مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه پروسه پیچیده ای نیست. برای این که مؤسسات و سازمان های بهداشت و درمان خصوصی بتوانند نسبت به استخدام پزشک خارجی در ترکیه اقدام نمایند قبل از انجام هر کاری لازم است که از وزارت بهداشت ترکیه مجوزهای اولیه را بدست آورند. البته در نظر داشته باشید که تا قبل از تصویب قانون بازنگری رشته و حرفه پزشکی از مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی بوده است. این در حالی است که بر اساس قوانین جدید با دارا بودن شرایطی دریافت مجوز مطب برای پزشکان خارجی در ترکیه امکان پذیر شده است.
مثلا یکی از این شرایط آشنایی فرد به زبان ترکی می باشد حتی در بسیاری از موارد پزشک موظف است تا در آزمون تومر شرکت کند. و یا از سایر شرایط آن برای پزشک خارجی اخذ حداقل نمره B در زمان فارغ التحصیلی می باشد. همچنین پزشکان خارجی که خواهان کار در ترکیه هستند می بایستی آزمون YÖK را سپری کنند. یعنی می توان به طور خلاصه این گونه عنوان نمود که برای ارایه ی درخواست اولیه اجازه کار پزشکان خارجی در ترکیه داشتن مدارک تومر ، YÖK و معدل B الزامی می باشد.

مجوز مطب برای پزشکان خارجی در ترکیه

پزشکان خارجی که در خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده باشند و در عین حال در نظر دارند که در ترکیه به فعالیت خود ادامه بدهند لازم است که قبل از هر چیز نسبت به آماده کردن مدارک مورد نیاز جهت کار در ترکیه اقدام نمایند.

 • درخواست مدیر مسئول (نامه ای مبنی بر درخواست مجوز اولیه)
 • دادخواست پزشک متقاضی
 • قرارداد خدمات منعقد شده بین پزشک و سازمان (با ضمیمه قرارداد) (لازم است تا در قرارداد ساعات کار و دستمزد پزشک به صورت واضح مشخص باشد)
 • اصل و فتوکپی و ترجمه رسمی مدرک پزشکی
 • اصل گذرنامه و فتوکپی
 • 2 قطعه عکس
 • فتوکپی کارت اجازه اقامت
 • مشخص نمودن محل اقامت شخص (اجاره نامه یا سند منزل)

حتما بخوانید:

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا پزشکانی که در خارج از ترکیه فارغ التحصیل شده باشند لازم است تا به آماده کردن اسناد زیر اقدام نمایند.

 • گواهی ای مبنی بر برابر بودن مدارک و گواهی های تخصصی که توسط مراجع ذیربط به تایید رسیده باشد.
 • سند یا گواهی از وزارت بهداشت یا سفارت کشور مبدا ، که نشان می دهد هیچ مانع قانونی برای فرد در زمینه کار در این حرفه وجود ندارد.
 • یک قرارداد کاری درازمدت بین مؤسسه درمانی خصوصی و پرسنل بهداشت خارجی که در آن نوع کار ذکر شده باشد.
 • مدارک موفقیت در امتحان زبان ترکی حداقل سطح (B) یا بالاتر که توسط مراکز آموزش و تحقیقات ترکیه یا دانشگاه ها انجام شده باشد. (البته در صورتی که فرد به زبان ترکی آشنا باشد به فرد مهلت یک ساله برای ارسال آزمون تومر داده می شود).
 • مجوز اولیه حداکثر در مدت 1 هفته به بیمارستان ارسال می شود اما این دوره ممکن است تغییر کند.
 • فقط فتوکپی کارت مجوز کار قدیمی برای انجام عملیات انتقال کافی می باشد (تمدید). اگرچه اشتغال پزشکان خارجی در ترکیه باید بر اساس مجوز وزارت بهداشت و آن هم بر طبق آیین نامه های مصوب صورت گیرد ولی مجوز کار در ترکیه توسط وزارت کار اعطاء می شود. یعنی لازم است به این نکته توجه کنید که داشتن مجوز وزارت بهداشت برای دریافت مجوز کار ضروری می باشد. مجوز اولیه سندی است که صلاحیت پزشک را نشان می دهد و این به معنی نظر مثبت وزارت بهداشت برای دریافت مجوز مطب برای پزشکان خارجی در ترکیه می باشد.بر اساس آیین نامه وزارت بهداشت به پزشکان خارجی که دارای شرایط زیر باشند اجازه فعالیت در ترکیه داده می شود:
 • هم ارزی مدارک تحصیلی یا تخصص که توسط وزارت بهداشت به تصویب رسیده و ثبت شده باشد.
 • هیچ مانع قانونی برای شروع به فعالیت در حرفه پزشکی وجود نداشته باشد.
 • پزشکان خارجی در ترکیه تنها می تواند با بیمارستان های خصوصی و مراکز پزشکی کار کند یعنی به هیچ عنوان اجازه باز کردن مطب شخصی را برای خود ندارند.
 • موفقیت در امتحان زبان ترکی (تومر) که توسط برنامه آموزش زبان ترکی و مراکز تحقیقاتی آزمون شده و حداقل سطح (B) یا بالاتر اخذ نموده باشد.
 • اخذ بیمه اجباری مسئولیت مالی حرفه ای برای پزشکان.

نکته مهم: بر اساس اصلاح قانون استخدام اتباع خارجی ممنوعیت فقط در رشته های پزشکی در ترکیه و داروسازی در ترکیه برداشته شده است این در حالی است که ممنوعیت استخدام اتباع خارجی در رشته های مامایی ، دندانپزشکی و داروسازی همچنان ادامه دارد.

اگرچه مامایی از جمله حرفه هایی است که برای اتباع خارجی ممنوع می باشد، اما بسیاری از افراد به عنوان دستیاران ماما یا پرستاران مامایی استخدام شده اند.

مجوز کار پزشکان خارجی در ترکیه

شرایط دریافت مجوز مطب برای پزشکان خارجی در ترکیه

 • افرادی که قصد دارند برای اولین بار در ترکیه حرفه پزشکی را دنبال کنند در صورتی که در ترکیه فارغ التحصیل نشده باشند لازم است تا از مقامات صلاحیت دار کشور ترکیه مجوزهای لازم را اخذ نمایند.
 • قبل از اقدام به استخدام شخص باید دارای اجازه اقامت ترکیه و یا همان کارت اقامت ترکیه باشد. البته این موارد شامل افرادی که در ترکیه پناهجو می باشند نیست زیرا که پناهجویان در ترکیه نمی توانند به حرفه پزشکی اشتغال داشته باشند.
 • كسانی كه مدارك / الزامات فوق را رعایت كرده اند برای كار باید به بیمارستان یا مراكز پزشكی خصوصی مراجعه كنند. باید یک قرارداد خدمات بین موسسه بهداشت خصوصی و پزشک خارجی تهیه شود که شامل مبلغ دستمزد ناخالص ماهانه و نام و امضای طرفین در هر صفحه می باشد.
 • درخواست جهت اخذ اجازه کار ترکیه برای پزشك خارجي توسط مؤسسه بهداشتي خصوصي صورت مي گيرد كه پزشك را به اداره بهداشت استاني كه مؤسسه بهداشتي خصوصي در آن قرار دارد معرفی می نماید به همراه ارسال یک نسخه از قرارداد کاری فی مابین. در صورت نقص و عدم انطباق در اسناد ، كپی مدرک تحصیلی پزشك و / یا گواهی تخصص از طرف این اداره برای انجام مراحل ثبت نام و هم ارزی توسط اداره به ثبت احوال و معاملات، اداره كل خدمات بهداشتی وزارت بهداشت ارسال می شود. به محض پاسخ اداره ثبت معادل سازی، اداره بهداشت و درمان استان مربوطه تأیید این اداره را دریافت می کند و سند (مجوز اولیه) صادر می شود که پزشک خارجی می تواند در موسسه بهداشت خصوصی کار کند.
 • پس از طی مراحل بالا موسسه ای که شخص با آن قرارداد همکاری بسته است باید درخواست مجوز کار از وزارت کار و تأمین اجتماعی، استانداری و مقامات امنیتی نماید. در واقع برای دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه و یا اقامت بلند مدت در ترکیه ، مجوز کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی صادر می شود .
 • نامه اجازه کار که توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی توسط اداره کل بهداشت استان صادر شده است و نسخه های معتبر از اجازه اقامت اعطاء شده توسط مقامات پلیس به اداره فعالیت های خدمات بهداشتی و درمانی خصوصی ارسال می شود. اطلاعات مربوط به متخصص بهداشت و درمان خارجی در سیستم اطلاعات وزارت و سیستم مدیریت مؤسسات بهداشت (SKYS) ثبت می شود. گواهینامه کارکنان حرفه های بهداشت خارجی که در SKYS ثبت شده اند توسط اداره بهداشت استان مربوطه صادر می شود. کادر پزشک خارجی می توانند از تاریخ صدور گواهینامه کار در مؤسسه بهداشتی درمانی مربوطه شروع به کار کنند.

البته با توجه به فعالیت بیمارستان های بین المللی در ترکیه بسیاری از پزشکان خارجی به خصوص پزشکان کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلیل آشنایی با سایر زبان ها می توانند در حوزه سلامت بیت المللی فعالیت نمایند یا ( سلامت جهانگردی). پرستاران و پزشکانی که به زبانهای خارجی صحبت می کنند ، در این مراکز استخدام می شوند.

مدارک مورد نیاز برای اجازه کار پزشکان در ترکیه

1) سندی که نشان می دهد هم ارزی دیپلم ها و / یا گواهینامه های تخصصی توسط مقام مربوط پزشک خارجی پذیرفته شده است.

2) سندی که نشان می دهد آزمون زبان ترکی در مراکز کاربردی و تحقیقاتی زبان ترکی و دانشگاه ها در سطح (B) یا بالاتر موفق سپری شده است. در صورت دریافت مهلت جهت ارایه نمره زبان باید حداکثر یک سال پس از تاریخ درخواست مدرک زبان ارسال شود. در صورت عدم ارائه گواهی در پایان این دوره ، گواهی کار پرسنل توسط اداره بهداشت لغو می شود.

5/5 - (2 امتیاز)