کنکور ترکیه شامل آزمون های مختلفی است که دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ها باید پشت سر بگذارند. چندین نوع آزمون مختلف در کنکور در ترکیه وجود دارند که بسته به رشته و دانشگاه های مورد نظر این آزمون ها متفاوت می باشند.

کنکور ترکیه

ترکیه دارای بیش از 100 دانشگاه اعم از دولتی و خصوصی است. برای ورود به دانشگاه، دانشجویان باید در یک آزمون ورودی که شامل دروس مختلف از ریاضیات تا فلسفه است، شرکت کنند.

دانش آموزان ترک در سال آخر دبیرستان در این آزمون شرکت می کنند. کنکور ترکیه یک آزمون دو بخشی، سه ساعته چند گزینه ای است که calledrenci Seçme Sınavı (ÖSS) نامیده می شود. سیستم نمره دهی امتحان ساده است: هر سه پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را حذف می کند. نمره نهایی دانش آموز تعداد کل پاسخ های صحیح است.

ÖSS عملی ترین وسیله برای انتخاب 500000 دانشجوی واجد شرایط دانشگاه از بین 1.5 میلیون متقاضی است.

عملکرد خوب در کنکور در ترکیه یک موفقیت بزرگ است و امتیازات دانشجویان اغلب در روزنامه های محلی منتشر می شود. آن دسته از دانش آموزانی که عملکرد خوبی در آزمون ندارند، معمولاً در کلاس های خصوصی تحصیل می کنند و سپس دوباره در آزمون شرکت می کنند.

هنگامی که نمره دانشجویان قابل قبول باشد، مشخص می کند که در کدام دانشجو ها مجاز به حضور در کدام دانشگاه ها هستند و در کدام رشته ها می توانند تحصیل کنند. دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی و معتبرترین دانشگاه ها به بالاترین امتیازات نیاز دارند.

کنکور ترکیه

آزمون های ورودی به دانشگاه

در کنکور ترکیه آزمون های مختفلی برای ورود به دانشگاه وجود دارد، آزمون هایی مانند: آزمون YOS ، آزمونSAT ، آزمون TUS ، آزمون ALES ، آزمون GRE و آزمون GMAT. در این قسمت این آزمون ها شرح داده شده اند.

آزمون یوس YOS

یوس YÖS به معنی آزمون ورودی دانشجویان خارجی جهت ورود به دانشگاههای ترکیه است. این امتحان به دانشجویان این امکان را می دهد تا موضوعاتی مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و رشته های دیگر در مقطع لیسانس را در ترکیه تحصیل کنند. لیست رشته های تحصیلی که با آزمون یوس می توانید تحصیل کنید در وبسایت هر دانشگاه توضیح داده شده است.

شایان ذکر است شرط ورود به رشته های پر طرفدار در همه دانشگاههای دولتی کسب نمره بالا در آزمون یوس می باشد. اما چنانچه قصد تحصیل در دانشگاههای خصوصی را دارید، بهتر است بدانید که تعداد بسیار کمی از دانشگاههای خصوصی آزمون ورودی دارند و اغلب بر اساس پرونده تحصیلی شما در دوران دبیرستان پذیرش می کنند. شما با داشتن کارنامه آزمون یوس می توانید هم برای دانشگاههای دولتی و هم برای دانشگاههای خصوصی اپلای کنید.

اگر شما به عنوان دانشجوی بین الملل، علاقمند به تحصیل در ترکیه هستید، باید در آزمون یوس نمره بالایی را کسب نمایید. کشور ترکیه ظرفیتها و فرصتهایی ویژه دانشجویان بین المللی ارائه می کند تا یک زندگی دانشجویی را در ترکیه تجربه نمایید. هرساله دهها هزار نفر از کشورهای مختلف جهت ورود به دانشگاههای ترکیه در این آزمون شرکت می کنند.

براساس اعلام آموزش عالی ترکیه، در امتحانات سالهای 2017 به بعد هرساله حداقل 40 هزار نفر در این آزمونها شرکت کردند. در دو سال گذشته، تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه دو برابر افزایش یافته است. طی سال های 2020 و 2023 ، تعداد 100000 دانش آموز شرکت کننده در این آزمون پیش بینی می شود.

آزمون YOS از سه قسمت تشکیل شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش، ریاضیات و هندسه اختصاص دارد. سوالات آزمون YOS به صورت تستی است و هر سوال 5 گزینه دارد. دانشگاه ها به طور کلی برای یک جواب اشتباه نمره منفی می دهند، اما بعضی از دانشگاه ها قانون نمره منفی را اعمال نمی کنند. نسبت نمره منفی در کنکور ترکیه 4 به 1 است. به این معنی که 4 پاسخ نادرست یک پاسخ صحیح را از بین می برد. می توان گفت این آزمون مهمترین کنکور ترکیه و آزمون ورودی به دانشگاههای ترکیه است.

آزمون اس ای تی SAT

آزمون اس ای تی SAT یک آزمون استاندارد بین المللی است که به طور گسترده برای پذیرش دانشگاهها در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. از سال 1926 که برای اولین بار توسط کالج برد این آزمون مطرح شد، نام آزمون و امتیاز آن چندین بار تغییر کرده است. آزمون SAT کاملاً متعلق به کالج برد ، یک سازمان خصوصی و غیر انتفاعی در ایالات متحده است.

آزمون اس ای تی SAT برای تحصیل در رشته های پرطرفداری همچون پزشکی، دندانپزشکی، حقوق و تمامی رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایالت متحده آمریکا برگزار می شود.

این آزمون توسط هیئت کالج برگزار می شود و زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون حداقل 6 بار در سال برگزار می شود که در سایت www.collegeboard.org اعلام می شود. این آزمون در سال 2016 تغییراتی داشته و سیستم جدید امتیازدهی 1600 است که طبق اعلام رسمی سایت College Board میانگین نمره نسل جدید برای پذیرش 1000 است.

آزمون ورودی TUS

این یک کنکور ترکیه برای تخصص پزشکان است که دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و سایر رشته ها باید برای تخصص در این آزمون پذیرفته شوند. به استثنای تخصص در زیست شناسی به کسانی که در این آزمون موفق می شوند دستیار گفته می شود. طبق قوانین پزشکان، وقتی آنها در آزمون TUS قبول می شوند و از این دوره فارغ التحصیل می شوند، پزشکان متخصص نامیده می شوند.

زمان برگزاری کنکور ترکیه در این آزمون در بهار و پاییز بین آوریل و سپتامبر در آنکارا می باشد. در هر آزمون تقریباً 10000 تا 13000 نفر شرکت می کنند و تقریباً نیمی از شرکت کنندگان مجاز به انتخاب رشته هستند و تقریباً نیمی از افرادی که مجاز به انتخاب رشته هستند در یک فضای تخصصی قرار می گیرند. در این آزمون 11 درس اصلی وجود دارد و تعداد کل سوالات 200 و مدت آزمون 210 دقیقه است.

آزمون دانشگاه ترکیه

آزمون ورودی ALES

کلمه ALES مخفف Akademik lısansüstü Eğitime Sınavı به منظور ورود به آزمون های ورودی تحصیلات تکمیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است و البته امتیازات آن برای ورود به دوره تخصصی پذیرش مربیان در دانشگاه ها لازم است.

این امتحانات هر ساله دو بار از طریق سازمان آموزش عالی ترکیه (YÖK) و جنبش دانشجویی ترکیه (YSYM) در ماه های می و دسامبر برگزار می شود. آخرین مهلت ثبت نام در امتحانات بهاری در ماه مارس و در آزمون های پاییز در ماه اکتبر است. امتحانات در دو سطح SAYISAL و SÖZEL در قالب 40 سوال ریاضیات، هوش و ترکی استانبولی خواهد بود. میزان پاسخ به سوالات ریاضی برای ورود به رشته های مهندسی مهم است.

آزمون ورودی GRE

آزمون GRE‌ مخفف Graduate Record Examination است که دارای دو نوع عمومی و موضوعی است که نوع موضوعی فقط برای رشته های خاص در دسترس است. GRE General آزمون توانایی متقاضیان برای تحصیل در آموزش عالی است و سه موضوع را شامل می شود: مهارت های محاسباتی ریاضی، درک مطلب و مقاله نویسی.

این کنکور در ترکیه برای بسیاری از شرکت کنندگان دشوار به نظر می رسد؛ زیرا در بخش درک مقاله تحلیلی و عمومی، مباحثی وجود دارد که بسیاری از داوطلبان آزمون قبلاً با آنها آشنا نبوده اند. اگرچه قسمت ریاضی دارای 40 سوال است و همه آنها مانند سوالات ریاضی در سطح دبیرستان هستند، اما این بخش حتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز به دلیل سوال زبان انگلیسی و نیاز به حل مشکلات در مدت زمان کوتاه، کمی دشوار است.

در بخش درک، مترادف و متضاد کلمات گاهی اوقات به قدری دشوار است که حتی دانشجویانی که در رشته زبانشناسی انگلیسی که فوق لیسانس دارند قادر به درک برخی از جملات و کلمات نیستند. با این حال، متقاضیانی که حداقل شش ماه برای مطالعه در این آزمون وقت صرف کنند، می توانند نمره معقولی کسب کنند و هیچ یک از دانشگاه ها انتظار نمره بالای 80٪ را ندارند. اما کسب حداقل 50٪ نمره از هر مهارت ضروری است.

آزمون ورودی GMAT

آزمون GMAT که مخفف Graduate Management Admission Test است ، هم اکنون به عنوان یکی از معتبرترین ابزار برای سنجش مهارت های فردی و ذهنی متقاضیان دوره هایی مانند MBA و MPA (کارشناسی ارشد مدیریت دولتی) در نظر گرفته شده است. امروزه بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر چنین دوره هایی را برگزار می کنند، نمره آزمون GMAT را ملاک ارزیابی دانشجویان متقاضی می دانند.

این آزمون عموماً بصورت رایانه ای انجام می شود و در این آزمون پاسخ هر سوال توسط دانش آموز در تعیین سوال بعدی موثر است. در این آزمون دانش آموزان نمی توانند سوال را بی پاسخ بگذارند یا به سراغ سوال بعدی یا قبلی بروند و همچنین نمی توانند پاسخ خود را تغییر دهند. نمره دانشجویان بلافاصله محاسبه می شود و به محض تکمیل به آنها اعلام می شود.

نمره قبولی کنکور در ترکیه در آزمون GMAT نمره ثابت نیست، اما به دلیل ترکیب آزمون، هر موسسه یک سطح از نمره را به عنوان ملاک قبولی خود بالا می برد.

سخن آخر

کشور ترکیه با داشتن بیش از 100 دانشگاه در سراسر کشور خود، در سال های اخیر تمرکز زیادی بر جذب دانشجوهای خارجی دارد. در این مقاله ما به بررسی کنکور ترکیه، شرایط کنکور ترکیه و زمان برگزاری کنکور ترکیه پرداختیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور و یا تحصیل در ترکیه بدون کنکور با موسسه آباد مهاجر دانش ارتباط برقرار کنید.

5/5 - (2 امتیاز)