دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در رشته‌های چون فیزیک، انواع رشته‌های مهندسی، پزشکی و روانشناسی با هم در رقابت هستند و دلیل آن هم وجود امکانات به‌روز و گسترده در دانشگاه‌های روسیه و مطالعات عالی صورت گرفته در زمینه‌های مختلف است. هزینه اکثر رشته‌ها کمتر از 7500 یورو در هر سال تحصیلی است. پردیس‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه‌های روسیه بر اساس تمام استانداردهای مدرن مورد انتظار تحویل دانشجویان می‌گردد. دانشگاه‌های روسیه همچنین مجهز به آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی پیشرفته هستند.

علاوه‌ بر این، هزینه‌های زندگی یک دانشجوی بین‌الملل در روسیه بالا نخواهد بود زیرا قیمت‌ها مقرون به صرفه است . شما حتی می‌توانید برنده یکی از 15000 بورسیه تحصیلی شوید که هر ساله توسط دولت روسیه به دانشجویان عرضه می‌شود.  همانطور که تا اینجای مقاله گفتیم ممکن است تحصیل در روسیه در هر رشته‌ای که مدنظر دارید ساده و قابل دستیابی بنظر برسد اما با توجه به انبوه درخواست‌ها از سراسر جهان رقابت سختی پیش روی دارید. پس درنگ نکنید و با کارشناسان مجرب ما در مؤسسه مهاجر دانش همراه شوید تا یکی از برندگان این رقابت شوید.

تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در روسیه

تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه از همان ابتدا مورد توجه دانشجویان و اساتید زیادی از سراسر جهان قرار گرفت. یادگیری و مطالعه در زمینه‌هایی مانند طراحی، بهینه‌سازی، ترمیم و نگهداری و ساخت سیستم‌ها و ماشین‌های مختلف در حوزه مهندسی قرار می‌گیرد. در تمام رشته‌های مهندسی از جمله رشته مهندسی مکانیک، دانشجویان به طراحی و حل مسائل پیشرفته می‌پردازند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در هر یک از دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های روسیه به تحصیل بپردازند. همچنین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند رشته مهندسی مکانیک را در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی و زبان روسی دنبال کنند.

مزایای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در روسیه

 • یکی از مهترین مزایای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های روسیه این است که رشته مهندسی مکانیک یا به زبان روسی ارائه می‌‌شود یا به زبان انگلیسی. دانشجویانی که تحصیل به زبان روسی را انتخاب می‌کنند برای تسلط نسبی بر زبان روسی و دروس علوم پایه (فیزیک و ریاضی) باید در یک دوره کالج (پادفک) 9 ماهه یا 6 ماهه شرکت کنند.
 • دانشگاه‌های روسیه هر ساله مهندسان مشتاق زیادی را از سراسر جهان به خاطر ارائه فناوری‌های مدرن به خود جذب می‌کنند.
 • دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مهندسی مکانیک، بهترین برنامه درسی در این رشته را دنبال می‌کنند به همین خاطر دانشجویانی که از دانشگاه‌های روسیه در رشته مهندسی مکانیک فارغ‌التحصیل می‌شوند در سراسر دنیا می‌توانند به کار مشغول شوند چون مدرک این دانشگاه‌ها در تمام کشورها اعتبار بالایی دارد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، در مقایسه با دانشگاه‌های اروپایی بسیار ارزان‌تر است. همچنین هزینه زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. پس می‌توان نتیجه گرفت که تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های روسیه بهترین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی است.
 • دولت هر ساله به تعداد بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های اعطایی به دانشجویان می‌افزاید. پس شانس برنده شدن دانشجویان سخت‌کوش در یکی از این بورسیه‌ها بیشتر می‌شود.
 • یکی دیگر از مزایای بسیار مهم تحصیل در روسیه این است که هیچ محدودیتی برای ویزای تحصیلی وجود ندارد و دانشجویان می‌توانند به صورت متعدد ویزای چندبار ورود به کشور روسیه بگیرند که تنها باید در پایان هر سال آن را تمدید کنند.
 • وجود تعداد زیادی از دانشگاه‌ها در کشور روسیه که این به معنای بالا بودن سواد و فرهنگ مردم این کشور است.
 • برای تحصیل در کالج‌های مهندسی در روسیه دانشجویان بین‌المللی هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان (آیلتس یا تافل یا ترفل) به عنوان یکی از معیارهای واجد شرایط بودن ندارند. اما در عوض می‌توانند یک سال را به مطالعه فشرده و یادگیری اجباری زبان روسی اختصاص دهند. این امتیاز مهمی برای دانشجویان است زیرا در آخر موفق به یادگیری یکی از زبان‌های مهم دنیا شده‌اند که 240 میلیون نفر در سراسر جهان با آن صحبت می‌کنند.
 • تنوع فرهنگی بسیار بالای روسیه دانشگاه دومی برای یادگیری دانشجویان بین‎‌المللی به حساب می‌آید.

شرایط پذیرش در رشته مهندسی مکانیک در روسیه

 • دانشجویانی واجد شرایط پذیرش در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های روسیه خواهند بود که توانسته باشند نمره خوبی در دروس ریاضی، فیزیک و زبان روسی بدست آورده باشند.
 • علاوه بر اینکه دانشجویان بین‌المللی باید در دروس زبان روسی و فیزیک و ریاضی نمره مطلوبی کسب کرده باشند، باید در آزمون پذیرش حضور پیدا کنند.
 • این آزمون برای ورود به دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی اجباری است.
 •  ارائه گواهی آزمایش پزشکی و سلامت

بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه‌های روسیه

سه نوع بورسیه در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که از این قرارند:

 1. بورسیه‌های دولتی – برای تحصیل در روسیه، دولت تعدادی بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی ارائه کرده است. این نوع بورسیه که مبلغ ماهیانه 1500 روبل را در بر دارد، شهریه کامل دانشگاه و هزینه اسکان خوابگاه را پوشش می‌دهد.
 2. بورسیه‌های غیر دولتی دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی که شامل موارد زیر است:
  1. درهای باز (Open Doors): پروژه بورس تحصیلی روسیه
  1. بورسیه‌های تحصیلی بنجامین آ. گیلمن
  1. مدرسه بورسیه‌های تحصیلی روسیه و آسیا (SRAS)
  1. بورسیه‌های شوراهای آمریکا
  1. بورسیه‌های تحقیقاتی BP در روسیه
 3. بورسیه‌های تحصیلی روسیه دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی – این نوع از‌ بورسیه را دانشگاه‌ها برای عملکرد عالی تحصیلی داشنجویان ارائه می‌دهند.  برخی از این بورسیه‌ها می‌توانند هر سه مورد یعنی هزینه خوابگاه، کمک هزینه زندگی و شهریه دانشگاه را روی هم برای دانشجو حساب کنند. برخی دیگر از این بورسیه‌ها ممکن است صرفاً ارائه‌دهنده کمک‌هزینه تحصیلی باشند و برخی دیگر هم تنها پوشش‌دهنده شهریه دانشگاه و یا هزینه اسکان در خوابگاه باشند.

دانشگاه های ارائه‌دهنده بورسیه های تحصیلی در رشته مهندسی مکانیک

 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT)
 • دانشگاه ملی تحقیقات
 • دانشگاه ملی علم و صنعت،
 • دانشگاه دولتی تومسک،
 • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ،
 • دانشگاه بین‌المللی المپیک روسیه

شهریه و هزینه‌ تحصیل در دانشگاه های روسیه در رشته مهندسی مکانیک

در جدولی که در ادامه آمده می‌توانید تمام هزینه‌های تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های روسیه را بررسی کنید.

متوسط هزینه‌های ماهیانهبیمهاجاره خوابگاه/ ماهیانهشهریه سالانه دانشگاهنام دانشگاه
400 دلار200 دلار100 دلار5100 دلاردانشگاه فنی دولتی باومن مسکو
Bauman Moscow State Technical University
400 دلار180 دلار60 دلار4000 دلاردانشگاه پلی تکنیک ایالتی سنت پترزبورگ
St.Petersburg State Polytechnic University          
400 دلار160 دلار30 دلار3000 دلاردانشگاه معدن سنت پترزبورگ
St.Petersburg Mining University
400 دلار220 دلار120 دلار5200 دلاردانشگاه دوستی مردم روسیه
Peoples’ Friendship University of Russia
400 دلار200 دلار50 دلار3750 دلاردانشگاه دولتی مهندسی عمران مسکو
Moscow State University of Civil Engineering
250 دلار170 دلار40 دلار3000 دلاردانشگاه فنی دولتی نووسیبیرسک
Novosibirsk State Technical University
250 دلار150 دلار65 دلار2100 دلاردانشگاه فنی دولتی نیژنی نووگورود
Nizhny Novgorod State Technical University
200 دلار160 دلار40 دلار2100 دلاردانشگاه فنی دولتی کازان
Kazan State Technological University
200 دلار160 دلار35 دلار2100 دلاردانشگاه فناوری تحقیقات ملی کازان
Kazan National Research Technological University
200 دلار160 دلار40 دلار2000 دلاردانشگاه دولتی آستاراخان
Astrakhan State University
250 دلار160 دلار30 دلار2000 دلاردانشگاه فنی دولتی کوبان
Kuban State Technological University          

مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های روسیه

در مقطع لیسانس رشته مهندسی مکانیک در روسیه دانشجویان طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها را خواهند آموخت. این مهارت‌ها تطبیق‌پذیری و مهارت‌های حل مسأله شما را گسترش خواهد داد. این مهارت‌ها در سازگاری در کار تیمی و درک انتظارات مشتریان بسیار مؤثر است. با یادگیری این مهارت‌ها شما خواهید توانست چالش‌های پیش رویتان را تجزیه و تحلیل و راه‌حل‌ها را طراحی کنید و در نهایت می‌توانید محصولات خوب و با کیفیتی را تولید و آزمایش کنید.

مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های روسیه

با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های روسیه، دانشجویان با استفاده از تجزیه و تحلیل و طراحی به کمک کامپیوتر می‌توانند دستگاه‌های مکانیکی و حرارتی را طراحی کرده و نیز ارتقا دهند. دانشکده‌های مهندسی در روسیه به دانشجویان یاد می‌دهند که چگونه راه‌حل‌هایی برای توسعه فرآیندها و محصولات جدید (از طرح‌ها و پروژه‌های کوچک تا پروژه‌های سنگین مانند کارخانه‌ها) پیدا کنند.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به ساختن ماشین‌ها علاقه‌مند هستید و می‌خواهید در این زمینه دانش و تخصص خود را بالا برده و دستگاه‌های جدیدی تولید کنید که به حل چالش‌های موجود در صنایع مختلف کمک کند، باید در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تحصیل کنید. از آنجایی که دانشگاه‌های روسیه ارائه دهنده بهترین برنامه  درسی در رشته مهندسی مکانیک هستند، روسیه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک باشد.

گرایش های مهندسی مکانیک در دانشگاه های روسیه

گرفتن مدرک (کارشناسی ارشد) یا M.Eng. (کارشناس ارشد مهندسی) معمولا دو سال به طول می‌انجامد. در خلال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک، شما قادر خواهید بود به ارتقای مهارت‌های فنی خود بپردازید و در زمینه‌هایی مانند مکاترونیک، علوم مواد، رباتیک و اتوماسیون متخصص شوید.

دوره ها و مهارت های مهندسی مکانیک در روسیه

در رشته مهندسی مکانیک دانشجویان چگونگی کار با کامپیوتر را برای تکمیل پروژه‌های خود می‌آموزند. در دوره‌های مهندسی مکانیک دانشجویان دانش عمیقی در مباحثی همچون مدیریت عملیات، سیستم‌های رباتیک، متالوژی، علوم مواد پیشرفته، تولید پایدار، مدیریت بازرگانی و غیره خواهند آموخت. همچنین دانشجویان نحوه استفاده از ابزارهای طراحی فنی مانند Autodesk، MATLAB، CATIA فراخواهند گرفت.

مشاغل مربوط به رشته مهندسی مکانیک در روسیه

دانشجویانی که از رشته مهندسی مکانیک مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در حوزه‌هایی همچون توسعه فناوری‌های جدید در حمل و نقل، هوافضا، مراقبت‌های بهداشتی (بخصوص در زمینه‌های زیست‌پزشکی یا دندان‌پزشکی)، ساخت و ساز و رباتیک مشغول به کار شوند. در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در تقاضا برای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی مکانیک در حوزه اتوماسیون و خانه‌ها، ماشین‌ها و دستگاه‌های هوشمند بوجود آمده است.

به عنوان یک مهندس مکانیک آینده، شما علاوه بر طراحی ماشین‌آلات، مسؤلیت محاسبه هزینه‌ها و ددلاین‌های پروژه‌ها، نوشتن دستورالعمل‌های فنی و ارتقاء و پیشرفت فناوری‌های جدید نیز بر عهده شما خواهد بود، به این معنی که شما در این حوزه‌ها نیز قادر خواهید بود شغل پیدا کنید.

خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان بین‌الملل در روسیه

دانشجویان بین‌المللی در روسیه می‌توانند بر اساس بودجه خود یکی از چهار گزینه اقامتی را که در ادامه معرفی خواهیم کرد انتخاب کنند. این چهار نوع اقامتگاه عبارتند از: خوابگاه دانشگاه، خوابگاه‌های خصوصی، خانواده میزبان یا آپارتمان اجاره‌ای.

 • خوابگاه دانشگاه: اقامت در خوابگاه مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه برای دانشجویان است. در اکثر دانشگاه‌های برتر روسیه، این خوابگاه‌ها در محوطه و یا در فاصله کمی از دانشگاه قرار دارند. اتاق‌های این خوابگاه‌ها معمولاً 2 تا 4 نفره است. هزینه اقامت در خوابگاه بین 2000 تا 10000 روبل در ماه بسته به دانشگاه انتخابی و شهری که دانشگاه‌ در آن واقع است متفاوت است. اما با این وجود، اجاره خوابگاه بسیار کمتر از آپارتمان است. دانشجویان می‌توانند به صورت ماهیانه، مدت‌دار و یا پیش پرداخت کامل هزینه خوابگاه را بپردازند.

هر اتاق دارای صندلی، کمد، تخت‌خواب، میز تحریر، قفسه کتاب و غیره است.

 • آپارتمان اجاره‌ای: اجاره آپارتمان در شهرهای مسکو و سن‌پترزبورگ بسیار گران است. در هر شهر به نسبت وسعت و فاصله آن با شهرهای دیگر، اجاره خانه تغییر می‌کند. اگر شما در دانشگاهی پذیرفته شده‌اید که به دانشجویان بین‌المللی خوابگاه ارائه نمی‌دهد، مجبور به انتخاب گزینه دوم یعنی اجاره آپارتمان خواهید بود.
 • خوابگاه‌های خصوصی: هزینه اجاره ماهانه این خوابگاه‌ها بین 15000 تا 18000 روبل است. در صورتیکه خوابگاه دانشگاه به شما تعلق نگرفت یا اجاره آپارتمان گران بود می‌توانید از خوابگاه‌های خصوصی با امکانات رفاهی و اتاق‌های تک نفره استفاده کنید که بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
 • خانواده‌های میزبان: چهارمین گزینه یافتن خانواده‌های میزبان است که دانشگاه در این مورد در جست‌وجوی یک خانواده به دانشجویان کمک می‌کند.

هزینه زندگی در روسیه برای دانشجویان بین‌الملل

میانگین هزینه‌های ماهانه در روسیه برای دانشجویان به این قرار است:

 • خوابگاه 3000 روبل (33 دلار آمریکا)
 • غذا 8000 روبل (90 دلار آمریکا)
 • حمل و نقل 500 روبل (6 دلار آمریکا)
 • اینترنت، موبایل 800 روبل (9 دلار آمریکا)
 • ورزش و سرگرمی 3000 روبل (34 دلار آمریکا)

مجموع هزینه‌ها: 15000 روبل (169 دلار آمریکا)

ویزای دانشجویی روسیه

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی  روسیه می‌توانند از طریق سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور خود اقدام کنند. ویزای تحصیلی ابتدا با اعتبار 3 ماهه صادر می‌شود و دانشجویان باید پس از گذشت این دوره سه ماهه ویزای خود را تمدید کنند. مدت زمانی که می‌توانند ویزای خود را تمدید کنند 1 ساله خواهد بود. دانشجویان باید در طول سال تحصیلی ویزای خود را تمدید کنند. شما علاوه بر ویزا باید برای تحصیل در روسیه پاسپورت هم داشته باشید.در ادامه مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی روسیه را بر می‌شماریم:

 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه عکس جدید در اندازه گذرنامه (3.5×4.5 سانتی متر).
 • ارائه کپی از دعوت‌نامه رسمی اصلی از کالج یا دانشگاه مربوطه برای ورود به روسیه.
 • کپی صفحه اول پاسپورت بین‌المللی.
 • ارائه گواهی رضایت والدین برای سفر با تأیید دفتر اسناد رسمی برای دانشجویان زیر 18 سال
 • گواهی HIV با وضعیت HIV منفی.
 • رسید یا گواهی اثبات پرداخت شهریه.

سوالات متداول

آیا کشور روسیه گزینه خوبی برای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک است؟

دانشگاه‌های روسیه به خاطر داشتن استانداردهای علمی بالا، امکانات عالی و اساتید متخصص، یکی از بهترین گزینه‌ها در میان دانشگاه‌های سراسر جهان برای تحصیل در رشته مهندسی هستند.

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در روسیه چند سال است؟

مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک در روسیه 4 سال، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است. اگرچه در برخی از دانشگاه‌ها برنامه‌های 5 ساله برای متخصصان مهندسی ارائه می‌شود.

علت سرآمد بودن دانشگاه‌های روسیه در حوزه‌ مهندسی چیست؟

سیستم آموزشی دانشگاه‌های روسیه دارای سابقه بسیار طولانی در آموزش ریاضی و انواع علوم هستند. علاوه‌ بر این، سیستم آموزشی کشور روسیه بر موضوعات STEM (علوم، نوآوری، طراحی و ریاضی) تأکید فراوان دارد به همین دلیل دانشگاه‌های روسیه بستری بسیار قوی برای رشد برنامه‌نویسان و مهندسان حرفه‌ای به شمار می‌روند.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در رشته مهندسی مکانیک رایگان است؟

اگر شرایط شما شامل بورسیه دولتی روسیه شود بله؛ در غیر این صورت سالانه شهریه‌ای معادل 3000 دلار باید پرداخت کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مبلغی معادل 4000 دلار سالانه پرداخت کنید. هر چند که این مبلغ در مقایسه با مبالغی که در دانشگاه‌های سایر کشورها باید بپردازید، پایین‌تر است.

آیا می‌توان رشته مکانیک را در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی دنبال کرد؟

اکثر دانشگاه‌های روسیه یک سال را به صورت فشرده به آموزش زبان روسی به دانشجویان بین‌الملل اختصاص می‌دهند، اما اگر شما ترجیح دهید که به زبان انگلیسی در روسیه به تحصیل بپردازید، برنامه‌هایی به زبان انگلیسی نیز موجود هستند. اما باید به‌خاطر داشته باشید که اکثر دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند در سطح مقطع کارشناسی ارشد هستند.

سخن آخر

مهندسی مکانیک یک حوزه چند رشته‌ای و متنوع است، زیرا ارائه‌دهنده دانشی است که از مرحله تولید تا رساندن یک محصول به بازار لازم است. تحصیل رشته مهندسی مکانیک در روسیه که با فاصله زیاد بزرگ‌ترین و پهناورترین کشور جهان است، یکی از بهترین گزینه‌ها پیش روی علاقمندان به تجصیل در رشته مهندسی مکانیک است. دلایل متعددی برای ممتاز بودن روسیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که به یک یک آن‌ها در این مقاله پرداخته‌ایم.

اگر شما هم تصمیم جدی به تحصیل در روسیه در رشته مهندسی مکانیک دارید با کارشناسان خبره ما در مؤسسه مهاجر دانش تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید. با ما می‌توانید با کمترین هزینه و با صرف کمترین زمان به رؤیای خود برسید.

5/5 - (1 امتیاز)