آیا فکر می‌کنید برای تحصیل در ترکیه حتما باید هزینه‌ای پرداخت کنید؟ تحصیل رایگان در ترکیه برای شما ممکن نیست؟

تا به حال در مقالات خود به کرّات گفتیم که دانشگاه‌های کشور ترکیه از کیفیت آموزشی خوب و اعتبار بین المللی برخوردارند و از آنجایی که ترکیه یک کشور توریستی و اوراسیایی است که بخشی از آن در غرب آسیا و قسمتی دیگر در جنوب شرقی اروپا قرار دارد، باعث می‌شود که از نقاط مختلف دنیا توریست و دانشجو جذب کند.

هر فردی برای تحصیل علاقه مند است در کشوری اقامت کند که هزینۀ پایین، کیفیت علمی خوب و امکان کار در حین تحصیل و بعد از آن وجود داشته باشد. ترکیه از این امر مستثنی نیست و با داشتن فرهنگ غربی و شرقی و خون‌گرم بودن مردم این کشور و پایین بودن هزینه‌ها و امکان اشتغال، برای تحصیل مناسب است.

تحصیل رایگان در ترکیه

امروزه تحصیل در هر کشوری مستلزم پرداخت هزینه‌هایی است که هر دانشجویی تلاش می‌کند با در نظر گرفتن جمیع جهات، این هزینه‌ها را تقلیل دهد و با از بین رفتن سیاست تحصیل رایگان در خیلی از کشورها، کشور ترکیه به نسبت کشور به صرفه‌ای است. در خیلی از دانشگاه‌های دنیا دیگر تحصیل رایگان وجود ندارد، در تحصیل رایگان در ترکیه فقط در دانشگاه‌های دولتی مشاهده شده و به دانشجویان خارجی بورسیۀ تحصیلی می‌دهند که شامل امکانات خوابگاهی و شهریه تحصیلی، رفت و آمد، بیمه، تغذیه، پرداخت حقوق ماهیانه و دیگر تسهیلات است.

در دانشگاه‌های نیمه دولتی ترکیه، به دانشجو کمک می‌کنند ولی شهریه تحصیلی در حد کمتر از دانشگاه‌های خصوصی دریافت می‌شود که حدود 5 تا 10000 هزار لیر برای یک سال تحصیلی است.
در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هم حدود 10000 تا 30000 هزار لیر در سال، شهریه تحصیلی بنا به رشته تحصیلی از دانشجو دریافت می‌شود.

با وجود دریافت شهریه و هزینه‌های خوابگاهی و غیره در دانشگاه‌های خصوصی و نیمه دولتی ترکیه، مقایسۀ آن با دانشگاه‌های دیگر کشورها نشان می دهد که اقامت در این کشور برای تحصیل به مراتب ارزان‌تر است.
البته دانشجویانی که موفق به دریافت نتایج خوبی در دوره‌های تحصیلی شوند، می‌توانند از امکانات دریافت وام یا بورس تحصیلی در این دانشگاه‌ها برخوردار شوند. اینگونه تا حد زیادی می‌توانند به رویای تحصیل رایگان در ترکیه دست یابند.

با نظر به تایید دانشگاه‌های ترکیه توسط وزارت آموزش عالی کشور ایران، تحصیل برای ایرانی‌ها  در دانشگاه‌های ترکیه هم مناسب است. هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه قبل از افزایش دلار در ایران حدود 15% تا 20% بالاتر از ایران بوده و مطمئناً الان مقداری بیشتر است و برای ایرانی‌ها با توجه به فرهنگ مشترک و هم‌زبانی از بسیاری از جهات مقرون به صرفه است. البته در دانشگاه‌های ترکیه که زبان تدریس برای بعضی از رشته‌ها ترکی است دانشگاه به رایگان برای تعلیم زبان ترکی اقدام می‌کند.

تحصیل رایگان در ترکیه

دانشگاه‌های دولتی معروف ترکیه

در ادامه به دانشگاه‌های دولتی اشاره می‌شود که تحصیل رایگان در ترکیه در این دانشگاه‌ها صورت گرفته و جدا از دارا بودن امکانات عالی آموزشی، بورسیه تحصیلی هم می‌دهند.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) که قوی‌ترین و برترین دانشگاه پزشکی کشور ترکیه است که در آنکارا واقع شده و از دانشگاه‌های دولتی محسوب می‌شود. در واقع رسالت تحصیل رایگان در ترکیه را عملی ساخته. این دانشگاه ارتباط خوبی با دانشگاه هاروارد امریکا دارد.

دانشگاه استانبول که در استانبول واقع و دولتی است در زمینه‌های پزشکی، داروسازی، مهندسی و غیره فعالیت می‌کند و یک دانشگاه معتبر و شناخته شده است. دانشگاه‌های دیگری چون دانشگاه آنکارا و دانشگاه آتاتورک هم وجود دارند که دولتی و از دانشگاه‌های خوب کشور ترکیه هستند.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

برای گرفتن بورس تحصیلی در ترکیه، لازم است شرایط سنی و تحصیلی قابل قبولی داشته باشید، برای افرادی که برای لیسانس اقدام می‌کنند، سن آنها باید بیشتر از 20 سال، برای مقطع فوق لیسانس بیشتر از 26 سال و برای دکترا هم سن بیشتر از 31 سال باشد.
معدل مدرک دیپلم کمتر از 15، معدل مقطع لیسانس کمتر از 14، معدل مقطع فوق لیسانس کمتر از 15 و معدل مقطع دکترا هم کمتر از 15 نباشد. شرایط سلامتی هم مهم است و فرد نباید بیماری خاصی داشته باشد. دریافت بورسیه تحصیلی یک راه مناسبی برای تحصیل رایگان در ترکیه است.

در مواردی از طرف دانشگاه‌های ترکیه تخفیفاتی برای دانشجویان خارجی چون تخفیف 50 % هزینۀ حمل و نقل و اسکان ارزان قیمت در پیرامون دانشگاه در نظر می‌گیرند که کمک خوبی برای دانشجو است. و یا در مدت تحصیل در دانشگاه کار دانشجویی به آنها می‌دهند تا درآمدی نصیب آنها شود. وام‌های دانشجویی پرداخت می‌کنند.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی

تحصیل رایگان در ترکیه

دانشجویانی که علاقه مندند ویزای تحصیلی از ترکیه دریافت کنند، ابتدا باید برای پذیرش و آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام کنند که مجوز آن توسط مراکز وزارت آموزش و پرورش یا از طریق پذیرش دانشگاه‌های ترکیه صادر می‌شود. با وصول پذیرش و مراجعه به کنسول‌گری و سفارت ترکیه، ویزای تحصیلی اخذ و سفر به کشور ترکیه برای ادامۀ تحصیل میسر می‌گردد. این ویزای تحصیلی یک سال اعتبار دارد.

برای ارسال مدارک جهت گرفتن ویزای تحصیلی از کشور ترکیه، رونوشت صفحه اول پاسپورت،نامۀ اخذ شده از دانشگاه مورد نظر و فرم درخواست دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است. دانشجویی که ویزای تحصیلی دریافت می‌کند، قبل از مراجعه به دانشگاه در کشور ترکیه باید به سازمان اطلاعات و امنیت آن کشور خود را معرفی کند تا پس از طی مراحل قانونی به تحصیل در دانشگاه مربوطه و یا تحصیل رایگان در ترکیه بپردازد.

یکی دیگر از شرایط تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان خارجی، شرکت در آزمون سراسری یوس (YOS) است که در صورت قبولی وارد دانشگاه‌های ترکیه می‌شوند. البته امتحان ورودی دانشگاه‌های ترکیه شرایط سنی خاصی ندارد و هرکسی که دیپلم داشته باشد و در آزمون یوس ( YOS) شرکت کند و نمرۀ قبولی بگیرد، وارد دانشگاه می‌شود. تمکن مالی هم از شرایطی است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

در پایان، کشور ترکیه با داشتن موقعیت جغرافیایی، فرهنگی، رتبۀ علمی و صنعتی ممتاز در دنیا، گذرگاه ورود علاقه مندان زیادی برای گردشگری و تحصیل شده است.
اعطای امتیازات تحصیلی در کشور ترکیه به دانشجویان خارجی در کمتر کشوری در دنیا یافت می‌شود که این ویژگی علاوه بر کیفیت خوب آموزش عالی این کشور باعث می‌شود که مشتاقان زیادی برای ادامۀ تحصیل، آن را برای اقامت انتخاب کنند.

5/5 - (5 امتیاز)