شروع سال تحصیلی در انگلستان همیشه با شور و هیجان خاصی همراه است. دانش‌آموزان و دانشجویان پس از تعطیلات تابستانی طولانی، با انگیزه و انرژی دوباره به کلاس‌های درس بازمی‌گردند. این فصل از سال نه تنها فرصتی برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی است، بلکه زمان مناسبی برای توسعه مهارت‌های اجتماعی و شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز به شمار می‌آید. در این مقاله، به بررسی جزئیات شروع سال تحصیلی در انگلستان می‌پردازیم و تأثیرات آن را بر دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها مورد بحث قرار خواهیم داد.

چرا سال تحصیلی از سپتامبر شروع می‌شود؟

اکثر کودکان در انگلستان این هفته به مدرسه باز می گردند یا حتی اولین روز خود را در کلاس خواهند داشت. اما چرا سال تحصیلی از شهریور شروع می شود؟

بیایید تاریخچه‌ای از انتخاب سپتامبر به عنوان شروع سال تحصیلی بررسی کنیم.

تا سال 1880 حضور در مدرسه اجباری نبود و در آن زمان کودکان مانند والدین خود در مزارع و کارخانه ها کار می‌کردند. در طول ماه‌های زمستان کار کمتری وجود داشت، بنابراین غیبت کودکان در طول روز برای حضور در مدرسه قابل قبول بود اما از اواخر ماه مه به بعد، همه به نیروی کار نیاز داشتند تا سهم خود را در چیدن میوه، مراقبت از دام، برداشت و نگهداری محصول و … انجام دهند.

بنابراین در پاییز، با پایان یافتن برخی از فعالیت‌ها، زمانی برای حضور کودکان در مدرسه وجود داشت. به این صورت با تعیین زمان شروع سال تحصیلی از سپتامبر، احتمال حضور کودکان بیشتری در مدارس و دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد.

شروع سال تحصیلی در انگلستان

شروع سال تحصیلی بستگی به رشته و مقطع تحصیلی شما دارد. انتخاب شما پذیرش هر ورودی باشد، آغاز سال تحصیلی تا حدودی متفاوت خواهد بود. در جدول زیر جزئیات پذیرش و زمان شروع به تحصیل آورده شده است.

اگر دوره شما بین:آغاز سال تحصیلی:
1 اوت 2024 تا 31 ژوئیه 20252024 تا 2025
1 اوت 2023 تا 31 ژوئیه 20242023 تا 2024
1 اوت 2022 تا 31 ژوئیه 20232022 تا 2023

برای اکثر دانش آموزان، هر سال تحصیلی از 1 سپتامبر تا 31 اوت ادامه خواهد داشت، اما 4 تاریخ شروع رسمی در هر سال تحصیلی وجود دارد که هر یک 12 ماه طول می‌کشد.

بر اساس تاریخ شروع دوره، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

اگر دوره شما بین:سال تحصیلی شما شروع شود:
1 آگوست و 31 دسامبر1 سپتامبر تا 31 اوت
1 ژانویه و 31 مارس1 ژانویه تا 31 دسامبر
1 آوریل و 30 ژوئن1 آوریل تا 31 مارس
1 جولای و 31 جولای1 جولای تا 30 ژوئن

سیستم آموزشی بریتانیا

سیستم آموزشی در انگلستان شامل چهار بخش آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، تحصیلات تکمیلی و آموزش است.

سیستم آموزشی در انگلستان نیز به “مراحل کلیدی” تقسیم می شود که به صورت زیر هستند:

 • مرحله کلیدی 1: 5 تا 7 سالگی
 • مرحله کلیدی 2: 7 تا 11 سالگی
 • مرحله کلیدی 3: 11 تا 14 سالگی
 • مرحله کلیدی 4: 14 تا 16 سالگی

آموزش ابتدایی انگلستان

آموزش ابتدایی در کشور انگلستان از سن 5 سالگی کودکان شروع می‌شود. این آموزش تا سن 11 سالگی ادامه دارد.

برخی از مدارس ابتدایی به دو سطح کودک و نوجوان تقسیم می‌شوند. این مدارس معمولاً مدارس مجزا در یک سایت هستند. محدوده سنی نوزاد (مرحله کلیدی 1) از سن 5 تا 7 سالگی است. محدوده سنی نوجوانان (که شامل مرحله کلیدی 2 است) از سن 7 تا 11 سالگی است.

گروه‌های سال در مقطع ابتدایی عبارتند از:

 • سال R (پذیرش) (سن 4 تا 5 سال)
 • سال 1 (سن 5 – 6)
 • سال 2 (سن 6 – 7) سالی که آزمایش SAT برای مرحله کلیدی 1 انجام می‌شود.
 • سال 3 (سن 7 – 8)
 • سال 4 (سن 8 – 9)
 • سال 5 (سن 9 – 10)
 • سال 6 (سن 10 – 11) سالی که آزمایش SAT برای مرحله کلیدی 2 انجام می‌شود.

دبیرستان سال 7 و 8

سال‌های 7 و 8 به عنوان دو سال اول تحصیلات متوسطه در این کشور محسوب می‌شوند. در برخی از مدارس مستقل، این دو سال در مدرسه ابتدایی قرار می‌گیرند و در برخی دیگر بخشی از مدرسه ارشد هستند.

همه دانش‌آموزان تحت سیستم مدارس انگلستان، انگلیسی، ریاضیات، علوم، علوم انسانی و زبان مدرن می‌خوانند. علاوه بر این موضوعات، هر مدرسه فهرستی با موضوعات اختیاری دارد (هنر، موسیقی، نمایش، لاتین، علوم ورزشی، فناوری طراحی، علوم کامپیوتر) و دانش‌آموزان می‌توانند موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارند را انتخاب کنند.

در برخی مدارس، سیستم آموزشی به این صورت است که دانش‌آموزان در امتحان ورودی مشترک در سال هفتم شرکت می‌کنند. 3 جلسه امتحان در نوامبر، ژانویه و می/ژوئن برگزار می‌شود. انتقال از دوره راهنمایی به دبیرستان نیز با توجه به نتایج امتحان ورودی مشترک در آن مدارس انجام می‌شود.

دبیرستان سال 9

سال نهم سال بسیار مهمی در سیستم مدارس بریتانیا است، زیرا اکثر دانش‌آموزان از مدرسه ابتدایی به مدرسه ارشد منتقل می‌شوند. همچنین پایه بسیار خوبی برای برنامه GCSE و نقطه ورود به همه مدارس است.

دانش آموزان انگلیسی، ریاضی، علوم، علوم انسانی و زبان را مطالعه می‌کنند. علاوه بر این، دانش آموزان چند موضوع را از لیست موضوعات اختیاری ارائه شده توسط هر مدرسه انتخاب می‌کنند.

آموزش متوسطه سال 10 و 11

 • برنامه GCSE

دو سال آخر دوره متوسطه که سال دهم و یازدهم نامیده می‌شود، از سن 14 سالگی شروع می‌شود، دانش آموزان برای امتحانات GCSE که پس از دو سال (گواهی عمومی آموزش متوسطه) برگزار می‌شود، آماده می‌شوند.

در سیستم مدارس انگلستان، در طول برنامه GCSE، دانش آموزان بین 9 تا 12 موضوع را مطالعه می‌کنند. برخی از آنها مانند (انگلیسی، ریاضی، 2/3 علوم، تاریخ/جغرافیا، زبان مدرن و غیره) اجباری هستند و برخی توسط هر دانش آموز با توجه به توانایی‌ها و ترجیحات خود انتخاب می‌شوند. پس از پایان تحصیلات در طی این دو سال، در تمام موضوعات موردمطالعه آزمون گرفته شده  و در نهایت گواهینامه GCSE به فرد داده می‌شود.

موضوعات انتخاب شده و نتایجی که در آزمون‌های ارزیابی کسب می‌شوند، برای پذیرش در دانشگاه بسیار مهم هستند.

 • GCSE فشرده 1 ساله

برخی از مدارس یک برنامه یک ساله GCSE را در سال یازدهم برای دانش آموزان بین المللی که به دنبال تحصیل در مدرسه در انگلستان هستند ارائه می‌دهند. این دوره‌های فشرده، یک ساله، برای دانش آموزان بالای 15 سال با سطح علمی مناسب از کشور خود در دسترس هستند. در این دوره موضوعات کمتری مطالعه می‌شود (حداکثر 6).

 • IGCSE

برنامه IGCSE (گواهی عمومی بین المللی آموزش متوسطه) دانش آموزان بین المللی را برای A-Level و/یا IB آماده می‌کند.

دانش‌آموزان بین 5 تا 7 موضوع، انگلیسی، ریاضی و علوم را مطالعه می‌کنند. هر مدرسه موضوعات و رشته‌های مختلفی دارد که در دسترس دانش آموزان IGCSE قرار دارند. در پایان سال یازدهم، دانش آموزان در هر موضوع مورد مطالعه امتحان می‌دهند و گواهینامه‌های IGCSE را دریافت می‌کنند.

آمادگی دانشگاه، سال 12 و 13

 • یک مطالعه سطحی

در سیستم مدارس انگلستان، هنگامی که دانش آموز به سن 16 سالگی برسد، می‌تواند یک برنامه 2 ساله را شروع کند که منجر به امتحانات سطح A (پیشرفته) می‌شود. دانش‌آموزان در 3 یا 4 موضوع تخصص دارند که معمولاً به رشته‌ای که می‌خواهند در دانشگاه دنبال کنند مرتبط است. سطوح A امتحانات دولتی هستند و توسط همه دانشگاه‌های بریتانیا و موسسات در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شوند. در نهایت و پس از برگزاری امتحانات، افراد گواهینامه سطح A دریافت می‌کنند.

 • لیسانس بین المللی (IB)

کسانی که مایل به مطالعه بیش از 3-4 موضوع هستند، می‌توانند در تعداد بیشتری از دروس با برنامه دیپلم بین المللی لیسانس که توسط برخی از مدارس مستقل ارائه می‌شود، ادامه تحصیل دهند.

در طول دوره IB، دانش آموزان 6 موضوع را مطالعه می‌کنند، 3 موضوع در سطح بالاتر (HL) و 3 در سطح استاندارد (SL). هر مدرسه موضوعات مختلفی را در سطوح مختلف تحصیلی (HL/SL) ارائه می‌دهد. برنامه IB همچنین شامل یک برنامه اصلی اجباری متشکل از نظریه دانش (TOK)، مقاله توسعه یافته (EE) و خلاقیت، فعالیت، خدمات (CAS) است. دانش آموزان در پایان دوره‌های خود در مورد هر موضوع امتحان کتبی می‌دهند.

تحصیلات تکمیلی، دوره‌های حرفه‌ای

دانشجویان بین المللی پس از دریافت ویزای تحصیلی انگلستان می‌توانند یک کالج دولتی فرم ششم یا یک کالج تحصیلات تکمیلی را به عنوان جایگزینی برای آموزش خصوصی انتخاب کنند. هر دو کالج دوره‌های GCSE و A را برای دانش آموزان از سن 16 سالگی ارائه می‌دهند. کالج‌های تحصیلات تکمیلی نیز دوره‌های پایه و دیپلم را ارائه می‌دهند. همه کالج‌ها می‌توانند دانشجویان را برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان یا هر دانشگاهی در جهان آماده کنند. Bright World با همکاری تعداد زیادی از کالج‌های دولتی دوره‌های حرفه‌ای و آکادمیک زیادی ارائه می‌دهند. این دوره ها می‌توانند دانشجویان را قادر سازند تا شغل انتخابی خود را دنبال یا در دانشگاه مورد نظر خود جایگاهی کسب کنند.

سیستم مدارس بریتانیا دارای دوره‌های BTEC است و برای افرادی که می‌خواهند دانش و مهارت‌های عملی را در یک موضوع خاص (کسب و کار، روانشناسی، مهندسی، ورزش، هنر و طراحی) توسعه دهند، مناسب هستند. پس از هر واحد، دانش‌آموزان، همانطور که برای دانش‌آموزان GCSE یا A-Level اتفاق می‌افتد، از طریق تکالیف یا آزمون‌ها ارزیابی می‌شوند.

دانشگاه، دوره‌های پایه

از سن 17 سالگی، دانشجویان بین المللی می‌توانند به جای سطوح A یا IB، برنامه‌های پایه یک ساله را مطالعه کنند. در پایان این دوره‌ها امتحانات خصوصی برگزار می‌شوند که جایگزین سطوح A هستند. دوره‌های بنیادی در کالج‌ها توسط دانشگاه‌هایی که با آنها مشارکت دارند به رسمیت شناخته می‌شوند. برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های پایه‌ای را ارائه می‌دهند که به رشته‌های تحصیلی ارائه شده با مدرک منتهی می‌شوند.

Bright World با تعدادی از کالج‌ها و ارائه دهندگان Pathway شراکت دارد و می‌تواند به دانشجویان در دوره‌های پایه و دیپلم در لندن و در سراسر بریتانیا کمک کند.

دانشگاه، تحصیل در مقطع کارشناسی

مدرک لیسانس در انگلستان، معمولاً سه ساله است و در سطح ممتاز اعطا می‌شوند. نمونه‌هایی از درجه‌های اول عبارتند از: BA (لیسانس هنر)، BEng (لیسانس مهندسی) و BSc (لیسانس علوم).

کالج‌های ایالتی مدرک‌های حرفه‌ای 2 ساله را ارائه می‌دهند که از سال اول و گاهی اوقات دوم یک برنامه تحصیلی معاف می‌شوند. برخی از کالج‌های خصوصی یک برنامه دیپلم یک ساله را ارائه می‌دهند که معادل سال 1 دانشگاه است. دانشجویانی که دیپلم 1 ساله دریافت می‌کنند، در برخی از دانشگاه‌ها به عنوان ورودی سال دوم شناخته می‌شوند.

دانشگاه، تحصیلات تکمیلی

دوره‌های تحصیلات تکمیلی در سیستم آموزشی انگلستان بسیار فشرده است و معمولاً بسیار کوتاه‌تر از سایر کشورها هستند. یک مدرک کارشناسی ارشد به عنوان مثال کارشناسی ارشد – کارشناسی ارشد هنر و MEng – کارشناسی ارشد مهندسی معمولاً 12 ماه طول می‌کشد. MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) یک دوره کارشناسی ارشد است که می‌تواند 2 سال طول بکشد. متقاضیان معمولاً با حداقل 2 سال تجربه مدیریتی از موفقیت بالایی برخوردار خواهند بود. مدرک دکترا در انگلستان بین 2 تا 7 سال طول می‌کشد.

سوالات متداول

سال تحصیلی در انگلستان چه زمانی شروع می‌شود؟

سال تحصیلی در انگلستان معمولاً اوایل سپتامبر آغاز می‌شود و تا اواسط جولای ادامه دارد. هر سال تحصیلی از 1 سپتامبر تا 31 اوت ادامه خواهد داشت، اما 4 تاریخ شروع رسمی در هر سال تحصیلی وجود دارد که هر یک 12 ماه طول می‌کشد.

تعطیلات مهم در طول سال تحصیلی کدام‌اند؟

تعطیلات مهم در انگلستان شامل تعطیلات کریسمس در دسامبر، تعطیلات عید پاک در بهار و تعطیلات نیم‌سال در اواخر اکتبر و اواسط فوریه است.

چگونه والدین می‌توانند به فرزندان خود در آماده‌سازی برای شروع سال تحصیلی کمک کنند؟

والدین می‌توانند با تهیه لوازم تحریر و لباس فرم، تنظیم یک برنامه منظم برای خواب و بیداری و همچنین ایجاد فضایی مناسب برای مطالعه، به فرزندان خود در آماده‌سازی برای شروع سال تحصیلی کمک کنند.

جمع‌بندی

به طور کلی، شروع سال تحصیلی در انگلستان از ماه سپتامبر شروع شده و به یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین دوره‌ها در زندگی دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها تبدیل می‌شود. این فصل جدید فرصتی برای تجدید انگیزه و تلاش در مسیر یادگیری و توسعه فردی فراهم می‌کند. با توجه به اهمیت آموزش و پرورش در شکل‌دهی آینده جوامع، توجه به نیازها و چالش‌های مرتبط با شروع سال تحصیلی می‌تواند به بهبود کیفیت آموزشی و ایجاد محیطی حمایت‌کننده برای دانش‌آموزان منجر شود.

در این مقاله به طور کامل در خصوص زمان آغاز به کار مدارس و دانشگاه‌ها در انگلستان صحبت شد. به طور کلی اگر قصد مهاجرت و تحصیل در انگلستان دارید، باید هرچه سریع‌تر برای ارائه درخواست پذیرش خود اقدام نمایید. به این صورت تا شروع سال تحصیلی زمان کافی برای آماده سازی سفر خواهید داشت. در این زمینه کارشناسان دفتر مهاجردانش در کنار شما خواهند بود تا جزئیات کاملی از سال تحصیلی و نحوه دریافت پذیرش تحصیلی در اختیار شما قرار دهند.

5/5 - (1 امتیاز)