دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2019-2020 . لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در کشور ترکیه برای تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشور ترکیه. با توجه به این لیست میتوانید بهترین انتخب را داشته باشید

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2023

behdasht

از مهمترین مزایای ادامه تحصیل در ترکیه، هزینه های پایین تحصیل در این کشور می باشد. در لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت برای تحصیل پزشکی در ترکیه و یا رشته های دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه، 5 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی وجود دارد. هزینه های تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه حداکثر 2000 دلار در سال می باشد که در مقایسه با سایر کشورها بسیار مناسب و به صرفه می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاههای خصوصی ترکیه نسبتا بالا و بین 10000 تا 25000 دلار در سال می باشد.

دانشگاههای ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2019-2020
دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت‌تپه

یکی از مهمترین و معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است که در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا ترکیه تأسیس شد. این دانشگاه رتبه یک را در میان دانشگاه‌های پزشکی ترکیه دارد.

این دانشگاه دو پردیس اصلی دارد، یکی از پردیس ها در شهر آنکارا قرار دارد که مرکز پزشکی دانشگاه در آن قرار دارد و پردیس دیگر Beytepe است که در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و بسیار زیبا و سرسبز بوده و سایر رشته ها و دانشکده ها از جمله علوم اقتصادی و اداری، حقوق، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا و علوم در آن قرار دارند.

در رتبه بندی دانشگاه های جهان یو.اس.نیوز در سال ۲۰۱۹ دانشگاه حاجت تپه در رتبه ۵۳۱ برترین دانشگاه های جهان و چهارم ترکیه قرار دارد. همچنین در رتبه بندی QS برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رتبه ۱۰۰۰-۸۰۱ دانشگاه های برتر دنیا قرار دارد و نهمین دانشگاه ترکیه است.

دانشگاههای ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2019-2020
دانشگاه اژه

دانشگاه اژه

در شهر ازمیر قرار دارد و چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه است و از جمله بهترین مراکز تحقیقاتی ترکیه محسوب می شود. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۲ دانشکده، ۷ کالج، ۸ انیستیتو و ۲۶ مرکز تحقیقاتی است. از رشته‌های این دانشگاه می‌توان به دندانپزشکی، داروسازی،علوم پایه، علوم اجتماعی، ارتباطات، مهندسی ساختمان و کشاورزی اشاره کرد.

دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه 2019-2020
دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول، یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین دانشگاه این کشور یاد می‌شود.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال 2010، دانشگاه استانبول به عنوان ۴۰۱–۵۰۰ بهترین دانشگاه‌ها در جهان قرار گرفت، این دانشگاه تنها نهاد علمی ترکیه بود که در این رنکینگ حضور داشت.

مؤسسه QS در رتبه بندی که در سال 2019 انجام داد، دانشگاه استانبول در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دهمین دانشگاه ترکیه معرفی شد.

دانشگاههای ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت 2019-2020
دانشگاه آتاترک

دانشگاه آتاترک

این دانشگاه یک دانشگاه دولتی بوده و در سال ۱۹۵۷ در شهر ارزروم ترکیه ساخته شد. دارای ۱۵ دانشکده، ۱۷ مدرسه عالی، ۶ انستیتو، ۱۰ مرکز تحقیقات و ۲ بیمارستان تحقیقاتی است. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی می باشد.

تعداد دانشجویان دانشگاه آتاترک ۳۵ هزار نفر و تعداد کادر علمی آن ۲۵۵۰ نفر است.

در میان دانشگاههای ترکیه، می توان گفت تنها دانشگاهی است که مشکل خوابگاه برای دانشجویان ندارد. خوابگاه‌های این دانشگاه مدرن و دارای امکانات مناسب می باشند. غذاخوریهای موجود در مجتمع ها، هر روز باز هستند.

دانشگاه با بالغ بر ۱۵۰ لابراتوار مدرن و توسعه یافته، یک مرکز علمی خوبی محسوب می‌شود.

نحوه‌ی انتخاب لیست دانشگاه ‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت

این که چه پارامترهایی در انتخاب لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت مدنظر گرفته می‌شود، مسئله‌ای مهم در تشخیص سطح علمی یک دانشگاه است. بنابر آخرین اطلاعات و آمارها وزارت بهداشت بر اساس چندین پارامتر این لیست را هرساله اعلام می‌کند که مهم‌ترین پارامتر‌ها دو مورد زیر هستند:

 1. رتبه‌ی جهانی دانشگاه: وزارت بهداشت در تایید یا رد صلاحیت یک دانشگاه مهم‌ترین عامل را رتبه‌ی آن دانشگاه خاص بر اساس معیارها و امتیازات سازمان‌های فعال در این زمینه قرار می‌دهد، مهم‌ترین و معتبرترین سایت برای اطلاع از رتبه‌بندی دانشگاه‌ها سایتهای  TimesHigherEducations و شانگهای و QS است.
 2. دولتی بودن دانشگاه: معیار موثر دیگر در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، دولتی بودن یا نبودن آن دانشگاه است. هر چند که دانشگاه‌های خصوصی زیادی هم هر ساله در این لیست قرار می‌گیرند. اما معمولا دانشگاه‌های دولتی در هر کشوری از امکانات بهتری برخوردار هستند و راحت‌تر می‌توان کیفیت تدریس آن‌ها را تایید کرد.

چگونه از لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت استفاده کنیم

43035611 893324267723914 7999638024882375008 n

برای استفاده از این لیست باید به چند نکته توجه داشته باشید. نخستین مسئله برای استفاده از این لیست در نظرگرفتن کشور مورد نظر شما برای تحصیل است، در ابتدا باید خودتان یا با کمک مشاور بر اساس شرایطتان، کشور مورد نظر را انتخاب و سپس دانشگاه‌های مورد نظر آن را بررسی کرده و
شما همچنین اگر در مرحله‌ای با شک و تردید یا سوالی روبرو شدید، می‌توانید با با وزارت بهداشت برای تایید دانشگاه مورد نظرتان مکاتبه کنید. در این حالت پس از آن که در لیست مربوطه دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کردید، از طریق ایمیل ارتباط با مردم سازمان وزارت بهداشت یا با تماس با شماره تلفن‌های ما مثل 021-86036902  از معتبر بودن دانشگاه خود نزد وزارت بهداشت باخبر شوید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه در سال 2023

یکی از کشورهایی که هر ساله تعداد زیادی دانشجوی ایرانی خصوصا در رشته‌ی پزشکی و پیراپزشکی برای تحصیل به آن سفر می‌کنند، کشور ترکیه است. کشور ترکیه بخاطر روابط مناسب با اروپا، داشتن آب و هوای خوب، ارزان‌بودن نسبت به کشورهای غربی و همچنین فرهنگ و سنتی بسیار شبیه به کشور ما، امروزه بهترین مقصد برای دانشجویان ایرانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. تحصیل در ترکیه علاوه بر مزیت‌هایی که در بالا گفته شد این مزیت را دارد که فرد بعد از تحصیل می‌تواند در ترکیه کار پیدا کند و بعد از 5 سال تبدیل به شهروند ترکیه شود. مطمئنن این مزیتی بسیار مهم به حساب می‌آید چرا که شهروند ترکیه شدن به معنای دسترسی و امکان سفر و حتی پیدا کردن کار در کل اروپا خواهد بود.

در ادامه توجه شما را به اسامی دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه جلب می‌کنیم:

 1. دانشگاه آجی بادم (Acıbadem)ِ؛ خصوصی؛ استانبول
 2. دانشگاه آتاتورک (Ataturk)؛ دولتی؛ ارزروم
 3. دانشگاه آنکارا (Ankara)؛ دولتی؛ آنکارا
 4. دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir)؛ خصوصی؛ استانبول
 5. دانشگاه باشکنت (Başkent)؛ خصوصی؛ آنکارا
 6. دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül)؛ دولتی؛ ازمیر
 7. دانشگاه اژه (Ege)؛ دولتی؛ ازمیر
 8. دانشگاه قاضی (Gazi)؛ دولتی؛ آنکارا
 9. دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe)؛ دولتی؛ آنکارا
 10. دانشگاه استانبول (Istanbul)؛ دولتی؛ استانبول
 11. دانشگاه کاتب چلبی ازمیر (Izmir Katip Celebi)؛ دولتی؛ ازمیر
 12. دانشگاه کوچ (Koc)؛ خصوصی؛ استانبول
 13. دانشگاه مارمارا (Marmara)؛ دولتی؛ استانبول
 14. دانشگاه اندوکوز مایس (Ondokuz Mayis)؛ دولتی؛ سامسون
 15. دانشگاه یدی تپه (Yeditepe)؛ خصوصی؛ استانبول
 16. دانشگاه مدیپل (medipol): خصوصی: استانبول

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه‌ای مورد تایید وزارت بهداشت ایران

از آنجایی که معمولا دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت در هر کشوری جزو دانشگاه‌های دولتی آن کشور هستند، بنابراین اولین مسئله و مزیت هزینه‌ی پایین و شرایط بورسیه‌ی مناسب در صورت نیاز در این دانشگا‌ه‌ها است، یعنی تحصیل در این دانشگاه‌ها هزینه‌ی کمتری برای دانشجو نسبت به دانشگاه‌های خصوصی در بر خواهد داشت.

برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید علاوه بر داشتن نمرات مناسب در مقطع دبیرستان ( هر دانشگاه حداقل نمرات متفاوتی را معیار قرار می‌دهد)، برای مقطع کارشناسی در آزمون Yos  یا SAT و برای مقاطع ارشد در آزمون Ales قبول شوید. بعد از گذراندن این مراحل شما می‌توانید اقامت تحصیلی ترکیه را اخذ و تحصیل خود در دانشگاهی معتبر که مورد تایید وزارت بهداشت ایران هست را آغاز کنید.

به طور نمونه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه  در مقطع کارشناسی اگر زبان تدریس در دانشگاه، ترکی باشد بین 300 تا 800 دلار و اگر تدریس در دانشگاه به زبان انگلیسی باشد، بین 600 تا 1800 دلار در سال هزینه خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات شرایط تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (15 امتیاز)