دانشگاه اژه (Ege University) در سال 1955 در بورنوا منطقه ای از شهر ازمیر ترکیه با دانشکده های پزشکی و کشاورزی تأسیس شد و در سال 1956 شروع به کار کرد. این دانشگاه چهارمین دانشگاه قدیمی و از بهترین مرکز تحقیقاتی ترکیه است.

دانشگاه اژه

شهر ازمیر 4 دانشگاه دولتی و 5 دانشگاه خصوصی را در خود جای داده و دانشگاه اژه ترکیه یکی از دانشگاه‌های دولتی آن است.

 

ویدیو معرفی

رتبۀ این دانشگاه در بین دانشگاه‌های داخلی 8 و در بین دانشگاه‌های جهان 1500-1201 است و در ردیف دانشگاه‌های خوب ترکیه در جایگاه پزشکی در ترکیه، به حساب می آید. این دانشگاه رتبۀ 131 را در بین دانشگاه‌های آسیایی کسب کرده است و سعی می کند به عنوان یک مرکز علمی آموزشی ارتباط وسیعی را با موسسات داخلی و بین المللی داشته باشد و با کادری شاخص و متعهد و نظم سازمانی در سطح بهترین دانشگاه‌های جهانی قرار گیرد.

دانشگاه اژه متشکل از 12 دانشکده،6 مدرسه ، 7 دانشکده فنی و حرفه ای ،8 انستیتو و 27 مرکز تحقیق کاربردی است که با 3300 کارمند، بخش آموزش و 4000 پرسنل اداری، حدود 50،000 دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف به تحصیل مشغولند.

رشته های تحصیلی دانشگاه اژه ترکیه زیاد است. به عبارتی خیلی از رشته های دانشگاهی را پوشش می دهد. مقاطع تحصیلی دانشگاهی از دوره های کاردانی تا دکترای PHD دراین دانشگاه تدریس می شود.
در کل می توانیم به تعدادی از رشته های تحصیلی چون پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی در ترکیه، داروسازی، علوم پایه، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کنیم که در فهرست آموزشی این دانشگاه ترکیه قرار دارند.

شهریۀ تحصیلی برای رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سالیانه حدود 2000 لیر  است. دورۀ پزشکی و دندان پزشکی در این دانشگاه 6 ساله است. در ضمن در این دانشگاه، موقعیت شغلی پاره وقت برای دانشجویان فراهم می شود تا بتوانند جوابگوی بخشی از هزینه های زندگی شان شود.
هزینۀ تحصیل و زندگی در کشور ترکیه به نسبت دیگر ممالک جهان مقرون به صرفه تر است و این خود باعث می شود که افراد زیادی از خارج برای تحصیل به دانشگاه‌های ترکیه مراجعه کنند.

دانشکده پزشکی این دانشگاه، برای دوره های تحصیلی از طریق آزمون یوس (YOS) دانشجوی خارجی می پذیرد و برای دوره های تکمیلی هم از طریق آزمون، نمره و ظرفیت دانشجو می گیرد. البته الزاماتی هم در پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد که به هنگام ثبت نام به داوطلب اعلام می شود. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه:

  • کسب حداقل نمره در آزمون YOS
  • برای تحصیلات تکمیلی به مدرک آیلتس یا تافل و یا مدرک های مشابه دیگر نیاز دارید.
  • ارسال سوابق کامل تحصیلی به زبان ترکی برای دانشگاه
  • کپی پاسپورت
  • دریافت ویزای تحصیلی بعد از پذیرش

چون زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی و انگلیسی است، متقاضیان باید در اولویت زبان ترکی خود را تقویت کنند.

محوطۀ دانشگاه اژه ترکیه با مساحتی حدود 370 هکتار بهترین فضا را برای دانشجویان از نظر تفریحی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فراهم کرده، امکاناتی چون زمین‌های فوتبال، تنیس، والیبال، استخر سرپوشیده، سالن های سینما و مراکز هنری برای ظرفیت حدود 750 نفر در آن وجود دارد.

شبکه های کامپیوتری مجهز، یک کتابخانۀ مرکزی با بهترین سیستم و اتصال محیط دانشگاه به اینترنت پر سرعت برای ارتباطات جهانی  و علمی برقرار است. در مجموع 250،000 جلد کتاب در کتابخانه های دانشگاه وجود دارد که 50،000 جلد آن در کتابخانۀ مرکزی است.
این دانشگاه ترکیه یک روستای دانشجویی با مسکن، کافه تریا،مهمانخانه، مراکز و فروشگاه‌های خرید را برای اعضای دانشگاه اختصاص داده، خوابگاه ها توسط اداره کل دانشجویان اداره می شود و اتاق های آن استاندارد و دارای تشک، کمد لباس، حمام، یخچال، تلویزیون، میز و صندلی و کتاب و دیگر وسایل رفاهی است.

ظرفیت این خوابگاه‌ها برای بیش از 8000 دانشجو است. شرایط رفاهی در دانشگاه به قدری فراهم شده که نیازی نیست، دانشجو برای تهیۀ خدمات یا خریدی به شهر مراجعه و وقت خود را تلف کند.
از آنجاییکه محوطه دانشگاه در تقاطع شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر واقع شده، باعث می شود مسیرهای رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه و پردیس های آن از هرجای شهر به راحتی و سریع انجام شود.