دانشگاه های برتر روسیه به عنوان بهترین دانشگاه‌های دنیا در حوزه‌های مهندسی، پزشکی و علوم انسانی به حساب می‌آیند که افراد علاقه‌مند به تحصیل در روسیه توانسته به راحتی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی روسیه کنند. همواره رنکینگ دانشگاه های روسیه و مسکو طبق استانداردهای جهانی بالا بوده و خود این کشور در تلاش برای گرفتن رتبه زیر 100 در جهان است.

همچنین با توجه به  کم هزینه بودن و عدم نیاز آزمون ورودی دانشگاه، افراد زیادی به دنبال تحصیل در کشور روسیه هستند. به همین دلیل در این مطلب از سایت موسسه مهاجرتی مهاجردانس قصد داریم تا شما را با لیست دانشگاه های روسیه آشنا کرده تا قبل از صرف وقت و هزینه اضافی، بهترین دانشگاه را بر اساس رشته، شرایط فردی و مقطع تحصیلی انتخاب نمایید؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

لیست دانشگاه های برتر روسیه

در حال حاضر دانشگاه های روسیه از جمله معتبرترین مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی به شمار می‌آید که علاقه روزافزون مشتاقان علم را برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه دو چندان کرده است. البته از هنگامی که زبان برخی از دانشگاه‌های این کشور از زبان روسی به انگلیسی تغییر کرده است؛ تحصیل در روسیه به عنوان بهترین مقصدهای مهاجرت برای تحصیل محسوب می‌شود.

اکثر متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور به دنبال بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی و دندانپزشکی هستند. از این رو فدراسیون روسیه در چند سال گذشته برنامه‌های خاصی برای پیشرفت سطح کیفی موسسات پژوهشی و آموزشی عالی اجرا کرده است. در این مطلب شما را با 10 تا از بهترین دانشگاه های مسکو و روسیه آشنا می‌کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

1.دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه دولتی لومونوسوف در رتبه‌بندی دانشگاه های برتر روسیه در رتبه اول قرار دارد و در رتبه‌بندی دانشگاه QS BRICS توانسته رتبه سوم را اخذ نماید. این مجموعه در سال 1755 تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه های روسیه به شمار می‌آید که بیش از 40000 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.

اکثر دانشکده‌های دانشگاه دولتی مسکو در حدود پنج کیلومتری مرکز شهر مسکو بر روی تپه‌های اسپارو قرار دارند که مشرف به رودخانه مسکوا هستند و از بلندترین نقاط شهر محسوب می‌شوند. این دانشگاه شامل چندین دانشکده مهم همچون: روزنامه نگاری، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، فلسفه، حقوق و مهندسی بوده و دارای تعدادی موسسه و مراکز علمی تحقیقاتی است.

2.دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی

دانشگاه ملی تحقیقات و مدرسه عالی اقتصاد (HSE) که در بین دانشگاه های برتر روسیه، رتبه دوم را دارد به عنوان یک مدرسه اقتصاد در سال 1992 شروع به فعالیت کرده است.  دانشکده عالی اقتصاد خیلی سریع مانند یک دانشگاه تحقیقاتی چند رشته‌ای هم در روسیه و هم در سطح بین المللی شهرت خوبی کسب کرد. این مرکز به عنوان یکی از دانشگاه های مسکو بوده که پردیس‌های در نیژنی نووگورود، پرم و سن پترزبورگ دارد.

3.دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ، که برخی ادعا می‌کنند از قدیمی‌ترین دانشگاه های برتر روسیه است، ریشه در آکادمی علوم سن پترزبورگ قبلی دارد که در سال 1725 تشکیل شد. این دانشگاه در جزیره باستانی واسیلیفسکی واقع شده که با خطوط مترو و تراموا به یکدیگر متصل می‌شوند. دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ به طور قابل توجهی کوچک‌تر از دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو بوده و بیش از 32000 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

با این حال، این مرکز در بین لیست دانشگاه های روسیه به دلیل دارا بودن تمامی امکانات فرهنگی و ورزشی و همچنین نزدیکی به تمام جاذبه‌های سن پترزبورگ مزیت ویژه‌ای را دارد. همچنین دانشگاه دولتی سن پترزبورگ به خاطر موفقیت بالا در آموزش رشته‌های زیر مجموعه پزشکی با استاندادهای غربی به عنوان دانشگاه برتر پزشکی روسیه به حساب می‌آید.

4.آکادمی ریاست جمهوری روسیه اقتصاد ملی و مدیریت دولتی

مقامات روسیه برای گرفتن تصمیات خود و تئوری‌پردازی متاثر از آکادمی ریاست جمهوری بوده و جلسات مهم خود را در محل جلسات این مرکز برگزار می‌کنند. این مجموعه با داشتن رتبه چهارم در بین دانشگاه های برتر روسیه دارای دانشکده‌های معتبر مالی، بانکداری، حقوق و اقتصاد هست. پس اگر قصد تحصیل در روسیه در یکی از این رشته‌های بالا بوده توانسته این دانشگاه را انتخاب نمایید.

5.دانشگاه فدرال کازان (KFU)

دانشگاه فدرال کازان در سال 1804 تأسیس شده، یکی از دانشگاه های برتر روسیه است که رشته‌های فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین‌شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوری اطلاعات بسیار معروف و دارای سطح بالایی از علم و دانش می‌باشد.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه می‌توانند از طریق دولت روسیه اقدام به دریافت ویزای تحصیلی روسیه کنند. البته گرفتن بورسیه تحصیلی دارای چالش‌های زیادی بوده که شما با سپردن کار به موسساتی همچون موسسه مهاجرتی مهاجردانش توانسته این مسیر را کوتاه‎تر و مطمئن‌تر کنید.

6.دانشگاه فدرال اورال (UrFU)

دانشگاه فدرال اورال در یکاترینبورگ واقع شده که در بین رنکینگ دانشگاه های روسیه رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. داشتن بیش از 3000 مهندس فارغ التحصیل در سال و ارتباطات تنگاتنگ این موسسه فنی آموزش عالی با صنعت محلی از مزایای فوق العاده دانشگاه فدرال اورال محسوب می‌شود. مهم‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه به قرار زیر است:

 1. علوم انسانی
 2. اقتصاد و مدیریت
 3. متالورژی
 4. مهندسی فیزیک
 5. مهندسی رادیو
 6. مهندسی برق
 7. مهندسی شیمی
 8. مهندسی عمران
 9. مهندسی مکانیک
 10. علوم نظامی
 11. تربیت بدنی.

7.دانشگاه دولتی تومسک

دانشگاه تومسک به عنوان اولین دانشگاه سیبری، در سال 1888 تاسیس شده است که مانند اکثر مؤسسات پیشرو روسیه، یک دانشگاه تحقیقاتی ملی بوده و دارای جامع‌ترین آرشیوهای کتابخانه‌ای در این کشور است. دانشکده مهندسی برق دانشگاه دولتی تومسک در روسیه بسیار مشهور بوده و به دلیل داشتن ارتباط با دانشگاه‌های بزرگ بریتانیا و آمریکا و تبادل دانشجو بین یکدیگر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر روسیه در سطح بین المللی شناخته می‌شود.  

8.دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1959 در شهر نووسیبیرسک به عنوان شهری فرهنگی و صنعتی در سیبری تاسیس شده و در بین لیست دانشگاه های روسیه یک دانشگاه جدید به حساب می‌آید. این دانشگاه با داشتن 138 آزمایشگاه علمی و مراکز تحقیقاتی از برترین تجهیزات و تکنیک‌های روز دنیا بهره می‌برد.

9.دانشگاه ایتمو (ITMO)

دانشگاه ITMO با نام دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ، فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک از جمله دانشگاه های برتر روسیه در شهر سن پترزبورگ بوده که یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی ملی محسوب می‌شود. دانشگاه ایتمو با داشتن 1163 مدرس که در این میان 800 مدرس و استاد دارای مدرک دکتری بوده، سطح علمی بالای در بین دانشگاه های روسیه نصیب خود کرده است.

10.دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN)

دانشگاه RUDN به منظور عرضه خدمات آموزش عالی به دانشجویان جهان سوم در سال 1960 کار خود را آغاز کرده است و یکی از برترین دانشگاه های مسکو شناخته می‌شود. این دانشگاه با داشتن 6 دانشکده و 5 انستیتو، پذیرای 21 هزار دانشجو در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، زبان و فرهنگ، مهندسی، فناوری و … بوده و از جمله بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی محسوب می‌شود. افراد متقاضی ویزای تحصیلی روسیه با گرفتن پذیرش از دوره‌های آنلاین توانسته از فرصت آموزش از راه دور دانشگاه دوستی ملل روسیه در تمامی مقاطع آموزش عالی برخوردار شوند.

مزایای تحصیل در روسیه

در طول چند سال اخیر اکثر ایرانیان متقاضی اخد ویزای تحصیلی روسیه توانسته به این کشور مهاجرت کرده و به راحتی در یکی از دانشگاه های مسکو و روسیه به تحصیل بپردازند. همچنین طبق آمار، میزان تقاضای مهاجرت به روسیه برای تحصیل نسبت به چند سال گذشته بیشتر شده است و دلیل آن مزایای زیر برای تحصیل کردن در این کشور می‌باشد:

 • نیاز نداشتن به شرکت در آزمون ورودی سخت
 • پیشرو بودن روسیه در زمینه پزشکی و مهندسی
 • توجه بالای حاکمیت به آموزش
 • نیاز نداشتن به مدرک زبان آیلتس و تافل
 • دارا بودن رتبه جهانی عالی دانشگاه های برتر روسیه
 • بالا بودن اعتبار مدارک اخذ شده از روسیه در سطح بین الملل
 • ارزان و مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی و تحصیل در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی
 • داشتن فرهنگ غنی و چند فرهنگی روسیه به دلیل حضور دانشجویان گوناگون از کشورهای دیگر.

لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران

هر کشوری برای این‌که دانشگاه یا مرکز آموزشی و پژوهشی را مورد تایید قرار دهد، استانداردهای منحصر به فردی دارد. به عنوان نمونه داشتن زبان مورد نظر، مقدار هزینه تحصیل، رشته مورد نیاز و … از جمله معیارهای تایید محسوب می‌شوند. در لیست زیر دانشگاه های برتر روسیه از نظر وزارت علوم ایران را قرار داده‌ایم:

 • دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ
 • دانشگاه معدن سن پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
 • دانشگاه ملی تحقیقات سنت پترزبورگ فناوری‌های اطلاعات، مکانیک و اپتیک
 • دانشگاه فدرال جنوب
 • دانشگاه لوباچفسکی
 • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو
 • مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو
 • مؤسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو
 • دانشگاه دولتی آلتای
 • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو
 • دانشگاه فدرال خاور دور
 • مدرسه عالی اقتصاد
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای
 • تحقیقات ملی دانشگاه دولتی ساراتوف
 • دانشگاه ملی علم و فناوری میسیس
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه دوستی مردم روسیه
 • دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک
 • دانشگاه دولتی تومسک
 • دانشگاه فدرال اورال.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه

به دلیل ارزان بودن هزینه تحصیل در روسیه، همواره دانشجویان بین المللی این کشور را به عنوان مقصدشان برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. به طور ملی هزینه شهریه دانشگاهی از 2000 تا 8000 دلار در سال متفاوت بوده و دیگر هزینه‌های جانبی همچون: غذا، کتاب و اتاق از 1500 تا 5000 دلار در سال متغییر است. البته هزینه ویزای تحصیلی روسیه با توجه به نوع رشته، شهر مورد نظر و مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد. در جدول زیر شما را با مخارج تحصیل در این کشور بیشتر آشنا می‌کنیم.

دانشگاههزینه شهریه سالانه مقطع کارشناسی بر اساس دلارهزینه شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد بر اساس دلار
دانشگاه لومونسوف مسکو3610 دلار3610 دلار
دانشگاه پلی تکنیک باومن مسکو3 هزار الی 3900 دلار3220 الی 5970 دلار
دانشگاه نوسیبیریک4500 دلار40 الی 72 دلار
دانشگاه تومسک200 الی 3665 دلار2 هزار الی 3665 دلار
دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو3220 الی 3550 دلار3275 الی 3885 دلار
دانشگاه سن پترزبورگ2800 الی 3610 دلار3300 الی 5920 دلار

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه از دانشگاه های روسیه

آسان بودن روند گرفتن پذیرش از دانشگاه های مسکو و روسیه موجب شده تا ایرانیان برای ادامه تحصیل، این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. برای ورود به دانشگاه های برتر روسیه نیاز به گذراندن دوره پادفک بوده که مشکلی برای ورود به دانشگاه به وجود نمی‌آورد. به طور کلی گذراندن مراحل زیر برای تحصیل در روسیه نیاز است:

 1. بررسی شرایط و انتخاب دانشگاه بر اساس شرایط هر فرد
 2. درخواست برای دانشگاه مربوطه و اخذ پذیرش
 3. دریافت بورسیه تحصیلی به روسیه
 4. شرکت در دوره‌ پادفک
 5. معادل‌سازی مدارک تحصیلی قبل از دانشگاه
 6. شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن
 7. ورود به دانشگاه.

جان کلام

به طور کلی دانشگاه های روسیه مجموعه‌ای جامع از رشته‌ها را دارا هستند که علاقه تمامی دانشجویان بین المللی را برآورده می‌کنند. به هر حال، این کشور خانه بهترین متفکران و هنرمندان جهان مانند: استراوینسکی، آنتون چخوف و فئودور داستایوفسکی است. از این رو ایرانیان برای تحصیل در روسیه یکی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران را انتخاب کرده تا بعد از اخذ ویزای تحصیلی روسیه، معتبرترین مدرک بین المللی در مقطع و رشته مورد نظر را به دست بیاورند.

 البته با توجه به این که گرفتن بورسیه برای تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه برای دندانپزشکی، پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و … دشوار شده است؛ شما توانسته با مراجعه به موسسه مهاجرتی مهاجردانش از خدمات مشاوره و خدمات تحصیل در روسیه بهره‌مند شوید.

موسسه بین المللی مهاجردانش با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهره‌گیری از متخصصان و نخبگان دانشگاهی توانسته خدمات ویژه‌ای در زمینه مهاجرت تحصیلی افراد فراهم کند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه می‌توانید با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)