ترکیه یکی از کشورهای قارة خاورمیانه است که قسمتی از آن در قارة اروپا واقع شده و یکی از پیشرفته‌ترین کشورهایی به شمار می‌رود که بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده است. اگر قصد دارید با استفاده از روش‌های مختلف به کشور ترکیه مهاجرت کنید یا متقاضی تحصیل پزشکی بدون کنکور ترکیه هستید، باید ابتدا کمی با شرایط زندگی در این کشور بیشتر آشنا شوید. جالب است بدانید که حکومتی که در حال حاضر کشور ترکیه را اداره می‌کند، به رهبری شخصی به نام آتاتورک در سال ۱۹۲۳ بنیانگذاری شده است.

[lwptoc]

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه به صورتی است که این کشور از سه طرف توسط دریا احاطه شده. ترکیه از شمال به دریای سیاه، از جنوب دریای به دریای مدیترانه و از سمت غرب به دریای اژه منتهی می‌شود وهمین موضوع باعث شده تا این کشور ضمن واقع شدن در منطقة ارواسیا، از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی بهره‌مند شود. مساحت این کشور حدود 347/785 کیلومتر مربع است و حدود 82 میلیون نفر جمعیت در آن زندگی‌ می‌کنند. کشور ترکیه از شرق با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، و به همین ترتیب از شمال غربی با یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی با سوریه و عراق همسایه است.

جالب است بدانید در حالی که استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه محسوب می‌شود،پایتخت این کشور شهر آنکارا است.

حتما بخوانید:

موقعیت اقتصادی و اجتماعی کشور ترکیه

اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید یا متقاضی تحصیل پزشکی بدون کنکور ترکیه هستید، حتماً این نکته را به خاطر داشته باشید که این کشور بسیار زیبا در لیست برترین مقاصد توریستی و تحصیلی جهان قرار گرفته است و هر ساله گردشگران بی‌شماری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند.

کشور ترکیه توانسته با استفاده از راهکارهای نوین و تغییر قوانین سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک و در ادامه امکان اعطای حق شهروندی و ارائه پاسپورت کشور ترکیه به شهروندان خارجی، تغییرات بسیار بزرگی در صنعت و اقتصاد خود رقم بزند. به واسطة همین تغییرات، اکنون کشور ترکیه از پیشرفت اقتصادی چشمگیری برخوردار است و توانسته با اتکا به نیروهای متفکر خود و به واسطة داشتن دانشگاه هایی دولتی و خصوصی که از کیفیتی متناسب با استنداردهای بین‌المللی برخوردار هستند، متقاضیان مهاجرت تحصیلی و دانشجویان بسیاری را به خود جذب کند.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه

چنانچه متقاضی تحصیل پزشکی بدون کنکور ترکیه هستید باید از این موضوع آگاه شوید که زندگی در ترکیه چه مزایایی برای شما به همراه خواهد آورد. همانطور که می‌دانید، دانشجویان ایرانی برای اینکه بتوانند به تحصیل در کشور ترکیه بپردازند،نیازی به دریافت ویزاندارند. به طور کلی برای مهاجرت، تحصیل و زندگی در ترکیه نیازی به دریافت ویزا وجود ندارد و اخذ پذیرش تحصیلی معمولاًبه تنهایی کفایت می‌کند. نکته مثبت دیگری که در مهاجرت تحصیلی به ترکیه وجود دارد، پایین بودن هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور در مقایسه با کشورهای دیگری از جمله آلمان، فرانسه، کانادا یا انگلیس است.

در ضمن شما می‌توانید همزمان با تحصیل در کشور ترکیه، مشغول به کار شوید و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهید که این مزیت بسیار خوبی برای متقاضیان به شمار می‌رود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر شما بتوانید برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه واجد شرایط شناخته شوید، بدین معناست که هزینه‌های تحصیل و زندگی شما در ترکیه بسیار پایین یا کاملاً رایگان خواهد بود.

فراموش نکنید که کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و این نزدیکی اقلیمی و شباهت فرهنگی بسیاری که بین ما ایرانیان و شهروندان ترکیه وجود دارد موجب شده تا متقاضیان ایرانی بتوانند به سرعت خود را با شرایط زندگی در این کشور وفق دهند و به راحتی به تحصیل بپردازند.

تحصیل بدون کنکور در کشور ترکیه

به طور کلی ۷۶ دانشگاه خصوصی و 129 دانشگاه دولتی در کشور ترکیه وجود دارند که برای وارد شدن به برخی از این دانشگاه‌ها، متقاضیان نیاز به پشت سر گذاشتن کنکور و آزمون ورودی ندارند. از شناخته‌ شده‌ترین آن‌ها می‌توان به دانشگاه یدی تپه استانبول، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه ازمیر اکونومی، دانشگاه آجی بادم، دانشگاه آتیلیم، دانشگاه مدیپل، دانشگاه بیرونی استانبول، دانشگاه باشکنت اشاره کرد.

توجه داشته باشید که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه امکانات بیشتری را برای دانشجویان فراهم می‌کند و رویکرد دانشگاه‌های خصوصی به طریقی است که به مراتب نسبت به دانشگاه‌های دولتی، توجه بیشتری به روند تحصیلی دانشجویان و همچنین روحیات آن‌ها صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های خصوصی هزینة خوبی را برای ارتقای امکانات تحصیلی و رفاهی دانشجویان در نظر گرفته‌اند و مدام در حال بهبود کیفیت خدمات آموزشی خود هستند. همین موضوع باعث شده تا رتبه جهانی دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه هرسال بالاتر برود و بهتر بشود.

دندانپزشکی دانشگاه مدیپل

تحصیل پزشکی بدون کنکور ترکیه

متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه که قصد دارند بدون کنکور آموزش خود را شروع کنند، باید توجه داشته باشند که هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی از 10000 دلار تا 25000 دلار متفاوت است. شما می‌توانید از دانشگاه‌های خصوصی این کشور برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی پذیرش دریافت کنید و بدون آزمون ورودی تحصیل خود را آغاز کنید.

در ضمن، دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه به شما این امکان را می‌دهند تا تحصیل در رشته‌های رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی را به زبان انگلیسی انجام دهید. توجه داشته باشید که سیستم آموزشی پزشکی در ترکیه مطابق با آموزش‌های آمریکا و اروپا صورت می‌گیرد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی امکان فعالیت در کشورهای انگلیسی زبان را خواهند داشت.

این نکته را فراموش نکنید که مدت تحصیل شما بلند مدت است و شما برای زندگی در کشور ترکیه و برقراری ارتباط با دیگران، نیاز دارید تا زبان ترکی را یاد بگیرید. طول دورة تحصیل پزشکی در کشور ترکیه ۶ سال، دندانپزشکی ۵ سال و داروسازی نیز ۵ سال است.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش

متقاضیان تحصیل پزشکی بدون کنکور ترکیه که قصد دارند بدون آزمون در دانشگاه‌های معتبر ترکیه اقدام به ثبت نام کنند، باید ابتدا از رشته موردنظر خود و دانشگاه ارائه دهنده آن رشته اطمینان حاصل کنند. سپس، مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه مربوطه ارسال کنند. در ادامه مدارکی که برای ارائه نیاز دارید را معرفی می‌کنیم:

شما به عنوان متقاضی تحصیل بدون کنکور در ترکیه باید مدرک زبان، مدرک آخرین مقطع، تحصیلی، انگیزه نامه، پرداخت مبلغ ثبت نام و ارائه رسید آن، اثبات داشتن تمکن مالی، ریز نمرات معتبر،رزومه تحصیلی یا شغلی و همچنین نتیجه آزمون GRE خود را به همراه فرم تکمیل شدة درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

در آخر نیز در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه می‌بایست برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید و کپی برگه پذیرش خود را به همراه مدارک درخواست شده از طرف سفارت، به آن‌ها تحویل دهید.

امیدواریم مقاله امروز ما قدمی مؤثر در مسیر اخذ پذیرش شما برداشته باشد و اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید. اگر پرسش٬ پیشنهاد یا نظراتی دارید حتماً با ما در میان بگذارید.

4.4/5 - (9 امتیاز)