دانشگاه اژه (Ege University) در سال 1955 در بورنوا منطقه ای از شهر ازمیر ترکیه با دانشکده های پزشکی و کشاورزی تأسیس شد و در سال 1956 شروع به کار کرد. این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی و از بهترین مرکز تحقیقاتی ترکیه است. شهر ازمیر با جمعیتی بالغ بر 5،000،000 نفر بعد از استانبول سومین شهر بزرگ ترکیه است که به عنوان یک مرکز فرهنگی، گردشگری، تجاری و علمی در کنار دریای اگه واقع شده و ارتباطات زمینی، راه آهن، دریایی و هوایی خوبی در داخل و خارج کشور دارد. حال که موضوع بحث ما تحصیل در ترکیه است، می‌خواهیم بیشتر پیرامون دانشگاه اژه ترکیه و فعالیت‌هایش بدانیم.

دانشگاه اژه ترکیه

شهر ازمیر 4 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی را در خود جای داده و دانشگاه اژه ترکیه یکی از دانشگاه‌های دولتی آن است. دانشگاه اژه متشکل از 12 دانشکده،6 مدرسه ، 7 دانشکده فنی و حرفه ای ،8 انستیتو و 27 مرکز تحقیق کاربردی است که با 3300 کارمند، بخش آموزش و 4000 پرسنل اداری، حدود 50،000 دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف به تحصیل مشغولند.

رشته های تحصیلی دانشگاه اژه ترکیه زیاد است. به عبارتی خیلی از رشته های دانشگاهی را پوشش می دهد. مقاطع تحصیلی دانشگاهی از دوره های کاردانی تا دکترای PHD دراین دانشگاه تدریس می شود.
در کل می توانیم به تعدادی از رشته های تحصیلی چون پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی در ترکیه، داروسازی، علوم پایه، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کنیم که در فهرست آموزشی این دانشگاه ترکیه قرار دارند.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه اژه ترکیه (Ege University)

دانشکده پزشکی این دانشگاه، برای دوره های تحصیلی از طریق آزمون یوس (YOS) دانشجوی خارجی می پذیرد و برای دوره های تکمیلی هم از طریق آزمون، نمره و ظرفیت دانشجو می گیرد. البته الزاماتی هم در پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که به هنگام ثبت نام به داوطلب اعلام می شود. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه:

  • کسب حداقل نمره در آزمون YOS
  • برای تحصیلات تکمیلی به مدرک آیلتس یا تافل و یا مدرک های مشابه دیگر نیاز دارید.
  • ارسال سوابق کامل تحصیلی به زبان ترکی برای دانشگاه
  • کپی پاسپورت
  • دریافت ویزای تحصیلی بعد از پذیرش

چون زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی و انگلیسی است، متقاضیان باید در اولویت زبان ترکی خود را تقویت کنند.

 

دانشگاه اژه چه امکاناتی در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

محوطۀ دانشگاه اژه ترکیه با مساحتی حدود 370 هکتار بهترین فضا را برای دانشجویان از نظر تفریحی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فراهم کرده، امکاناتی چون زمین‌های فوتبال، تنیس، والیبال، استخر سرپوشیده، سالن های سینما و مراکز هنری برای ظرفیت حدود 750 نفر در آن وجود دارد.

شبکه های کامپیوتری مجهز، یک کتابخانۀ مرکزی با بهترین سیستم و اتصال محیط دانشگاه به اینترنت پر سرعت برای ارتباطات جهانی  و علمی برقرار است. در مجموع 250،000 جلد کتاب در کتابخانه های دانشگاه وجود دارد که 50،000 جلد آن در کتابخانۀ مرکزی است.
این دانشگاه ترکیه یک روستای دانشجویی با مسکن، کافه تریا،مهمانخانه، مراکز و فروشگاه‌های خرید را برای اعضای دانشگاه اختصاص داده، خوابگاه ها توسط اداره کل دانشجویان اداره می شود و اتاق های آن استاندارد و دارای تشک، کمد لباس، حمام، یخچال، تلویزیون، میز و صندلی و کتاب و دیگر وسایل رفاهی است.

ظرفیت این خوابگاه‌ها برای بیش از 8000 دانشجو است. شرایط رفاهی در دانشگاه به قدری فراهم شده که نیازی نیست، دانشجو برای تهیۀ خدمات یا خریدی به شهر مراجعه و وقت خود را تلف کند.
از آنجاییکه محوطه دانشگاه در تقاطع شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر واقع شده، باعث می شود مسیرهای رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه و پردیس های آن از هرجای شهر به راحتی و سریع انجام شود.

رنکینگ داخلی و خارجی دانشگاه اژه

رتبۀ این دانشگاه در بین دانشگاه‌های داخلی 11 و در بین دانشگاه‌های جهان در سال 2018 ،616 است و در ردیف دانشگاه‌های خوب ترکیه در جایگاه پزشکی در ترکیه، به حساب می آید. این دانشگاه رتبۀ 131 را در بین دانشگاه‌های آسیایی کسب کرده است و سعی می کند به عنوان یک مرکز علمی آموزشی ارتباط وسیعی را با موسسات داخلی و بین المللی داشته باشد و با کادری شاخص و متعهد و نظم سازمانی در سطح بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار گیرد.

هزینۀ تحصیلی دانشگاه اژه (Ege University)

شهریۀ تحصیلی برای رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سالیانه حدود 2000 لیر  است. دورۀ پزشکی و دندان پزشکی در این دانشگاه 6 ساله است. در ضمن در این دانشگاه، موقعیت شغلی پاره وقت برای دانشجویان فراهم می شود تا بتوانند جوابگوی بخشی از هزینه های زندگی شان شود.
هزینۀ تحصیل و زندگی در کشور ترکیه به نسبت دیگر ممالک جهان مقرون به صرفه تر است و این خود باعث می شود که افراد زیادی از خارج برای تحصیل به دانشگاه‌های ترکیه مراجعه کنند.

مروری بر آموزش رشتۀ پزشکی

دانشگاه دندانپزشکی اژه (Ege University)
دانشگاه دندانپزشکی اژه

پزشکی در ترکیه در دانشکده پزشکی دانشگاه اژه در سال 1955 افتتاح شد که سه سال اول دوره پزشکی مربوط به پزشکی پایه، عملکردها و ساختارهای بدن، پاتولوژی و پاتوفیزیولوژی و معرفی علوم پزشکی است، سال های چهارم و پنجم به آموزش تئوری و علمی در همۀ بخش های داخلی و جراحی پزشکی اختصاص داده می شود و سال ششم هم بطور کامل برای کارآموزی و اندوختن تجربه است.

بیمارستان این دانشگاه با گنجایش 2000 بیمار موقعیت خوبی را برای یادگیری و آموزش کاربردی دانشجویان فراهم می کند. این دانشکده مباحث پزشکی خود را در سه بخش علوم پایه، علوم پزشکی و جراحی به دانشجویان رشته پزشکی ارائه می دهد.

آنچه درباره دانشگاه اژه دریافت کردیم

این دانشگاه با توجه به موقعیت خوبی که در کشور ترکیه، آسیا و جهان دارد، می تواند یک موقعیت خوبی برای تحصیل دانشجویان خارجی چون ایرانیان علاقه مند باشد. بخصوص رشته های پر طرفدار مانند پزشکی در ترکیه و دندانپزشکی در ترکیه در این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای داشته و تدریس می‌شود که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هم هستند. اگر تصمیم دارید در این رشته‌ها تحصیل کنید، می‌توانید این دانشگاه را انتخاب کنید.

5/5 - (3 امتیاز)