در کشور ترکیه دانشگاه های معتبری وجود دارد و سالانه دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده و تحصیل می نمایند. این کشور از دانشگاه های معتبری برخوردار است که رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. برخی از دانشگاه های ترکیه بصورت مستقیم با دانشگاه های معتبر جهان از جمله دانشگاه هاروارد در آمریکا در ارتباط هستند و از سیستم های آموزشی این دانشگاه ها پیروی می­ نمایند.

اگرچه دانشگاه های کشور ترکیه از دانشجویان جهت ادامه تحصیل شهریه دریافت می­ نمایند اما این میزان شهریه ها در مقایسه با شهریه دانشگاه های دیگر کشورها بسیار ارزان و صرفه است. دانشگاه های ترکیه از دانشجویان برای ورود به دانشگاه آزمونی را اخذ می ­نماید و در صورتیکه دانشجویان بتوانند در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب نمایند اجازه ورود به دانشگاه مورد نظر را خواهند داشت.

شرایط عمومی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

اقامت تحصیلی ترکیه و شرایط عمومی آن در ادامه بررسی خواهد شد. ترکیه بین اروپا و آسیا، نقش مهمی در تاریخ غرب و شرق ایفا کرده است. این کشور دارای مکان های تاریخی و بناهای تاریخی فراوان است و به یک محدوده غنی و متنوعی از فرهنگ ها تبدیل شده است. به طور کلی این کشور شرایط خوبی را برای دانشجویانی که خواستار تحصیل در کشوری ارزان قیمت از نظر تحصیلی و زندگی هستند، به وجود آورده است.

برای ایرانی ها به جهت نزدیک بودن مسافت شرایط بسیار مناسب تر نیز هست. اگر به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا لیسانس هستید، هیچ جایی جذاب تر از ترکیه نخواهید یافت. در طول هفته می توانید دوره های خود را در دانشگاه ها بگذرانید و آخر هفته خود را نیز در کاپادوکیا بگذرانید. علاوه بر داشتن چندین دانشگاه برتر، که بسیاری از آنها برنامه های تحصیلی انگلیسی را ارائه می دهند، دانشگاه های ترکیه نیز برای همکاری با دانشگاه های همسایه در سراسر ترکیه و سایر نقاط جهان شناخته شده اند.

سیستم دانشگاهی در ترکیه عمدتا از سیستم آمریکایی مدل سازی شده است. در طول تاریخ، ترکیه همواره در زمینه علوم، هنر و معمارپیشرفت چشمگیری داشته باشد. حتی امروزه، با مراکز توسعه فناوری خود در همه دانشگاه های بزرگ ظاهر می شود. در ادامه به بررسی مهاجرت تحصیلی ترکیه، ویزای دانشجویی ترکیه و اقامت ترکیه از طریق تحصیل می پردازیم.

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیل در مدارس ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و لیستی از بهترین مدارس آن در ادامه بررسی خواهد شد. مدارس بین المللی ترکیه به دو زبان تدریس می شود. آموزش اجباری ترکیه 12 ساله است و از ۶ سالگی شروع می شود و تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. کودکان در ماه اول سپتامبر پس از ششمین سالگرد تولد خود، آموزش ابتدایی خود را آغاز می کنند. مراحل پذیرش و ثبت نام از مدرسه به مدرسه متفاوت است. دیپلم تحصیلات ابتدایی در سن 14 سالگی اعطا می شود. که به ترتیب شامل مقاطع زیر است:

مهد کودک: هزینه های این دوره توسط دولت تامین می شود و اجباری می باشد.
مدارس ابتدایی: هزینه های این دوره توسط دولت تامین می شود و اجباری می باشد.
مدارس متوسطه: این دوره نیز مجانی است اما اجباری نیست و دانش آموزان را برای ورود به تحصیلات عالی دانشگاه آماده می کند. در دبیرستان های عمومی و دبیرستان های حرفه ای، دانش آموزان هر روز در شش کلاس شرکت می کنند که تقریبا 40 دقیقه طول می کشد.

این کلاس ها عبارتند از: زبان ترکی، ادبیات ترکی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، هندسه، تاریخ جهان، جغرافیا، دین و اخلاق، تربیت بدنی، زبان خارجی (در اکثر موارد انگلیسی)، زبان دوم (بیشتر زبان آلمانی اما می تواند فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، عربی، روسی یا چینی باشد.)

ویزای تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه هم در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است هم دانشگاه دولتی. و بازه زمانی آن ۴ سال می باشد و تحصیل در در این مقطع هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است هم ترکی و بعد از این که پذیرش دانشگاه صادر شد از طریق کنسولگری ترکیه در ایران برای اخذ ویزای آن می بایست اقدام نمایند.

داشتن این ویزا برای متقاضیان تحصیل در این مقطع الزامی می باشد و هزینه های تحصیل بسته به اینکه در دانشگاه دولتی یا خصوصی باشد متفاوت است و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار پایین می باشد.در این مقطع شخص اجازه کار حدود ۱۰ ساعت در هفته را دارد و می‌تواند بخش کوچکی از هزینه‌های زندگی خود را به وسیله کار دانشجویی دریافت نماید. هم چنین اجازه بردن همراه را نیز دارد اما همراه تحت شرایطی فقط به اندازه زمان اقامت اسپانسر خود می تواند در این کشور بماند.

ویزای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در این مقطع حدودا ۲ سال به طول می انجامد و هم به زبان انگلیسی، هم ترکی امکان پذیر است. بعد از اینکه پذیرش تحصیلی در این مقطع گرفته شد نوبت به اخذ ویزا می رسد که می بایست ازسفارت این کشور در ترکیه گرفته شود که ۲ ساله صادر می شود .

نکته مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی ترکیه وجود دارد این است که بتوانید علقه قوی و تمکن مالی از خود به سفارت این کشور نشان دهید تا سفارت بداند که شما از پس هزینه های زندگی خود برمی آیید و قصد پناهنده شدن در این کشور را ندارید.

در این مقطع دانشجو اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی و اجازه بردن همراه خود را نیز دارد. حتی دانشجویان اتحادیه اروپا نیز می بایست ویزا اخذ نمایند چون همانطور که گفته شد ترکیه هنوز عضو اتحادیه اروپا نشده است.

ویزای تحصیل در مقطع دکتری ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل دکترا در این کشور نیاز به سوپروایزر یا استاد راهنما دارد و حدودا ۴ سال به طول می انجامد. وظیفه استاد راهنما این است که دانشجو را به دانشگاه و استاد مورد نظر در کشور مقصد لینک نمایند و شروع به مکاتبه با آنها نماید و در صورت تأیید آن دانشگاه، دانشجو می‌تواند برای پذیرش در این مقطع اقدام نماید.

بعد از اینکه دانشجو توانست پذیرش خود را در این مقطع بگیرد اجازه ۳۰ ساعت کار دانشجویی در هفته را خواهد داشت که بخش زیادی از هزینه‌های زندگی او را می‌تواند تامین نماید، البته این هزینه ها بسته به نوع و سبک زندگی دانشجو نیز می باشد. همچنین دانشجو اجازه بردن همراه را نیز که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد، دارد.

تحصیل در مقطع دکترا می تواند با بورس تحصیلی نیز همراه باشد که ماهانه به دانشجو حقوق نیز می دهند و دقیقا به خاطر همین موضوع متقاضیان بسیار زیادی از سرتاسر جهان متقاضی تحصیل در این مقطع با بورس تحصیلی ترکیه می‌باشند.

به طور کلی هزینه تحصیلات دکترا در دانشگاه های دولتی ترکیه نسبتا کم است و این بورسیه بیشتر به شهروندان ترکیه ای و یا به دانشجویان کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف ( مانند: آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی ) هستند، تعلق می گیرد.

ویزای تحصیل ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

کیفیت بالای آموزش و تحصیل در ترکیه شما را برای آینده شغلی و تحصیلی در هر نقطه از جهان آماده می کند. چشم انداز ترکیه در تقاطع شرق و غرب قرار گرفته است و دارای طیف گسترده ای از مناطق جغرافیایی است و ویژگی های ترکیبی آن سه قاره جهان اروپا، آفریقا و آسیا است. ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی که دارد، از سه طرف توسط دریاها احاطه شده است، ترکیه همیشه مرکز تجارت بزرگ ابریشم و ادویه بوده است. مزایا و شرایط تحصیل در ترکیه:

 • استانداردهای عالی آموزش و پرورش
 • مدارک بین المللی شناخته شده
 • دانشگاه های مدرن با امکانات عالی
 • تنوع فرهنگی
 • آموزش امن و مقرون به صرفه
 • یک محیط گرم و دوستانه

مدارک جهت اخذ ویزای دانشجویی ترکیه

تمام دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه نیاز به اخذ ویزای دانشجویی ترکیه دارند. دانشجویان جهت دریافت اخذ ویزای تحصیلی، باید بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر به سفارت ترکیه مراجعه کنند. سفارت بعد از بررسی مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی، حداکثر تا دو ماه نسبت به اخذ ویزای دانشجویی ترکیه اقدام می‌کند. مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید به سفارت ارائه کرد به شرح زیر است:

 • ارائه تکمیل فرم درخواست
 • 2 قطعه عکس جدید و بدون رتوش
 • ارائه برگه تاییدیه دانشگاه مورد نظر
 • ارائه پاسپورت (حداقل دو ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد)
 • ارائه فیش پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • ارائه برگه تاییدیه که نشان‌دهنده تمکن مالی دانشجو (جهت این که دانشجو از عهده مخارج تحصیل و زندگی در ترکیه بر می‌آید)
 • ارائه مدرکی که مبنی بر عدم سوء سابقه کیفری دانشجو
 • ارائه مدارک پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت وی

ویزای همسر و فرزندان

ویزای تحصیلی ترکیه در تمامی مقاطع به جز مقطع مدرسه می‌تواند توام با اعطای ویزای همراه باشد. ویزای همراه شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد و این ویزا به میزانی که نفر اصلی اقامت دارد صادر می شود و نهایتا دو ساله می باشد و بیشتر از این امکان پذیر نمی باشد. همچنین نفر اصلی یعنی دانشجو می بایست، ثابت نماید که می‌تواند از پس هزینه‌های خانواده خود، برمی آید. هم چنین این ویزا به کسانی که کارت آبی ترکیه را دارند نیز اعطا می شود.

5/5 - (3 امتیاز)