برای بررسی مزایای تحصیل در ترکیه ابتدا بهتر است نرخ تحصیلی آن را بررسی کنبم. ترکیه با داشتن نرخ تحصیلی 94/2 درصدی، دومین کشور جهان به لحاظ دسترسی به آموزش عالی به شمار می‌رود. این کشور با توجه به قرارگیری در تشکلی به نام منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA یا مجموعه‌ای متشکل از 48 کشور که در حوزه آموزش عالی بهینه در اروپا با یکدیگر همکاری می‌کنند)، شیوه آموزشی بولونیا (شیوه آموزشی موردنظر تشکل فوق) را به طور کامل پیاده‌سازی کرده و معتقد است بازدهی این شیوه 5 از 5 (بالاترین حد و مورد تایید) می‌باشد.

فرصتهای آموزش عالی با کیفیت

مدرکی که از دانشگاهی در ترکیه دریافت می‌کنید در همه کشورهای اروپایی اعتبار خواهد داشت! همچنین، همانند اروپا از سیستم ECTS به عنوان نظام اعتباری دوره استفاده شده و به کلیه دانشجویان گواهینامه تکمیلی اعطا می‌شود (مدرکی علاوه بر گواهینامه آموزش عالی اروپایی که توضیحاتی تکمیلی پیرامون آموزشهای انجام شده ارائه می‌نماید). علاوه بر آن، ترکیه یکی از موفقترین کشورها در زمینه تبادل دوره‌های تحصیلی منطبق با نظام Erasmus به حساب می‌آید (Erasmus نظام آموزشی تدوین شده توسط اتحادیه اروپا برای حمایت از تحصیل، آموزش، جوانان و ورزش در اروپا است. بودجه 7/14 میلیارد یورویی آن، فرصتی را برای بیش از 4 میلیون اروپایی جهت تحصیل، آموزش و کسب تجربه در خارج از کشور فراهم می‌کند). علاوه بر Erasmus، بسیاری از نظامهای تبادل دوره‌های تحصیلی مانند مولانا، فارابی و … در ترکیه وجود دارند که زمینه جابجایی دانشجویان و اساتید را فراهم می‌نمایند.

مزایای تحصیل در ترکیه

2. تنوع دانشگاه و رشته تحصیلی

از مهم ترین مزایای تحصیل در ترکیه، تنوع دانشگاه و رشته تحصیلی در این کشور است. ترکیه با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر، از 206 دانشگاه برای تحصیل برخوردار است. تعداد دانشجویان این کشور قریب به 8 میلیون نفر است. با این حجم بالا از دانشجو، ترکیه نخستین کشوری است که بیشترین تعداد دانشجو را در مجموعه کشورهای عضو منطقه آموزش عالی اروپا (مجموعه کشورهای اشاره شده در بند 1) در اختیار دارد. در مجموع، تعداد 58092 رشته تحصیلی مختلف در 206 دانشگاه ترکیه ارائه می‌شود. با چنین تنوعی، بدون تردید می‌توانید به راحتی دانشگاه و رشته تحصیلی موردنظر خود را در این کشور انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:

3. زندگی با فرهنگهای گوناگون

ترکیه که هزاران سال تمدنهای کهن را در قلمرو خود میزبانی کرده است، در واقع آمیخته‌ای از فرهنگها است! در این کشور که تمدنهای بیشماری را در خود جای داده است، همگان نسبت به یکدیگر با احترام و شکیبایی برخورد می‌کنند. ترکیه محیطی امن و همراه با آرامش را برای دانشجویان فراهم می‌آورد چراکه در آن خواهید توانست بخشی از ریشه خود را یافته و یا با افرادی ملاقات کنید که به زبان شما تکلم می‌کنند.

مزایای تحصیل در ترکیه

4- زیباییهای طبیعی

ترکیه با برخورداری از 4 فصل طبیعت، در سراسر جهان به داشتن زیباییهای طبیعی شهرت یافته است. شما می‌توانید از شنا و انجام ورزشهای آبی در دریاهایی که ترکیه را محصور کرده لذت ببرید، در بسیاری از شهرهای کوهستانی اسکی کنید، از قایقرانی در رودخانه‌ها لذت برده و بسیاری از ورزشهای هیجانی را تجربه کنید. شما در ترکیه با برخورداری از زیباییهای بیکران، احساس حضور در بهشت را خواهید داشت؛ مناظری که چشم‌انداز آنها شما را شگفت‌زده خواهد نمود.

4

5- میراث تاریخی و فرهنگی

بر پایه یک دوره بلندمدت تاریخی، هزاران آثار باستانی و فرهنگی در ترکیه وجود دارد که بسیاری از آنها به عنوان میراث فرهنگی یونسکو محافظت می‌شوند. حتی در زندگی روزانه خود، علاقمند خواهید شد آثاری را که بارها نام آن را شنیده‌اید، در این کشور یافته و از نزدیک مشاهده کنید.

مزایای تحصیل در ترکیه

5

6. دانشجو پسند

با وجود حداقل یک دانشگاه در هر شهر، ترکیه بدون تردید کشوری دانشجو پسند است! این از مزایای تحصیل در ترکیه است. باشگاههای گروهی، تیمهای ورزشی و مراسمهای فرهنگی در هر دانشگاه، دانشجویان را گرد هم آورده و فواصل دور جغرافیایی را به یکدیگر نزدیک می‌کند. با ورود به ترکیه خواهید فهمید که فعالترین نقاط شهر مکانهایی است که دانشجویان با یکدیگر معاشرت دارند! به لطف کافی‌شاپها، رستورانها و کتابخانه‌هایی که دانشجویان در آن تردد می‌کنند، شهرها در 24 ساعت شبانه روز پویا هستند.

7. ترک های مهمان‌نواز

مهمان‌نوازی مردم ترکیه، در تمام دنیا جزء افسانه‌ها به شمار می‌رود! چنانچه دانشجویی به کمکی نیاز داشته باشد، مردم خالصانه و باتمام وجود آنچه که در توان دارند برای کمک به او بکار خواهند گرفت. ترکها به عنوان مهمان از شما استقبال کرده و برای تامین رضایت خاطرتان اسباب پذیرایی گوناگونی را تدارک خواهند دید. مطمئن باشید که در ترکیه احساس غربت و دلتنگی زادگاه خود را تجربه نخواهید کرد.

مزایای تحصیل در ترکیه

8. پردیسهای مدرن مجهز به فناوری روز

صرفنظر از اینکه کدام یک از 206 دانشگاه موجود را انتخاب می‌کنید، یک زندگی مدرن و راحت را در محیط دانشگاه تجربه خواهید کرد که از آخرین فناوری روز برخوردار است.

9. شرایط زندگی آسان جزو مزایای تحصیل در ترکیه

زندگی در ترکیه نسبت به بیشتر کشورها مقرون به صرفه‌تر است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند اقامت، غذا، نوشیدنی و سرگرمی را با قیمتهای مناسب تامین کنید. همچنین قادر خواهید بود در خوابگاههای داخل یا در نزدیکی پردیسهای دانشگاه اقامت گزیده یا خانه‌ای را با میزان اجاره قابل پرداخت کرایه کنید. به علاوه، به عنوان دانشجو هر کدام از سیستمهای موجود حمل و نقل را برای جابجایی انتخاب کنید، بلیطی را با تخفیف دریافت کرده و یا می‌توانید در سینما با قیمتی نازلتر به تماشای فیلم بپردازید. این موارد از مهم ترین مزایای تحصیل در ترکیه هستند.

10. فرصتهای فراگیری زبان ترکی

برخی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاههای ترکیه به زبان انگلیسی است. در کنار آن شما می‌توانید زبان ترکی را نیز بیاموزید که پنجمین زبان دنیا با بیشترین مخاطب شناخته شده است. می‌توانید در دوره‌های زبان ترکی که دانشگاه در اختیار می‌گذارد، یک زبان جدید آموخته و با افرادی از فرهنگهای مختلف، پیوندهای دوستی برقرار نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)