آزمون اس ای تی SAT یک آزمون استاندارد بین المللی است که به طور گسترده برای پذیرش دانشگاهها در ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. از سال 1926 که برای اولین بار توسط کالج برد این آزمون مطرح شد، نام آزمون و امتیاز آن چندین بار تغییر کرده است. آزمون SAT کاملاً متعلق به کالج برد ، یک سازمان خصوصی و غیر انتفاعی در ایالات متحده است.

آزمون اس ای تی SAT برای تحصیل در رشته های پرطرفداری همچون پزشکی، دندانپزشکی، حقوق و تمامی رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه های ایالت متحده آمریکا برگزار می شود.

آزمون اس ای تی SAT

همانگونه که قبلا در مقالات دیگر توضیح دادیم، دانشگاه‌های کشور ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به طوری که مدارک علمی این دانشگاه‌ها در کلیه کشورهای دنیا معتبر و شناخته شده است. سیستم آموزشی ترکیه نیز بر اساس سیستم آموزش آمریکایی تنظیم شده است فلذا تمامی مدارک بین المللی صادره از کشور آمریکا در دانشگاههای ترکیه معتبر هستند. یکی از این مدارک، اس ای تی SAT است. این آزمون تفاوتهای زیادی با آزمون یوس YOS دارد.

آزمون یوس آزمونی بومی است که دانشگاههای ترکیه برای سنجش و پذیرش دانشجویان بین المللی استفاده می کنند. ولی با توجه به استانداردهای بین المللی آزمون اس ای تی و تفاوتهای این دو آزمون، همچنین با توجه به اینکه اکثر دانشگاههای مطرح در ترکیه، کارنامه آزمون اس ای تی SAT را نیز می پذیرند، بعضی از دانشجویان ترجیح میدهند تا در دوره های آموزشی اس ای تی شرکت نموده و در این آزمون شرکت کنند.

دانشگاههای مطرح و بزرگ ترکیه که آزمون اس ای تی SAT را بعنوان یکی از مدارک لازم جهت پذیرش دانشجویان، قبول می کنند عبارتند از: دانشگاه کوچ، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه بوغازایچی و… در این مقاله سعی خواهیم کرد در خصوص این آزمون توضیحات کاملی ارائه دهیم. مشاوران موسسه نیز در خصوص این آزمون و همچنین تحصیل در ترکیه آماده ارائه مشاوره و خدمات هستند.

آزمون SAT متشکل از دو بخش آزمون SAT1 و SAT2 می باشد. برای آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در  دانشگاههای برتر کشور ایالات متحده آمریکا را دارند، شرکت درآزمون SAT2 و برای آن دسته از دانشجویان خارجی تباری که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند شرکت در آزمون SAT1 کفایت می نماید. SAT1 در واقع آزمون General می باشد و آزمون SAT2 را موضوعی SAT Subject می نامند.

حتما بخوانید:

هدف از آزمون اس ای تی SAT چیست؟

هدف از برگزاری آزمون SAT که توسط موسسه کالج برد اعلام شده است اینکه آنچه که دانش آموزان در دوران تحصیل دبیرستان فرا می گیرند را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد همچنین میزان تفکر انتقادی دانش آموزان و قدرت تجزیه و تحلیل دروس و مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش آموزان مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد.

نحوه نمره دهی در آزمون SAT

این آزمون به دفعات زیاد در خصوص نمره دهی و مدل سوالات خود تغییر زیادی کرده است. در حال حاضر این آزمون با حداکثر نمره 1600 و حداقل نمره 1400 برگزار می شود. مشخصا در خصوص SAT1 یا SAT GENERAL که دانش ریاضی و همچنین زبان انگلیسی دانشجویان مورد سنجش قرار می گیرد، از 1600 نمره در نظر گرفته شده، 800 نمره برای سوالات ریاضی و 800 نمره برای مجموع READING و WRITING انگلیسی تعلق می گیرد.

در نظر داشته باشید اکثر دانشگاههای بزرگ ترکیه در اعلامیه های خود به نمره ریاضی اهمیت بیشتری می دهند و اکثرا تاکید دارند نمره ریاضی کمتر از 600 نباشد. همچنین بسته به رنکینگ دانشگاه و همچنین سیاست دانشگاه، حداقل نمره آزمون اس ای تی که میتواند برای پذیرش تحصیلی اپلای کند متفاوت است. بعنوان مثال شما با داشتن کارنامه اس ای تی زیر 1410 امکان اپلای کردن برای دانشگاه کوچ در رشته پزشکی را ندارید در حالیکه با داشتن نمره بالای 1200 می توانید برای دانشگاه آنکارا درخواست پذیرش تحصیلی ارسال کنید.

بعنوان جمع بندی باید عرض کنیم در صورتی که نمره اس ای تی شما زیر 1200 باشد برای پذیرش در دانشگاههای دولتی و ممتاز ترکیه هیچگونه شانسی ندارید.

توصیه می کنیم در خصوص اینکه برای ادامه تحصیل در ترکیه، در آزمون یوس YOS شرکت نمایید یا آزمون اس ای تی SAT، حتماً با همکاران متخصص در موسسه مشاوره نمایید. داشتن سطح دانش بالا و مهارت در خواندن و نوشتن زبان انگلیسی و همچنین تسلط بالا در ریاضی و هندسه، از الزامات کسب نمره بالا در آزمون اس ای تی خواهد بود.

آزمون اس ای تی SAT چیست؟
آزمون اس ای تی SAT چیست؟

سوالات بخش ریاضی

در بخش اول از آزمون اس ای تی SAT از دانش آموزان خواسته می شود سوالات مربوط به ریاضی را حل نمایند. این دفترچه شامل سوالاتی از جبر، توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار، هندسه است که دانش آموز در دبیرستان آنها را یاد گرفته است. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۲۵  دقیقه است. تعداد ۲۰ سوال وجود دارد که به صورت ۴ گزینه ای در نظر گرفته شده و ماشین حساب برای پاسخ گویی سوالات غیرمجاز است. در دفترچه دوم سوالات ریاضی که مشتمل بر ۳۸ سوال ۴ گزینه ای است استفاده از ماشین حساب مجاز است ضمنا زمان این بخش ۵۵ دقیقه می باشد.

سوالات بخش زبان انگلیسی

این بخش از آزمون SAT اختصاص دارد به سنجش توانایی READING و WRITING زبان انگلیسی متقاضیان. در دفترچه سوالات مهارت خواندن READING باید متنی را که عمدتا یک داستان کوتاه و یا بخشی از یک پژوهش است داده میشود و شما براساس آن متن به سوالات دادهش ده پاسخ دهید. این بخش از ۵۲ سوال تشکیل شده است و زمان ۶۵ دقیقه مهلت پاسخگویی شما خواهد بود. در نظر داشته باشید که برای پاسخ دادن به سوالات این بخش باید فرد دارای دانش زبان انگلیسی باشد. در دفترچه سوالات بخش مهارت نوشتار WRITING نیز 44 سوال وجود دارد  که باید در۲۵ دقیقه به آنها پاسخ دهید.

شایان ذکر است بخش سومی هم در آزمون SAT1 وجود دارد که اختیاری است. در این قسمت که به قسمت انشا معروف است از متقاضیان در خصوص یک موضوع خاص مطلبی خواسته می شود تا بنویسند. برای افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، شرکت در بخش انشا و پاسخ به آن سوالات، ضرورتی ندارد.

مراکز برگزاری آزمون اس ای تی SAT چیست؟

متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی شود. دانش آموزان ایرانی متقاضی تحصیل در ترکیه، برای شرکت در این آزمون می بایست حوزه امتحانی یکی از کشورهای همسایه را انتخاب نمایند. از جمله ترکیه، آذربایجان، گرجستان و غیره. در کشور ترکیه و در اکثر شهرهای بزرگ آن، حوزه امتحانی وجود دارد و میتوانید در یکی از آنها در این آزمون شرکت نمایید. نکته بسیار مهم اینکه از میان 6 آزمون برگزار شده در خارج از آمریکا، کشور ترکیه فقط 4 آزمون را برگزار می نماید. ضروری است حین ثبت نام به این مسائل دقت نمایید.

اعتبار آزمون SAT و تعداد دفعات برگزاری

مدت اعتبار نتیجه آزمون مذکور همانند سایر آزمونهای ورودی دانشگاهها دو سال می باشد. آزمون SAT سالانه 7 مرتبه در کشور ایالات متحده ی آمریکا و سالانه 6 مرتبه دردیگر کشورها برگزار می شود. تقویم برگزاری این آزمون در سایت کالج برد موجود است.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون اس ای تی SAT چیست؟

در صورتیکه تمامی مدارک لازم را تهیه نموده و همچنین کارت بانکی بین المللی نیز به همره دارید، می توانید به سایت کالج برد بروید و پس از ایجاد اکانت، نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. در غیراینصورت همکاران موسسه در خصوص مشاوره آمادگی و ثبت نام در آزمون در خدمت شما خواهند بود.

اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون:

  • تصویر پاسپورت
  • تصویر دیپلم
  • آدرس پستی و شماره تماس
  • فایل عکس
  • آدرس ایمیل
  • اطلاعات کارت بانکی

هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی برای شهروندان آمریکا و کانادا ۴۵ دلار است ولی دانش آموزان و متقاضیان بین المللی مبلغی در حدود ۹۷ دلار آمریکا برای ثبت نام باید پرداخت نمایند. شایان ذکر است اگر در مهلت زمانی اعلام شده موفق به ثبت نام نشوید و مجبور شوید در زمان ثبت نام با تاخیر اقدام نمایید، مجبور به پرداخت 50 دلار هزینه مازاد خواهید بود. ضمنا اگر بعد از ثبت نام به هر دلیلی قصد تغییر مرکز آزمون خود را داشته باشید، باید مبلغی حدود 30 دلار بابت این موضوع پرداخت نمایید.

آزمون اس ای تی SAT چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)