افراد علاقه مند به تحصیل به خارج از کشور می دانند که برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و اخذ پذیرش آن‌ها نیاز به انگیزه نامه تحصیلی برای اثبات مهارت هایشان دارند. علاقمندان بورسیه تحصیلی ترکیه هم نیازمند تدوین انگیزه نامه تحصیلی ترکیه هستند.

انگیزه نامه تحصیلی یا به اختصارStatement of purpose)SOP) یا Motivation letter یکی از مهم ترین سند و معیار برای درخواست بورسیه تحصیلی در دانشگاه های جهان از جمله ترکیه است. در انگیزه نامه تحصیلی دانشجو مهمترین انگیزه و دلایل درخواست بورسیه  و انتخاب رشته تحصیلی خود را توضیح می دهد.

چه قصد تحصیل در ترکیه و یا کشوری اروپایی داشته باشید، انگیزه نامه عامل کلیدی در تعیین و تغییر سرنوشت و آینده تان است که از طریق آن می توانید  پتانسیل، هدف، مهارت ها، توانایی ها، دستاوردها و قابلیت های فردیتان را ثابت کنید. اگر انگیزه نامه به خوبی نوشته شود، شانس بیشتری برای موفقیت در دانشگاه مورد نظر خود خواهید داشت.در این مقاله قصد داریم شما را با انگیزه نامه تحصیلی خوب و محوه نگارش آن آشنا کنیم.

انگیزه نامه تحصیلی یا SOP چیست؟

هر فرد خارجی که بخواهد در کشوری دیگر تحصیل کند،نیاز به انگیزه نامه تحصیلی برای بیان هدف و انگیزه تحصیلی و معرفی پیشینۀ تحصیلی، مهارت‌ها ویژگی‌های شخصی خود دارند.

انگیزه نامه تحصیلی توسط یکی از اساتید دانشگاه محل تحصیل بررسی می شوند. به همین دلیل متقاضیان باید در آماده سازی و نگارش انگیزه نامه نهایت دقت را داشته باشند و جنبه های منحصر به فرد و ویژگی های ممتاز خود را در انگیزه نامه پیاده سازی کنند.همچنین حتما باید به زبان انگلیسی یا به زبان مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر نوشته شود و متن های نوشته شده کپی یا سرقت ادبی نباشد .هدف از ارائه انگیزه نامه تحصیلی:

 1. چه چیزی شما را واجد شرایط برای این بورسیه می کند؟
 2. با در تحصیل در این رشته چه برنامه ای دارید؟

حتما بخوانید:

نکات نحوه نگارش انگیزه نامه تحصیلی

 • انگیزه نامه مانند 500-1000 کلمه باشد در انگیزه نامه باید پیشینه تحصیلی، دستاوردها، تجربیات و اهداف آینده مشخص شود.
 • هنگام نوشتن انگیزه نامه باید مولفه های کلیدی از قبیل رزومه، تجربه کاری و پیشینه تحصیلی را در نظر بگیرید که با اهداف، ارزش ها و آرزوهای بورس تحصیلی سازگار باشد.
 • قبل از شروع نوشتن، اطلاعات کافی در مورد دانشگاه ها و رشته هایی که انتخاب کرده اید را بنویسید.
 • در مورد برنامه های آینده و ویژگی هایی که شما را از دیگران متمایز می کند بنویسید
 • اگر به دنبال بورسیه تحصیلات تکمیلی هستید در مورد پروژه فارغ التحصیلی و تجربه ای که از آن بدست آوردید بنویسید
 • فهرستی از جوایز یا بورسیه های قبلی که دریافت کرده اید را تهیه کنید.
 • قبل از ارسال، حتما نامه را تصحیح کنید تا اشتباه های نوشتاری نداشته باشد.
 • سودی که این بورسیه برایتان دارد و منفعتی که برای جامعه دارد را ذکر کنید .
 • در انگیزه نامه خلاقیت، اعتماد به نفس خودتان را نشان دهید.
 • در پاراگراف اول دانشجو خود را معرفی کند و باید در خصوص سوابق تحصیلی خود صحبت نماید. همچنین در این بخش رشته مورد نظر جهت تحصیل و تاریخ انتخابی خود را باید ذکر کنید.
 • در پاراگراف دوم دانشجو باید مشخص نماید که جهت ادامه تحصیل در این رشته چه انگیزه ای دارند، همچنین افرادی که سوابق تحصیلی درهمین رشته تحصیل گذراندن و موفق شدن را ذکر کنید.
 • در پاراگراف سوم متقاضی باید به این نکته اشاره نماید که تحصیل وی در دانشگاه مورد نظر چه فوایدی را برای دانشگاه به همراه دارد
 • در پاراگراف چهارم متقاضی باید در خصوص علت انتخاب دانشگاه توضیحاتی را ارائه نماید.
 • بخش اخر نیز باید نشان دهنده اهداف آتی دانشجو پس از فراغت از تحصیل باشد.
 • از زبان عامیانه،خطا در نحوه، املا یا دستور زبان و لحن معمولی گفتار در انگیزه نامه تحصیلی خودداری کنید.

نامه تحصیلی

نوشتن انگیزه نامه ترکیه

بخش اول: تجارب تحصیلی

اطلاعات کوتاهی در مورد اهمیت رشته و دانشگاه انتخابی و چرا علاقه به این رشته دارید را مشخص کنید برای مثال بگویید:من مطمئن شدم که دانشگاه های ترکیه در تحقیقات علمی در زمینه مدیریت بازرگانی ممتاز هستند به دلیل جزء انتخاب من هستند.

بخش دوم: دلیل انتخاب ترکیه

در قسمت دوم انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی باید در مورد دلایلی باشد که ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کردید.از ذکر رویدادهای سیاسی و تعریف و تمجید بیش از حد خودداری و در عوض در مورد نظام آموزشی و تحقیقات علمی ممتاز در ترکیه بنویسید.برای مثال بگویید:

من آرزو دارم زبان ترکی را یاد بگیرم و آداب و رسوم مردم ترکیه را از نزدیک ببینم.

بخش سوم: برنامه های آینده

در پایان انگیزه نامه، برنامه های آینده پس از فارغ التحصیلی را روشن کنید. از گفتن اینکه قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در ترکیه بمانید و شغلی پیدا کنید خودداری کنید.برای مثال:آرزوی ادامه تحصیلات علمی خود در زمینه مدیریت بین المللی و انجام تحقیقات عملی در این زمینه در ترکیه را دارم.

 متقاضیان باید هنگام نوشتن انگیزه نامه توصیه های زیر را درنظر بگیرند:

 • Calibri، Arial  و Times New Roman همگی فونت های قابل قبولی هستند.
 • اندازه فونت نباید بیشتر از 12.5 باشد
 • از فاصله مناسب که بین 1 یا 1.5 است استفاده کنید.
 •  تراز سمت چپ برای چشم دلپذیر است.
 • بین پاراگراف ها باید فاصله دو برابر وجود داشته باشد.

نمونه ای از انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

از دوران کودکی دوست داشتم در فعالیت های اجتماعی شرکت کنم و نظرم را در مقابل دیگران بیان کنم، می دیدم و یاد می گرفتم که چگونه متقاعد کنم، چگونه اعتماد به نفس داشته باشم، چگونه یک تیم را رهبری کنم و رهبر باشم. از زمانی که وارد دبیرستان شدم در همه رشته های تحصیلی خوب بودم، در آن زمان در برخی از مؤسسات و سازمان ها به صورت داوطلبانه کار کردم و پس از پایان دبیرستان، با ورود به برخی دروس و برنامه ها کار داوطلبانه در موسسات را انجام دادم، بنابراین علاقه دارم تحصیلاتم را در مقطع کارشناسی ادامه دهم.

دبیرستان را به پایان رساندم و در بنیاد توسعه پایدار آموزش دیدم و پس از اتمام دوره آموزشی، این فرصت را داشتم که در زمینه آگاهی از اهداف توسعه پایدار فعالیت کنم.

من ترکیه را به دلیل پیشرفت زیادش در سطح دانشگاه های بین المللی و به دلیل اینکه یکی از مهم ترین کشورهای علاقه مند به علم و آموزش به حساب می آید که نسل های مطلوب و با سابقه زیادی از آن سرچشمه می گیرند و همچنین نزدیکی زیاد بین این کشور و کشورم را انتخاب کردم.

من به دنبال تحصیل در دانشگاه های شما هستم تا سطح دانش و تجربه بیشتر را کسب کنم، با علم به اینکه ترکیه یکی از کشورهای توسعه یافته در همه زمینه هاست و بهترین گواه بر این امر پیشرفت بسیار خوبی است که طی سال های گذشته داشته است.

3.4/5 - (16 امتیاز)