برای بررسی مزایای تحصیل در ترکیه ابتدا بهتر است نرخ تحصیلی آن را بررسی کنبم. ترکیه با داشتن نرخ تحصیلي 94/2 درصدي، دومین کشور جهان به لحاظ دسترسی به آموزش عالی به شمار مي‌رود. اين كشور با توجه به قرارگيري در تشكلي به نام منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA يا مجموعه‌اي متشكل از 48 كشور كه در حوزه آموزش عالي بهينه در اروپا با يكديگر همكاري مي‌كنند)، شيوه آموزشي بولونيا (شيوه آموزشي موردنظر تشكل فوق) را به طور کامل پياده‌سازي كرده و معتقد است بازدهي اين شيوه 5 از 5 (بالاترین حد و مورد تایید) مي‌باشد.

[lwptoc]

فرصتهای آموزش عالی با کیفیت

مدرکی که از دانشگاهي در ترکیه دریافت می‌کنید در همه کشورهای اروپایی اعتبار خواهد داشت! همچنين، همانند اروپا از سيستم ECTS به عنوان نظام اعتباري دوره استفاده شده و به كليه دانشجويان گواهينامه تكميلي اعطا مي‌شود (مدركي علاوه بر گواهينامه آموزش عالي اروپايي كه توضيحاتي تكميلي پيرامون آموزشهاي انجام شده ارائه مي‌نمايد). علاوه بر آن، ترکیه یکی از موفقترین کشورها در زمينه تبادل دوره‌هاي تحصيلي منطبق با نظام Erasmus به حساب مي‌آيد (Erasmus نظام آموزشي تدوين شده توسط اتحادیه اروپا برای حمایت از تحصيل، آموزش، جوانان و ورزش در اروپا است. بودجه 7/14 میلیارد یورویی آن، فرصتی را برای بیش از 4 میلیون اروپایی جهت تحصیل، آموزش و کسب تجربه در خارج از کشور فراهم می‌کند). علاوه بر Erasmus، بسیاری از نظامهاي تبادل دوره‌هاي تحصيلي مانند مولانا، فارابی و … در ترکیه وجود دارند که زمينه جابجايي دانشجویان و اساتيد را فراهم مي‌نمايند.

مزایای تحصیل در تركيه

2. تنوع دانشگاه و رشته تحصيلي

از مهم ترین مزایای تحصیل در تركيه، تنوع دانشگاه و رشته تحصیلی در این کشور است. تركيه با جمعيتي بالغ بر 82 ميليون نفر، از 206 دانشگاه براي تحصيل برخوردار است. تعداد دانشجویان اين كشور قريب به 8 میلیون نفر است. با این حجم بالا از دانشجو، ترکیه نخستين کشوری است که بیشترین تعداد دانشجو را در مجموعه كشورهاي عضو منطقه آموزش عالی اروپا (مجموعه كشورهاي اشاره شده در بند 1) در اختیار دارد. در مجموع، تعداد 58092 رشته تحصيلي مختلف در 206 دانشگاه تركيه ارائه مي‌شود. با چنین تنوعی، بدون ترديد مي‌توانيد به راحتي دانشگاه و رشته تحصيلي موردنظر خود را در اين كشور انتخاب نماييد.

حتما بخوانید:

3. زندگی با فرهنگهاي گوناگون

ترکیه که هزاران سال تمدنهای كهن را در قلمرو خود ميزباني كرده است، در واقع آميخته‌اي از فرهنگها است! در این کشور که تمدنهای بیشماری را در خود جاي داده است، همگان نسبت به یکدیگر با احترام و شكيبايي برخورد مي‌كنند. ترکیه محيطي امن و همراه با آرامش را براي دانشجويان فراهم مي‌آورد چراکه در آن خواهيد توانست بخشي از ريشه خود را يافته و يا با افرادي ملاقات كنيد كه به زبان شما تكلم مي‌كنند.

مزایای تحصیل در تركيه

4- زیباییهای طبیعی

ترکیه با برخورداري از 4 فصل طبيعت، در سراسر جهان به داشتن زیباییهای طبیعی شهرت يافته است. شما می‌توانید از شنا و انجام ورزشهای آبی در دریاهایي كه تركيه را محصور كرده لذت ببرید، در بسیاری از شهرهای کوهستاني اسکی کنید، از قایقراني در رودخانه‌ها لذت برده و بسیاری از ورزشهای هیجانی را تجربه کنید. شما در تركيه با برخورداري از زيباييهاي بيكران، احساس حضور در بهشت را خواهيد داشت؛ مناظري كه چشم‌انداز آنها شما را شگفت‌زده خواهد نمود.

4

5- میراث تاریخی و فرهنگی

بر پايه یک دوره بلندمدت تاريخي، هزاران آثار باستاني و فرهنگی در ترکیه وجود دارد که بسیاری از آنها به عنوان میراث فرهنگی یونسکو محافظت می‌شوند. حتی در زندگی روزانه خود، علاقمند خواهيد شد آثاري را كه بارها نام آن را شنيده‌ايد، در اين كشور يافته و از نزديك مشاهده كنيد.

مزایای تحصیل در تركيه

5

6. دانشجو پسند

با وجود حداقل یک دانشگاه در هر شهر، ترکیه بدون ترديد کشوري دانشجو پسند است! این از مزایای تحصیل در تركيه است. باشگاههاي گروهي، تیمهای ورزشی و مراسمهاي فرهنگی در هر دانشگاه، دانشجویان را گرد هم آورده و فواصل دور جغرافيايي را به يكديگر نزديك مي‌كند. با ورود به ترکیه خواهید فهمید که فعالترین نقاط شهر مکانهایی است كه دانشجويان با يكديگر معاشرت دارند! به لطف كافي‌شاپها، رستورانها و کتابخانه‌هایی که دانشجویان در آن تردد مي‌كنند، شهرها در 24 ساعت شبانه روز پويا هستند.

7. ترک های مهمان‌نواز

مهمان‌نوازی مردم ترکیه، در تمام دنیا جزء افسانه‌ها به شمار مي‌رود! چنانچه دانشجويي به كمكي نياز داشته باشد، مردم خالصانه و باتمام وجود آنچه كه در توان دارند براي كمك به او بكار خواهند گرفت. ترکها به عنوان مهمان از شما استقبال كرده و براي تامين رضايت خاطرتان اسباب پذيرايي گوناگوني را تدارك خواهند ديد. مطمئن باشید كه در تركيه احساس غربت و دلتنگي زادگاه خود را تجربه نخواهيد كرد.

مزایای تحصیل در تركيه

8. پردیسهای مدرن مجهز به فناوري روز

صرفنظر از اينکه کدام یک از 206 دانشگاه موجود را انتخاب مي‌كنيد، یک زندگی مدرن و راحت را در محيط دانشگاه تجربه خواهید کرد که از آخرين فناوري روز برخوردار است.

9. شرایط زندگی آسان جزو مزایای تحصیل در ترکیه

زندگی در ترکیه نسبت به بیشتر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند اقامت، غذا، نوشیدنی و سرگرمی را با قیمتهای مناسب تامين کنید. همچنين قادر خواهيد بود در خوابگاههای داخل یا در نزدیکی پردیسهای دانشگاه اقامت گزيده یا خانه‌ای را با ميزان اجاره قابل پرداخت كرايه کنید. به علاوه، به عنوان دانشجو هر کدام از سيستمهاي موجود حمل و نقل را براي جابجايي انتخاب كنيد، بلیطی را با تخفیف دریافت كرده و یا مي‌توانيد در سينما با قيمتي نازلتر به تماشاي فيلم بپردازيد. این موارد از مهم ترین مزایای تحصیل در تركيه هستند.

10. فرصتهای فراگيري زبان ترکی

برخي از رشته‌هاي تحصيلي در دانشگاههای ترکیه به زبان انگلیسی است. در كنار آن شما می‌توانید زبان ترکی را نیز بياموزيد كه پنجمین زبان دنيا با بيشترين مخاطب شناخته شده است. می‌توانید در دوره‌های زبان ترکی که دانشگاه در اختيار مي‌گذارد، یک زبان جدید آموخته و با افرادی از فرهنگهای مختلف، پيوندهاي دوستي برقرار نماييد.

5/5 - (5 امتیاز)