به جرات ‌میتوان گفت که امروزه مزایای تحصیل در ترکیه بسیار زیاد است و به سختی می‌توان معایبی برای چنین انتخابی پیدا کرد. این کشور هم از نظر بعد مسافتی به ایران نزدیک است، هم هزینه‌ی پایین رفت و آمد به آن، موهبت بزرگی برای دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. علاوه بر این تنوع رشته‌های دانشگاهی، دانشگاه‌های معتبر و بورسیه‌های تحصیلی آن چنان زیاد است که جوابگوی سلایق و علاقه بسیاری از افرادی است که به راحتی تن به زندگی در هر کشوری نمی‌دهند.

مدرک دانشگاهی اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه، تقریبا در تمام کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. علاوه بر این، ترکیه یکی از موفق‌ترین کشورهایی است که در برنامه‌های مبادله دانشجو تحت عنوان Erasmus شرکت می‌کند. علاوه بر اراسموس، برنامه‌های تبادل زیادی در ترکیه مانند مولانا و فارابی نیز وجود دارند که از مبادله‌ی دانشجویان و مدرسین این کشور حمایت می‌کنند.

[lwptoc toggle=”1″]

مهم نیست به کدام یک از 207 دانشگاه ترکیه بروید، به هرحال زندگی در پردیس‌های مدرن و مجهز به آخرین تکنولوژی‌های روز را تجربه خواهید کرد. مزایای تحصیل در ترکیه را به صورت مفصل‌تر در ادامه به شما خواهیم گفت:

کیفیت بالای آموزش و پرورش

کشور ترکیه با نرخ دسترسی 94.2 درصدی به آموزش عالی به عنوان دومین کشور در سادگی دسترسی به تحصیلات عالی در کل دنیا شناخته می‌شود. در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا در سال 2022، 17 دانشگاه ترکیه بین 1000 دانشگاه برتر دنیا دیده می‌شوند که در این میان دانشگاههای چانکایا (Çankaya) و کوچ(koc) و سابانجی(Sabancı) و بیلکنت(Bilkent) عنوان برترین دانشگاههای خصوصی ترکیه را به خود اختصاص داده اند. پردیس‌های دانشگاهی، خدمات با کیفیت آموزشی، برخورداری از اساتید برتر در تمامی سطوح آکادمیک، رشته های تحصیلی متنوع و ده‌ها دلیل دیگر عواملی هستند که کیفیت آموزشی بالا در ترکیه را تضمین می‌کنند.

حتما بخوانید:

تنوع رشته های تحصیلی

طبق آخرین آمار، 207 دانشگاه در ترکیه وجود دارد و تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان در این کشور به رقمی نزدیک به 8 میلیون نفر می‌رسد. با این تعداد دانشجو، ترکیه به عنوان “بیشترین دانشجو در بخش آموزش عالی اروپا” رسیده است. نزدیک به 60000 برنامه‌ی آموزشی مختلف در بیش از 200 دانشگاه در این کشور به دانشجویان ارائه می‌شود. حتما شما هم با توجه به این اعداد و ارقام متوجه شده‌اید که پیدا کردن رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه کار چندان سختی نیست و رقابت تنها بر سر دانشگاه محبوب خواهد بود.

چنانچه قصد تحصیل در رشته‌های مرتبط با هنر مانند معماری، طراحی، سینما، هنرهای دستی، موسیقی و سایر رشته‌های هنری را دارید، در ترکیه دستتان برای انتخاب باز خواهد بود.

اعتبار مدارک دانشگاهی

اروپا در حوزه‌ی آموزش نمره‌ی 5 را از 5 به دانشگاه‌های کشور ترکیه داده است؛ این نمره به این معنی است که  تمام کشورهای اروپایی مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه را بدون معادل‌سازی قبول می‌کنند.

وزارت علوم ایران نیز در حال حاضر 17 دانشگاه ترکیه را در لیست دانشگاه‌های مورد تایید خود قرار داده است و از آن‌ها به عنوان دانشگاه‌های ردیف اول یاد می‌کند. از میان این 17 دانشگاه 16 دانشگاه دولتی و 1 مورد دانشگاه خصوصی هستند. برخی از دانشگا‌های ترکیه مانند دانشگاه حاجت تپه در سطح جهانی چنان معتبر  هستند که با دانشگاه‌های تراز اول جهان مثل هاروارد تبادلات دانشجو، اساتید و… دارند.

در مورد رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی تحصیل کنید، اگر قصد دارید پس از فارغ‌التحصیلی در ایران مشغول به کار شوید، حتما نام دانشگاه مربوطه را در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران جستجو کنید تا از اعتبار مدارک آن در ایران مطمئن شوید.

تعداد زیاد بورسیه‌های‌ تحصیلی

یکی از اصلی‌ترین مزایای تحصیل در ترکیه امکان دریافت بورسیه تحصیلی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است؛ هم دانشجویان داخلی و هم دانشجویان بین‌المللی خواهان دریافت بورسیه برای تحصیل در ترکیه هستند و این مساله رقابت بر سر دریافت بورسیه را بالا برده است. توجه کنید تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه همراه با بورسیه بر اساس ظرفیت است و معمولا باید به زبان ترکی نیز تسلط داشته باشید. رزومه‌ی قوی از نظر علمی و نمرات بالا از شروط اصلی دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه هستند.

به طور کلی شرط دریافت بورسیه‌ی تحصیلی در دوره کارشناسی کسب نمره‌ی قابل قبول در آزمون yos و معدل دیپلم بالای 15 است. دانشجویان دکتری نیز بایستی برای دریافت بورسیه با استاد راهنمای دانشگاه مد نظر خود مکاتبه کنند و پس از تایید استاد، برای دریافت بورسیه اقدام کنند. معدل بالا، داشتن مقالات ISI و تسلط به زبان ترکی، شانس شما را برای دریافت بورسیه دوره‌ی دکتری افزایش می‌دهند.

امکان کار حین تحصیل (کار دانشجویی)

یکی از مزایای تحصیل در ترکیه، اجازه‌ی کار حین تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد و دکتری حتی با وجود داشتن بورسیه است. این دانشجویان برای انجام کار حین تحصیل، باید مجوز کار حین تحصیل دریافت کنند. معمولا به دانشجوهای دوره‌های کاردانی یا کارشناسی مجوز کار حین تحصیل تعلق نمی‌گیرد.

مجوز کار دانشجویان خارجی در ترکیه بر اساس مدت اقامت افراد قابل تجدید است. توجه داشته باشید که دانشجویانی که اقامت خود را در ترکیه تمدید نکنند و در شرکت‌های خصوصی و یا دولتی مشغول به کار شوند، مشمول اخراج از ترکیه هستند.

تحصیلی ترکیه

امکان اقامت پس از پایان تحصیلات

بعد از اتمام تحصیل در کشور ترکیه با تمدید اقامت تا مدت یکسال اجازه‌ی جستجوی کار و زندگی در این کشور را دارید. همراه با یافتن شغل مناسب بایستی به زبان ترکی نیز تسلط پیدا کرده و از وزارت کار و امور اجتماعی، مجوز کار دریافت کنید.

توجه کنید اقامت بعد از اتمام تحصیلات در ترکیه با استخدام در شرکت های معتبر، تسلط به زبان ترکی و توانایی برقراری ارتباط مفید وموثر با همکاران و کارفرمایان میسر خواهد بود.

امکان کار پس از فارغالتحصیلی

برای شروع کار در ترکیه طبقه اصل شماره 4817 قانون کار کشور ترکیه شما نیاز به دریافت مجوز کار، ویزای کار و اجازه‌ی اقامت در این کشور دارید. بعد از اتمام تحصیلات در کشور ترکیه، چه لیسانس و چه مقاطع بالاتر در ابتدا بایستی مجوز کار را از سوی وزارت کار و تامین اجتماعی دریافت کرده و بعد از دریافت این مجوز درخواست خود را برای دریافت ویزای کار ارسال کنید.

ویزای کار در کشور ترکیه به سه دسته ویزای کار معمولی، ویزای کار مستقل و ویزای کار نامحدود تقسیم می‌شود. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، ابتدا موفق به دریافت ویزای کار معمولی می‌شوند و مدت اعتبار آن این ویزا یک سال است.

هزینه به صرفه تحصیل و زندگی

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه به طور میانگین کمتر از سایر کشورهای اروپایی است و هزینه تحصیل بسته به اینکه در کدام دانشگاه، کدام مقطع و چه رشته‌ای تحصیل می‌کنید، متفاوت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای تحصیل در ترکیه تقریباً از 700 تا 1500 دلار در سال متغیر است.

میانگین هزینه‌ی تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بین 5000 تا 25000 دلار در سال هزینه برای شما خواهد داشت.  هزینه زندگی در این کشور نیز با توجه به سبک و شهر محل اقامت متفاوت است، اما به طور متوسط بین 300 تا 400 دلار برای هر نفر در ماه کفایت می‌کند.

عدم نیاز به دریافت ویزای ورود برای تحصیل در ترکیه

یکی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه، سهولت دریافت ویزای دانشجویی در این کشور است. ایرانیان تنها 90 روز بدون ویزا حق ماندن در این کشور را دارند و در این بازه زمانی اجازه‌ی تحصیل ندارند. بنابراین برای تحصیل در ترکیه، ابتدا بایستی گواهی پذیرش دانشگاه مد نظر خود را به کنسولگری ترکیه در ایران تحویل بدهید و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

عدم نیاز به مدرک زبانتا قبل از شروع کلاس‌ها

دوره‌های آموزشی زیادی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند  و اگر از یکی از این رشته‌ها پذیرش بگیرید، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان ترکی ندارید و تنها جهت ارتباط بهتر با دیگران، می‌توانید زبان  ترکی، پنجمین زبان پر طرفدار در جهان را یاد بگیرید! فرصت یادگیری این زبان در دوره‌های آموزشی دانشگاه شما معمولا فراهم است.

نزدیکی مسافت تا ایران

مهمترین مزیت تحصیلی در ترکیه علاوه بر کیفیت آموزشی بالا نزدیکی این کشور با ایران است. فاصله بین تهران تا استانبول چیزی حدود 2500 کیلومتر است که از طریق زمینی و هوایی می‌توانید این مسیر را طی کنید.

شباهت فرهنگی

کشور ترکیه و ایران از نظر فرهنگی و تاریخی شباهت‌های فراوانی باهم دارند. ترکیه همانند ایران خواستگاه تمدن‌های زیادی بود و آثار تاریخی فراوان موجود در این کشور به خصوص مقبره شاعر بزرگ پارسی زبان یعنی مولانا جلال الدین بلخی، پیوندهای بین ما و ترکیه را بیش از بیش محکم کرده است.

خون‌گرم بودن مردم ترکیه و غذاهای دو کشور از نظر طعم به همدیگر بسیار نزدیک است و بسیاری ازشهرهای ترکیه از نظر آب‌وهوایی مشابه ایران دارند و به احتمال زیاد شما با زندگی در این سرزمین، احساس غربت زیادی را تجربه نخواهید کرد.

سخن پایانی

ما تا آنجایی که توانستیم مزایای تحصیل در ترکیه را در این مطلب به شما گوشزد کردیم و مهم‌ترین مزیت تحصیل در ترکیه را نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه‌تر بودن آن اعلام کردیم. برای رفت و آمد از ایران به ترکیه و ثبت نام در دانشگاه هم مثل دیگر کشورهای اروپایی نیازی به اخذ ویزای تحصیلی و نوبت سفارت ندارید.
در حال حاضر اگر باز هم برای تحصیل در ترکیه تردیدهایی دارید یا نمی‌دانید از کجا این فرآیند را شروع کنید، می‌توانید با ما از طریق واتس‌اپ یا تلفن تماس بگیرید یا در شبکه‌های اجتماعی با ما در ارتباط باشید.

با مهاجر دانش، دانش مهاجرتی خود را تقویت کنید تا با استرس کمتر و توانی مضاعف‌تر پروسه‌ی “مهاجرت تحصیلی به ترکیه” را طی کنید.  

5/5 - (5 امتیاز)