سیستم آموزشی در روسیه یکی از بهترین‌ سیستم‌ها در سراسر دنیا است. تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی هم بسیار با کیفیت و هم بسیار مقرون به‌صرفه است. روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان دارای 950 دانشگاه بوده که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید رشته تحصیلی موردعلاقه خود را انتخاب و بعد بررسی کنید که کدام دانشگاه روسیه در رشته انتخابی شما بهترین عملکرد را دارد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین رشته های تحصیلی در روسیه بپردازیم. در صورت وجود هر ابهام یا سؤال دیگر می‌توانید با تیم کارشناسان ما در مؤسسه مهاجردانش تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

تحصیل در رشته مهندسی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

دانشجویان بین‌المللی زیادی هر ساله برای تحصیل در رشته مهندسی به روسیه مهاجرت می‌کنند. مهندسی یکی از بهترین حوزه‌ها برای تحصیل در روسیه است که گرایش‌ها و تخصص‌های مختلف مهندسی در دانشگاه‌های مختلف روسیه ارائه می‌شود. از جمله حوزه‌های مهم رشته مهندسی در روسیه که نیازمند نیروی کار ماهر هستند می‌توان به تولید نفت و گاز، خودروسازی، الکترونیک، ساخت و ساز و معدن می‌توان اشاره کرد.

رشته‌های مهندسی در روسیه بیشتر بر تجربه عملی تمرکز دارند و دانشجویان با انجام کار میدانی و گذراندن دوره‌های کارآموزی در کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف در رشته خود تخصص و مهارت‌های لازم را در طراحی و توسعه سیستم‌ها کسب می‌کنند.

بهترین دانشگاه‌های روسیه که مدارک رشته‌های مهندسی را ارائه می‌دهند عبارتند از: دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ، دانشگاه پلی تکنیک تومسک، دانشگاه فدرال اورال و دانشگاه دولتی نووسیبیرسک.

تحصیل در رشته پزشکی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های روسیه شش سال به‌طول می‌انجامد. اما رشته‌های دندان‌پزشکی، داروسازی 5 سال و رشته پرستاری 4 سال طول می‌کشد. برای تبدیل شدن به یک پزشک عمومی در روسیه باید ابتدا یک برنامه پزشکی عمومی را به پایان برسانید و تحصیلات اولیه پزشکی را تکمیل کنید.

برای آنکه بتوانید در رشته‌های چشم‌پزشکی یا نفرولوژی متخصص شوید باید یک دوره کارآموزی و رزیدنتی را نیز پشت سر بگذرانید. این دوره‌ها بسته به تخصص ممکن است بین 2 تا 4 سال به‌طول بیانجامد. اگرچه دوره جراحی 8 الی 9 سال طول می‌کشد.

پس از تکمیل تحصیلات پایه در رشته پزشکی، دانشجویان باید چندین مرحله دیگر را برای تخصص بعدی طی کنند، از جمله: کارآموزی، بالینی یا رزیدنتی هدفمند.

برای آنکه بتوانید در روسیه پزشک شوید حتماً باید دوره کارآموزی پزشکی را بگذرانید. در این دوره‌ها تمرینات متعددی زیرنظر رئیس بخش انجام می‌شود. این دوره‌ها جزء تجربه کاری دانشجویان در نظر گرفته نمی‌شود. دانشجویان باید خود برای شرکت در برنامه‌های کارآموزی درخواست دهند. شرایط پذیرش در دوره‌های کارآموزی بسته به دانشگاه و برنامه متفاوت است و ممکن است شامل امتحان، آزمون و یا جلسه مصاحبه باشد. دوره‌های کارآموزی یک ساله هستند.

مرحله بعدی تحصیل در رشته پزشکی، انجام مطالعه عمیق در یک زمینه تخصصی پزشکی در مقطع تحصیلات تکمیلی است. با انجام این مرحله شما به مدت 2 سال اجازه اقامت در روسیه و راه‌اندازی مطب خصوصی خود را خواهید داشت. این 2 سال جزء تجربه کاری رسمی شما خواهد بود.

مرحله بعدی تحصیل در مقطع دکترای پزشکی است. اگر علاقمند هستید که در حوزه‌های تحقیقاتی و علمی شاخه‌های پزشکی مشغول شوید می‌توانید در مقطع دکتری رشته مدنظر خود ادامه تحصیل دهید. برای آنکه بتوانید در این مقطع پذیرش بگیرید باید در آزمون‌های تخصصی و آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی شرکت و نمره مطلوبی کسب کنید و علاوه بر آن، مجموعه مقالات علمی را برای کمیته پزشکی ارسال و در مصاحبه شرکت کنید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید.

فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی دانشگاه‌های روسیه در سراسر جهان استخدام می‌شوند. حدود 70 دانشگاه در روسیه رشته‌ پزشکی را ارائه می‌دهند. در این دانشگاه‌ها در تمام زمینه‌های پزشکی از طب عمومی گرفته تا رادیولوژی، برنامه‌های تحصیلی وجود دارد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات دبیرستان یا کالج می‌توانند بلافاصله برای تحصیل در یک تخصص پزشکی در روسیه درخواست دهند. الزامات پذیرش شامل اخذ نمره قابل قبول در امتحانات زیست‌شناسی، شیمی و آزمون‌های دیگری از جمله زبان روسی است.

تحصیل در پزشکی در دانشگاه‌های روسیه هم بسیار مقرون به‌صرفه است و هم کیفیت بسیار بالایی دارد از این رو در جهان بسیار مورد توجه است.

بهترین دانشگاه‌های روسیه در رشته پزشکی عبارتند از: دانشگاه دولتی پزشکی کریمه، آکادمی پزشکی مسکو، دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی روسیه، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه دولتی پزشکی اسمولنسک و دانشگاه دولتی ساراتوف.

تحصیل در رشته شیمی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

سطح علمی دانشگاه‌های روسیه در علوم فیزیکی و زیستی در سطح بین‌المللی شناخته شده است، در این بین شیمی یکی از محبوب‌ترین شاخه‌های انتخابی بسیار محبوب  نزد دانشجویان بین‌المللی است. دانشگاه‌های روسیه  شیمیدانان بزرگی را که سهم قابل‌توجهی در رشد علمی شیمی داشته‌اند تربیت کرده‌اند. شیمی یک رشته عالی برای تحصیل در روسیه بوده که نقش مهمی در توسعه کشور ایفا کرده است. یکی از پایه‌های اساسی توسعه اقتصادی کشور روسیه صنایع شیمیایی است.

با تحصیل در رشته شیمی در دانشگاه‌های ممتاز روسیه درهای زیادی به روی روی شما گشوده خواهد شد و شما می‌توانید از فرصت‌های شغلی متعددی که در صنایع شیمیایی، کشاورزی، معادن معدنی، پزشکی و صنایع غذایی بهرمند شوید.

اساتید شیمی دانشگاه‌های روسیه، متخخصان و کارکشتگان این رشته هستند که علم شیمی را با رویکردهای مدرن و شیوه‌های تئوری و عملی در آزمایشگاه‌های مجهز و از طریق پروژه‌ها و دوره‌های کارآموزی به دانشجویان خود آموزش می‌دهند.

تعدادی از بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های روسیه ارائه‌دهنده رشته شیمی عبارتند از: دانشگاه دولتی نووسیبیرسک، دانشگاه پلی تکنیک تومسک، دانشگاه فدرال اورال، دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ.

تحصیل در رشته نجوم؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

روسیه تاریخی غنی و طولانی در زمینه نجوم دارد و در این زمینه پیشرفت‌های چشمگیری انجام داده است. پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر به نام اسپوتنیک توسط منجمان روسی انجام شد که این اقدام راه را برای بسیاری دیگر از اکتشافات و دستاوردهای فضایی در حوزه نجوم روسیه هموار کرد.

حدود 60 رصدخانه مجهز به تلسکوپ‌ها و سایر ابزار پیشرفته نجوم در کشور روسیه قرار دارد که برای برای انجام رصدهای نجومی، تحقیق و تجزیه و تحلیل پدیده‌های مختلف آسمانی در دسترس دانشجویان قرار گرفته است. علاوه بر این، هزاران منجم و ستاره‌شناس حرفه‌ای در روسیه اقامت دارند و چنین پیش‌بینی می‌شود که فرصت‌های شغلی زیادی پیش‌روی فارغ‌التحصیلان نجوم قرار دارد.

برخی از بهترین دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی ارائه‌دهنده رشته نجوم در روسیه عبارتند از: دانشگاه پلی‌تکنیک پتر کبیر سنت پترزبورگ، موسسه فیزیک و فناوری مسکو، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای MEPhI و دانشگاه ایالتی ایرکوتسک.

تحصیل در رشته هوانوردی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

یکی دیگر از بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه رشته هوانوردی است. ساخت و حمل و نقل هواپیما و هوافضا که جزء مهمترین صنایع روسیه به شمار می‌رود، تأثیر چشم‌گیری در رشد اقتصادی روسیه داشته و فرصت‌های شغلی زیادی در این حوزه پیش‌روی متخصصان و فارغ‌التحصیلان رشته فضانوردی قرار دارد.

در روسیه مؤسسات آموزشی مجهز و پیشروی زیادی با شهرت جهانی در حوزه هوانوردی در روسیه وجود دارد. گرایش‌های مختلف رشته هوانوردی در دانشگا‌های روسیه شامل طراحی، تعمیر، نگهداری و بهره‌برداری از هواپیماها و همچنین مطالعه دقیق ابزار و ایمنی پرواز است. در دانشگاه‌های روسیه، رشته هوانوردی هم در زمینه علمی و هم در زمینه عملی آموزش‌های پیشرفته‌ای به دانشجویان این رشته ارائه می‌شود.

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های روسیه در رشته هوانوردی عبارتند از: موسسه هوانوردی مسکو، دانشگاه فنی تحقیقاتی ملی کازان، دانشگاه فنی هوانوردی دولتی اوفا، ابزار دقیق هوافضای دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ، دانشگاه هوانوردی ریبینسک و دانشگاه هواپیمایی دولتی مسکو.

تحصیل در رشته فناوری اطلاعات؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

دانشگاه‌های مطرح زیادی در روسیه رشته فناوری اطلاعات را ارائه می‌دهند. در کنار آن، دانشجویان رشته فناوری اطلاعات می‌توانند در دوره‌های کارآموزی را در سازمان‌های بین‌المللی پیشرو شرکت کنند که پس از گذراندن این دوره‌ها، دانشجویان می‌توانند با خیالی آسوده رزومه خود را برای کارفرمایان ارسال کرده و در شغل مدنظر خود استخدام شوند.

مطابق قانون جدیدی که در دانشگاه‌های روسیه تصویب شده است، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل مشغول به کار شوند. مدرک رشته فناوری اطلاعات دانشگاه‌های برتر روسیه، در سراسر جهان معتبر است و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت‌های مهم حوزه آی‌تی به عنوان توسعه‌دهنده وب، طراح وب، رمزنگار، آزمایش‌کننده و مهندس امنیت اطلاعات مشغول به کار شده و درآمدهای بسیار بالایی دریافت کنند.

متخصصان بین‌المللی که از دانشگاه‌های روسیه فارغ‌التحصیل شده‌ و به مدت سه سال به‌طور رسمی در فدراسیون روسیه مشغول به کار بوده‌اند، می‌توانند درخواست خود را برای دریافت شهروندی روسیه ارسال کنند.

بهترین دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته فناوری اطلاعات در روسیه، دانشگاه‌های فنی سنتی‌ای هستند با پتانسیل علمی قدرتمند. دانشگاه ملی علم و فناوری MISIS که یکی از بهترین دانشگاه‌های فنی روسیه محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر ارائه‌دهنده برنامه جدیدی در سیستم‌های هوشمند برای پردازش داده‌ها بوده است.

این متخصصان به ویژه در زمینه دیجیتالی شدن جهانی در تمام حوزه های اقتصاد و استفاده گسترده از فناوری های هوش مصنوعی، افراد حرفه ای را آموزش می دهد. دانش‌آموزان استفاده از فناوری‌های شبکه، سیستم‌های ابری، تحلیل رگرسیون و شبکه‌های عصبی، سیستم‌های هوشمند و الگوریتم‌های یادگیری ماشین را برای ایجاد و توسعه شهرهای هوشمند و پیاده‌سازی تولید دیجیتال در همه صنایع خواهند آموخت. پس از تکمیل برنامه، شما می توانید یک تحلیلگر تجاری یا مشاور در زمینه پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی تقریباً در هر زمینه ای شوید. دانش آموزان NUST MISIS فعالانه در مسابقات بین المللی شرکت می کنند. در نوامبر 2020، تیم دانشگاه در مسابقه Cloud مسابقه سالانه فناوری اطلاعات هواوی برنده جایزه شد.

تحصیل در رشته ادبیات روسی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

روسیه موطن نویسندگان نابغه ای مانند فدور داستایوفسکی، لئو تولستوی، آنتون چخوف، مایکل بولگاکوف و دیگران است. اگر به ادبیات علاقه دارید، برای تحصیل در یک دانشگاه روسیه بیایید. نویسندگان جوان، فیلسوفان، فیلمسازان از آنها الهام می گیرند. مطالعه ادبیات روسی در روسیه این فرصت را می دهد تا دانش نظری اولیه را بدست آورید، تمام ثروت میراث فرهنگی بزرگترین کشور را آشکار کنید و روندهای مدرن را کشف کنید.

برنامه هایی برای دانشجویان خارجی دانشجویان از کشورهای دور و نزدیک به دانشگاه های روسیه دعوت می شوند تا ادبیات روسی را تحت برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مطالعه کنند.

در زیر فهرستی از بهترین دانشگاه‌های روسیه که بر اساس عملکرد تحقیقاتی آنها در ادبیات رتبه‌بندی شده‌اند، آورده شده است. نموداری از 83.8 هزار استناد دریافت شده توسط 27.7 هزار مقاله دانشگاهی ساخته شده توسط 109 دانشگاه در روسیه برای محاسبه رتبه بندی نشریات استفاده شد که سپس برای تاریخ انتشار تنظیم شد و به نمرات نهایی اضافه شد.

  • دانشگاه دولتی مسکو
  • دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی
  • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
  • دانشگاه تحقیقات ملی سامارا
  • دانشگاه فدرال کازان
  • دانشگاه دولتی تومسک
  • دانشگاه RUDN

تحصیل در رشته روانشناسی؛ بهترین رشته های تحصیلی در روسیه

روانشناسی در روسیه به عنوان یک علم در اواسط قرن نوزدهم شروع به شکل گیری کرد. در حال حاضر روانشناسی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی است. در سال 1885، اولین آزمایشگاه روانشناسی تجربی در دانشگاه کازان تأسیس شد. ولادیمیر بخترف، ایوان سچنوف، سرگئی روبینشتاین، لو ویگوتسکی، الکسی لئونتف، الکساندر لوریا و سایر روانشناسان روسی و شوروی سهم بزرگی در پیشرفت علم جهان داشتند. آموزش عالی روانشناسی در روسیه روسیه اعلامیه بولونیا را در سال 2003 امضا کرد و سیستم آموزشی را با استانداردهای یکسان اروپایی هماهنگ کرد. تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه ها دارای مدل چندسطحی است: لیسانس، 4 سال. مدرک کارشناسی ارشد، 2-2.5 سال؛ دکتری، 3 سال. تحصیل در رشته تخصصی و علوم در آخرین سالهای کارشناسی شروع می شود. رشته های تحصیلی تحصیل روانشناسی در روسیه با طیف وسیعی از برنامه های آموزشی ارائه می شود که زمینه های مختلف موضوعی را پوشش می دهد. دانشگاه ها از دانشجویان خارجی دعوت می کنند تا دوره هایی را در زمینه های زیر بگذرانند: روانشناسی عمومی، بالینی، اجتماعی. علوم شناختی؛ شخص شناسی، مشاوره؛ تضاد شناسی؛ روانکاوی، روان درمانی؛ فن آوری های یکپارچه؛ روانشناسی در کسب و کار، و غیره. اشکال مختلف مطالعه در دسترس است: آموزش خارج از مدرسه، تمام وقت، پاره وقت و آموزش از راه دور.

سوالات متداول

کدام زبان برای تحصیل در روسیه مورد نیاز است؟

در حالی که روسی زبان غالب این کشور است، بسیاری از دانشگاه ها برنامه هایی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. با این حال، اگر قصد دارید برنامه‌ای را که عمدتاً به زبان روسی تدریس می‌شود مطالعه کنید، باید تسلط خوبی به این زبان داشته باشید. این بدان معناست که شما باید در آزمون مهارت زبان روسی یا TORFL شرکت کنید. حداقل نمره لازم برای قبولی در TORFL بستگی به دانشگاه و برنامه دارد، اما به طور کلی سطح B1 کافی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوعات موجود در مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا به غیر از روسیه، صفحه دوره های آزاد ما را بررسی کنید. امروز گزینه های ما را کاوش کنید و سفر خود را به سمت یک تجربه تحصیلی فراموش نشدنی در خارج از کشور آغاز کنید.

آیا مدرک روسیه در سطح جهانی ارزش دارد؟

بله، مدارک روسی در سطح جهانی ارزشمند و شناخته شده است.

آیا محدودیت سنی برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های روسیه وجود دارد؟

قوانین روسیه سن متقاضیان دانشگاه را محدود نمی کند. با این حال، متقاضیان باید دارای تحصیلات تکمیل شده دبیرستان یا مدرسه حرفه ای باشند.

سال تحصیلی در دانشگاه های روسیه چه زمانی آغاز می شود؟

سال تحصیلی از اول سپتامبر و هر سال در ژانویه / فوریه شروع می شود. با این حال، شما باید زمان‌بندی فرآیند پذیرش، آماده‌سازی مدارک، ترجمه‌ها و زمان‌بندی پردازش ویزا را در زمان پیشرفته‌تری محاسبه کنید.

آیا برای درخواست برنامه کارشناسی ارشد در روسیه نیاز به قبولی در امتحانات دارم؟

خیر، برخی از دانشگاه های روسیه ممکن است در آزمون ورودی خود شرکت کنند. این امتحانات بر اساس تست موضوعی و استعداد عمومی است.

الزامات دانشگاه های روسیه برای برنامه لیسانس چیست؟

در اینجا شرایط عمومی دانشگاه های روسیه برای برنامه لیسانس آورده شده است:
درخواست دانشگاه
اصل و کپی گواهی دبیرستان شما.
ترجمه روسی تمام اسناد.
کپی پاسپورت معتبر
دانش آموزان باید در برخی از دانشگاه های روسیه آزمون های موضوعی/آزمون های عمومی را بگذرانند.
مصاحبه عمومی دانشگاه (در برخی موارد)

الزامات دانشگاه های روسیه برای برنامه کارشناسی ارشد چیست؟

درخواست دانشگاه
اصل و کپی مدرک لیسانس شما
بیانیه تحقیق (برای توضیح اینکه چرا می خواهید کارشناسی ارشد یا تحقیق کنید)
ترجمه روسی تمام اسناد
کپی پاسپورت معتبر
دانش آموزان باید در برخی از دانشگاه های روسیه آزمون های موضوعی/آزمون های عمومی را بگذرانند
مصاحبه عمومی دانشگاه (در برخی موارد)
سابقه کار برای برنامه MBA

سخن پایانی

در این مقاله با بهترین مشاغل در روسیه برای سال 2021 آشنا خواهید شد. می دانیم که انتخاب یک حرفه می تواند تصمیم بسیار دشواری باشد. به همین دلیل است که دانشگاه روسیه لیستی از بیشترین درخواست ها در فدراسیون روسیه را برای امسال به شما ارائه می دهد.

انتخاب رشته تحصیلی در کالج معمولا برای خیلی ها کمی سخت است، اما مهمترین قانون همیشه این است که چیزی را انتخاب کنید که شما را خوشحال کند، فراتر از پول، سنت های خانوادگی، فرصت های شغلی و سایر عوامل.

مطالعه آنچه به آن علاقه دارید، انجام کل حرفه را آسان تر می کند و همچنین شما را در سطح شخصی برآورده می کند.

5/5 - (1 امتیاز)