راهنمای مطالعه

تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه برای کسانی که به رشته‌های پزشکی و درمانی علاقمند هستند، گزینه‌ای عالی است. مؤسسات معتبری در کشور ترکیه رشته داروسازی را ارائه می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی می‌‌‌توانند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته داروسازی را در ترکیه دنبال کنند. آزمایشگاه‌های مجهزی در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارند که دانشجویان می‌توانند با استفاده از امکانات موجود در این آزمایشگاه‌ها خلاقانه‌ترین و پیشرفته‌ترین تحقیقات در سطح جهانی را انجام دهند.

تحصیل داروسازی در ترکیه طی چند سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است. به طوری که رشته‌ی داروسازی بعد از پزشکی و دندانپزشکی، سومین رشته‌ی پرطرفدار در میان سایر رشته‌های علوم پزشکی ترکیه شناخته می‌شود. بسیاری از افراد، فارغ از پولساز بودن رشته‌ی داروسازی از سر علاقه به علم‌هایی مانند شیمی و زیست‌شناسی، مشتاق به ادامه تحصیل در رشته داروسازی هستند. کشور ترکیه سالانه تنها تعداد مشخصی دانشجوی داروسازی را پذیرش می‌کند. از این تعداد، سهمیه‌ی مشخصی را برای پذیرش دانشجویان خارجی اختصاص می‌دهد.

علاوه بر سطح بالای آموزشی در رشته داروسازی در دانشگاه‌های ترکیه، هزینه پایین زندگی در این کشور علاقمندان زیادی را از سراسر جهان به سمت دانشگاه‌های ترکیه روانه می‌کند. اگر شما هم تصمیم دارید در دانشگاه‌های ترکیه رشته داروسازی را دنبال کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. مؤسسه مهاجردانش با سال‌ها تجربه درخشان در زمینه مهاجرت با صرف کمترین هزینه و زمان شما را به هدفتان می‌رساند.

 چرا تحصیل داروسازی در ترکیه؟

ترکیه بیش از ۵۰ دانشگاه معتبر بین المللی و مورد تایید وزرات علوم و وزارت بهداشت ایران دارد. از طرف دیگر روش‌های مختلفی برای پذیرش در رشته داروسازی در کشور ترکیه آنهم به و هر دو زبان ذکر شده، وجود دارد.

تحصیل داروسازی در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی امکانپذیر است. این بدان معنی است که اگر به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشید، مشکلی بابت ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان نخواهید داشت.

اگر از درجه علمی بالایی برخودار باشید، تحصیل و اقامت شما در دوران تحصیل رایگان خواهد بود. کیفیت آموزشی بالا و آینده اقتصادی مناسب رشته داروسازی در ترکیه، باعث انتخاب این کشور به عنوان مقصد مشتاقان تحصیل در رشته داروسازی در سراسر دنیا شده است.

حتما بخوانید:

 مزایای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه

در سراسر جهان رشته داروسازی یکی از مهمترین رشته‌ها به‌شمار می‌رود.  در سال‌های اخیبه دلیل کیفیت بالای آموزشی و نیز استاندارد بالای زندگی، تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های ترکیه بسیار موردتوجه دانشجویان بین‌المللی بوده است. برخی از مزایای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه از این قرار است:

 • دسترسی به تجهیزات دارویی و آزمایشگاه‌های پیشرفته و باکیفیت
 • ادغام رویکردهای عملی و نظری در دانشگاه‌های ترکیه
 • فرصت‌های شغلی متنوع و فراوان برای فارغ‌التحصیلان
 • پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها
 • پایین بودن هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها
 • دسترسی به بورسیه‌ها و حمایت‌های مالی فراوان
 • دسترسی به متخصصان و کادر آموزشی مجرب در دانشگاه‌های ترکیه

شرایط پذیرش برای تحصیل داروسازی در ترکیه

شرط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های ترکیه داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله دبیرستان است. دانستن زبان ترکی برای گذراندن دروس عملی در سال پایانی دوره کارشناسی بسیار ضروری است. مدارک لازم برای درخواست دانشگاه‌ها از این قرار است:

 • پر کردن فرم درخواست آنلاین
 • ارائه مدرک دبیرستان
 • ارائه ریزنمرات تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (معادل تافل iBT 66-75)
 • تسلط به زبان ترکی (معادل TOMER C1 71)
 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه عکس‌هایی در قطع عکس پاسپورت
 • ارائه نمرات امتحان SAT/ACT/YOS

تحصیل داروسازی در ترکیه در مقاطع مختلف

تحصیل رشته داروسازی آنهم در کشور ترکیه، سرفصل‌های زیادی را شامل می‌شود. این سرفصل‌ها را به دو دسته دروس تخصصی و غیر تخصصی می‌توان تقسیم کرد. طول دوره تحصیل در رشته داروسازی ترکیه 5 سال معادل 10 ترم آکادمی است. در سال آخر نیز دانشجویان دوره کارآموزی خود را در مراکزی مانند داروخانه‌ها برای کسب تجربه طی می‌کنند.

یکی از نکات جالب در رابطه با دانشگاه‌های ترکیه، برگزاری رشته داروسازی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. بسته به اینکه کدام دانشگاه را انتخاب کنید، با اخذ مدرک کارشناسی داروسازی امکان کار به عنوان داروساز عمومی را خواهید داشت و اگر به عنوان دکتر داروساز فارغ التحصیل بشوید، راه روشنی برای ورود به محافل آکادمیک‌تر را دارید.

 در ادامه این مطب شما را با نحوه تحصیل داروسازی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آشنا می‌کنیم. در نهایت به شما خواهیم گفت چطور برای اخذ تخصص داروسازی در ترکیه اقدام کنید.

کارشناسی داروسازی در ترکیه

کارشناسی داروسازی در ترکیه یکی از روش‌های اخذ مدرک داروسازی در این کشور است. در این روش دانشجویان متقاضی بایستی 4 سال دروس مرتبط با رشته داروسازی را بخوانند و سپس برای ادامه تحصیل وارد مقطع ارشد داروسازی بشوند.

بعد از کسب مدرک کارشناسی داروسازی ترکیه می‌توانید در چارچوب اختیارات قانونی به عنوان داروساز عمومی وارد بازار کار بشوید.

چنانچه تمایل دارید به عنوان متخصص داروسازی در این رشته کار کنید، حتما باید در دوره 3 ساله تخصص شرکت کنید. برای شرکت در این دوره بایستی در آزمون EUC شرکت و با کسب نمره قبولی وارد دوره تخصص شوید.

کارشناسی ارشد داروسازی در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی ترکیه، بعد از کسب مدرک کارشناسی داروسازی امکانپذیر است. بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع لیسانس باید در آزمونEUC  شرکت و با کسب نمره قبولی تحصیلتان را ادامه دهید.

 مقطع ارشد داروسازی حدود دو الی سه سال طول می‌شد و امکان تحصیل در یکی ازگرایش‌های داروسازی گیاهی و بالینی وجود دارد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی ترکیه برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه «حاجت تپه» شرایط خاص خود را دارند. بدین صورت که علاوه بر قبولی در آزمون آلس، بایستی یک پیش نیاز یکساله اجباری را نیز پاس کنید.

دکترای تخصصی داروسازی در ترکیه

دکترای داروسازی در ترکیه مناسب کسانی است که تمایل دارند، مستقیماً دروس تخصصی رشته داروسازی را پاس کنند. اخذ مدرک دکتری داروسازی در کشورترکیه حدود ۴ الی ۵ سال طول می‌کشد.

با شرکت در دوره دکتری داروسازی ترکیه به متخصص و یا محقق در این رشته تبدیل می‌شوید. چنانچه که تمایل داشته باشید به عنوان هیئت علمی وارد دانشگاه شوید، با اخذ مدرک دکتری راه برای شما هموارتر است.

رشته‌های فارماکولوژی، شیمی دارویی، سم شناسی و فارماکوگنوزی از پرطرفدارترین گرایش‌های دکتری داروسازی در ترکیه هستند.

رشته های تخصص داروسازی در ترکیه

رشته‌های تخصص داروسازی در ترکیه رنج گسترده‌ای را دربرمی‌گیرند. این گرایش‌ها معمولاً در معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شوند.

رشته‌های تخصصی داروسازی به شرح زیر هستند:

 • گرایش اقتصاد مدیریت و دارو
 • تخصص داروسازی بالینی
 • تخصص گیاهان دارویی
 • تخصص شیمی دارویی
 • تخصص سم شناسی
 • گرایش داروشناسی
 • تخصص صنعت داروسازی
 • تخصص فارماکوکنزی
 • گرایش بیوتکنولوژی دارویی
 • تخصص داروسازی هسته‌ای
 • گرایش نانو فناوری دارویی
 • گرایش کنترل دارویی

 از چه روش هایی می‌توان در رشته داروسازی در ترکیه تحصیل کرد؟

روش‌های تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه به 4 راه زیر ختم می‌شوند:

تحصیل داروسازی بدون آزمون در ترکیه: داروسازی جز رشته‌های پرطرفدار است که برای تحصیل بدون آزمون در آن داوطبان زیادی وجود دارند. اگر از شرایط علمی خوبی برخوردار هستید و می‌توانید مسئولین دانشگاه را برای ارتقاء علمی دانشگاه مجاب کنید، برای تحصیل در این رشته نیازی به آزمون نخواهید داشت. البته این مورد در رابطه با دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و طراز اول ترکیه صدق می‌کند. دانشگاه‌های خصوصی معمولاً برای پذیرش بدون آزمون از ابتدای تیر تا اواخر مهر ماه برای پذیرش بدون آزمون دانشجو فراخوان می‌دهند.

آزمون یوس داروسازی ترکیه: آزمون YOS و یا یوس، آزمونی دولتی است که سالانه در زمان مشخص و به زبان ترکی و انگلیسی برای ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه برگزار می‌شود. اگر تمایل دارید در رشته داروسازی در دانشگاههای دولتی کشور ترکیه تحصیل کنید، آزمون یوس مخصوص شما است. مقاله توضيحات کامل در مورد آزمون یوس

آزمون SAT داروسازی ترکیه: آزمون SAT بیشتر مخصوص دانشجویان بین المللی مسلط به زبان انگلیسی است. این آزمون هم همانند آزمون یوس یکی از معیارهای ورود به دانشگاه دولتی است. یعنی بسته به شرایط اعلام دانشگاه میبایست یکی از آزمونهای یوس یا SAT را به دانشگاه ارایه دهید. مقاله توضيحات کامل در مورد آزمون SAT

اخذ بورسیه داروسازی ترکیه: اخذ بورسیه داروسازی در کشور ترکیه، فرصتی ایده‌آل برای تحصیل در این رشته محبوب است. ظرفیت برای اخذ بورسیه کم است و تنها افراد با شرایط علمی عالی قابلیت دریافت بورسیه را دارند.

آیا امکان اخذ بورسیه برای تحصیل داروسازی در ترکیه وجود دارد؟

در جواب این سوال پرتکرار بایستی گفت خوشبختانه بله! برای تحصیل در رشته داروسازی ترکیه شما می‌توانید بورسیه دریافت کنید.

تحصیل در رشته داروسازی ترکیه، در عین حالی که بازار ار مناسبی دارد، بسیار پرهزینه هم است. برای پوشش تمام و یا قسمتی از این هزینه‌ها می‌توانید از بورسیه تحصیل در این رشته استفاده کنید.

برای کسب بورسیه رشته داروسازی ترکیه، به وبسایت «تورکیه بورسلاری» مراجعه کنید و شروط دریافت این بورس را به طور کامل مطالعه بفرمایید.

بورسیه داروسازی دو نوع است:

 • بورس دولتی
 • بورس دانشگاه انتخابی (خصوصی)

بورسیه دولتی به تمامی مقاطع رشته داروسازی تعلق می‌گیرد و چناچه موفق به دریافت آن شوید، با خیال راحت می‌توانید از پس تمامی هزینه‌ها نظیر اقامت و اسکان، شهریه و بیمه درمانی برآیید و این بورس تمام هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

بورس دانشگاه انتخابی هم غالباً به مقاطع ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد و باعث کاهش بخشی از هزینه‌های تحصیل و اقامت در این کشور می‌شود. دانشجویان مقطع کارشناسی نیز به شرط برخورداری از نمرات بالا، برای دریافت این بورس اقدام کنند.

برخی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای پذیرش بدون کنکور دانشجویان ممتاز، بورس‌های 30 الی 70 درصد در نظر می‌گیرند.

بورسیه های تحصیلی در رشته داروسازی در ترکیه

یکی از بهترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، در دسترس بودن بورسیه‌های تحصیلی دولتی است. محبوب‌ترین بورسیه‌ تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه، بورسیه تحصیلی Turkiye Burslari است. این برنامه مالی از دانشجویان ملیت‌های مختلف حمایت می‌کند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی از تمام کشورها که در دانشگاه‌های ترکیه در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس مشغول به تحصیل هستند می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. اما برای آنکه بتوانید این بورسیه را دریافت کنید چند شرط را باید رعایت کنید:

 • دانشجویان مقطع کارشناسی باید حداقل 70 امتیاز و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد باید حداقل 75 کسب کنند.
 • دانشجویان رشته‌های علوم بهداشتی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) باید حداقل 90 امتیاز داشته باشند.

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل داروسازی در ترکیه

در ادامه به معرفی 5 دانشگاه برتر ترکیه در رشته داروسازی خواهیم پرداخت:

 1. دانشگاه ایستینیه: تحصیل در دانشگاه ایستینیه در رشته داروسازی به زبان ترکی و به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است. برنامه‌های داروسازی در این دانشگاه  با”رویکرد خروجی محور” ارائه می‌شود که از طریق روش‌های کاربردی نظری و عملی، در زمینه دانش روز پزشکی و سلامت دانشجویان رشته داروسازی آموزش داده می‌شوند. دانشجویان رشته داروسازی در مجموع باید به مدت 6 ماه و نیم در داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی دوره اجباری کارآموزی خود را سپری کنند.
 2. دانشگاه مدیپل: فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی دانشگاه مدیپل که عنوان رهبر ملی آموزش داروسازی را دارد، پس از پایان تحصیلات خود داروسازانی توانا و مسؤلیت‌پذیرخواهند بود که می‌توانند با انجام تحقیقات تحلیلی در راستای سلامت جامعه بکوشند.
 3. دانشگاه باهچه شهیر: دانشکده داروسازی این دانشگاه می‌کوشد تا داروسازانی بسیار شایسته را تربیت کند. یکی از رشته‌هایی که در حوزه داروسازی در این دانشگاه ارائه می‌شود تحقیقات طراحی دارو به کمک رایانه است. این دانشگاه با هدف کاهش کمبود متخصصان داروساز، با 13 مرکز تحقیقاتی همکاری نزدیک دارد.
 4. دانشگاه بیرونی: در دانشگاه بیرونی، برنامه درسی اصلی آموزش توسعه یافته توسط اتحادیه اروپا در چهار سال اول این برنامه اعمال می شود. علاوه بر این، آنها دانش آموزان، معلمان، کارمندان دفتر، مشاوران تجاری و ارائه دهندگان راه حل را تشویق می کنند تا برای این منظور با یکدیگر همکاری کنند. علاوه بر این، سازماندهی جلسات ذینفعان با مشارکت گسترده، سمینارها، آموزش های داخلی و گردهمایی ها و رویدادهای علمی نیز برنامه درسی را تقویت می کند و تفاوت ایجاد می کند. در نتیجه، در طول تحصیل، دانش آموزان ما در هر زمینه ای که نیاز دارند، حمایت می شوند.
 5. دانشگاه Yeni Yüzyıl: مدرک داروسازی در دانشگاه Yeni Yüzyıl برای تکمیل برنامه به 5 سال نیاز دارد. این دانشگاه برای ایجاد استانداردهای آموزشی که نزدیک به اصول اتحادیه اروپا باشد، دقت زیادی کرده است. علاوه بر این، دانش آموزان در طول دو سال اول اصول علم داروسازی و همچنین ارتباط بین بسیاری از زمینه ها و اینکه چگونه هر یک نقش منحصر به فرد در کشف و توسعه داروهای جدید ایفا می کند، یاد خواهند گرفت.

تحصیل داروسازی در ترکیه به چه زبان‌هایی میسر است؟

امکان تحصیل در رشته دکتری داروسازی در ترکیه در دو رشته ترکی و انگلیسی فراهم است. همانطور که ذکر کردیم برای تحصیل رشته داروسازی به زبان‌های ترکی و انگلیسی، آزمون یوس و SAT معتبر هستند. نکته مهم تفاوت در هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی به زبان ترکی کمتر از انگلیسی است.

دانشگاه آجی بادام، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه آلتین باش، دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه ایستینیه از جمله دانشگاه‌های خصوصی و معتبر بین المللی در ترکیه هستند که امکان تحصیل رشته داروسازی به زبان انگلیسی و بدون آزمون ورودی در آن‌ها وجود دارد.

 شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه وابستگی مستقیم به این دارد که هدف شما تحصیل بدون آزمون ورودی است و یا تمایل دارید در آزمون ورودی یکی از دانشگاه‌های ترکیه‌ای شرکت کنید. در هر دو صورت چنانچه تسلط کافی به زبان ندارید بعد از قبولی در دانشگاه مورد نظرتان باید یک سال در کالج زبان تحصیل کنید.

پس در ادامه شما را با شرایط و مدارک لازم در هر دو صورت آشنا می‌کنیم:

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل با آزمون در رشته داروسازی کشور ترکیه

شرط تحصیل در رشته داروسازی در کشور ترکیه، علاوه بر داشتن مدرک دیپلم ریاضی و یا تجربی ایران، مستلزم قبولی در آزمون SAT یا یوس است. این آزمون‌ها توسط دولت ترکیه برگزار می‌شوند و در آزمون SAT باید نمره قبولی بیشتر از ۱۴۰۰ را کسب کنید تا امکان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های دولتی را داشته باشید.

در ضمن اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط دارید در آزمون یوس شرکت کنید و با کسب امتیاز بالای ۸۰ در یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید.

به طور کلی شرایط پذیرش در رشته داروسازی نسبت به دو رشته پر طرفدار علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی و داروسازی راحت‌تر است. اگر شرایط اخذ بورسیه راهم دارید، این راه برای شما هموارتر است.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل بدون آزمون در رشته داروسازی کشور ترکیه

با داشتن مدرک دیپلم ریاضی و یا تجربی ایران، برای تحصیل بدون آزمون در این رشته حتما، بایستی در یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ثبت نام کنید. دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از طرف دولت حمایت نمی‌شوند، این دانشگاه‌ها برای جبران هزینه‌های خود شهریه از دانشجویان خود میگیرند که در مقایسه با دانشگاههای دولتی بسیار بالاتر است.

در ضمن اگر سطح علمی بالایی دارید، گزینه خوبی برای پذیرش بدون آزمون ورودی در دانشگاه‌های معتبر ترکیه هستید. افراد تیزهوش از نظر مسئولین دانشگاه‌ها، گزینه‌های خوبی برای ارتقاء سطح آکادمیک دانشگاه به حساب می‌آیند. بنابراین پذیرش بدون آزمون آنها در راس اهداف دانشگاه‌های معتبر این کشور است.

پذیرش دانشجو بدون آزمون در دانشگاه های خصوصی از تاریخ ابتدای بهمن تا اوخر شهریور است. بنابراین در این بازه باید ظرفیت پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌های مد نظرتان را چک کنید.

 معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

معادل سازی مدرک داروسازی ترکیه در کشورمان در صورتی امکان پذیر است که دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران باشد. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تایید کشور ایران را معرفی می‌کنیم:

داروسازی در ترکیه

راهنمای گام به گام اخذ پذیرش و ویزا برای تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه 

بعد از کسب دیپلم ریاضی و یا تجربی در ایران می‌توانید خودتان را برای آزمون SAT  یا یوس آماده کنید. اگر از نظر علمی، شرایط سنی و معدل در شرایط مطلوبی هستید، برای اخذ پذیش بدون آزمون دانشگاه و دریافت بورسیه مورد نظرتان در ترکیه اقدام کنید. بعد از اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان، برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت ترکیه مراجعه کنید.

تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته داروسازی

مقطع کارشناسی در رشته داروسازی در دانشگاه‌های ترکیه یک دوره پنج ساله است. دوره کارشناسی رشته داروسازی مبتنی بر تحقیق و تحلیل بوده و با هدف تبدیل دانشجویان به متخصصان زبردست در حرفه داروسازی طراحی شده است. دروسی که در مقطع کارشناسی رشته داروسازی تدریس می‌شود از این قرار است:

 • ریاضیات
 • فیزیک و بیوفیزیک
 • شیمی
 • زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک
 • فیزیولوژی
 • آناتومی
 • آمار زیستی
 • سلامت عمومی
 • میکروبیولوژی دارویی و بالینی
 • گیاه‌شناسی دارویی
 • شیمی دارویی
 • فارماکولوژی
 • فناوری دارویی
 • فارماکوگنوزی

هر یک از این دروس دربردارنده چندین پروژه عملی است. دوره کارآموزی اجباری در پایان ترم باید گذرانده شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته داروسازی

دوره کارشناسی ارشد و دکترا رشته داروسازی به زبان انگلیسی برخلاف مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های محدودی ارائه می‌شود. در حال حاضر تنها سه دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. دوره‌های تحصیلات تکمیلی در رشته داروسازی دربردارنده یک پایان‌نامه تحقیقاتی نیز هستند.

گرایش‌های مختلف رشته داروسازی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی از این قرار است:

 • فارماکونومیک و فارماکوپیدمیولوژی (با پایان‌نامه)
 • فارماکونومیک و فارماکوپیدمیولوژی (بدون پایان‌نامه)
 • شیمی دارویی
 • داروسازی بالینی
 • زیبایی شناسی
 • فن‌آوری‌های تولید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی

تحصیل در مقطع دکترا در رشته داروسازی

دانشگاه‌های پزشکی معدودی در ترکیه مدرک دکترا رشته داروسازی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند. طول این دوره‌ها 4 سال است. گرایشات رشته داروسازی در مقطع دکترا به زبان انگلیسی از این قرار است:

 • علوم دارویی
 • فارماکوگنوزی
 • فارماکولوژی
 • سم‌شناسی دارویی
 • شیمی دارویی

 هزینه تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه و مقطع موردنظر متفاوت است. اما در کل باید گفت که هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی نسبت به کشورهای دیگر به‌صرفه است. در ادامه تفاوت هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه در رشته داروسازی را بررسی خواهیم کرد.

 • هزینه و شهریه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: باوجود آنکه دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکانات و تجهیزات خوبی در رشته داروسازی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند و از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند، هزینه و شهریه پایینی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. شهریه سالانه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های دولتی در ترکیه بین 800 تا 4000 دلار آمریکا است.
 • هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه: هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بالاتر از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. هزینه تحصیل در رشته داروسازی بین 8000 تا 18000 دلار آمریکا در سال است. زبان آموزشی این دوره‌ها انگلیسی است. شهریه سالیانه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا بین 8000 تا 14000 دلار است.

شهریه تحصیل در دانشگاه‌های مهم ترکیه در رشته داروسازی به تفکیک از این قرار است:

 • شهریه سالیانه دانشگاه آنکارا : 6,036 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاه Bahçesehir: 15000 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاه Yeditepe: 18500 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاه مدیپول استانبول: 9500 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاهAcibadem: 15000 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاهIstinye: 11,000 دلار آمریکا
 • شهریه سالیانه دانشگاه لقمان حکیم: 11500 دلار آمریکا
 • شهریه دانشگاه آلتینباس: 15000 دلار آمریکا

 آیا در حین تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه امکان کار نیز وجود دارد؟

در کشور ترکیه اجازه کار حین تحصیل به دانشجویان داده می‌شود. بسیاری از دانشجویان برای جبران هزینه‌های تحصیل و زندگی مشغول به کار می‌شوند. درخواست دانشجویان رشته داروسازی برای کار ابتدا توسط هیئت بین‌المللی بررسی می‌شود، سپس با توجه شرایط به دانشجو اجازه کار داده می‌شود.

چنانچه تمایل دارید کار مرتبط با رشته داروسازی انجام بدهید، حتما باید حداقل فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی داروسازی باشید.

درآمد داروسازان در ترکیه

متوسط ​​حقوق متخصصان داروساز در ترکیه در سال2024 حدود 136325 دلار آمریکا است، اما درآمد آنان معمولاً بین 128448 تا 145205 دلار در نوسان است. توجه داشته باشید که میزان درآمد یک متخصص داروساز به عوامل مختلفی از جمله تحصیلات، گواهی‌ها، مهارت‌های اضافی مرتبط با حرفه و میزان سابقه کار بستگی دارد.

آیا امکان اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه وجود دارد؟

چنانچه بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته داروسازی قصد اقامت در کشور ترکیه را دارید از طریق راه‌های زیر امکان پذیر است:

 • اقامت بعد از تحصیل از طریق سرمایه‌گذاری
 • اقامت بعد از تحصیل از طریق کار
 • اقامت و تابعیت بعد از تحصیل از طریق ازدواج

سخن پایانی

تخصص داروسازی در کشور ترکیه در دانشگاه‌های مجهز به آزمایشگاه‌های پزشکی و تجهیزات تکنولوژیکی مدرن ارائه می‌شود. این دانشگاه‌ها علاوه بر ارائه آموزش تئوری توسط اساتید حرفه‌ای، به دانشجویان آموزش‌های عملی نیز ارائه می‌دهند.

تحصیل داروسازی در ترکیه به عنوان رشته‌ای پولساز با پرستیژ اجتماعی بالا، طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. هزینه تحصیل این رشته در ترکیه نسبت به سایر نقاط اروپا کمتر است که همین نکته باعث افزایش محبوبیت دو چندان آن شده است.

در سال‌های اخیر، تعداد علاقمندان به تحصیل در رشته داروسازی به دلیل کیفیت بالای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به‌طور چشمگیری افزایش یافته است.

 در این مطلب به طور مفصل در رابطه با نحوه پذیرش در رشته داروسازی در دانشگاه‌های ترکیه، مقاطع تحصیلی این رشته، دانشگاه‌های داروسازی مورد تایید وزارت بهداشت، بازار کار و درآمد رشته داروسازی آشنا شدید.

اگر شما هم به تحصیل در رشته داروسازی در ترکیه علاقمند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با تیم مشاوران ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید. مؤسسه مهاجردانش با داشتن سال‌ها سابقه درخشان، توانسته است افراد بیشماری را در مسیر مهاجرتشان یاری دهد.

ما در تمامی روزهای هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما دانش‌پژوهان گرامی و متقاضی ادامه تحصیل در کشور ترکیه هستیم.

سوالات متداول

درآمد یک داروساز در ترکیه چقدر است؟

درآمد داروساز در ترکیه حداقل 5 هزار و حداکثر 15 هزار لیر در ماه است. این درآمد به طور متوسط چیزی حدود 10 هزار لیر در ماه برآورد می‌شود

آیا امکان تحصیل بدون آزمون در رشته داروسازی در ترکیه وجود دارد؟

امکان تحصیل در رشته داروسازی بدون آزمون در کشور ترکیه وجود دارد. برخی از دانشگاه‌های ترکیه پذیرش افراد تیزهوش، دارای مدرک دیپلم با معدل بالا و یا دارای درجات علمی معتبر را در مقطع داروسازی بدون آزمون در نظر گرفته‌اند.

مدت زمان تحصیل داروسازی در ترکیه چقدر است؟

دوره کارشناسی در رشته داروسازی در ترکیه 5 سال است. 4 سال اول تحصیل غالباً دربردارنده آموزش‌های تئوری و سال نهایی به آموزش عملی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعلق به دانشگاه اختصاص دارد. دوره کارشناسی ارشد بین 1.5 تا 2 سال و دوره‌های دکتری این رشته چهار سال به‌طول می‌انجامد.

مهارت‌های مورد نیاز در تخصص داروسازی در ترکیه کدامند؟

دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته داروسازی هستند باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند که این ویژگی‌ها با مطالعه اصلاح و تقویت می‌شود. از جمله ویژگی‌ها و مهارت‌های مورد‌نیاز در رشته داروسازی از این قرار است:
– مهارت‌های ارتباطی
– مهارت‌های بازاریابی
– مهارت‌های مدیریتی
– مهارت‌های سازماندهی و مدیریت زمان
– مهارت حل مسئله

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل داروسازی در ترکیه کدامند؟

دانشگاه‌های دولتی
– دانشگاه آنکارا
– دانشگاه حاجی تپه
– دانشگاه مرمره
دانشگاه‌های خصوصی
دانشگاه مدیپول آنکارا
– دانشگاه باهچه شهیر
– دانشگاه یدیتپه
– دانشگاه آلتینباش
– دانشگاه ایستینیه
– دانشگاه بیرونی

شرایط پذیرش دانشجویان برای تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های ترکیه چیست؟

برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی داروسازی، دانشجویان باید دیپلم دوازده سال تحصیلات دبیرستان خود را ارائه دهند.
ممکن است برخی دانشگاه‌ها مدرک یکی از آزمون‌های زبان ترکی SAT/ACT/TOEFL/YOS را از دانشجویان درخواست کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی داروسازی در ترکیه چقدر است؟

میانگین شهریه سالیانه در مقطع لیسانس داروسازی 12700 دلار است. شهریه برخی از دانشگاه‌ها در رشته داروسازی ممکن است بالای 18500 دلار باشد.

4.7/5 - (15 امتیاز)