کشور ترکیه، به عنوان یکی از کشورهای پرطرفدار برای اقامت، تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری و اشتغال در میان ایرانیان است. از همین رو، سهولت فعالیت های بانکی و انتقال پول برای مهاجران ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از امکانات فراهم شده برای مهاجران ایرانی در کشور ترکیه، راه اندازی و مشارکت بانک های ایرانی در ترکیه است.

[lwptoc]

بانک ملت در کشور ترکیه

بانک ملت، تنها بانک فعال ایرانی در کشور ترکیه است. این بانک در سه شهر استانبول، ازمیر و آنکارا شعبه دارد.

از جمله اهداف اصلی تاسیس بانک ملت به عنوان یکی از بانک های ایرانی در ترکیه، می‌توان به حمایت از پیشرفت و توسعه تجارت بین ترکیه و ایران و همچنین حمایت از تاجران اشاره نمود. به این ترتیب بانک ملت، نقش بسزایی در افزایش واردات و صادرات بین دو کشور دارد.

حتما بخوانید:

با وجود تلاش های بانک های ایرانی در ترکیه، برای سهولت فعالیت های بازرگانان ایرانی در سرمایه گذاری و انتقال وجه، به علت تحریم های موجود علیه ایران، امکان انتقال وجه از بانک ملت ایران به ترکیه وجود ندارد.

در ابتدای برجام، روابط بین بانک های ملت در ترکیه و ایران گسترش یافت. به دنبال این موضوع، مدیران بانک ملت تدابیری را برای ارائه خدمت به ایرانیان در کشور ترکیه اندیشیدند. اما لغو برجام، باعث کاهش فعالیت های دوجانبه شعبه های بانک ملت در هر دو کشور شد.

بانک ملت ترکیه

اطلاعات شعبه های بانک ملت در ترکیه

لیست بانک های ایرانی در ترکیه، با اطلاعات دقیق در جدول زیر موجود است.

نام شعبه آدرس شعبه تلفن تلفکس کد سوئیفت شعبه
استانبول جاده ی بویوک دره، خیابان بین بیر چیچک 902122798015+ 902122846214+ BKMTTRIS
آنکارا محله ی کولتور و خیابان دکتر مدیحا الدم 903124354800+ 903124321726+ 100 BKMTTRIS
ازمیر بلوار جمهوریت شماره 88 902324417521+ 902324417521+ 200 BKMTTRIS

کد سوئیفت، کدی همگانی و استاندارد در سراسر جهان است. از این کد، جهت شناسایی هر کسب و کاری در سطح بین المللی استفاده می‌شود. در واقع هویت موسسات مالی، با کد سوئیفت مشخص می‌شود. سوئیفت شبکه ای سراسری در جهان است که موسسات مالی عضو آن می‌توانند از طریق کد سوئیفت عملیات زیر را انجام دهند:

  • انتقال وجه بین بانک های بین المللی
  • ارسال حواله ارزی
  • سایر تبادلات بین بانک ها

آغاز عضویت و فعالیت بانک ملت ترکیه به ترتیب در سال های 1371 و 1372 بود.

خدمات و امکانات بانک ملت در ترکیه

طبق گفته های مدیران بانک های ملت فعال در ترکیه، ارائه خدمت این بانک ها فقط به ایرانیان دارای پاسپورت ترکیه و همچنین ایرانیان فعال در زمینه اقتصادی صورت می‌گیرد.

بر اساس تحریم های کشور آمریکا علیه ایران، اجازه هیچگونه فعالیت ارزی در بانک های ایرانی ترکیه در ایران وجود ندارد. ایرانیان فقط می‌توانند در این بانک ها، نسبت به افتتاح حساب و نگهداری پول های خود در آن اقدام نمایند. فعالیت بانک های ملت در ترکیه، کاملا مشابه شعب این بانک در ایران است.

همچنین، توریست ها و ساکنان ایرانی می‌توانند در سریع ترین زمان ممکن از طریق کارتخوان های بانک ملت و با استفاده از کارت بانکی ملت، تبدیل ارز انجام دهند. این فعالیت، با محدودیت خاصی انجام می‌شود و مکن است هزینه آن در کارتخوان ها بیشتر از صرافی ها باشد. بنابراین، برخی از تاجران و سرمایه گذاران ایرانی با توجه به محدودیت ها و کارمزد بالای بانک، برای تبدیل ارز صرافی های معتبر در ترکیه را انتخاب می‌کنند.

ساعت کاری بانک های ملت در کشور ترکیه

شعبه های بانک ملت در کشور ترکیه، بر اساس قوانین ترکیه در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند. بقیه روزهای هفته، فعالیت این بانک از ساعت 9 صبح تا 5:30 بعد از ظهر است.

با افتتاح حساب در بانک های ملت شعبه ترکیه، ضمن اطمینان از محل نگهداری سرمایه خود می‌توانید از کلیه خدمات بانکی نیز استفاده کنید. شعب رسمی بانک ملت در ترکیه، حامی و پشتیبان سرمایه و فعالیت های اقتصادی شما ایرانیان عزیز در این کشور می‌باشند.

4.2/5 - (5 امتیاز)