یکی از دانشگاه های خصوصی و برتر ترکیه دانشگاه یدی تپه است که در سال 1996 در استانبول ترکیه تأسیس شد و پردیس اصلی آن  KAYISDAGI در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد ولی دانشکده های آن در سطح شهر واقع شده اند. این دانشگاه مورد حمایت دولت نیست و کاملاً مستقل است. تعداد دانشجویان این دانشگاه 15،000 نفر است که 20% از آنها در تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. در بخش آموزش دانشگاه 1250 نفرند که بیشتر آنها تمام وقت در خدمت دانشگاه قرار دارند. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه خصوصی ترکیه است که هم مورد تایید وزارت علوم و هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران است بنابراین تمام رشته های تحصیلی این دانشگاه در ایران مورد تایید خواهد بود.

دانشگاه یدی تپه

بیمارستان دانشگاه یدی تپه در سال 2005-2006 تأسیس شد. کلینیک و پلی کلینیک  BAGDAT CADDSI و بیمارستان بیماری های چشمی BALMUMCU نیز بیمارستان های آموزشی دانشگاه هستند و مرکز جراحی آنکولوژیک دانشگاه هم در سال 2006 بازگشایی شد.
کلاس های آموزش، آزمایشگاه های علوم پایه پزشکی، لابراتورهای بالینی در دپارتمان علوم پزشکی وجود دارد. دانشکده پزشکی دانشگاه یدی تپه برای تحصیل در ترکیه هم در مرکز اطلاعات یدی تپه مستقر است.
دانشکده دندان پزشکی دانشگاه به‌نام و معروف است و جراحی های پیشرفته فک، پیوندهای استخوانی با تیتانیوم برای دندان های مصنوعی، جراحی زیبایی و ایمپلنت در آن صورت می گیرد. دانشگاه از 13 دانشکده، 3 موسسه تحصیلات تکمیلی و یک موسسه آموزش عالی تشکیل می شود.

 

 

 

دانشکده ها و موسسه های آموزش عالی این دانشگاه

دانشکده ها:

 • دانشکده معماری
 • دانشکده هنر و علوم
 • دپارتمان ریاضیات
 • دانشکده بازرگانی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اجرایی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده هنرهای زیبا

موسسه های آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی

 • موسسه علوم کاربردی
 • موسسات تحصیلات تکمیلی
 • موسسه تحصیلات تکمیلی علوم و مهندسی
 • موسسه تحصیلات تکمیلی سلامت
 • موسسه تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی

تحصیل در ترکیه در اکثر رشته های دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس می شوند به جز چند رشته چون علوم سیاسی و روابط بین الملل که به زبان فرانسه است. بعضی از رشته ها هم به زبان ایتالیایی و ترکی آموزش داده می شوند.

 

شرایط پذیرش و ثبت نام دانشگاه یدی تپه

 • پاسپورت و کارت شناسایی
 • مدرک و ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
 • عکس پرسنلی تمام رخ
 • نتیجه قبولی در یکی از آزمون های ملی یا بین المللی مانند  آزمون های ACT ،SAT ،YOS ،GCE ،IB ،ATURA ،ABITURE که تحت نظارت موسسات بین المللی صورت می گیرد.
 • نتیجه آزمون زبان انگلیسی
پزشکی در ترکیه
پزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه و در دانشگاه یدی تپه، تمام وقت است و زمان ثبت نام سالیانه دانشگاه در هر سال متفاوت و معمولاً ظرفیت آن در خرداد ماه پر می شود و بهتر است که قبل از خرداد برای پذیرش در این دانشگاه اقدام شود.

امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه امکانات ورزشی خوبی چون سالن های والیبال، بسکتبال، اسکواش، پرورش اندام، زمین تنیس و … دارد. کتابخانه، بانک، فروشگاه و… از امکانات دیگر این دانشگاه است.

بیمارستان و مراکز درمانی دانشگاه در خدمت دانشجویان و کارکنان دانشگاه است و حتی برای خدمات بهداشتی درمانی، خارج از دانشگاه هم آمبولانس برای انتقال بیمار و قرارداد با مراکز درمانی بیرون برای معالجه افراد برنامه ریزی شده است.
برنامه های فرهنگی و ورزشی زیادی در محیط دانشگاه یدی تپه برای دانشجویان ترتیب داده می شود که موثر، لذت بخش و در جهت آماده سازی آنها برای زندگی اجتماعی است. دانشگاه یدی تپه دو خوابگاه دانشجویی با امکاناتی مجهز دارد که به دانشجویانی که استطاعت مالی نداشته باشند، می دهد.

بر اساس نیازهای دانشجویان و پژوهشگران،  CALISMAKTADIR BLIG برای ارائه بهترین خدمات در مجموعه پزشکی واقع شده  و کتاب های مرتبط با علوم در NLM (کتابخانه ملی پزشکی) در دسترس دانشجویان است. مرکز اطلاعات دانشگاه توسط 80 نقطه متصل به اینترنت پشتیبانی می شود و هر قسمت دارای سیستم وایرلس اینترنت و شبانه روز در تمام طول هفته در خدمت دانشجویان و اساتید دانشگاه است.
این دانشگاه بیشتر به دانشجویان رشته های غیر پزشکی بخصوص رشته های حقوق و روابط بین الملل بورس تحصیلی می دهد و حتی در بعضی مواقع متناسب با وضعیت مالی دانشجو تا 50% در شهریه تحصیلی تخفیف به دانشجو می دهد.

هزینۀ تحصیلی دانشگاه یدی تپه

 

پزشکی انگلیسی؛ سالانه 27500 دلار

دندانپزشکی انگلیسی؛ سالانه 27500 دلار

داروسازی انگلیسی؛ سالانه 18500 دلار

فیزیوتراپی انگلیسی: سالانه 8500 دلار

رشته های مقطع کارشناسی: سالانه 8000 دلار

 

در صورت داشتن معدل بالای 17، امکان اخد بورس تحصیلی تا 50 در صد در رشته های داروسازی، فیزیوتراپی و سایر رشته های کارشناسی وجود دارد.

این موسسه ضمن عقد قرارداد با دانشگاه، میتواند فقط با سوابق تحصیلی دبیرستان پذیرش تحصیلی مورد نظر را در این دانشگاه دریافت نماید. پرداخت شهریه هم حداکثر در 4 قسط صورت می گیرد.

 

رنکینگ داخلی و خارجی دانشگاه یدی تپه

پزشکی در ترکیه
شرایط تحصیل در دانشگاه یدی تپه

دانشگاه یدی تپه رتبۀ 40 را در بین دانشگاه های ترکیه و رتبۀ 1973 جهانی را به خود اختصاص داده و مورد تأیید انجمن دندانپزشکی در اروپا (Association for Dental Education in Europe) قرار گرفته است بطوریکه دانشجویانی که از کشورهای اروپایی از این دانشگاه در رشته دندان پزشکی فارغ التحصیل شوند برای ورود به بازار کار اروپا مشکلی ندارند.

این دانشگاه در ارزیابی رتبه بندی Global Impact بین دانشگاه های جهان رتبۀ 201 _ 300  را به خود اختصاص داده و در سال های اخیر رشد و پیشرفت خوبی داشته است. دانشجویانی هم که در این دانشگاه تحصیل می کنند خیال آنها راحت باشد که اگر بخواهند به دانشگاههای اروپا و امریکا منتقل شوند به راحتی مورد ارزیابی قرار می گیرند و گزینش می شوند.

با اینکه این دانشگاه خصوصی است پذیرش در آن رقابتی است و استقبال خوبی از آن می شود که به کیفیت علمی دانشگاه بر می گردد. رشته های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی دانشگاه مورد تآیید وزارت بهداشت ایران نیست و  وزارت آموزش عالی ایران هم این دانشگاه را تأیید نمی کند.

تحصیل در ترکیه

درباره تحصیل در دانشگاه یدی تپه به چه نتیجه‌ای رسیده‌اید؟

این دانشگاه، قدمت زیادی در بین دانشگاه های ترکیه ندارد ولی پیشرفت شایانی تا حال داشته است. رشته دندانپزشکی آن در ترکیه و اروپا شناخته شده، پذیرش و ثبت نام دانشجو در آن رقابتی است. دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی و شغلی به اروپا و امریکا مشکلی ندارند و مورد ارزیابی و گزینش قرار می گیرند. چون این دانشگاه خصوصی است و هیچ پشتیبانی مالی از طرف دولت ترکیه از آن نمی شود. شهریه آن نسبت به دانشگاه های دیگر، خیلی گران است ولی برای افرادی که توان مالی کافی دارند، انتخاب این دانشگاه برای تحصیل خیلی خوب است. حال نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید این دانشگاه گزینه مناسبی برای تحصیل است؟

5/5 - (7 امتیاز)