته چه انگيزه اي دارند، همچنين افرادي كه سوابق تحصیلی درهمین رشته تحصیل گذراندن و موفق شدن را ذكر كنيد.
 • در پاراگراف سوم متقاضی باید به این نکته اشاره نماید که تحصیل وی در دانشگاه مورد نظر چه فوایدی را برای دانشگاه به همراه دارد
 • در پاراگراف چهارم متقاضی باید در خصوص علت انتخاب دانشگاه توضیحاتی را ارائه نماید.
 • بخش اخر نيز بايد نشان دهنده اهداف آتی دانشجو پس از فراغت از تحصیل باشد.
 • از زبان عامیانه،خطا در نحوه، املا یا دستور زبان و لحن معمولی گفتار در انگيزه نامه تحصيلي خودداري كنيد.

نوشتن انگیزه نامه تركيه

بخش اول: تجارب تحصیلی

اطلاعات کوتاهی در مورد اهمیت رشته و دانشگاه انتخابی و چرا علاقه به این رشته دارید را مشخص کنید برای مثال بگویید:من مطمئن شدم که دانشگاه های ترکیه در تحقیقات علمی در زمینه مدیریت بازرگانی ممتاز هستند به دليل جزء انتخاب من هستند.

بخش دوم: دلیل انتخاب ترکیه

در قسمت دوم انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی بايد در مورد دلایلی باشد كه ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب كرديد.از ذکر رویدادهای سیاسی و تعریف و تمجید بیش از حد خودداری و در عوض در مورد نظام آموزشی و تحقیقات علمی ممتاز در ترکیه بنویسید.برای مثال بگویید:

من آرزو دارم زبان ترکی را یاد بگیرم و آداب و رسوم مردم ترکیه را از نزدیک ببینم.

بخش سوم: برنامه های آینده

در پایان انگیزه نامه، برنامه های آینده پس از فارغ التحصیلی را روشن کنید. از گفتن اینکه قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در ترکیه بمانید و شغلی پیدا کنید خودداری کنید.براي مثال:آرزوی ادامه تحصیلات علمی خود در زمینه مدیریت بین المللی و انجام تحقیقات عملی در این زمینه در تركيه را دارم.

 متقاضیان باید هنگام نوشتن انگیزه نامه توصیه های زیر را درنظر بگیرند:

 • Calibri، Arial  و Times New Roman همگی فونت های قابل قبولی هستند.
 • اندازه فونت نباید بیشتر از 12.5 باشد
 • از فاصله مناسب که بین 1 یا 1.5 است استفاده کنید.
 •  تراز سمت چپ برای چشم دلپذیر است.
 • بین پاراگراف ها باید فاصله دو برابر وجود داشته باشد.

نمونه اي از انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

از دوران کودکی دوست داشتم در فعالیت های اجتماعی شرکت کنم و نظرم را در مقابل دیگران بیان کنم، می دیدم و یاد می گرفتم که چگونه متقاعد کنم، چگونه اعتماد به نفس داشته باشم، چگونه یک تیم را رهبری کنم و رهبر باشم. از زمانی که وارد دبیرستان شدم در همه رشته های تحصیلی خوب بودم، در آن زمان در برخی از مؤسسات و سازمان ها به صورت داوطلبانه کار کردم و پس از پایان دبیرستان، با ورود به برخی دروس و برنامه ها کار داوطلبانه در موسسات را انجام دادم، بنابراین علاقه دارم تحصیلاتم را در مقطع کارشناسی ادامه دهم.

دبیرستان را به پایان رساندم و در بنیاد توسعه پایدار آموزش دیدم و پس از اتمام دوره آموزشی، این فرصت را داشتم که در زمینه آگاهی از اهداف توسعه پایدار فعالیت کنم.

من ترکیه را به دلیل پیشرفت زیادش در سطح دانشگاه های بین المللی و به دلیل اینکه یکی از مهم ترین کشورهای علاقه مند به علم و آموزش به حساب می آید که نسل های مطلوب و با سابقه زیادی از آن سرچشمه می گیرند و همچنین نزدیکی زیاد بین این کشور و کشورم را انتخاب کردم.

من به دنبال تحصیل در دانشگاه های شما هستم تا سطح دانش و تجربه بیشتر را کسب کنم، با علم به اینکه ترکیه یکی از کشورهای توسعه یافته در همه زمینه هاست و بهترین گواه بر این امر پیشرفت بسیار خوبی است که طی سال های گذشته داشته است.

سوالات متداول

در انگیزه نامه تحصیلی چه چیزهایی را بنویسیم؟

در انگیزه نامه تحصیلی برای بورسیه ترکیه اطلاعاتی مانند شماره تماس، نام و نام خانوادگی، ایمیل و آدرس، علاقه خود به رشته تحصیلی، دلیل ادامه تحصیل در این رشته و درخواست بورسیه و… را بنویسید.

انگیزه نامه تحصیلی باید در چند کلمه نوشته شود؟

بهتر است در نوشتن انگیزه نامه به جای استفاده از جملات طولانی، از جملات کوتاه استفاده کنید. در نهایت انگیزه نامه بهتر است حدود 500 تا 600 کلمه باشد.

آیا رزومه همان انگیزه نامه است؟

خیر، رزومه و انگیزه نامه دو مدرک کاملا متفاوت هستند که برای نشان دادن صلاحیت داوطلب برای دریافت بورسیه نوشته می‌شوند.

سخن پایانی

نگارش انگیزه ‌نامه تحصیلی برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه یک فرصت بی‌نظیر است که نیازمند آگاهی کامل از فرهنگ و آموزش‌های این کشور است. این بورسیه‌ها فرصت مناسبی ارائه می‌دهند تا به دانش‌آموختگان برجسته و متعهد اجازه دهند در دانشگاه‌های معتبر ترکیه تحصیل کنند و از تجربه‌های آموزشی متنوع و کیفیت تحصیلی بالا بهره‌مند شوند. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی مهاجر دانش تماس بگیرید و از آن‌ها راهنمایی دریافت کنید تا مسیر مشخص و راه درست را پیش روی شما قرار دهند. 

3.5/5 - (17 امتیاز)