تحصیل در رشتۀ پزشکی ممکن است آرزوی هر فردی باشد اما گاهی به دلایل مختلف ممکن است فرد نتوانسته یا علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایران نباشد، در این مواقع است که افراد به مهاجرت تحصیلی به کشورهای دیگر فکر می‌کنند. یکی از کشورهایی که به عنوان مقصد این افراد شناخته می‌شود، کشور ترکیه است اما دلیل انتخاب ترکیه برای ادامه تحصیل چیست؟ شرایط پذیرش در رشتۀ پزشکی در این کشور چگونه است؟ هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چگونه است؟ آیا مدرک پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور در ایران یا نقاط دیگر جهان معتبر است؟ آیا می‌توان از بورسیه تحصیلی ترکیه برای تحصیل در رشتۀ پزشکی در این کشور استفاده کرد؟ پاسخ این سؤالات تنها بخش کوچکی از اطلاعاتی است که شما برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه باید مورد بررسی قرار بدهید، در ادامۀ این مطلب قصد داریم در رابطه با این موضوع اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

ترکیه به عنوان یک مقصد عالی برای دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود، زیرا دانشگاه‌های این کشور در حال حاضر از نظر علمی رتبۀ بسیار عالی در جهان دارند. مزیت‌های فراوان و برنامه ریزی‌های دقیق کشور ترکیه باعث شده است که هر ساله این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشتۀ پزشکی باشد اما هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه شامل چه مواردی می‌شود؟ در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاههای ترکیه را می‌توان به دو بخش شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در این کشور تقسیم کرد.

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه

این هزینه‌ها در حقیقت شامل هزینه‌هایی نظیر شهریه دانشگاه می‌شود.  این هزینه به موارد خاصی بستگی دارد که آن‌ها را باهم بررسی خواهیم کرد:

 1. نوع دانشگاه مورد نظر شما: دانشگاه‌هایی که در کشور ترکیه رشته پزشکی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، به دو دستۀ خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند؛ بنابراین می‌توان گفت شهریۀ دانشگاه‌های خصوصی به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. این نکته نیز باید در نظر گرفته شود که تفاوت‌هایی در مقادیر شهریه در بین انواع دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی نیز وجود دارد.
 2. رشته تحصیلی: به طور کلی می‌توان گفت رشتۀ تحصیلی تأثیر بسیار زیادی برروی میزان شهریه دانشگاه دارد. رشته‌های پزشکی یکی از پرهزینه‌ترین رشته‌های تحصیلی در هر کشور به حساب می‌آیند؛ بنابراین اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید باید به شما بگوییم که با شهریه‌های نسبتاً بالایی مواجه خواهید بود.
 3. دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی مختلف نیز در مقدار شهریه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؛ بنابراین نمی‌توان برای هر کدام از این دسته بندی‌ها یک مقدار ثابت را در نظر گرفت. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی چیزی بین 2000 تا 10000 دلار متغیر است، گاهی این هزینه در دانشگاه‌های دولتی به 21000 دلار نیز می‌رسد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز چیزی بین 16000 دلار تا 25000 دلار ممکن است متفاوت باشد.

هزینه های زندگی در کشور ترکیه

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور و تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارد باید قبل از هرچیز مقدار هزینه‌های زندگی خود در این کشور را برآورد کرده تا بعدها دچار مشکل نشوید. این هزینه‌ها شامل موارد بسیاری می‌شوند. هزینۀ اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل، پوشاک و غیره را می‌توان جزئی از این هزینه‌ها دانست. برای مثال دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغی در خوابگاه‌های دانشگاه اقامت داشته باشند، خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً فقط هزینۀ اقامت دانشجویان در طول ترم را دریافت می‌کنند و لازم به پرداخت مبلغی برای تعطیلات بین ترم به خوابگاه‌ها نیست اما اگر شما یک آپارتمان را برای اقامت خود اجاره کنید، باید برای تمام ماه‌های سال اجاره ‌بهای آن را به طور تمام و کمال پرداخت کنید؛ بنابراین اجارۀ خوابگاه می‌توانند در هزینه‌های زندگی شما در این کشور بکاهد.

این هزینه‌ها تا حد بسیار زیادی به شهری بستگی دارد که دانشگاه شما در آن واقع شده است اما به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه بسیار مقرون به صرفه‌تر از هزینه‌های زندگی در کشورهایی نظیر انگلستان و آمریکا است. جالب است بدانید که کشور ترکیه به دلیل توریستی بودن در هر زمینه‌ای تخفیف‌های شگفت انگیزی دارد، همین موضوع می‌تواند کمک قابل توجهی در پرداخت هزینه‌های زندگی به دانشجویان کند.

مزیت های تحصیل در کشور ترکیه

شاید شما هم به این موضوع فکر کرده باشید که چرا تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی جذاب است، در این قسمت مزیت‌های تحصیل در این کشور را باهم بررسی خواهیم کرد.

مقرون به صرفه بودن

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه‌تر از تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای دیگر است، به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی دانشجو درخواست پذیرش به دانشگاه‌های این کشور ارسال کرده و تلاش می‌کنند در آزمون‌های ورودی دانشگاه این کشور قبول شوند. علاوه بر هزینه‌های پایین دانشگاه، هزینه‌های زندگی در این کشور نیز نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار پایین‌تر است؛ بنابراین دانشجویان برای اثبات تمکن مالی خود به منبع مالی و سرمایه کم‌تری نیازمند هستند.

مدرک پزشکی معتبر

معمولاً دانشجویان پزشکی بعد از اتمام درس خود، قصد بازگشت به کشورشان را دارند تا بتوانند در کشور خود به طبابت بپردازند اما این موضوع به همین سادگی‌ها نبوده و باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

در حال حاضر مدارک ارائه شده توسط بیشتر دانشگاه‌های کشور ترکیه مورد تأیید وزارت بهداشت کشور ایران است اما اگر قصد بازگشت به ایران را دارید، برای اطمینان از این موضوع بهتر است قبلاً از آن که به کشور ترکیه برای تحصیل مهاجرت کنید، دانشگاه مورد نظرتان را از همۀ جوانب مورد ارزیابی قرار دهید. مدرک پزشکی گرفته شده از دانشگاه‌های ترکیه در تمام کشورهای اروپایی قابل استناد بوده و معتبر است.

برخورداری از بهترین امکانات آموزشی

شاید در مرحلۀ اول فکر کنید که دانشگاه‌های کشور ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار نیستند اما باید به شما بگوییم که این موضوع اصلاً صحیح نبوده و دانشگاه‌های این کشور از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند، زیرا براساس سیستم آموزش رایج در اروپا اداره شده تا بهترین نتایج از آموزش و پرورش دانشجویان حاصل شود.

نزدیکی به کشور ایران

اگر شما قصد دارید برای تحصیل به یک کشور اروپایی مراجعه کنید اما نمی‌‌خواهید مسافت‌های بسیار طولانی را بپیمایید، کشور ترکیه گزینه مناسبی است. با تحصیل پزشکی در ترکیه فاصلۀ کم‌تری با خانواده خود داشته و احساس بهتری خواهید داشت. فاصلۀ کم، خود یکی از عوامل صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد بود، زیرا لازم به صرف هزینه‌های بسیار بالا برای حمل و نقل وجود ندارد. همچنین کشور ترکیه معمولاً دارای آفرهای ویژه برای تهیه بلیط است، زیرا هر ساله این کشور میزبان گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان است.

ارائه برنامه های درسی پزشکی به زبان انگلیسی

جدا از پایین بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه، زبان یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید دانشجویان بین‌المللی آن را در نظر بگیرند، امروزه در سطح جهان دانشگاه‌های بسیاری وجود دارند که برنامه‌های درسی رشته‌های مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند. ترکیه دارای 47 دانشگاه عالی پزشکی است که برنامه‌های درسی خود را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهند؛ بنابراین دانشجویان بین‌المللی بدون نیاز به یادگیری زبان ملی این کشور می‌توانند پزشکی بخوانند و بعد از اتمام تحصیلات خود طبابت کنند.

ارائه انواع بورسیه های تحصیلی

اگر قصد دارید برای تحصیل خود بورسیه دریافت کنید، بهترین کار این است که کشور ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید و برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایید، زیرا این کشور بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان برای ادامه تحصیل می‌پردازند. بورسیه تمام وقت ترکیه، بورسیه کوتاه مدت ترکیه، بورسیه‌های دانشگاهی مختلف، بورسیه تحصیلی CoHE و هزاران بورسیه دیگر وجود دارد که به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌گردد تا آن‌ها بتوانند بدون نگرانی برای هزینه‌های خود به تحصیل بپردازند.

معیار پذیرش در دانشگاه‌ های پزشکی در ترکیه

هر دانشگاه ممکن است برای پذیرش دانشجو معیارهای مختلفی داشته باشد اما دو آزمون جامع در کشور ترکیه برگزار می‌شود که معیار مشترک دانشگاه‌های مختلف پزشکی در این کشور است. معمولاً دانشگاه‌های دولتی نتیجۀ به دست آمده از هر دو آزمون و دانشگاه‌های خصوصی تنها یکی از آن‌ها را به عنوان معیار پذیرش دانشجو مورد بررسی قرار می‌دهند.دوره تحصیلی این رشته معمولاً به صورت شش ساله برگزار می‌شود اما در برخی از دانشگاه‌های این کشور ممکن است دورۀ تحصیلی این رشته را به صورت 7 ساله نیز برگزار کنند. برخی دیگر از معیارهای مشترک دانشگاه‌های دولتی و خصوصی برای پذیرش دانشجو در رشتۀ پزشکی به شرح زیر است:

 • مدرکی که اثبات کند شما دورۀ 12 سالۀ دبیرستان را به پایان رسانده‌اید.برای دانشجویان بین‌المللی لازم است که مدرک دیپلم خود را معادل سازی کنند تا ارزش مدرکشان از نظر وزارت آموزش این کشور مشخص گردد.
 • تسلط به زبان انگلیسی یکی  از معیارهایی است که توسط برخی از دانشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای اثبات تسلط خود به این زبان باید یکی از مدارک زبان بین‌المللی زبان مانند آیلتس یا تافل را به دانشگاه ارائه دهید.
 • ارائه ریز نمرات برای دانشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد، میانگین نمرات یک فرد نباید زیر 70 باشد تا بتواند در این رشته در دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل نماید.
 • برخی از دانشگاه‌های دولتی این کشور برای پذیرش دانشجو، شرط یادگیری زبان ترکی استانبولی را نیز مطرح می‌کنند، در این موارد فرد باید حداقل زبان ترکی را در سطح B1 آموخته باشد.
 • مدارک شناسایی معتبر نیز به نوعی خط قرمز دانشگاه‌ها به حساب می‌آید؛ بنابراین ارائه پاسپورت دارای اعتبار اولین نکته قابل توجه برای دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها به حساب می‌آید.
 • ارائئه مدرکی که تمکن مالی شما را اثبات کند نیز برای دولت این کشور و دانشگاه اهمیت ویژه‌ای دارید. شما باید اثبات کنید که از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور به راحتی برمی‌آیید.

چگونه درخواست خود را برای پذیرش در رشته پزشکی ثبت نمایید؟

برای آن که بتوانید از هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه مطلع شوید، ابتدا لازم است دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید، بعد از انتخاب دانشگاه باید به وب سایت دانشگاه برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید. در این گونه موارد کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی مهاجردانش می‌توانند به شما کمک کند تا به سادگی اطلاعات مفیدی در مورد دانشگاه و چگونگی انجام مراحل کسب کنید.

بعد از آن شرایط پذیرش را در وب سایت دانشگاه مورد نظر خود به خوبی مطالعه کردید، نوبت به ثبت درخواست پذیرش می‌رسد. ابتدا باید تمام مدارک مورد نظر دانشگاه اعم از پاسپورت معتبر، مدرک دیپلم، ریز نمرات، مدرک زبان، عکس و غیر را فراهم کرده و سپس به تکمیل فرم درخواست که در وب سایت هر دانشگاهی موجود است، بپردازید. فرم درخواست باید به دقت تکمیل شده و در آخر توسط فرد متقاضی امضاء گردد.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی

در ادامه ابتدا به پنج مورد از بهترین دانشگاه‌های دولتی و سپس به پنج مورد از بهترین دانشگاه‌های خصوصی این کشور در این رشته اشاره خواهیم کرد:

دانشگاه های دولتی:

 1. Hacettepe
 2.  استانبول
 3. غازی
 4. آنکارا
 5. ایگه

دانشگاه‌ های خصوصی:

 1. کوچ
 2. باهچه شهیر
 3. آیدین استانبول
 4. مدیپل
 5. هیدیتپه

سوالات متداول

آیا هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه مقرون به صرفه است؟

بله، شما می‌توانید با صرف هزینه‌های بسیار پایین ‌در کشور ترکیه پزشک شوید.

آیا برای تحصیل در کشور ترکیه می‌توان از بورسیه تحصیلی استفاده کرد؟

بله، شور ترکیه برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی انواع بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد.

آیا مدرک پزشکی ارائه شده توسط دانشگاه‌های پزشکی ترکیه معتبر است؟

بله، مدارک ارائه شده توسط بیشتر دانشگاه‌ها این کشور در ایران و سایر کشورهای اروپایی معتبر و قابل استناد است.

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به سایر رشته‌ها بالاتر است؟

بله، رشتۀ پزشکی از پرهزینه‌ترین رشته‌ها به حساب می‌آید.

کلام پایانی

تحصیل در رشتۀ پزشکی در ترکیه به دلایل مختلفی مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است، اما مهم‌ترین آن‌ها مربوط به هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه است. در واقع به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه‌ها در کشور ترکیه، دانشگاه‌های این کشور مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور به صورت چشم‌گیری به صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. البته در نظر داشته باشید که این تفاوت در هزینه‌ها باعث کاهش کیفیت آموزش در دانشگاه‌های این کشور نشده است.

5/5 - (1 امتیاز)