دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه‌های معتبر دولتی ترکیه در زمینه پزشکی، مهندسی و علوم انسانی است که در  هشتم جولای سال 1967 میلادی برابر با هفدهم تیر 1346 شمسی در شهر آنکارا تأسیس شد. این دانشگاه دولتی با بودجه‌ای که توسط پارلمان ترکیه تصویب شد، اداره می‌گردد.
این مرکز دانشگاهی، دانشکده‌های زیادی دارد که در منطقه “سیهیه” و “بیتپه” قرار دارند که سیهیه در محل قدیمی آنکارا واقع شده و محل دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مدیریت بهداشت، اقتصاد بهداشت، اعصاب و روان، بهداشت عمومی، کودکان، سرطان‌شناسی، پرستاری، توانبخشی، فیزیوتراپی و علوم بهداشتی است.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه

در محوطه دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Üniversitesi) در منطقه سیهیه سه بیمارستان وجود دارد که دانشجویان در زمینه های خون شناسی، بزرگسالان، خردسالان و کودکان در آن‌ها فعالیت می‌کنند.
منطقه بی تپه که در 14 کیلومتری آنکارا در مسیر جاده اسکیسیر و در قسمت جدیدتر شهر واقع شده است محل دیگری است که سایر واحدهای دانشگاهی این دانشگاه در آن قرار دارد.
در منطقه بی تپه دانشکده‌های زیادی در رشته های اقتصاد، علوم اداری، فنی مهندسی، هنرهای زیبا، علوم ورزشی، ارتباطات، حقوق و فنون حرفه‌ای وجود دارند.

در کل دانشگاه حاجت تپه دارای 14 دانشکده، 14 انستیتو و مدرسه عالی، دو مدرسه کاربردی، 6 مدرسه حرفه ای، یک مدرسه هنرهای زیبا  و 92 مرکز تحقیقاتی است.

دانشکده‌های این دانشگاه چگونه است؟

دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده پرستاری، دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده ارتباطات، دانشکده آموزش، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده حقوق، دانشکده علوم، دانشکده علوم ورزشی و دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی هستند.

مدارس حرفه‌ای و کاربردی دانشگاه حاجت تپه

مدرسه کاربردی زبان‌های خارجی، موسسه کاربردی تکنولوژی حرفه‌ای، مدرسه حرفه‌ای علوم اجتماعی، مدرسه حرفه‌ای خدمات بهداشت، مدرسه حرفه‌ای منطقه صنعتی باشکنت و مدرسه حرفه‌ای مناطق صنعتی دانشگاه هستند.
به غیر از این مدارس، انستیتو و مدارس دیگری در دانشگاه حاجت تپه هستند که عبارتند از؛  انستیتو سرطان، انستیتو آتاتورک، مدرسه عالی واکسینولوژی، مدرسه عالی مطالعات ترکی، مدرسه عالی مطالعات جمعیتی، مدرسه عالی بهداشت عمومی، مدرسه عالی علوم عصب شناسی، مدرسه عالی بهداشت کودکان، مدرسه عالی علوم اجتماعی، مدرسه عالی علوم مهندسی، مدرسه عالی علوم بهداشت، مدرسه عالی علوم هسته‌ای، مدرسه عالی انفورماتیک، مدرسه عالی هنرهای زیبا و مدرسه عالی علوم آموزشی.

تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه حاجت تپه

تحصیل پزشکی در دانشگاه حاجت تپه به صورت پزشکی عمومی MD یا MBBS و پزشکی MD/PHD است. پزشکی عمومی 6 ساله است که سه سال اول مربوط به دروس پایه، دو سال بعد مربوط به دورهای پزشکی و بالینی  و سال آخر هم برای دوره انترنی است. بعد از این 6 سال مدرک MD به فارغ التحصیل اعطا می‌گردد.

دانشجویان پزشکی در دوره انترنی زیر نظر پزشکان اساتید طبابت می‌کنند و بعد از تحصیل هم مدرک بین المللی در رشته پزشکی به آن‌ها داده می‌شود و می‌توانند در تمام کشورهای دنیا به کار مشغول شوند.
دوره‌های فارغ التحصیلی رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه حاجت تپه 5 سال است که با بهترین امکانات و تجهیزات پزشکی سپری می‌شود.
زبان تدریس در رشته‌های پزشکی دانشگاه حاجت تپه، ترکی و انگلیسی است. مهارت و قبولی در امتحان زبان انگلیسی ضروری است.

تعداد دانشجویان و کارکنان دانشگاه

دانشگاه حاجت تپهدر دانشگاه حاجت تپه بیش از 50،000 دانشجو در رشته‌های مختلف دانشگاهی به زبان های ترکی ، انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی مشغول به تحصیل هستند. کارکنان این دانشگاه 3279 نفر است که به دانشجویان و دانشگاه خدمت رسانی می‌کنند.

نحوه پذیرش در دانشگاه حاجت تپه

مهم‌ترین امر برای دانشجویان نحوه پذیرش در دانشگاه است. چه برای دانشجویان داخلی و چه دانشجویان خارجی!
پذیرش در این دانشگاه از طریق پذیرش در آزمون SAT و با نمره بالای 1200 انجام می‌شود البته برای تعداد محدودی از دانش آموزانی که معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای 18 داشته باشند بدون آزمون پذیرفته می‌شوند. این دانشگاه آزمون YOS را قبول ندارد و زیر نظر موسسه Collegeboard امریکا ارزشیابی و رتبه بندی می شود.

برای امتحان SAT نیازی نیست که حتماً داوطلب در کشور ترکیه شرکت کند و می‌تواند در هر جای جهان که این آزمون برگزار می شود امتحان بدهد. این آزمون در طول سال 6 بار برگزار می شود. مشاوران موسسه در خصوص نحوه آمادگی و همچنین شرکت در این آزمون در کنار شما خواهند بود.

توجه داشته باشید قبولی در آزمون SAT بر داشتن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای 18 اولویت دارد و سوابق تحصیلی در مرحله بعد قرار دارد.

امکانات رفاهی، ورزشی و مطالعاتی دانشگاه

سالن‌های کنفرانس، سالن های ورزشی، کتابخانه مرکزی و کتابخانه پزشکی، کافه تریا، رستوران و مرکز درمانی و بهداشت از دیگر امکانات دانشگاه حاجت تپه است.
در کتابخانه دانشگاه بیش از 350،000 جلد کتاب، فیلم، ویدئو و اطلاعات الکترونیکی موجود است و بالغ بر 1000 نشریه ادواری به این کتابخانه از سراسر جهان ارسال می‌شود.

امکانات خوابگاهی خوبی در محوطه این دانشگاه وجود دارد که گنجایش 4000 دانشجو در آن‌ها است و مهمان خانه دانشگاه هم برای 600 نفر ظرفیت اسکان دارد. اتاق‌های خوابگاهی هم یک یا دونفره است.
حدود 56 باشگاه دانشگاه حاجت تپه در زمینه‌های فرهنگی چون کنسرت، گردش و… فعالیت می‌کنند. این دانشگاه دارای دو سالن ورزشی و تعدادی زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال و یک سالن پرورش اندام و پیست اسکی است که اوقات مفرح و خوشی را برای دانشجویان مهیا می کنند.
مرکز موسیقی هم در این دانشگاه وجود دارد که دانشجویان دختر و پسر از آن استفاده می کنند.

پردیس بی تپه

پردیس بی تپه یک جنگل مصنوعی دارد که محل مناسبی برای فعالیت‌های ورزشی چون پیاده‌روی، دوچرخه سواری و دیگر کارهای تفریحی است.

رتبه داخلی و خارجی دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه در ارزیابی آموزش عالی ترکیه در رتبۀ اول دانشگاه‌های پزشکی کشور ترکیه و از بین دانشگاه‌های برتر دنیا در سال 2010 در رتبه جهانی 399 قرار دارد. البته در رشته های پزشکی رتبه بهتری دارند و فارغ التحصیلان پزشکی این دانشگاه ، خیلی حاذق و ماهر هستند.
بطوری‌که این دانشگاه در رشته های پزشکی در بین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال 2010 در رتبه 285 قرار دارد. این دانشگاه همکاری قوی و خوبی در زمینه پزشکی با دانشگاه‌های معروف جهان چون دانشگاه هاروارد دارد و جایگاه علمی خوبی را نصیب خود کرده است.
دانشگاه حاجت تپه از دانشگا‌ه‌ های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بوده و تمام رشته های علوم پزشکی این دانشگاه  از نظر وزارت بهداشت ایران معتبر و مورد قبول است.

4.6/5 - (10 امتیاز)