دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران یکی از مهم‌ترین نکاتی است که قبل از تحصیل در کشور روسیه باید توجه زیادی به آن داشت. کشور روسیه یکی از سرآمدترین کشورهای جهان در زمینه تحصیلات دانشگاهی است و در طول چند دهه گذشته پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی زیادی را تجربه کرده است. در ادامه به بررسی همه‌جانبه تحصیل در این کشور و وضعیت علمی دانشگاه های آن خواهیم پرداخت.

بررسی جامع تحصیل در روسیه

کشور روسیه در چند سال اخیر به یکی از جذاب‌ترین مقصدهای مهاجرتی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. تحصیل در این کشور برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از مزیت‌های زیادی برخوردار است. زندگی در کشور روسیه از هزینه‌های اقتصادی کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار است که در کنار دیگر موارد روسیه را به یکی از مقاصد جذاب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

کشور روسیه سرمایه‌گذاری‌های مناسبی برای توسعه علمی و تحقیقاتی دانشگاه های خود انجام داده است. توسعه زیرساخت‌های رفاهی در دانشگاه‌ها در کنار توجه به پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی دانشجویان بین‌المللی نمونه‌ای از این موارد است. دانشگاه های روسیه در چند سال اخیر از پیشرفت‌های خوبی برخوردار بودند و در آینده نیز در بین برترین دانشگاه های جهان قرار خواهند گرفت.

دانشگاه های این کشور وضعیت علمی و تحقیقاتی مناسبی دارند و همین مورد باعث جذب سالانه هزاران دانشجوی بین‌المللی به کشور روسیه شده است. دانشگاه های کشور روسیه برای تحصیل شرایط نسبتاً آسانی دارند و دانشجویان بین‌المللی با کمی تلاش می‌توانند موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوند. فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه های کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار دشوار و زمان بر است که به نقطه‌ضعف آنها تبدیل شده است.

دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی است که قبل از اقدام به تحصیل در این کشور باید به آن پرداخت. البته در نظر داشته باشید که قبل از بررسی این موضوع باید زوایای مختلف تحصیل در کشور روسیه را در نظر داشته باشید. شرایط دریافت ویزای آسان یکی از جذاب‌ترین نکاتی است که برای دانشجویان بین‌المللی خصوصاً ایرانی‌های بسیار نکته مهم و حائز اهمیتی است.

کشور روسیه یکی از ابرقدرت‌های صحنه بین‌المللی است و در طول چند دهه گذشته پیشرفت‌های زیادی در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و بین‌المللی داشته است. روسیه در طول چند سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در زمینه جذب دانشجویان بین‌المللی انجام داده است. هزینه‌های زندگی مقرون‌به‌صرفه در کنار امکانات آموزشی بسیار بالا از مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه است.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه مزیت‌های زیادی به دنبال دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین و جذاب‌ترین آنها خواهیم پرداخت. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه زیادی داشت این است که یکی از مهم‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور قدرتمند تحصیل در دانشگاه های آن است. کشور روسیه یکی از باسوادترین جمعیت‌های تحصیل‌ کرده در سطح بین‌المللی را دارد که بسیار ارزشمند و جالب‌توجه است.

دسترسی به تحصیلات دانشگاهی در همه سطوح

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های سیستم آموزشی کشور روسیه را می‌توان توجه به ارائه برنامه‌های درسی در هر مقطعی عنوان کرد. تحصیل در مقطع کارشناسی، تحصیل در مقطع کارشناسی ‌ارشد و تحصیل در مقطع دکتری نمونه‌ای از این موارد است. در نظر داشته باشید که برای تحصیل در این مقاطع می‌توان با راحت‌ترین شرایط ممکن و کمترین هزینه‌های اقتصادی امکان کرد که برای دانشجویان بین‌المللی بسیار جالب ‌توجه و جذاب است.

کاهش هزینه‌های تحصیل و صرفه‌جویی اقتصادی

یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت کشور روسیه و تحصیل در دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی را می‌توان همین گزینه عنوان کرد. کم‌بودن هزینه‌های تحصیل در کشور روسیه و توانایی صرفه‌جویی و ذخیره درآمد دانشجویان بین‌المللی از مهم‌ترین نکات تحصیل در این کشور است. کشور روسیه در کنار کاهش هزینه‌های تحصیلی شرایط بسیار مناسبی برای امکانات آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه های خود ارائه می‌کند.

دسترسی به فضای چندفرهنگی در کشور روسیه

یکی از مهم‌ترین و در عین‌ حال جذاب‌ترین ویژگی‌های مثبت تحصیل در روسیه زندگی در کشوری است که از فرهنگی غنی و ملیت‌های مختلف تشکیل شده است. تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه میتواند تجربیات بسیار جدیدی از زندگی را برای دانشجویان بین‌المللی ایجاد کند. فضای چندملیتی دانشگاه های کشور روسیه را به یکی از مدرن‌ترین فضاهای آموزشی و علمی در صحنه بین‌المللی تبدیل کرده است.

اعتبار بسیار بالای مدارک دانشگاهی روسیه در سطح بین‌المللی

یکی از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان بین‌المللی اهمیت زیادی برای آن قائل هستند میزان اعتبار مدارک اخذ شده از دانشگاه محل تحصیل است. میزان اعتبار مدارک دانشگاهی نقش بسیار مهمی در آینده دانشجویان بین‌المللی دارد؛ چراکه میتواند زمینه‌ساز اشتغال در موقعیت‌های شغلی بهتر با درآمدهای بیشتر شود. کشور روسیه از اعتبار بین‌المللی مناسبی در زمینه علوم و تحقیقات برخوردار است.

دسترسی به خوابگاه‌های مجهز در دانشگاه های روسیه

تحصیل در روسیه مزیت‌های بسیار زیادی دارد که نمونه‌ای از آن را باید امکان دسترسی به امکانات رفاهی و خوابگاهی بسیار عالی عنوان کرد. کشور روسیه در طول چند سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمینه توسعه زیرساخت‌های دانشگاهی انجام داده است که ساخت خوابگاه‌های آموزشی نیز نمونه‌ای از آنها است. نکته مهم اینکه هزینه‌های لازم برای دریافت این خوابگاه‌های نیز بسیار کمتر از چیزی است که فکرش را کنید.

دسترسی به فرصت یادگیری زبان روسی

تحصیل در دانشگاه های روسیه و زندگی در فضای اجتماعی این کشور فرصت بسیار خوبی است برای یادگیری یک زبان جدید و آشناشدن با یک فرهنگ جدید که بسیار جذاب است. زبان روسی زبان رسمی کشور روسیه است و یادگیری آن میتواند بسیار مهم و اثرگذار باشد. یادگیری این زبان ممکن است فرصت‌های شغلی بسیار سطح بالایی برای دانشجویان بین‌المللی پس از دوران تحصیل ایجاد کند که بسیار مهم و جالب‌توجه است.

بررسی دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران

لیست دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران هرساله توسط دولت ایران منتشر می‌شود و یکی از مهم‌ترین راهنماهای موجود برای دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به تحصیل در کشور روسیه محسوب می‌شود. بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کشور روسیه پس از تحصیل در دانشگاه های این کشور به دنبال برگشت به ایران و زندگی در کشور محل تولد خود و در کنار خانواده خود هستند.

 • دانشگاه دولتی مسکو یا همان دانشگاه لومونوسف
 • دانشگاه اودوکیموا مسکو یا همان دانشگاه سماشکو
 • دانشگاه پیراگوف مسکو یا همان پراگوا
 • دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ یا همان دانشگاه ملی سن‌پترزبورگ
 • دانشگاه پاولوف سن‌پترزبورگ
 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی نووسبیرسک

دانشگاه لومونوسف مسکو

دانشگاه لمونوسف مسکو (به روسی: Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова) یکی از اولین دانشگاه های تأسیس شده در کشور روسیه واقع در شهر مسکو است. طبق بررسی‌های بین‌المللی رتبه علمی این دانشگاه در کشور روسیه 1 و در سطح بین‌المللی بین 120 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ کشور روسیه در زمینه پیشرفت بین‌المللی است.

دانشکده‌های پزشکی و داروسازی این دانشگاه در سطح بین‌المللی شهرت دارند و مورد تأیید وزارت بهداشت و درمان و وزارت علوم کشور ایران نیز هستند. تحصیل در این دانشگاه مزیت‌های زیادی دارد که اعتبار علمی و تحقیقاتی بالا نمونه‌ای از آن است. این دانشگاه از زیرساخت‌های رفاهی مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است و شهریه آن نسبت به دیگر دانشگاه های کشور روسیه بالاتر است.

دریافت ویزای تحصیلی روسیه یکی از مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در این دانشگاه است که باید توجه زیادی به آن داشت. البته باید دقت کرد که ارتباط بین کشورهای ایران و روسیه بسیار دوستانه و مناسب است و دریافت ویزای تحصیلی برای ایرانیان در سریع‌ترین زمان ممکن امکان‌پذیر است. مؤسسه مهاجرتی مهاجردانش در این زمینه تجربیات زیادی دارد و می‌توان راهنما و مجری خوبی برای دانشجویان ایرانی باشد.

در میان لیست دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران این دانشگاه قطعاً بهترین گزینه ممکن برای تحصیل است. این دانشگاه یکی از جذاب‌ترین معماری‌های علمی جهان را دارد و تا سال‌ها به‌عنوان مشهورترین دانشگاه جهان از منظر طراحی لقب گرفته بود. ارتفاع ساختمان این دانشگاه نیز از دیگر جذابیت‌های آن است که تا سالیان سال به‌عنوان بلندترین ساختمان کل اروپا شناخته شده بود.

دانشگاه سماشکو مسکو

تحصیل در روسیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و دیگر شاخه‌های مربوط به آن یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های ممکن برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های کشور روسیه در زمینه آموزش علوم پزشکی است و در سطح بین‌المللی بسیار شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی زیادی سالیانه برای تحصیل در این دانشگاه و حضور در آن اقدام می‌کنند که نشان از کیفیت بالای آن دارد.

تحصیل در این دانشگاه از مزیت‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است که یکی از مهم‌ترین آنها عدم وجود شرط سنی برای حضور در دانشگاه است. یکی از جذاب‌ترین نکات برای تحصیل در این دانشگاه شرایط آسان برای ورود به دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی است. برای تحصیل در این دانشگاه فقط ارائه مدرک دیپلم لازم است و با شرکت در دوره‌های خاص می‌توان وارد این دانشگاه شد.

تحصیل در این دانشگاه در سطح بین‌المللی اعتبار بالایی دارد و در نهایت میتواند منجر به موفقیت دانشجویان بین‌المللی شود. هزینه تحصیل در این دانشگاه یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. تحصیل در دانشگاه های روسیه بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاملاً اقتصادی است و به نسبت به هزینه‌های تحصیلی موجود در آمریکا و اروپا بسیار جذاب است.

به‌عنوان نمونه هزینه تحصیل در دوره‌های علمی دانشگاه سماشکو مسکو بین 5 تا 10 هزار دلار در سال متغیر است. هزینه اعلام شده در مقابل امکانات آموزشی و کیفیت علمی ارائه شده از سوی دانشگاه بسیار منطقی و جذاب است. دانشگاه‌هایی که با امکانات مشابه و رتبه‌بندی بین‌المللی مشابه این دانشگاه در آمریکا، اروپا، کانادا و استرالیا قرار دارند شهریه‌ای حدوداً 10 برابر این دانشگاه اخذ می‌کنند که نکته بسیار جالب ‌توجهی است.

بررسی مزیت های زندگی روسیه

بررسی دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران در کنار توجه به مزیت‌های زندگی در روسیه بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در روسیه اقدام می‌کنند که برخی از آنها هدف خود را مهاجرت به کشور روسیه و برخی دیگر هدف خود را برگشت به کشور مبدأ عنوان کرده‌اند. در هر دو صورت اطلاع و درک مزیت‌های زندگی در کشور روسیه میتواند کمک شایانی به این دانشجویان داشته باشد.

زندگی در یکی از قدرتمندترین کشورهای تاریخ و حال حاضر

بدون شک روسیه یکی از قدرتمندترین و بزرگ‌ترین کشورهای تاریخ جهان بوده است. در طول تاریخ دستاوردهای زیادی برای روس‌ها متصور شده‌اند که بسیاری از آنها هنوز هم تأثیر روانی خودش را به‌جای گذاشته است. کشور روسیه در حال حاضر نیز یکی از ابرقدرت‌های جهان است و در همه مجامع بین‌المللی قدرتمند جهان حضور فعال و فراگیری دارد و همیشه جز تعیین‌ کننده‌ترین دولت‌های جهان لقب گرفته است.

زندگی در کشور روسیه که یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است بسیار جذاب و به نوبه خود سودآور است. زندگی در این کشور فرصت‌های شغلی و فرصت‌های اقتصادی زیادی را به دنبال خواهد داشت. توجه به این فرصت‌ها و استفاده از آنها به بهترین شکل ممکن میتواند موفقیت دانشجویان بین‌المللی را تضمین کند. تحصیل در روسیه نمونه‌ای از مزیت‌های زندگی در این کشور است؛ چراکه از سیستم آموزشی خوبی برخوردار است.

سیستم بهداشتی پیشرفته و ارزان‌ قیمت

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در یک کشور جدید برای دانشجویان بین‌المللی را باید دسترسی به سیستم بهداشتی مدرن عنوان کرد. کشور روسیه سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در توسعه زیرساخت‌های پزشکی داشته است. اکثر شهرهای بزرگ و متوسط این کشور از مراکز درمانی و بیمارستان‌های نسبتاً خوبی برخوردار هستند و همین موضوع میتواند ضامن سلامتی شهروندان در کشور روسیه باشد.

 • امنیت اجتماعی بالا در کشور روسیه
 • دسترسی به سیستم قضایی عادل
 • دسترسی به امکانات و زیرساخت‌های آموزشی سطح بالا
 • امکان اشتغال در شغل‌های پردرآمد
 • فرصت ایجاد کسب‌وکار

شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های این کشور یکی از مهم‌ترین نکاتی است که بسیاری از افراد در سرتاسر جهان به علاقه‌مند هستند. بررسی شرایط تحصیل در کشور روسیه نقش بسیار مهمی در درک دانشجویان بین‌المللی از فضای این کشور در زمینه علمی و تحقیقاتی خواهد داشت. شرایط تحصیل در روسیه نسبت به دیگر کشورهای جهان آسان‌تر است و همین نکته از ویژگی‌های مثبت تحصیل در این کشور محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین شرایط لازم برای تحصیل در این کشور را باید اخذ پذیرش از دانشگاه عنوان کرد. ارائه مدارک مربوط به دانشگاه محل تحصیل به سفارت روسیه از اهمیت بالایی در زمینه موفقیت در مهاجرت تحصیلی برخوردار است. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه لازم است از شرایط علمی خوبی برخوردار باشید و نمرات مناسبی در مقاطع قبلی کسب کنید تا دانشگاه با درخواست شما به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی موافقت کند.

یکی دیگر از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسائل برای تحصیل در دانشگاه های روسیه را باید زبان روسی عنوان کرد. بسیاری از دوره‌های ارائه شده در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی هستند؛ اما یادگیری زبان روسی بسیار اهمیت دارد. زندگی در جامعه روسیه و پیداکردن موقعیت‌های شغلی مناسب بعد از دانشگاه نیازمند یادگیری زبان روسی است که بسیار زمان‌بر و طاقت‌فرسا است و باید در این راه صبور باشید.

یکی از مهم‌ترین شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های این کشور توجه به قوانین است. احترام به قانون یکی از مهم‌ترین اصولی است که دولت و دانشگاه های این کشور ارزش زیادی برای آن قائل هستند. توجه به شرایط موجود برای تحصیل در دانشگاه های این کشور در کنار توجه به قوانین مهاجرتی روسیه میتواند نقش مؤثری در موفقیت دانشجویان بین‌المللی در زمینه مهاجرت تحصیلی ایفا کند.

سوالات متداول

وضعیت کلی تحصیل در روسیه چگونه است؟

کشور روسیه در چند سال اخیر به یکی از جذاب‌ترین مقصدهای مهاجرتی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. تحصیل در این کشور برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از مزیت‌های زیادی برخوردار است. زندگی در کشور روسیه از هزینه‌های اقتصادی کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار است که در کنار دیگر موارد روسیه را به یکی از مقاصد جذاب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است.

مهم‌ترین دلیل جذب دانشجویان بین‌المللی به کشور روسیه چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل جذابیت کشور روسیه و تحصیل در دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی را می‌توان همین گزینه عنوان کرد. کم‌بودن هزینه‌های تحصیل در کشور روسیه و توانایی صرفه‌جویی و ذخیره درآمد دانشجویان بین‌المللی از مهم‌ترین نکات تحصیل در این کشور است. کشور روسیه در کنار کاهش هزینه‌های تحصیلی شرایط بسیار مناسبی برای امکانات آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه های خود ارائه می‌کند.

اعتبار مدارک دانشگاهی اخذ شده از کشور روسیه چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که دانشجویان بین‌المللی اهمیت زیادی برای آن قائل هستند میزان اعتبار مدارک اخذ شده از دانشگاه محل تحصیل است. میزان اعتبار مدارک دانشگاهی نقش بسیار مهمی در آینده دانشجویان بین‌المللی دارد؛ چراکه میتواند زمینه‌ساز اشتغال در موقعیت‌های شغلی بهتر با درآمدهای بیشتر شود. کشور روسیه از اعتبار بین‌المللی مناسبی در زمینه علوم و تحقیقات برخوردار است.

وضعیت کلی دانشگاه دولتی مسکو چگونه است؟

دانشگاه لمونوسف مسکو (به روسی: Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова) یکی از اولین دانشگاه های تأسیس شده در کشور روسیه واقع در شهر مسکو است. طبق بررسی‌های بین‌المللی رتبه علمی این دانشگاه در کشور روسیه 1 و در سطح بین‌المللی بین 120 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ کشور روسیه در زمینه پیشرفت بین‌المللی است.

شرایط تحصیل در دانشگاه شماسکو مسکو چیست؟

تحصیل در این دانشگاه از مزیت‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است که یکی از مهم‌ترین آنها عدم وجود شرط سنی برای حضور در دانشگاه است. یکی از جذاب‌ترین نکات برای تحصیل در این دانشگاه شرایط آسان برای ورود به دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی است. برای تحصیل در این دانشگاه فقط ارائه مدرک دیپلم لازم است و با شرکت در دوره‌های خاص می‌توان وارد این دانشگاه شد.

کلام آخر

دانشگاه های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران یکی از مهم‌ترین مسائلی است که قبل از اقدام باید از آن اطلاع داشت. بررسی این موضوع در کنار توجه به برخی از شرایط میتواند نقش بسیار مهمی در موفقیت دانشجویان بین‌المللی داشته باشد. تحصیل در کشور روسیه یکی از جذاب‌ترین تجربیاتی است که دانشجویان می‌توانند کسب کنند و در نهایت منجر به موفقیت آنها در زندگی خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)