دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University) یک دانشگاه کاملا دولتی است که در سال 1957  میلادی معادل 1336 شمسی در شهر ارزروم ترکیه تأسیس شد و از زیباترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ترکیه است. ارزروم از شهرهای آسیایی ترکیه است که در نزدیکی مرزهای ایران واقع شده و یک منطقۀ کوهستانی است که جمعیتی بالغ بر 367،000 نفر داشته و به خاطر ورزش‌های زمستانی و اسکی مشهور است. همواره به عنوان یکی از مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی شرق ترکیه به حساب می‌آمده است.
شهر ارزروم یادآور خاطره تاریخی مذاکرات مهم تعیین مرز ایران و عثمانی در دورۀ قاجار توسط میرزا تقی خان امیرکبیر است. این شهر پیوند خواهرخواندگی با شهرهای تبریز و ارومیه دارد.

دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

حال که روی صحبت ما مباحث پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه است باید بدانید که دانشگاه آتاتورک دارای 19 دانشکده، 17 مدرسه عالی، 6 انستیتو، 10 مرکز تحقیقات و 2 بیمارستان تحقیقاتی است. این دانشگاه با داشتن بیشتر از 150 لابراتور پیشرفته، یک مرکز علمی خوب به حساب می‌آید. زبان تدریس در این دانشگاه در اولویت به زبان ترکی و بعد انگلیسی است بطوری که رشته پزشکی به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود.

 

 

دانشکده‌های دانشگاه آتاتورک

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده علوم زمین
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده تربیت معلم قزوین کربگیر
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده گردشگری
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده معارف
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زمین شناسی اولتا
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده علوم ورزشی

طبق آخرین بررسی ها، 35،000 دانشجو در دانشگاه پزشکی آتاتورک به تحصیل مشغولند و کادر علمی این دانشگاه 2500 نفر است. در واقع نسبت استاد به دانشجو 1 به 15 است.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

قبولی در امتحانات یوس (YOS) دانشگاه یا داشتن کارنامه آزمون اس ای تی (SAT) برای دوره‌های کارشناسی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی لازم است و برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا (به تناسب رشته) قبولی در آزمون‌های TOEFL، GMAT و GRE ضروری است. حداقل نمره برای امکان درخواست تحصیل در این دانشگاه، در آزمون یوس 65 و در آزمون اس ای تی 1200 می باشد.
آزمون یوس دانشگاه آتاتورک هرساله از نیمۀ دوم فروردین تا پایان اردیبهشت در ایران و در شهرهای تهران و تبریز برگزار می شود و این فرصت خوبی برای دانش آموزان فارغ التحصیل ایرانی است که از آن استفاده کنند.

"<yoastmark

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه آتاتورک

 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آنها به زبان ترکی
 • داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا زبان ترکی
 • فرم تقاضای ثبت نام تکمیل شده
 • پرداخت وجه برای ثبت درخواست پذیرش
 • عکس تمام رخ
 • پاسپورت به همراه کپی از تمام صفحات
 • بیمه دانشجویی

توجه داشته باشید که تمامی مدارک برای ارسال به دانشگاه پزشکی آتاتورک، باید به زبان ترکی ترجمه شود.

پزشکی در ترکیه

تحصیل در دانشگاه آتاتورک

تحصیل در این دانشگاه به علت ارتقاء کیفیت علمی و هزینه های مناسب، زندگی در کشور ترکیه، برای خیلی از دانشجویان خارجی به صرفه است و استقبال زیادی از اقصی نقاط دنیا به این دانشگاه‌ها وجود دارد.
تحصیل برای علاقه مندان ایرانی هم در این دانشگاه به سبب هم‌جواری و نزدیکی با کشور ترکیه، خیلی مناسب است. از طرف دیگر تأیید رشته های پر طرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آتاتورک توسط وزارت بهداشت ایران، می تواند انگیزۀ ایرانی ها را هم برای تحصیل در این دانشگاه تقویت کند.

مدن زمان دورۀ رشته پزشکی در ترکیه در دانشگاه‌، 6 سال و طول دوره رشته های دندانپزشکی در ترکیه و داروسازی، 5 سال و مانند ایران به صورت ترمی است و قبولی هر ترم، دریافت حداقل نمره 70 از کل نمره 100 است.

امکانات دانشگاه آتاتورک (Ataturk University)

دانشگاه پزشکی آتاتورک دارای امکانات ورزشی و تفریحی خوبی چون مسیر دوچرخه سواری، زمین های فوتبال، تنیس، والیبال، بسکتبال، سینما و فعالیت های فرهنگی است. مراکز درمانی، بانک و رستوران هایی هم جهت رفاه دانشجویان تدارک دیده شده است.
دانشجویان دانشگاه، در مراکز بهداشتی و درمانی معاینه و در صورت لزوم به بیمارستان های تحقیقاتی معرفی و درمان می شوند و یا برای خدمات دندانپزشکی به دانشکده دندان پزشگی مراجعه می کنند.

دانشگاه، چهار مهمانخانۀ خوابگاهی دارد و ظرفیت آن 200 نفر است که در محوطۀ دانشگاه و بیرون مستقرند. از این رو مشکل خوابگاه برای دانشجویان در این دانشگاه وجود ندارد. خوابگاه‌های این دانشگاه بسیار مدرن است و امکانات خوبی چون حمام و شوفاژ برای دانشجویان در آنها وجود دارد.

دندانپزشکی در ترکیه
دندانپزشکی در آتاتورک ترکیه

هزینۀ تحصیلی دانشگاه آتاتورک

میزان شهریه در دانشگاه آتاتورک به نسبت رشته های تحصیلی دانشگاه متفاوت است. برای رشته دندان پزشکی و داروسازی 1976 لیر ، پزشکی 2500 لیر و برای رشته های تحصیلی دیگر دانشگاه حدود 1130-1600 لیر در سال است.
اطلاعات دیگری از شهریه تحصیلی این دانشگاه  به دست آمده که هزینۀ تحصیلی سالیانه برای دانشجویان ترکیه ای با تدریس زبان ترکی 100-200 دلار و برای دانشجویان خارجی با زبان ترکی 300-600 دلار است.
از طرفی شهریه تحصیلی سالیانه دانشجویان ترک با زبان انگلیسی، 200-300 دلار و برای دانشجویان خارجی با زبان انگلیسی 600 -900 دلار است.

دولت ترکیه با اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی، پشتیبانی خیلی خوبی از دانشگاه می کند و دانشجویانی که بورس می شوند از شهریه، خوابگاه و بیمۀ رایگان برخوردار می شوند و ماهیانه مبلغ 1000-2300 لیر کمک هزینه دریافت می کنند. این فرصتی طلایی برای داوطلب های ایرانی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم است که با دریافت بورسیۀ تحصیلی به دانشجویان خارجی، هزینه های زندگی آنها را پوشش می دهد.

رنکینک داخلی و خارجی و ارتباطات علمی دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک رتبۀ 278 را در بین دانشگاه‌های آسیا و رتبۀ 20 را در بین دانشگاه‌های کشور ترکیه دارد. این دانشگاه از برترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می شود و در رشته های گروه پزشکی سرآمد است.
دانشگاه آتاتورک به عنوان بزرگترین مرکز علمی شرق ترکیه، همکاری نزدیکی با دانشگاه آمریکایی نبرسکا (Nebreska University) دارد و در ضمن با بخش پزشکی دانشگاه ارومیه توافق‌نامه علمی امضاء کرده است. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی  در ردیف 979 ام دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است.
این دانشگاه هم مانند دیگر دانشگاه‌های معتبر ترکیه قرارداد آراسموس (Erasmus) را امضاء کرده و به مبادلۀ دانشجو می پردازد.

چرا باید در دانشگاه آتاتورک تحصیل کنیم؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه آتاتورک ترکیه، هم به عنوان یکی از دانشگاه‌های نسبتاً خوب و متوسط ترکیه به حساب می‌آید و هم ارتباط نزدیکی با ایرانی‌ها داشته، از این رو آن‌ها می‌توانند خیلی راحت در آزمون ورودی این دانشگاه‌ها شرکت کرده و پذیرفته شوند. تحصیل هم با امکاناتی که دانشگاه در اختیارتان می‌گذارد، آسان است. مدرک تحصیلی این دانشگاه نیز مورد قبول وزارت بهداشت ایران قرار می‌گیرد.

2.9/5 - (11 امتیاز)

درباره نویسنده

 • موسسه آباد مهاجر دانش در زمینه اعزام دانشجو به کشور ترکیه با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند.

guest
6 دیدگاه‌ها
قدیمی‌ترین
جدیدترین
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه‌ها
Dorry

سلام چطور میتونیم بورس بگیریم.

مدیر سایت

سلام. لطفا مقاله بورسیه تحصیلی ترکیه رو مطالعه بفرمایید. چنانچه ابهامی وجود داشت کارشناسان موسسه پاسخگوی سوالات شما هستند.

mir

میشه بگین شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی چه جوریه؟

مدیر سایت

سلام. لطفا مقاله بورسیه تحصیلی ترکیه رو مطالعه بفرمایید. چنانچه ابهامی وجود داشت کارشناسان موسسه پاسخگوی سوالات شما هستند.

محمدرضا

در قسمت مدارک مورد نیاز گفتین داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا زبان ترکی
یعنی قبل از امتحان یوس باید این مدرک رو داشته باشیم یا بعد از قبولی خود دانشگاه برگذار می‌کنه ؟

مدیر سایت

سلام و روز خوش. چنانچه تا روز ثبت نام نهایی در دانشگاه مدرک زبان معتبر نداشته باشید، دانشگاه آزمون تعیین سطح برگزار خواهد کرد.