دندانپزشکی به عنوان یکی از چالش برانگیزترین و سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در جهان به شمار می‌رود. پذیرش در دانشکده‌های دندان‌پزشکی بریتانیا محدود است و برای پذیرش موفق، به مدارک تحصیلی در موضوعات علمی مانند شیمی و زیست‌شناسی نیاز دارید. اگر می‌خواهید برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان اقدام کنید، با ما همراه باشید تا نکات مهمی در این زمینه بررسی کنیم.

چرا در انگلستان دندانپزشکی بخوانیم؟

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان مزایای زیادی دارد که آن را به انتخابی جذاب برای دانشجویان آینده دندانپزشکی تبدیل می‌کند. دانشگاه‌های بریتانیا که به دلیل آموزش با کیفیت بالا و استانداردهای آکادمیک سختگیرانه شهرت دارند، مدارک معتبر بین المللی را ارائه می‌دهند که فرصت‌های شغلی زیادی برای شما فراهم می‌کنند. برنامه‌های دندانپزشکی در انگلستان بر تجربه بالینی گسترده تأکید دارند و به دانشجویان امکان می‌دهند با بیماران واقعی کار و مهارت‌های عملی کسب کنند.

دانشجویان با تحصیل در انگلستان به امکانات پیشرفته و تمرکز بر تحقیق و فناوری‌های مدرن دسترسی دارند و ممکن است در پروژه‌های پیشرفته نیز شرکت کنند. محیط چندفرهنگی و مهارت‌های ارتباطی مؤثر در آن‌ها پرورش داده می‌شود که در زمینه دندانپزشکی بسیار مهم است.

علاوه بر این، این حرفه در بریتانیا به خوبی توسط نهادهایی مانند شورای دندانپزشکی عمومی تنظیم می‌شود و تضمین می‌کند که فارغ التحصیلان از استانداردهای بالایی برای فعالیت حرفه‌ای برخوردار هستند. تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان، مهارت‌های زبانی را افزایش می‌دهد و فرآیند گذراندن ارزیابی مهارت‌های بالینی را برای کسانی که در انگلستان فعالیت می‌کنند را ساده می‌کند. علاوه بر این، فرصت ارتباط متخصصان و محققان به آینده شغلی کمک می‌کند.

10 دانشگاه برتر انگلستان برای دندانپزشکی

دانشگاه‌های انگلستان دارای سطح علمی بسیار مناسبی هستند. در ادامه با 10 دانشگاه برتر در زمینه دندانپزشکی آشنا می‌شویم. لیسانس جراحی دندان (BDS) رایج‌ترین دوره‌ای است که در دانشکده‌های دندانپزشکی انگلستان ارائه می‌شود و این دوره آموزشی حداقل پنج سال طول می‌کشد. پس از آن نیز مراقبت عملی از بیمار بعد از سال اول معرفی می‌شود. در ادامه دانشجویان معمولاً به آموزش بالینی می‌روند و تجربه عملی در درمان بیماران را تحت نظارت دندانپزشکان مجرب به دست می‌آورند. به این صورت مهارت‌های آن‌ها در زمینه‌های مختلفی مانند دندانپزشکی ترمیمی، جراحی دهان و بهداشت دندان تقویت می‌شود.

برخی از دانشکده‌های دندانپزشکی دوره‌ها یا تخصص‌های انتخابی ارائه می‌دهند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا بر روی حوزه‌های خاصی در دندانپزشکی مانند ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان یا جراحی دهان و فک و صورت تمرکز کنند. با پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی انگلستان می‌توانید در این دانشگاه‌ها تحصیل کرده و جایگاه شغلی مناسبی در دنیا به دست آورید.

دانشگاه پلیموث

دانشکده دندانپزشکی شبه جزیره پلیموث رابطه بسیار نزدیکی با شرکای NHS دارد که به معنای فعالیت‌های بالینی اولیه برای همه دانشجویان است. امکانات فوق مدرن دانشگاه کمک می‌کنند تا دندانپزشکان با مهارت‌های بالینی در بالاترین سطح آموزش ببینند و امکانات پیشرفته آموزش دندانپزشکی خدمات قابل توجهی را سالانه به بیش از 10000 بیمار NHS ارائه می‌دهد.

 • دوره دندانپزشکی پلیموث: BDS Dental Surgery
 • شرایط ورود: GCSE، A Levels و UCAT یا GAMSAT
 • هزینه‌های بین المللی: 22100 پوند (سال اول) و 41100 پوند (سال 2 تا 5)

دانشگاه کوئینز بلفاست

دندانپزشکی در دانشگاه کوئین بلفاست یکی از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی انگلستان است که از نظر تدریس در رتبه اول در بریتانیا قرار دارد (96% رضایتمندی دانشجویان ملی نظرسنجی). در سال اول تحصیل، از دانش آموزان انتظار می‌رود که به عنوان بخشی از یادگیری خود، در فعالیت‌های بالینی شرکت کنند.

 • دوره دندانپزشکی دانشگاه کوئینز: BDS Dentistry
 • شرایط ورود: 36 امتیاز به طور کلی، در دروس شیمی، زیست شناسی و ریاضیات.
 • هزینه‌های بین المللی: 35800 پوند

دانشگاه داندی

دانشگاه داندی دانشگاهی در اسکاتلند است که دانشجویان را برای مشاغل دندانپزشک یا درمانگر دندانپزشکی آماده می‌کند و دانش‌آموزان دانش و مهارت‌های خود را در طیف وسیعی از رشته‌های دندانپزشکی توسعه می‌دهند. همچنین تجربه درمان بیماران را در بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه به دست می‌آورند.

دانشگاه داندی اخیراً به عنوان “دانشگاه سال” برای تجربه دانشجویی نامگذاری شده است و از نظر رضایت دانشجویان رتبه چهارم را در بریتانیا کسب کرده است.

 • دوره دندانپزشکی داندی: دندانپزشکی BDS
 • هزینه‌های بین المللی: 38150 پوند برای سطح 1، سپس 52645 پوند در سال برای چهار سال باقی مانده (سطح 2 – 5)

دانشگاه گلاسکو

دانشگاه گلاسکو یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی انگلستان است. در دانشگاه گلاسکو، آموزش در کنار درمان بیماران و با نظارت دقیق مربیان بسیار مجرب و ماهر، صورت می‌گیرد. بیمارستان و دانشکده دندانپزشکی گلاسکو که در رتبه بندی تایمز و ساندی تایمز و راهنمای دانشگاه گاردین رتبه اول را به خود اختصاص داده است، از سال 1879 شرایط مناسبی برای تحصیل در این رشته فراهم کرده است.

دانشگاه گلاسکو با دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری قوی و باکیفیت خود مشهور است. برنامه دندانپزشکی در گلاسکو بر ارائه آموزش جامع و ترکیب دانش پایه با مهارت‌های بالینی تمرکز دارد. این مدرسه مجهز به آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های مدرن برای پشتیبانی از آموزش‌های عملی است. تحقیقات دندانپزشکی گلاسکو در سطح بین المللی شناخته شده است و به پیشرفت در این زمینه کمک می‌کند.

 • دوره دندانپزشکی گلاسکو: BDS Dentistry
 • شرایط ورود: AAAAB Higher + B Advanced Higher (حداقل AABB S5)
 • هزینه‌های بین المللی: 48960 پوند

دانشگاه بریستول

BDS Dentistry در دانشگاه بریستول یک مدرک پنج ساله است که با آموزش بالینی ادغام شده و به ارائه دانش و مهارت‌های فنی مرتبط تاکید دارد. دانش‌آموزان از نظر شخصی، آکادمیک، بالینی و حرفه‌ای رشد می‌کنند و مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی را به کار می‌گیرند. در عین حال مراقبت‌های دندان‌پزشکی تحت نظارت را برای بیماران مختلف در بریستول و اطراف آن ارائه می‌دهند.

 • دوره دندانپزشکی بریستول: BDS Dentistry
 • شرایط ورود: سطح A – AAA شامل شیمی و یکی از دروس زیست شناسی، فیزیک، ریاضیات. فارغ التحصیلان باید 2:1 در مدرک خود و BBB در سطح A، از جمله شیمی و یکی از دروس زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات را کسب کنند.
 • هزینه‌های بین المللی: 43100 پوند

دانشگاه لیورپول

موسسه دندانپزشکی در دانشگاه لیورپول یک مرکز مدرن و هدفمند با تجهیزات پیشرفته و امکانات آموزشی و یکی از بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی انگلستان است. ظرفیت محدودی برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در سال در دانشگاه در دسترس است. به این دلیل پذیرش بسیار رقابتی است و افرادی که در این برنامه پذیرفته شده‌اند از امکانات عالی بهره مند می‌شوند.

کار بالینی در برنامه BDS Dentistry پس از یک سال معرفی می‌شود و 100٪ از فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی لیورپول پس از فارغ التحصیلی سر کار می‌روند.

 • دوره دندانپزشکی لیورپول: BDS Dentistry
 • شرایط ورود: 3 سطح A در نمرات AAA (شامل شیمی و زیست شناسی) که در جلسه اول، پس از دو سال تحصیل اخذ شد.
 • هزینه‌های بین المللی: 40950 پوند

کوئین مری، دانشگاه لندن

موسسه دندانپزشکی دانشگاه کوئین مری لندن بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS بر اساس موضوع، در رتبه 20 دانشگاه برتر دندانپزشکی جهان قرار دارد. این مرکز در بیمارستان دندانپزشکی رویال لندن واقع شده است و فناوری پیشرفته، آموزش عالی و امکانات تحقیقاتی ارائه می‌دهد. مدرک پنج ساله BDS Dentistry بر برنامه درسی نوآورانه‌ای که جنبه‌های مختلف مراقبت از دندان از جمله پیشگیری و درمان بیماری‌های دندانی، غربالگری سرطان دهان، مدیریت تروما، ارتودنسی و جراحی دهان را پوشش می‌دهد، تاکید دارد.

 • دوره دندانپزشکی کوئین مری: BDS Dentistry
 • شرایط ورود: A-Level:  A*AA (نتایج باید در یک جلسه در یک دوره مطالعه حداکثر دو سال به دست آید)

دانشگاه بیرمنگام

برنامه جراحی دندانپزشکی BDS دانشگاه بیرمنگام یک محیط آموزشی و آموزش بالینی پیشرفته را برای آماده سازی دانشجویان برای مشاغل دندانپزشکی ارائه می‌دهد. این برنامه با رتبه 22 در سطح جهانی در رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2023 و رتبه دهم در بریتانیا، بر ارتباطات، حرفه‌ای بودن و درک مبانی بیولوژیکی سلامت دهان تاکید دارد. دانش‌آموزان از تجربیات بالینی مختلف، از جمله کلینیک‌های تخصصی، مشارکت با NHS و استفاده از آخرین فناوری‌ها و مواد دندانپزشکی بهره می‌برند. این برنامه کار گروهی را با پرستاران دندانپزشکی، تکنسین‌ها و متخصصان مراقبت از دندان (DCPs) ترویج می‌دهد.

 • دوره دندانپزشکی بیرمنگام: جراحی دندان BDS
 • شرایط ورود: A-levels – AAA، که باید شامل شیمی و زیست شناسی باشد. IB: 666، در سطح عالی (که باید شامل شیمی و زیست شناسی باشد) ، با حداقل 32 امتیاز در کل.
 • هزینه‌های بین المللی: 48660 پوند

دانشگاه کاردیف

دانشگاه کاردیف یک برنامه دندانپزشکی درجه یک با مجموعه شبیه‌سازی پیشرفته و فعالیت‌های بالینی برای دانشجویان ارائه می‌دهد. این برنامه که در 10 کشور برتر دندانپزشکی بریتانیا قرار دارد، دندانپزشکان آینده را به مهارت‌های بالینی، دانش تشریحی و تخصص در بیماری‌های دهان مجهز می‌کند. بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه یک محیط یادگیری واقعی را فراهم می‌کند که توسط اساتید مشهور پشتیبانی می‌شود. به کمک آموزش‌های دقیق و امکانات پیشرفته، فارغ التحصیلان برای کار در بخش‌های مختلف دندانپزشکی از جمله مراقبت‌های عمومی، بهداشت عمومی و مراقبت‌های بیمارستانی آماده می‌شوند.

 • دوره دندانپزشکی کاردیف: جراحی دندان (BDS)
 • شرایط ورود: AAA. باید شامل زیست شناسی و شیمی باشد. اگر بخشی از برنامه تحصیلی شما باشد، باید بخش عملی علمی سطح A را بگذرانید.
 • هزینه‌های بین المللی: 43700 پوند

دانشگاه نیوکاسل

دانشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه نیوکاسل یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین دانشکده‌های دندانپزشکی انگلستان با 125 سال تخصص است. هدف آنها این است که یک رهبر جهانی در بهداشت آکادمیک دهان و دندان، با تمرکز بر ارتباط با جمعیت و به عنوان یک نقطه کانونی برای دندانپزشکی و سلامت دهان در منطقه باشند. مدارک معتبر حرفه‌ای آنها به فارغ التحصیلان اجازه می‌دهد در انگلستان و بسیاری از کشورهای دیگر فعالیت کنند.

این یک برنامه معتبر لیسانس جراحی دندان (BDS) ارائه می‌دهد. فعالیت تحصیلی دانشجویان ترکیبی از تجربه بالینی و یادگیری تئوری است. دانشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه به دلیل تعهد خود به نوآوری و تحقیق و کمک به پیشرفت در بهداشت دهان و دندان شناخته شده است. فارغ التحصیلان دندانپزشکی نیوکاسل به خوبی برای مسیرهای شغلی متنوع در دندانپزشکی آماده هستند.

برنامه دندانپزشکی دانشگاه نیوکاسل مستلزم هزینه سالانه 9250 پوند برای دانشجویان خانگی (بریتانیا) و 44390 پوند برای دانشجویان بین المللی است. شرایط ورود به این برنامه شامل دستیابی به AAA در سطح A یا کسب 36 امتیاز در مدرک بین المللی (IB) است.

بورسیه های دندانپزشکی

چندین بورسیه تحصیلی برای مدرک دندانپزشکی در بریتانیا توسط دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ارائه می‌شود. هدف این بورسیه‌ها حمایت از دانشجویانی است که به دنبال دریافت مدرک دندانپزشکی هستند و برتری علمی، نیاز مالی یا معیارهای واجد شرایط بودن آن‌ها اثبات شده است. برخی از بورسیه‌ها به صورت زیر هستند:

 • بورسیه تحصیلی Cowrie: دانشگاه نیوکاسل و بنیاد بورس تحصیلی Cowrie حداقل یک بورس تحصیلی سالانه برای حمایت از متقاضیان آفریقایی و کارائیب ارائه می‌دهند.
 • بورسیه MSc Dental Public Health Aubrey Sheiham: UCL دو بورسیه یک ساله را برای دانشجویان تمام وقت که در مقطع کارشناسی ارشد بهداشت عمومی دندانپزشکی شرکت می‌کنند، با ۲۵۰۰ پوند برای دانشجویان داخلی و ۵،۰۰۰ پوند برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد.
 • بورسیه پروفسور دیوید لاکر: دانشگاه شفیلد دو بورسیه تحصیلی 7500 پوندی برای تحصیلات تکمیلی در علوم اجتماعی، بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی ارائه می‌دهد که به افتخار پروفسور فقید دیوید لاکر ایجاد شده‌اند.
 • بورسیه‌های دانشجویی بارتز و انجمن فارغ التحصیلان لندن: بورسیه دانشجویی دکتر ریچارد کالاندر هادسون 2000 پوند در طول سه سال برای دانشجویان پزشکی MBBS ارائه می‌دهد. همچنین بورسیه دانشجویی پروفسور رایت همین مبلغ را برای دانشجویان دندانپزشکی BDS در بارتز و دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن ارائه می‌دهد.

هزینه مدرک دندانپزشکی

هزینه تحصیل برای مدرک دندانپزشکی (BDS) در انگلستان از 22209 پوند تا 55000 پوند در سال متغیر است. لطفاً توجه داشته باشید که این ارقام فقط مربوط به شهریه است و شامل سایر هزینه‌ها مانند خوابگاه، هزینه‌های زندگی یا هزینه‌های اضافی نمی‌شود.

سوالات متداول

دوره دندانپزشکی در انگلستان چقدر است؟

دوره های دندانپزشکی در انگلستان معمولاً پنج سال برای دانشجویان مقطع کارشناسی است. با این حال، برای کسانی که در برنامه های ورودی فارغ التحصیل ثبت نام کرده اند، معمولاً یک سفر چهار ساله است.

شرایط پذیرش چیست؟

شرایط پذیرش در دانشگاه ها متفاوت است، اما مدارک سطح A یا معادل آن در موضوعات خاص، مانند زیست شناسی و شیمی، به طور کلی ضروری است. برخی از موسسات ممکن است معیارهای اضافی مانند آزمون ورودی، مصاحبه یا تجربه کاری مرتبط را درخواست کنند.

سه مهارتی که برای دندانپزشکی نیاز دارید چیست؟

سه مهارت ضروری برای دندانپزشکان مشتاق عبارتند از:
مهارت بالینی: نشان دادن مهارت در انجام اقدامات و درمان های دندانپزشکی.
ارتباط موثر: تسلط بر هنر ارتباط با بیماران و تیم دندانپزشکی.
توانایی حل مسئله: توانایی تشخیص دقیق مسائل دندانی و تدوین برنامه های درمانی مناسب.

سخن آخر

در این مقاله 10 نمونه از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی انگلستان معرفی شد. هر کدام از این دانشگاه شرایط خاصی برای پذیرش و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی دارند. همچنین هزینه‌های تحصیل نیز متفاوت خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید شرکت مهاجر دانش کمک بگیرید. این مجموعه اطلاعات کاملی درباره تحصیل دندانپزشکی در انگلستان و نحوه دریافت پذیرش و مهاجرت به این کشور را در اختیار شما قرار می‌دهد.

امتیاز