تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی فکر می‌کنند. اما شاید دانشگاه‌های روسیه و بورسیه‌های تحصیلی آن را از قلم بیندازند. اما خبر خوب اینجاست که روسیه نیز، بورسیه‌های تحصیلی خیلی خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. روسیه در واقع، یکی از برترین مقاصد تحصیلی است که امکانات تحصیلی و رفاهی زیادی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. از بهترین امکانات آن می‌توان به کمک هزینه‌ی ماهانه و تحصیل رایگان در این کشور اشاره کرد.

روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان، جایی که زادگاه تولستوی و بولگاکف است، این روزها سروصدای زیادی را برای تحصیل بین‌المللی دانشجویان به راه انداخته است. این کشور مایل است کیفیت آموزشی خود را بالاتر ببرد، در تدریس، رقابت بیشتری ایجاد کند و از دانشجویان بین‌المللی حمایت بیشتری کند. جالب است بدانید که 13 دانشگاه موجود در روسیه، در رتبه بندی QS بین 400 دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند. روسیه حدود 390 میلیارد روبل برای ارتقای سیستم آموزشی خود و هماهنگی آن با موسسات اروپایی سرمایه گذاری کرده است.

هزینه‌ی اخذ مدرک لیسانس در این کشور، از سالانه 1100 دلار شروع می‌شود و تا 6100 دلار افزایش می‌یابد. اگر به دنبال تحصیل در روسیه و اخذ بورسیه‌های تحصیلی آن هستید، خوب است بدانید که فرصت‌های درخواست از 15 سپتامبر 2023 باز شده است. این بورسیه‌ها مخصوص دانشجویان بین‌المللی با استعدادی است که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه‌های روسیه ادامه دهند. به یاد داشته باشید که دولت روسیه برای اعطای بورسیه به شما، مهارت‌هایتان را از طرق مختلفی می‌سنجد و با شما مصاحبه‌‌هایی برقرار می‌کند تا از انگیزه‌ و اهدافتان جهت تحصیل در روسیه با خبر شوند.  

ما لیستی از تمام بورسیه‌های تحصیلی روسیه که امسال در دسترس هستند را جمع‌آوری کرده و می‌خواهیم در این مقاله، به شما ارائه دهیم.  توصیه می‌کنیم که این بورسیه‌ها را به دوستان علاقه‌مند خود نیز معرفی کنید و این فرصت‌های تحصیلی رایگان را با افراد بیشتری درمیان بگذارید.

بورسیه تحصیلی دولت روسیه

میزبان‌ها: اکثر دانشگاه‌های موجود در روسیه این بورسیه را ارائه می‌دهند.

رشته‌های تحصیلی مشمول بورسیه: زیست شناسی و بیوتکنولوژی، کامپیوتر و علوم داده، ریاضیات و هوش مصنوعی، تجارت و مدیریت، سیاست و مطالعات بین‌المللی، علوم اعصاب و روانشناسی، علوم فیزیکی، زبان‌شناسی و زبان‌های مدرن، شیمی و علم مواد، اقتصاد و اقتصاد سنجی، مهندسی و فناوری، پزشکی بالینی و بهداشت عمومی، علوم زمین، آموزش.

مدت زمان اعطای بورسیه: این بورسیه بر اساس مدت زمان تحصیل شما ارائه می‌شود.

گروه مورد نظر: این بورسیه فقط برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است

مزایای بورسیه دولتی روسیه

1. هزینه‌های تحصیل شما به صورت کامل توسط دولت روسیه پرداخت خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که شما باید هزینه‌های سفر، اقامت، بیمه و هزینه‌های شخصی را خودتان تامین کنید. متاسفانه این بورسیه، این موارد را پوشش نخواهد داد. ولی خوشبختانه، سفر به روسیه نسبت به کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا، برای ایرانیان کم‌هزینه‌تر است.

2. پس از آنکه میزان تسلط خود به زبان انگلیسی یا روسی را مشخص کردید، می‌توانید به همان زبان در روسیه تحصیل کنید. البته اگر نیاز دارید تسلط خود در زبان روسی را بهبود ببخشید، یک دوره مقدماتی زبان روسی در خود دانشگاه به شما پیشنهاد می‌شود.

توجه: اگر موفق به اخذ بورسیه دولتی روسیه شوید، راحت‌تر می‌توانید اقامت دائم روسیه را نیز دریافت کنید. در واقع، روسیه قوانین جدیدی را برای دانشجویان بین‌المللی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وضع کرده است. این کشور به این دانشجویان اجازه می‌دهد تا حین مدت تحصیل و تا 180 روز بعد از فارغ التحصیلی، اجازه اقامت موقت داشته باشند. تا سه سال بعد از فارغ التحصیلی هم می‌توانند اقامت دائم خود را دریافت کنند، و اقامت فرزندانشان در روسیه را نیز محقق سازند.

دانشگاه‌های میزبان بورسیه دولت روسیه

در ادامه نام دانشگاه‌هایی که کاندید ارائه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی روسیه شده‌اند را خواهید دید.

1. مدرسه عالی اقتصاد (HSE)

2. دانشگاه دولتی تومسک

3. ITMO

4. موسسه فیزیک و فناوری مسکو

5. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

6. دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای

7. دانشگاه ملی علم و صنعت MISIS

8. دانشگاه فدرال اورال

9. دانشگاه الکتروتکنیک سن پترزبورگ LETI

10. سچنوف، دانشگاه پزشکی مسکو

11. دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ (SPbPU)

12. دانشگاه پلی تکنیک تومسک

13. دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک

14. دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN)

15. دانشگاه تیومن

16. دانشگاه فدرال خاور دور

17. دانشگاه کازان

18. دانشگاه دولتی لوباچفسکی نیژنی نووگورود (UNN)

19. دانشگاه تحقیقات ملی سامارا

20. دانشگاه فدرال سیبری

21. دانشگاه ایالتی اورال جنوبی

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دولت روسیه

برای اخذ این بورسیه فقط کافیست که اهل روسیه نباشید یا اقامت موقت و دائم آن را نداشته باشید. حال فرقی نمی‌کند که در چه مقطعی هستید، می‌توانید آن را دریافت کنید. البته شرایط دیگری جز تابعیت کشورهای مختلف نیز، وجود دارد.

متقاضیان باید مهارت خود در زبان انگلیسی یا روسی را اثبات کنند و مدارک مرتبط با مهارتشان را ارائه دهند. در صورت لزوم، می‌توانید زبان روسی خود را طی دوره‌های مقدماتی دانشگاه مورد نظر، بهبود ببخشید. این برنامه‌های مقدماتی هم از بودجه‌ی دولت تامین خواهد شد و به شما در ثبت نام در رشته‌ی مورد نظرتان، کمک خواهد کرد.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی دولت روسیه

داوطلبان اخذ این بورسیه‌ی تحصیلی بهتر است بدانند که امکان درخواست، در دو دور برای مقطع کارشناسی ارشد و در سه دور برای مقطع دکترا مقدور است.

  • دور اول (15 سپتامبر تا 10 دسامبر 2023): متقاضیان مدارک خود و رزومه و نمونه‌کارها را در این تایم آپلود می‌کنند. سپس اعضای هیئت علمی، مدارک و  نمونه کارهای شما را بررسی خواهند کرد و در صورت تایید یا عدم تایید شما، ایمیلی برایتان ارسال خواهد شد و نتیجه را بازگو خواهد کرد.
  • دور دوم (9 ژانویه تا 18 ژانویه 2024): در این دوره، مجموعه‌ای از آزمون‌های آنلاین مربوط به رشته تحصیلی مورد نظر شما برگزار خواهد شد که باید در آن شرکت کنید.
  • دور سوم (مخصوص متقاضیان دکترا – 21 فوریه تا 13 مارس 2024): در این دوره، متقاضیان دکترا حداکثر با سه ناظر پژوهشی حرفه‌ای مصاحبه خواهند کرد.
  • اگر برنده‌ی بورسیه تحصیلی دولت روسیه شده‌اید، رشته‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید. بعد دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنید که همان رشته را ارائه می‌دهد. بعد مدارک لازم را ترجمه کرده و برای دانشگاه ارسال کنید.

آخرین مهلت درخواست بورسیه دولت روسیه، 10 دسامبر 2023 است. البته بررسی و پذیرش از 15 سپتامبر 2023 آغاز می‌شود.

بورسیه تحصیلی HSE Gold Funcing

دانشگاه HSE در مسکو این بورسیه‌ی تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این بورسیه هم برای دانشجویان مقطع کارشناسی و هم برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دسترس است. شما برای اخذ این بورسیه باید در آزمون‌های خاصی شرکت کنید. نمرات این آزمون میزان دریافتی شما از بورسیه را نیز مشخص خواهد کرد.  

طی این بورسیه، معافیت از پرداخت شهریه از 25 درصد شروع می‌شود و تا 70 درصد می‌رسد. این بدان معناست که شما به هر حال باید سی درصد شهریه را خودتان بدهید. این بورسیه همچنین به دانشجویان ماهانه 1500 روبل کمک هزینه ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند پس از ثبت‌نام در یک رشته‌ی تحصیلی مشخص، برای اخذ این بورسیه درخواست دهند. شایان ذکر است که این رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و شما باید سطح خوبی در آن داشته باشید تا بتوانید بی‌دردسر، ویزای تحصیلی روسیه را دریافت نمایید.

بورسیه‌ی تحصیلی MIPT مخصوص دانشجویان دکترا

این بورسیه توسط MIPT برای دانشجویان دکترا ترتیب داده شده است. اگرچه اکثر دانشگاه‌ها، رشته‌های دکترا را با بورسیه ارائه می‌دهند، اما بورسیه‌ی این دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاه‌های روسیه است.

برای اخذ این بورسیه باید در مقطع دکترا ثبت نام کنید. و اگر رشته‌ی مورد نظر شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باید مدرکی مرتبط به زبان انگلیسی را جهت اثبات مهارت خود ارائه دهید. این قضیه در مورد زبان روسی هم صدق می‌کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه اروپای شرقی

دانشگاه اروپای شرقی روسیه به دانشجویان بین‌المللی بورسیه می‌دهد. این بورسیه شامل کمک هزینه‌ی تحصیلی و هزینه‌های اقامت برای آن دسته از دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی، در هر دانشگاهی در روسیه، بلاروس و اوکراین پذیرش گرفته‌اند. EEUA یک دانشگاه غیر انتفاعی است که سعی دارد از دانشجویان برجسته از سراسر جهان حمایت کند، تا بتوانند تحصیلات عالی خود را در روسیه، بلاروس یا اوکراین را بدون دردسر ادامه دهند.

بورسیه تحصیلی NRU

دانشکده عالی اقتصاد از دانشگاه تحقیقات ملی روسیه، به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورسیه می‌دهد. این بورسیه تا 70 درصد از شهریه‌ی شما را پوشش می‌دهد و برای 17 رشته‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دسترس است. حداقل میزانی که از این بورسیه شامل حال شما خواهد شد، 25 درصد از پوشش کل شهریه خواهد بود. کسانی که بتوانند این بورسیه را دریافت کنند ماهانه 1500 روبل نیز به عنوان کمک هزینه دریافت خواهند کرد.

NRU یکی از نوآورانه‌ترین، خلاقانه‌ترین و البته پر رقابت‌ترین دانشگاه‌های روسیه است. به یاد داشته باشید که این دانشگاه بورسیه‌ی خود را برای رشته‌های تحصیلی مانند تجارت، حقوق، امور مالی، دیتا، مدیریت، اقتصاد و … ارائه می‌دهد.

بورسیه‌ی تحصیلی Open Doors

این بورسیه مانند بورسیه‌ی تحصیلی دولت روسیه، محبوب دل‌هاست. این بورسیه بر اساس مهارت شما و همچنین نمرات شما در آزمون‌های المپیادی اعطا خواهد شد. دریافت کنندگان این بورسیه، 100 درصد معافیت از پرداخت شهریه را دریافت خواهند کرد. جالب اینجاست که هر سال بیش از 300 نفر برنده‌ی اخذ این بورسیه خواهند شد.

بورسیه‌ی تحصیلی EMAS

دانشکده مدیریت اوراسیا، هر سال به دانشجویان واجد شرایط MBA، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیه‌ها بر اساس عملکرد شما در آزمونی که برای اخذ بورسیه برگزار می‌شود، اعطاء خواهد شد.  

البته بورسیه به جز MBA، به زمینه‌های مختلفی مانند بازاریابی، امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی، مدیریت (مدیریت استراتژیک و عمومی) و … اعطاء می‌شود. حتی اگر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس شود، نیازی به ارائه‌ی آزمون زبان ندارید. گرچه برای اطمینان جهت اخذ بورسیه و ثبت نام، باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

بورسیه تحصیلی Skolkovo

موسسه علمی و فناوری Skolkovo که با نام Skoltech نیز شناخته می‌شود برای دانشجویان دکترا بورسیه‌ی تحصیلی ارائه می‌دهد. البته اگر برای مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل در روسیه را انتخاب کرده باشید نیز می‌توانید از این بورسیه بهره‌مند شوید. این بورسیه‌ی تحصیلی برای چندین رشته‌ی مختلف مانند مکانیک، بیوتکنولوژی، ریاضیات، سیستم‌های فضایی، فیزیک، مهندسی نفت، علوم زیستی و … در دسترس است. Skoltech به موسسه فناوری ماساچوست (MIT) وابسته است و به عنوان یکی از موسسات پیشرو علم و فناوری در روسیه شناخته می‌شود. کمک هزینه تحصیلی این دانشگاه، شهریه‌ی کامل را پوشش می‌دهد. این یعنی، بورسیه فول فاند و صد در صدی است. در واقع، این بورسیه 40 تا 55 هزار روبل را به دانشجویان ارائه می‌دهد، و حتی دارای بیمه‌ی ماهانه است.

این بورسیه برای دانشجویان دکترا، از 85 تا 105 هزار روبل می‌شود. در این مورد نیز دانشجویان بیمه می‌شوند. تعداد کسانی که هر سال می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند نیز، 320 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 95 نفر در مقطع دکترا هستند. مدت زمان ارائه‌ی بورسیه نیز، دو سال برای کارشناسی ارشد و چهار سال برای دکترا است.

بورسیه دانشگاه فدرال سیبری در روسیه

این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا و رشته‌های تحصیلی بین‌المللی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند در دسترس است. بورسیه برای رشته‌هایی چون شیمی کوانتومی، بیوفیزیک، اپتیک، طراحی و برنامه‌ریزی شهری، شکل‌دهی فلزات، و تحلیل مجتمع چند بعدی ارائه خواهد شد.

بورسیه تحصیلی مالی و اقتصادی در دانشگاه ICEF HSE

کالج بین‌المللی اقتصاد و دارایی (ICEF)، بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان کارشناسی ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها برای تمام توابع و ملیت‌ها هستند و به طور کلی، از 15 تا 75 درصد شهریه‌ی شما را پوشش خواهند داد.  

HSE یک دانشگاه تحقیقاتی در روسیه است و بخش مستقل آن، یعنی ICEF ، با همکاری دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، و در سال 1997 تأسیس شد. این دانشگاه کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد و هر سال بورسیه‌های سخاوتمندانه‌ای را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

موسسه‌ی مهاجردانش

روسیه با وجود تمام بورسیه‌های تحصیلی سخاوتمندانه‌ی خود، مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی خواهد بود. با این حساب، اگر قصد دارید که به طور قطعی بورسیه‌ای از دانشگاه‌های این لیست را از آن خود کنید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. ما، شرکت مهاجرتی مهاجردانش برای ارائه‌ی انواع کمک‌ها در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی به روسیه در کنار شما خواهیم بود. موسسه‌ی ما متشکل از بهترین دانش‌آموختگان و متخصصان دانشگاه‌های ایران، ترکیه و روسیه است. این متخصصان، با تمام دانش و مهارت خود در مهاجرت تحصیلی، به متقاضیان مختلف که تمایل به مهاجرت تحصیلی در روسیه دارند کمک می‌کند تا به هدف خود، یعنی اخذ پذیرش و اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند.

5/5 - (1 امتیاز)