شیوه های فیزیوتراپی از چین باستان، رم و یونان شروع شد و بعد در هلند و سوئد هم به دنبال شیوع فلج اطفال در سال های 1914-1916 میلادی و همه گیری آن در بعد از جنگ جهانی اول توسعه و گسترش پیدا کرد. اولین مرکز فیزیوتراپی به نام مؤسسه ژیمناستیک رویال در سوئد در سال 1813 میلادی تأسیس شد و در سال های بعد فیزیو تراپ ها با استفاده از روش ماساژدرمانی ، ورزش و توانبخشی درمان خود را انجام می داده اند. به تدریج در سال های 1894 انجمن فیزیوتراپیست های انگلیس (CSP) به وجود آمد و در ادامه در امریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا و همه کشورهای دنیا گسترش یافت و در سال 1921 انجمن فیزیوتراپی امریکا تأسیس شد.

فیزیوتراپی و توانبخشی شاخه ای از علوم بهداشتی است که با استفاده از روش‌های مبتنی بر شواهد و حرکت های اصلاحی به بهبودی کیفیت زندگی، استقلال اشخاص، درمان ناتوانی و اختلالات آنها کمک زیادی می کند. فیزیوتراپی یک میان رشته دانشگاهی است که دارای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است.

سلامتی یک انسان مرهون برنامه ریزی و هماهنگی بین جسم و روان اوست تا بتواند یک حرکت آگاهانه و صحیحی را انجام بدهد و این کار از طریق اصول علمی قابل افزایش است و فیزیوتراپی واقعاً می تواند در این موضوع نقش اساسی داشته باشد.

فیزیوتراپی برای سلامتی جسمی ،روانی ، معنوی و اجتماعی یک فرد بیمار یک برنامه درمانی منظم تدوین و برای بهبودی بیماری او موارد لازم را  توصیه می کند.

رشته فیزیوتراپی در ترکیه

physiotherapy

بنابراین می توانیم متوجه شویم که فیزیوتراپی یک رشته با اهمیت و مورد نیاز در هر کشوری است و ترکیه هم در زمینه آموزش این رشته خیلی فعالیت کرده و از رتبه بندی بالایی در دنیا برخوردار شده بطوریکه خیلی از علاقه مندان ترک و مهاجرین خارجی تمایل زیادی به تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه دارند.

افرادی که دوست دارند به تحصیلات تکمیلی در رشته فیزیوتراپی در ترکیه ادامه بدهند، ترکیه جای مناسبی برای تحصیل آنها است که آموزش آن به زبان های انگلیسی، ترکی استانبولی، آلمانی و فرانسه در دانشگاههای ترکیه انجام می شود. به موازات پیشرفت های جهانی و حرفه ای در جهان در سال 1961 بخش آموزش فیزیوتراپی و توانبخشی دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ترکیه شروع به کار کرد و به ترتیب در دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه دوکوز ایلول و دانشگاه پاموک کاله هم افتتاح شد.

البته دانشگاه و کالج های دیگری هم چون آجی بادمAcıbadem، مدیپل Medipol، قاضیGazi، باهچه شهیر Bahçeşehir، باشکنت Başkent، یدی تپه Yeditepe، بزمی عالم Bezm-i Alem و اوکان Okan فیزیوتراپی را به زبان های ترکی و انگلیسی آموزش می دهند.

طبق ارزیابی هایی که از آموزش رشته فیزیوتراپی در ترکیه به دست آمده گفته می شود که دانشگاههای فوق بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی می باشند.

تحصیل رشته فیزیوتراپی در مقطع  کارشناسی ترکیه هم شامل اطلاعات نظری، عملی و مبتنی برشواهد و واقعیت ها است که یک دوره آموزشی چهار ساله را در دانشگاه‌های ترکیه پوشش می دهد و فیزیوتراپ های فارغ التحصیل از این دانشگاه‌ها افرادی متخصص و حرفه ای هستند که شناخته شده و واجد شرایط در جهان هستند.

دوره‌های آموزشی فیزیوتراپی

physiotherapy humen

در دوره های آموزشی رشته فیزیوتراپی در ترکیه، دانشجویان مفاهیم روانشناسی و رفلکسولوژی را خوب آموزش می بینند بطوریکه با توصیه ها و دادن تمرینات لازم به بیماران کمک می کنند تا بر ناتوانی خود غلبه و به بهبود عملکرد خود بپردازند.
در کل مباحث آموزشی متنوعی در آموزش فیزیو تراپی دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد که در نهایت فیزیو تراپ هایی تربیت می شوند که بعد از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان یک متخصص فیزیوتراپی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کایروپراکتور، فیزیولوژیست ورزش و … در بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی، مدارس خاص، آسایشگاهها و کلوپ های ورزشی کار کنند.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه تا دکترا ادامه دارد ولی مانند رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی پیوسته نیست و در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بطور ناپیوسته انجام می شود.

تحصیل در کارشناسی رشته فیزیوتراپی در دانشگاههای امریکا چهار ساله است و فارغ التحصیل به عنوان کمک فیزیوتراپ فعالیت می کند ولی در دانشگاههای ترکیه 5 ساله است یعنی سال اول آن به آموزش زبان انگلیسی و چهارسال بعدی به آموزش تخصصی فیزیوتراپی اختصاص می یابد و فارغ التحصیل هم یک فیزیوتراپ متخصص و حرفه ای است. امکانات آموزشی خوبی در زمینۀ رشته فیزیوتراپی چون تجهیزات کامل مطابق با استانداردهای جهانی ، آزمایشگاهها، سایت کامپیوتری و کتابخانه های مجهز به اینترنت در دانشگاههای ترکیه برای دانشجویان فراهم شده است.

 هزینۀ تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های ترکیه

هزینه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در ترکیه بسته به مقطع و نوع دانشگاه متفاوت و در دانشگاه دولتی به نسبت دانشگاه خصوصی خیلی ارزانتر است. هزینه تحصیلی این رشته در دانشگاه خصوصی بطور متوسط حدود 6،000-8،000 دلار در سال است.

شرایط پذیرش دانشجو در رشته فیزیوتراپی دانشگاه های ترکیه

  • کسب حداقل نمره ۱۲۰۰ در آزمون SAT
  • کسب حداقل نمره ۹۲ در آزمون YOS
  • داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی ریاضی و تجربی با معدل حدقل 18

ظرفیت پذیرش رشته فیزیوتراپی هم مانند دیگر رشته های پزشکی و پرستاری در دانشگاههای ترکیه محدودیت دارد.

درآمد متوسط هر فیزیوتراپ در ترکیه

physiotherapist

در ترکیه متوسط درآمد یک فیزیوتراپ در ساعت 40 لیر است و به عبارتی حداکثر در آمد یک فیزیوتراپ حرفه ای در سال حدود 25،000 لیر، حداقل درآمد یک فیزیوتراپ در سال حدود 6،200 لیر و میانگین درآمد یک فیزیوتراپ در سال حدود 16،500 لیر ترکیه است. درآمد یک فیزیوتراپ بازنشسته هم ساعتی 35 لیر است.

درپایان، کشور ترکیه در سال های اخیر تلاش زیادی روی ارتقاء کیفیت آموزشی دانشگاههای خود به عمل آورده که تا حال این کار نتایج قابل توجه و درخشانی در بخش بهداشت و سلامت و صنعت مملکت داشته است. رشته فیزیوتراپی هم در دانشگاههای ترکیه رتبه بالایی را در داخل و خارج از کشور به خود اختصاص داده و خیلی ارزشمند است.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)