هزینه های زندگی در ترکیه

شکی نیست که ترکیه بهترین مکان برای لذت بردن از تحصیلات با کیفیت و کیفیت نسبتا خوب زندگی است. چه چیزی باعث می شود که ترکیه ارزش بسیار خوبی برای پول شما ارائه دهد؟ هزینه های زندگی و هزینه های مسکن در مقایسه با سایر کشورها مناسب بوده و بعضا  انتخاب بهتری است.

 

حدود هزینه های زندگی در ترکیه:

بصورت میانگین هزینه های اقامت یک دانشجوی خارجی در ترکیه، حدود 300 الی 400 دلار در ماه خواهد بود. این هزینه شامل: اقامت، خورد و خوراک، خرید لباس، تفریح و سرگرمی و تعطیلات، رفت و آمد و هزینه های جانبی از جمله فیش آب و برق و تلفن و امثالهم می باشد.

کتاب ها و هزینه های اداری تقریبا 100 دلار در ترم خواهد بود.

به یاد داشته باشید، هرچند که این رقم بستگی به موقعیت شما، شیوه زندگی و مقطع تحصیلی شما دارد ولی ضروری است که شما باید مستقیما اطلاعات بیشتری درباره هزینه های زندگی را از دانشگاه محل تحصیل خود بپرسید.

 

هزینه های عمومی در هر ترم تحصیلی ترکیه:

مسکن: 500 دلار (مشتمل بر هزینه سپرده محل اقامت)(این هزینه در خصوص خوابگاه و هاستل پایینتر است)

خورد و خوراک: 400 دلار

رفت و آمد: 100 دلار

هزینه کتابها: 50 دلار

 

هزینه غذا و خوراک:

منو دانشجویی: حدود 5 لیر

نان: 1.25 لیر

آب(هر لیتر): 1.5 لیر

میوه و سبزیجات(هر کیلو): متفاوت بین 2 الی 10 لیر

پاستا و برنج(هر کیلو): متفاوت بین 2 الی 4 لیر

شکر و نمک(هر کیلو): حدود 4 لیر

چای / قهوه (هر فنجان): بین 2 الی 5 لیر

 

 

هزینه های متفرقه:

بلیط سینما: 15 لیر

بلیط کنسرت: از 25 لیر به بالا

اصلاح موی سر: از 15 لیر به بالا

 

هزینه های حمل و نقل در ترکیه:

هزینه بلیط اتوبوس ویژه دانشجویان: 1.5 لیر

بلیط مینی بوس از میدان تکسیم تا کادیکوی: 7 لیر

کرایه تاکسی از میدان تکسیم تا بشیکتاش: 13 لیر

توصیه می نماییم در صورت امکان از وسایل حمل و نقل عمومی همانند مترو و اتوبوس استفاده نمایید. چون کرایه تاکسی در ترکیه بسیار زیاد است. در صورت نیاز بهتر است از تاکسی های اینترنتی استفاده نمایید.

هزینه های زندگی در ترکیه

 

نرخ تبدیل ارز:

1 دلار=5.74 لیر

1 یورو=6.56 لیر

1 لیر=2300 تومان

 

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه با توجه به اینکه در دانشگاه خصوصی تحصیل میکنید یا دانشگاه دولتی، متفاوت است. موقعیت دانشگاه محل تحصیل و همچنین دوره تحصیلی که در حال تحصیل هستید نیز در این موضوع دخیل هستند.

در دانشگاه های دولتی، هزینه ترم ممکن است تا حدود 300 دلار باشد. در صورتیکه در دانشگاههای خصوصی هزینه تحصیل خیلی بالاتر است.

اطلاعات در مورد هزینه های تحصیل بهتر است به طور مستقیم از سایت و یا واحد بین الملل دانشگاهی که شما مایل به درخواست تحصیل در آن دارید پرسیده شود.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه گران تر از دانشگاههای دولتی ترکیه است و همچنین تحصیلات تکمیلی گران تر از تحصیلات کارشناسی است.

هزینه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی در ابتدای هر سال تحصیلی توسط دولت ترکیه تعیین می شود. هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه، بستگی به ماهیت دوره تحصیلی مورد نظر دارد.

5/5 - (10 امتیاز)