دوره‌های آمادگی زبان روسی (پادفک)، چیزی شبیه به دوره‌ی پیش دانشگاهی ما است، این دوره اگرچه قبل از ورود به دانشگاه و به زبان روسی تدریس می‌شود، اما عمدتا شامل «آموزش زبان روسی» نمی‌شود و سایر درس‌ها را نیز شامل می‌شود.

برای تحصیل در روسیه، دانشجویان می‌توانند در دوره‌های مقدماتی که ارائه می‌شوند شرکت کنند و به صورت حرفه‌ای دوره ببینند. پس از اتمام دوره نیز می‌توانند برای تحصیل در رشته‌ی مورد نظر خود، از دانشگاهی که می‌خواهند پذیرش بگیرند.

دانشگاه‌های روسیه، رشته‌ها و گزینه‌های تحصیلی مختلفی را به شما ارائه می‌دهند. برای مثال می‌توان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و … اشاره کرد. اما پادفک روسیه در هر دانشگاه، معمولا در یک دوره‌ی فشرده‌ی 9 ماهه اجرا می‌شود و دروس و علوم پایه را که برای رشته‌های مختلف متفاوت است، به زبان روسی ارائه می‌دهد.

در دوره‌ی پادفک روسیه، دانشجویان نه تنها با علوم پایه، بلکه با فرهنگ، آداب و رسوم و نحوه‌ی زندگی در روسیه نیز آشنا می‌شوند و سازگاری بهتر و بیشتری با این محیط جدید پیدا می‌کنند. این دوره‌ها معمولا از سپتامبر-اکتبر شروع می‌شوند و تا ژوئن یا ژوئیه طول می‌کشند.

پادفک برای دانشجویان کارشناسی

کسانی که می‌خواهند در دوره‌ی کارشناسی شرکت کنند، در دوره‌ی پادفک خود بیشتر با زبان روسی دست و پنجه نرم می‌کنند. اما به طور کلی، درس‌هایی چون زبان روسی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، نقاشی و علوم کامپیوتر، در پادفک مخصوص دانشجویان کارشناسی آموزش داده می‌شود.

پادفک برای دانشجویان کارشناسی ارشد

برای دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه بپردازند، پادفک فشرده‌تری ارائه می‌شود. در این دوره، زبان روسی به صورت سریع  فشرده آموزش داده می‌شود و تمرکز آموزش بر روی علوم و حوزه‌ی مورد علاقه و انتخابی دانشجوی کارشناسی ارشد است. اما به طور کلی دروسی چون زبان روسی، ریاضیات پیشرفته و علوم کامپیوتر تدریس می‌شود.

شما پس از اتمام دوره‌ی پادفک باید در یک سری آزمون ورودی شرکت کنید. وقتی در تمام امتحانات موفق شدید، می‌توانید در یکی از مقاطع کارشناسی،‌ کارشناسی ارشد یا دکترا و در هر دانشگاهی از روسیه که می‌خواهید تحصیل کنید. برای درخواست پذیرش هم باید برای دانشگاه مدارک و اپلیکیشن درخواست اپلای را ارسال نمایید.

ما در ادامه می‌خواهیم بهترین دور‌ه‌های برگزاری پادفک در دانشگاه‌های روسیه را معرفی کنیم که برای انتخاب، گزینه‌های عاقلانه و کاملی داشته باشید. پس به خواندن این مطلب ادامه دهید.

پادفک در دانشگاه دولتی فناوری و مدیریت رازوموفسکی مسکو

فرآیند آموزشی

پذیرش دانشجویان بین‌المللی برای شرکت در پادفک این دانشگاه از فوریه تا آگست انجام می‌شود. این دوره‌ها به صورت تمام وقت و پاره‌وقت در دسترس دانشجویان هستند و کلاس‌ها حدود 12 تا 20 نفره است.

اساتید بخش «روسی به عنوان یک زبان خارجی» بیشترین بار تدریس را در دوره‌های پادفک این دانشگاه به عههد دارند و دارای مهارت‌های بالایی هستند. آن‌ها با سال‌ها تجربه، از جدیدترین روش‌ها در آموزش دروس مختلف استفاده می‌کنند و بسته به مواد و ملزومات آموزشی، بهترین خدمات را ارائه می‌دهند.                                                                                                                                                                            شما در پایان دوره‌ی پادفک روسیه، می‌توانید در آزمون زبان روسی و سایر دروسی که در پادفک سپری کرده‌اید آزمون دهید و در صورت قبولی، گواهی‌ای دریافت کنید که به کمک آن، در هر دانشگاهی که می‌خواهید ثبت نام نمایید.

  • مدت پادفک در این دانشگاه، یک سال تحصیلی است و شامل هشت الی ده ماه می‌شود.
  • رشته‌های آموزشی در دوره پادفک این دانشگاه برای سال 2023/2024 در زمینه‌ی اقتصاد و علوم طبیعی است.                  
  • دانشجویانی که بتوانند در تمام آزمون‌های مربوط به این دوره قبول شود گواهی تایید خود را دریافت می‌کنند، ولی کسانی که فقط به بخشی از آن‌ها مسلط شوند، نامه‌ای برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر دریافت خواهند کرد.

شهریه‌ی پادفک این دانشگاه

شهریه‌ی شرکت در پادفک این دانشگاه برای سال 2024/2023، حدود 190000 روبل است. این هزینه شامل اقامت، ویزا و بیمه‌ی سلامت شما نمی‌شود.

پادفک در دانشگاه علوم تربیتی دولتی تامسک

دانشجویانی که تصمیم می‌گیرند در دانشگاه تامسک پادفک خود را بگذرانند، اسکان دارند و در اتاق‌های دو تا سه نفره زندگی می‌کنند. اگرچه این خوابگاه فضای محدودی دارد و توصیه می‌شود که دانشجویان به دنبال خوابگاه‌های خصوصی باشند. هزینه‌ی اقامت در خوابگاه‌های خصوصی از ماهی 8000 روبل شروع می‌شود. هزینه‌های زندگی در روسیه نیز، که شامل غذا و حمل و نقل و رفت‌و‌آمد شهری می‌شود، ماهانه حدود 5000 روبل است. علاوه بر این، برای ثبت نام در دوره پادفک تامسک باید بیمه پزشکی هم داشته باشید که ماهانه 300 روبل هزینه دارد و اجباری است. همچنین شما امکان کار حین تحصیل در دوره پادفک تامسک را ندارید.

پادفک در دانشگاه MIET روسیه

دوره‌ی پادفک در دانشگاه MIET روسیه دو ترمی است. ترم اول بر آموزش زبان روسی و به مدت 30 ساعت در هفته خواهد بود. در واقع ترم یک، از سطح صفر شروع می‌شود. ترم دوم، شما علاوه بر زبان روسی، دروسی مثل فیزیک، ریاضی، انفورماتیک و سایر علوم پایه را نیز به زبان روسی یاد می‌گیرید. در پایان این دوره، گواهی و مدرک پادفک خود را دریافت می‌کنید و به کمک آن می‌توانید در دانشگاه‌های روسیه درس بخوانید. به یاد داشته باشید که مدت دوره پادفک در این دانشگاه ده ماهه است، و از یکم اکتبر شروع می‌شود. پذیرش نیز از 10 می شروع و تا 10 آگوست ادامه دارد. هزینه‌ی گذراندن دوره‌ی پادفک روسیه در ای دانشگاه، 171000 روبل است.

پادفک در دانشگاه HSE

دانشگاه HSE از سال 2015 دوره‌های پادفک روسیه را ارائه می‌دهد.  شما با این دوره مهارت زبانی بالایی در زبان روسی پیدا می‌کنید و در علوم پایه نیز آموزش کاملی خواهید دید. به این ترتیب، می‌توانید با ویزای تحصیلی روسیه، در هر دانشگاهی که می‌خواهید ثبت ام کنید و خیالتان از بابت پذیرش راحت باشد. این دوره علاوه بر زبان روسی، در شاخه‌های چون ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر، ادبیات، تاریخ و مطالعات اجتماعی نیز به شما آموزش‌هایی می‌دهد و شما را برای شروع حرفه‌ای رشته‌ی تحصیلی خود در دانشگاه‌های روسیه آماده می‌کند. در عین حال، شما حین تحصیل در این دوره، با زندگی پرجنب و جوش در مسکو و تاریخ و فرهنگ غنی روسیه آشنا خواهید شد. البته اگر بخواهید در همین دانشگاه بمانید و پس از سپری کردن پادفک، یک رشته‌ی تحصیلی را در دانشگاه HSE ادامه دهید، در شهریه‌ها شامل تخفیف نیز می‌شوید.

پادفک در دانشگاه گوبکین

شما برای اینکه بتوانید در یکی از رشته‌های تحصیلی موجود در دانشگاه گوبکین درس بخوانید، حتما باید به زبان روسی مسلط باشید. حال می‌توانید این زبان را با مطالعه‌ی شخصی و شرکت در آزمون‌های مرتبط فرابگیرید، یا در دوره‌های پادفک دانشگاه گوبکین ثبت نام کنید. چون تمام رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان روسی ارائه می‌شوند. دوره‌ی پادفک دانشگاه گوبکین 10 ماهه است. البته دانشجویان کشورهای استوی، لتونی، لیتوانی، اوکراین و گرجستان نیازی به شرکت در پادفک یا ارائه‌ی مدرک زبان روسی ندارند. شما با شرکت در دوره پادفک این دانشگاه می‌توانید به راحتی با زندگی دانشگاهی خود کنار بیایید، اطلاعات کاملی از دانشگاه گوبکین ب دست بیاورید و با دقت بیشتری رشته‌ی تحصیلی خود را انتخاب کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام در دوره‌ی پادفک روسیه

  • فرم درخواست ثبت نام در پادفک روسیه
  • کپی مدارک تحصیلی اخیر
  • کپی پاسپورت با حداقل 18 ماه اعتبار و جای خالی برای ویزا
  • ترجمه‌ی رسمی اصل مدارک به زبان روسی
  • ارائه‌ی مدارک قانونی شده مطابق فدراسیون روسیه (برای قانونی سازی باید مدارک خود را به آموزش پرورش ببرید)

در صورت تایید درخواست ثبت نام شما، مدارک بیشتری درخواست می‌شود و این درخواست طی یک ایمیل برایتان ارسال خواهد شد.

روش درخواست جهت ثبت نام پادفک روسیه

1. فرم درخواست خود را پر کرده و سپس از آن پرینت بگیرید. البته آن را به صورت فایل پی دی اف سیو کنید و سپس، اسکن آن را برای دانشگاه ایمل نمایید.

2. از گواهی یا مدارک تحصیلی اخیر خود اسکن رنگ بگیرید. اگر گواهی به زبان روسی نیست (که قطعا نیست)، باید آن را به زبان انگلیسی یا روسی ترجمه رسمی کنید.

3. دعوتنامه‌ی رسمی را پر کنید و آن را به جوری که خوانا باشد اسکن نمایید. همچنین اسکن پاسپورت را نیز به همراه درخواست دعوتنامه برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

4. رزومه‌ی علمی یا کاری خود را ارسال کنید.

5. رسید پیش‌پرداخت یا پرداخت کامل شهریه را ارسال نمایید. برخی دانشگاه‌ها ودیعه و برخی شهریه‌ی کامل می‌خواهند. اما تا زمانی که هزینه واریز نشود، دعوتنامه‌ای ارسال نمی‌شود که به کمک آن ویزا بگیرید.

نکته: به یاد داشته باشید که تمام مدارکی که اسکن می‌کنید باید به صورت فایل پی دی اف، رنگی و واضح باشند. البته jpg هم قبول است، ولی پی دی اف بهتر است. در غیر این صورت، اطلاعات شما نادیده گرفته می‌شود. در صورتی که هر گونه مدرک جعلی یا دروغ برای دانشگاه ارسال کنید، به سرعت از پروسه‌ی پذیرش حذف می‌شوید.

کسانی که به زبان روسی تسلط کافی دارند ولی می‌خواهند فقط علوم پایه را در پادفک بگذرانند، حتما مدارک خود را به همراه درخواستشان ارسال کنند. گواهی زبان آن‌ها باید توسط وزارت آموزش روسیه تایید شده باشد.

سوالات متداول

دانشجویان در پادفک چه‌چیزی یاد می‌گیرند؟

دانشجویان در این دوره بیشتر به آموزش هر چیزی به زبان روسی مشغول می‌شوند. اگرچه تمرکز بیشتر روی یادگیری زبان روسی است، اما در کلاس‌های مرتبط با رشته‌ی تحصیلی انتخابی خود نیز شرکت می‌کنند. از این کلاس‌ها می‌توان به ریاضیات یا بازاریابی اشاره کرد. بسیاری از دانشگاه‌های موجود در روسیه که پادفک را برگزار می‌کنند، کلاس‌های تاریخ و فرهنگ روسیه را نیز ارائه می‌دهند. شما پس از اتمام دوره‌ی پادفک روسیه، مدرک زبان روسی خود را دریافت خواهید کرد.

پادفک چقدر طول می‌کشد؟

دوره‌های پادفک روسیه معمولاز 9 ماه تا یک سال طول می‌کشند و عموما از سپتامبر تا ژوئن خواهند بود. این دوره‌ها هم به دانشجویان اجازه می‌دهد تا با رشته‌ی خود و زبان روسی آشنا شوند، هم فرصت کافی برای گشت و گذار در روسیه و شناخت این کشور را داشته باشد. آن‌ها حتی می‌توانند قبل از شروع حرفه‌ای رشته‌ی تحصیلی خود در دانشگاه، با اساتید و محوطه دانشگاه هم آشنا شوند.

شهریه‌ی پادفک روسیه چقدر است؟

شما باید برای شرکت در دوره‌های پادفک روسیه هزینه‌ای پرداخت کنید. این هزینه بر اساس شهر و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. ولی یک بازه‌ی استاندارد دارد و از 65000 روبل (822 یورو) شروع می‌شود. شما می‌توانید قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود، برای شرکت در پادفک، محیط مناسبی را انتخاب کنید. حتی می‌توانید قبل از شروع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، در دانشگاه دیگری دوره پادفک خود را بگذرانید. البته دانشجویانی که موفق شده‌اند بورسیه‌ی تحصیلی روسیه را دریافت کنند، مجبور به پرداخت شهریه و هزینه‌ی لازم برای شرکت در پادفک نیستند. البته کسانی که در آزمون‌های ورودی رد شوند، بورسیه‌ی دولتی خود را از دست می‌دهند.

موسسه مهاجرتی مهاجر دانش

روسیه، کشوری که بهترین دانشگاه‌ها و جذاب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانی‌ها فراهم کرده است، طبیعتا خواهان زیادی نیز دارد و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آن کار ساده‌ای نیست. یکی از این سختگیری‌ها، الزام شرکت در دوره‌ی پادفک روسیه است. پس توصیه می‌شود که مراحل خود را به کمک حرفه‌ای‌ها سپری کنید تا با خیال راحت از یکی از دانشگاه‌های روسیه پذیرش بگیرید.

ما، موسسه مهاجردانش برای ارائه‌ی انواع کمک‌ها در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی به روسیه در کنار شما خواهیم بود. موسسه‌ی ما متشکل از بهترین دانش‌آموختگان و متخصصان دانشگاه‌های ایران، ترکیه و روسیه است. این متخصصان، با تمام دانش و مهارت خود در مهاجرت تحصیلی، به متقاضیان مختلف که تمایل به مهاجرت تحصیلی در روسیه دارند کمک می‌کند تا به هدف خود، یعنی اخذ پذیرش و اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند.

5/5 - (1 امتیاز)